Aké sú normálne NT hodnoty v tehotenstve?
kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?
Stručné zhrnutie
- NT (hrúbka šijového prejasnenia) sa meria ultrazvukom v I. trimestri a správne vyhodnotenie vyžaduje kombináciu s biochemickými markermi PAPP‑A a free‑β‑hCG v rámci kombinovaného prenatálneho skríningu.
- Normy sa v praxi líšia medzi pracoviskami: v diskusii sa uvádzali medze do ~2,5 mm, do 3,0 mm alebo do 3,5 mm; hodnoty nad 3,5 mm sú často považované za patologické a vyžadujú ďalšie sledovanie.
- Pri zvýšenom riziku odporúčajú konzultáciu s genetikom a diagnostické invazívne vyšetrenia (odběr choriových klků / CVS alebo amniocentéza) na určenie karyotypu; invazívne vyšetrenia v diskusii spomínali riziko komplikácií približne 1–1,5%.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú bežné referenčné hodnoty NT v 1. trimestri?
A: V diskusii sa citovali rôzne hranice: „u zdravých plodov cca 1 až 2,5 mm“ (www.3Dultrazvuk.sk), niektoré pracoviská používajú hranicu do 3,0 mm, iné do 3,5 mm; hodnoty nad 3,5 mm sa často považujú za patologické.
Q: Kedy a v ktorom týždni tehotenstva sa má NT meranie vykonať?
A: Podľa odborného usmernenia MZ SR sa NT ultrazvuk vykonáva v 10+1 až 13+6 týždni gravidity (optimálne 11+1 až 12+0) spolu s odberom PAPP‑A a free‑β‑hCG.
Q: Kto smie vykonávať a vyhodnocovať NT meranie?
A: Odborné usmernenie vyžaduje lekára so špecializáciou v gynekológii a pôrodníctve, samostatným certifikátom v sonografii NT a spracovanie údajov certifikovaným softvérom; v diskusii bol odporúčaný zoznam certifikovaných lekárov na http://www.fetalmedicine.com/czechsono.php.
Q: Čo sa robí pri zvýšenej NT hodnote?
A: Pri zvýšenom NT sa odporúča genetická konzultácia a podľa výsledkov kombinovaného screeningu sa indikujú invazívne testy ako odběr choriových klkov (CVS) alebo amniocentéza na stanovenie karyotypu; v diskusii bolo uvedené, že riziko pri týchto invazívnych výkonoch sa uvádza okolo 1–1,5%.
Q: Ako spoľahlivé sú triple (II. trimestra) testy v porovnaní s I. trimestrálnym kombinovaným screeningom?
A: Podľa diskusie je I. trimestrálny kombinovaný screening (NT + PAPP‑A + free‑β‑hCG) považovaný za presnejší; v príspevkoch sa spomínali rozličné údaje o presnosti (napr. „pravdivosť je prý až 70%“ alebo vyššia presnosť pre NT v 12. tt), pričom triple testy v 16. tt v diskusii viacerí označili za menej spoľahlivé.
Q: Koľko stojí NT vyšetrenie a platí ho poisťovňa?
A: V diskusii sa uvádzali rozdielne sumy: 310 Kč, ~1000 Kč, odhad 1500–2000 Kč; zároveň v diskusii prebiehal spor o hradení — niektorí uviedli, že v SR vyšetrenie hradí zdravotná poisťovňa podľa odborného usmernenia, iní popisovali, že v praxi si ho pacientky často platia.
Závery z diskusie
Zhoda
- NT sa meria v I. trimestri a má význam len v kombinácii s biochemickými markermi (PAPP‑A, free‑β‑hCG) v rámci kombinovaného skríningu.
- Správne vyhodnotenie vyžaduje certifikovaného sonografistu a certifikovaný softvér podľa odborného usmernenia.
Sporné názory
- Niektoré zdroje/pracoviská uvádzajú normu do 2,5 mm, iné do 3,0 mm alebo 3,5 mm; priestor 2,5–3,5 mm bol v diskusii prezentovaný ako hranica, kde sa líšia odporúčania.
- Jeden názor: NT vyšetrenie je povinné a kryté poisťovňou podľa usmernenia MZ SR; opačný názor: v praxi nie je NT všade poskytované a pacientky si ho často platia alebo ho lekár nemusí automaticky indikovať.
Otvorené otázky
- Do akej miery vysoké NT s normálnym karyotypom predikuje špecifické postihnutia (napr. vrodené srdcové chyby) a aká je dlhodobá prognóza?
- Kedy je lepšie opakovať NT meranie, kedy indikovať CVS a kedy priamo amniocentézu pri hraničných hodnotách NT?
Spomenuté značky a firmy
fetalmedicine.com, www.3Dultrazvuk.sk, Gennet, Apolinář, Pronatal, Podolí, Prenatal (Brno), Stanford, Gennet.cz, www.tehotenstvo.academy.sk, mamatata.sk, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Spomenuté produkty a metódy
NT (nuchalna translucencia), kombinovaný prenatálny skríning I. trimestra, PAPP‑A, free‑β‑hCG, triple test, double test, quadruple test, AFP, BPD, NB (nasal bone / nosná kôstka), amniocentéza, odběr choriových klkov (CVS), karyotyp, prenatálny multimarkerový skríning, certifikovaný softvér na vyhodnotenie rizika
Miesta a osoby
Bratislava, Martin, Košice, Žilina, Olomouc, Brno, Hradec Králové, Praha, Londýn, Stanford, doc. Calda, prof. Šantavý, prof. Nicolaides, MUDr. Čunderlík, MUDr. Dókuš, MUDr. Babjak, MUDr. Dankovčík, Ivan Valentovič
@alecka dakujem za infosky, na tu amnio si pockam, ale baby tu pisali, ze za poplatok myslim cca 300 eur vedia dat uz predbezny vysledok asi do 48h, lebo cakat este3 tyzdne na vysledky je velmi dlha doba...ja som nevedela, ze kedy sa uz da robit ten morfologicky ultrazvuk, tak ale na ten si tiez budem musiet pockat. Som teda zvedava, na dasie vysetrenia a vysledky, ale dakujem Ti za povzbudenie a vsetky infosky🙂
Ahoj holky, nevím, jestli si na mě ještě některá vzpomenete, ale psala jsem tu cca před půl rokem. Tehdy mi doktor řekl, že mé miminko má NT 4,6mm (UZ byly v pořádku, triplet. také a na plodové vodě jsem nebyla).
27.1. se nám narodil naprosto zdravý chlapeček Matýsek. Měl 4090g a 54cm.
Všem maminkám přeju, aby také měly tolik štěstí a narodila se jim zdravá a krásná miminka.
Ahoj Olga
Dievcata, dakujem za povzbudive prispevky, je to velmi povzbudive citat taketo prispevky, viem, ze zopar dievcat tu mali aj smutnejsie konce, ale my dufame, ze tiez budeme patrit medzi tych stastnejsich....len najhorsie je to cakanie 😅
@klara.t Vím, vím, všechno si pamatuju 😉 ...hlavně i pro to, že doma jednu Adélku také mám 🙂 (mimochodem prý měla NT 3,6 dle MUDr.- také je naprosto zdravá). U Adélky jsem o ničem nevěděla, ale u Matýska to byly krušné chvíle neuvěřitelného strachu a beznaděje. Ale pořád jsem někde hluboko v duši věděla, že je miminko zdravé. Nevím, asi nějaká maminkovská intuice 😉
olga - gratuluju! koukám, že je to taky obřík 🙂 přeju hlavně zdraví!!!! ostatní si už zařídíte 🙂
Ahoj .
Chcem aj ja prispieť so svojou skusenostou. Tiež nam bolo diagnostikovane v 12tt , zle hodnoty NT, malinky mal 3,2 . Hned som nevedela, co to znamena,ale vedela som, ked nas poslali na genetiku, ze to nieje nic dobre. Tak som studovala blizsie informacie na nete, a az vtedy sa pre mna zacalo peklo, preplakala som cele dni, hrozne som sa bala aby babatko bolo v poriadku, aby bolo zdravucke. Vtedy som precitala aj celu tuto temu na modrom koniku, a priznam sa , že mi to lievalo nadej, ze aj zle hodnoty nemusia znamenat hned pohromu. Na genetike sme boli ale amniocentezu som odmietla, povedala som si, aj keby malo hned byt babatko postihnute, nic s tym uz nezmenim, o interupcii som nikdy nerozmyslala.
Neskor nam robili krvne tripl.testy, tie dopadli dobre, aj nasledovne UTZ . Ale stale som sa bala v kutiku duse, aby bol naš drobček v poriadku.
A to ze je, sa nam na 100% potvrdilo, jeden krasny den 14.1.2011 , kedy sa narodil naš malinky anjelik Simonko. Dnes už mame mesiačik . Tak by som chcela aj ja pomoct a vliat nadej maminkam, ktorym diagnostikovali zvysene hodnoty NT, ze niekedy je to len plany poplach a všetko dobre dopadne ako aj v našom pripade, ktorym vysledkom je nas krasny zdravy chlapcek.
Držim všetkym palce !!! A prajeme vela,vela zdravička 😵
ahoj @damiana , velmi si ma potesila tvojim prispevkom, kazdy den chodim na toto forum, a doslova cakam na taketo povzbudive prispevky s dobrym koncom. Viem, ze v zivote sa deju veci aj opacne, ale na to radcsej nechcem mysliet. Presne viem o com pises, preplakane dni ci noci, ta neistota, ktoru najblizsie tyzdne clovek preziva je hrozna...Tiez hned po vysetreni som preluskala takmer vsetky temy s touto problematikou, mnoho z nich mi davaju nadej, preto stale verim, ze to vsetko dopadne dobre. Strasne sa tesim z Vasho krasneho zdraveho drobca a prajem vsetko len to dobre!
@boba82 presne preto som sem napisala aj ja, aby som dodala optimizmus maminkam, ktore sa museli popasovat s tymto problemom, nameranim vyssieho NT. Mne tiez pomahali pozitivne prispevky, co som tu čitala a jednoducho som potom VERILA, že naše srdiečko bude zdravučke a nič inšie som si nechcela pripustit, aj ked zaciatky boli tažke.. Zrejme aj ty si tehulka a boli vam namerane vyssie hodnoty NT, vsak? Neboj, vsetko dobre dopadne, jednoducho MUSI !!! Držim Vam palčeky !!!!! 😵 😵 😵 😵 Ako aj všetkym osatnym maminkam cakatelkam a ich babatkam v bruškach !!! 😵
@damiana dakujem za povzbudenie🙂 tiez mi vysli podobne vysledky ako tebe, najprv 2,9 a o den neskor, 3,19, ale pri tom druhom merani ma dr. upozornila, ze babo bolo v zlej polohe pri merani, tak to moze skreslovat, no kazdopadne, aj tak su tie vysledky hranicne. Momentalne som zacala 15tt a az na bud.tyzden ma cakaju dalsie krvne testy tak uz teraz sa modlim, aby vsetko dopadlo dobre. Preto kazdy jeden takyto prispevok je pre mna akysi balzam na dusu🙂 este raz dakujem, prajem fsetko dobre!
Ahoj holky,
chci vám jen napsat, že jsem měla také nejdřív NT 2,9 a potom 3,4 mm...tripl testy ok, velký ultrazvuk v 19. týdnu ok, plodovka se vůbec nemusela dělat, 3D ultrazvuk taky ok...a narodila se nám krásná zdravá holčička...takže držím všem pěsti.
prosim vas dnes sem byla na nt+,testy vysli negativni ale ze je tam naky posun nebo co tak mam doporuceny tripl test v 16t a vysledky zvazit genetickou kon zultaci.nevite co to je a proc?
ahojte kočky.máte tu niektorá skúsenosť s menšiou nosovou kostičkou? na morfo ultrazvuku v 22tt nám doktor povedal,že nosová kostička je trochu menšia,inač bolo všetko v úplnom poriadku,amnio sme odmietli....na dalších ultrazvukoch už u môjho lekára,tiež bolo všetko ok,nevidel tam nič "podozrivé",naposledy to bolo pred týždnom.... teraz sme 34tt,na malinké sa tešíme,veríme že bude všetko ok,ale stále je tam ten strach niekde ukrytý....
ahoj holky prominte ze vam se lezu jen potrebuji radu!utechu!podporu!vysel mi blbe skreening v 1 trimestru na DS 1:80 Z KRVE,MAM 34 ROKU,A NADVAHU VAZIM TET VE 4MESICI 99KG ☹ NA UZ BYLO VSE V POHODE ALE BOCHEMIE JE TAKOVA :PAPP -0,40MOM,HCG1,56 MOM,KRV BRANA V 11PLUS 0,UZ14TT,PRISTI TYDEN ME CEKA AMNIO MAM SILENEJ NSTRACH A PANIKU!!!JINAK CRL BYLO 84MM,BPD27,4MM,NT2,1MM-1,10MOM,KUSTKA NEMERENA NOSNI ALE NA FOTCE JE!!!!POKUD TOMU NEKDO JEN TROCJU ROZUMITE PROSIM O ODPOVED!!!DIKY MOOOOC
Ahoj holky, mám dotazík, screening v 13 tt mi vyšel negativní, ale měla jsem zvýšený myslím těhotenský hormon, volal mi doktor, že mám jít ještě na ty triply v 16 tt, ale prý nic nehrozí, prý jen pro sichr ... neměla jste tak taky některá?
JESTE JSEM ZAPOMELA DOPSAT ZE JSEM BYLA V RIJNU NA IVF-NEUSPECH A HNED LISTOPAD -PRIROZENE TEHU PAK NEJAKE SPINENI V 7TYDNU A DO 10TT BRALA 3XDENE UTROGESTAN!!!!!!!!!!!!!§§
@andresska radu asi moc nedostaneš...vlastně se v podstatě na nic neptáš...průběh amniocentézy si přečteš jinde a co se týče těch výsledků z krve, tak taky tak-musíš počkat, co ta amnio, takhle Ti to nikdo fakt neřekne. Nosní kůstka že je vidět na fotce je nesmysl, její stanovení vyžaduje docela erudované oko, mimi musí být správně natočený, odlišit kůži a kůstku...zkus si vygůglit obrázky NB+ a NB- a uvidíš, že to skutečně neni tak jednoduchý, vždy tam "něco" je...věštit ji z fotky je asi jako věštit z ní pindíka, když je vidět jakási šmouha mezi nohama a ani doktor si netroufne tipnout.
moc Ti držím palce ať to vyjde dobře, takovéhle riziko z krve z prvotrimestrálního skríningu neni malý, ale NT máš v pořádku, to znamená hodně a proč teda tu kůstku nehodnotili, to netuším, zda ji neviděl nebo se to na Tvým pracovišti jen nedělá (i to je možný, některý doktoři ji berou jen jako minor marker a neberou v potaz).
@andresska radu asi moc nedostaneš...vlastně se v podstatě na nic neptáš...průběh amniocentézy si přečteš jinde a co se týče těch výsledků z krve, tak taky tak-musíš počkat, co ta amnio, takhle Ti to nikdo fakt neřekne. Nosní kůstka že je vidět na fotce je nesmysl, její stanovení vyžaduje docela erudované oko, mimi musí být správně natočený, odlišit kůži a kůstku...zkus si vygůglit obrázky NB+ a NB- a uvidíš, že to skutečně neni tak jednoduchý, vždy tam "něco" je...věštit ji z fotky je asi jako věštit z ní pindíka, když je vidět jakási šmouha mezi nožičkama a ani doktor si netroufne tipnout.
moc Ti držím palce ať to vyjde dobře, takovéhle riziko z krve z prvotrimestrálního skríningu neni malý, ale NT máš v pořádku, to znamená hodně a proč teda tu kůstku nehodnotili, to netuším, zda ji neviděl nebo se to na Tvým pracovišti jen nedělá (i to je možný, některý doktoři ji berou jen jako minor marker a neberou v potaz).
@andresska prosím vypni si capslook...jednak je to tu zakázaný a druhak se to blbě čte, promiň 😔
s hormonama je to těžký, ano, jsou práce, který uvádí, že po IVF bývají zkreslený výsledky PaPP a po Utrogestanu obecně zas hodnoty hcg...ale tím se nemůžeš utěšovat...nebo teda můžeš, ale jistotu Ti dá stejně jen ta plodovka...



@boba82 ako viem na slovensku sa odber choriovych klkov nerobi. v bb robia vcasnu amniocentezu, ty v tomto tyzdni by si ju uz mohla podstupit. ako ja viem je to menej rizikove ako odber klkov. je len par doktorov ktori to pichaju. ak by si velmi chcela skus si pozriet dr.Kocajdovu z novamedu. ci by to bolomozne a ci by si koli tomu cestovala.... tak porozmyslaj ci sa ti nevyplati radsej pockat tie 3 tyzdne a podstupit normalnu taa. drzim palce 😉