Ako ste zvládali obdobie po potrate?

anonymka456
5. apr 2018

Ahojte.potrebujem sa porozpravat,poradit..
Tie ktore ma chcete urazat alebo odsudzovat tak prosim nekomentujte.dakujem
No stala sa taka vec,ze som neplanovane otehotnela.s muzom mame za sebou dost velku krizu z ktorej sa nas vztah este stale dostava.Moje pocity z tehotenstva nie su vobec prijemne.Jedno dieta mame,to bolo aj je vytuzene a milujeme ho velmi.
Toho sa tiez bojim,ze ho o nieco ukratim.v case narodenia druheho by malo nieco cez dva roky.pocit ze to nebudem pre neho na 100% sa mi vobec nepaci.dalsia vec su financie.muzovi hrozi ze coskoro pride o pracu.ja pri druhom matersku mat nebudem kedze som mala zmluvu na dobu urcitu.len rodicak..uz teraz mi byva strasne zle,cele dni len zvraciam (pri prvom tehu som vracala 8 mesiacov)Stale nad tym rozmyslam.nevidim jeden pozitivny dovod a to ma ubija.. .stale rozmyslam ci dokazem ist na potrat a co bude lepsie.ano viem ze vela ludi nemoze mat deti,ale adopciu urcite nechcem.
Zeny poradte.alebo tie co ste isli na potrat,ako ste to potom zvladli?
Dakkujem

katharines
14. apr 2018

@sasa1983 nikdy v zivote si necitila vycitky? To je totiz to svedomie, ktore sa v ludoch ozyva ci su, alebo nie su veriaci.

mnamko
14. apr 2018

Ja keby som sa rozhodla pre potrat tak by som nan isla z vaznych dovodov ktore by som si vsebe prebrala a viac by som to neriedila,naco sa trapit aj tak by mi to potom nepomohlo

sasa1983
14. apr 2018

@katharines jasne že áno. Isté. Ale to že ja som nepodstupila upt a zaroven to ani do buducna neviem vylucit a zároveň neodsudzujem ženy ktoré upt podstupili, alebo podstúpia, za tento trojboj mať výčitky svedomia nemusím. Mám napr.svoj názor na darcovstvo orgánov, ale za to, že ja by som svoju pecen nedarovala, (nebudeme riesit ake organy, komu, od koho a za akym ucelom) neodsudzujem lekárov, ktorí tento vykon robia, ani ľudí, pacientov, ktorí toto podstúpia a keby som bola chirurg, a musela by som sa na tom podielat, tak by som to urobila bez ohľadu na môj osobný postoj, lebo ten je v celom procese irelevantny. Gynekológ nemá prečo posudzovat zenu, ktorá sa pre upt rozhodne keď nie je v jej koži. Má sa postarať o to, aby tento výkon pre ňu znamenal minimalizaciu zdravotnych komplikacii, akutnych aj neskorych. Nemá jej čo robiť kazen a prednasky. Vynimkou je len plná ingormovanost o vykone

ave17
14. apr 2018

Veď táto téma sa tu volala áno,či nie?? To na co sa premenovava,keď autorka už aj tak neprispieva? Aký to ma význam?

sasa1983
14. apr 2018

@ave17 pravda. Končím. Snáď je autorka spokojna tak či tak či inak.

katharines
14. apr 2018

@sasa1983 plna informovanost vsak zahrna nielen zdravotne, ale aj dusevne rizika. A darovanie organov, ak kvoli tomu nebol naschval zabity clovek, pretoze aj to sa robi, sa neda porovnat s priamym zabitim, ako sa to pri potrate robi, preto aj lekar ma mat pravo rozhodnut sa v tomto ohlade. Tiez sa "pestuju" organy z deti, ktore ostali po IVF, co je tiez neprijatelne. Taketo studie si mozes najst pod human embryonal stem cells.

skumavka
14. apr 2018

@sasa1983 vieš, v psychiatrii je asi väčší predpoklad dívať sa na veci aj z hľadiska duševna, duchovna, filozofie a samozrejme aj medicíny založenej na dôkazoch, ale zdôrazňujem AJ, nie iba.

xxxkatka
14. apr 2018

@katharines tak skusme este raz, hadam pochopis- ak IQ je udaj, ktory ovplyvnuje mnozstvo faktorov (toto si pisala ty), moze stupat aj klesat vplyvom faktorov prostredia, ochoreni... (zas si pisala ty v prispevku) preco si mi adresovala studiu, ktora hovori, ze "Istá švédska štúdia zistila, že deti počaté určitým typom in vitro fertilizácie (IVF) majú o 51 % zvýšené riziko, že budú mať nižší intelekt - IQ pod 70."? K comu je dobra studia o 51% zvysenom riziku IQ pod 70 deti po ivf? Ked IQ ma podla teba tak strasne vela premennych... A este taky dotaz co je podla teba celkova inteligencia?

katharines
14. apr 2018

@xxxkatka ty si si z celeho clanku vybrala len IQ. Tvrdila si, ze nie je vyssie riziko vrodenych chyb a preto sa nerobia castejsie geneticke vysetrenia u zien, co podstupili IVF, ako u ostatnych (parafrazujem). Takze som ti len chcela ukazat, ze to nie je celkom tak. A tiez by som chcela dodat, ze sa robi aj geneticky skrining embrya (je spoplatneny a teda zena moze, ale aj nemusi dat) pred implantaciou, co tiez nepovazujem za ok.

xxxkatka
14. apr 2018

@katharines no zatial si mi to neukazala 😀

because
14. apr 2018

Neviem či ste si to všimli,ale mne sa zdá že autorka premenovala diskusiu tj.ze uz asi pravdepodobne na potrate bola tajze nepotrebuje vedieť ANO či NIE ale teraz asi potrebuje prečítať nejaké optimistické popotratove komentáre😑

slimstar
14. apr 2018

@because no teda, ono sa to tu zvrhlo na inu temu medzi uzivatelkami. Naozaj autorka zmenila temu, tak potom, nech aj napise, ako to skoncilo. Ci za takeho blba, akeho ma doma, stalo zabit svoje dieta.

because
14. apr 2018

@slimstar všimla som si že žienky dosť odbočili...
Pochybujem že autorka prizna áno...manželstvo sa rozpadlo a moje prvé dieťa má síce všetko na 100% ale nič si nevázi...
Pravdivé konce takychto tém sa asi nikdy nedozvieme

slimstar
14. apr 2018

@because samozrejme, nakoniec zisti, ze to bolo zbytocne. Ako pisali tie ostatne baby.

moonlight1210
14. apr 2018

Temu mohol premenovat aj admin, aby viac vystihovala podstatu otazky a obsah.

Uz sa to tu parkrat stalo, aj samotni autori tem sa rozculovali, ze im premenovali, ci aj presunuli temu do inej kategorie.

catherinah
14. apr 2018

To premenoval admin urcite. Aj ostatnym temam dava jednoznacne nazvy, aby bolo z nich jasne o com bude diskusia.

charlie1980
14. apr 2018

Jednoznacny nazov a aj vystihujuci bol "ano alebo nie". Pytala sa, ci ano, alebo nie primarne. A az potom na to vysporiadanie sa s pocitmi.
Je pravda, ze "ano alebo nie" sa vobec pytat nemusela, kedze rozhodnuta bola 😀 Takze ano, admin ma pravdu.

catherinah
14. apr 2018

@charlie1980 Ist na potrat alebo nie - tak by som to nazvala ja. Aby bolo jasne o com tema je.

because
15. apr 2018

@charlie1980 tiež mi to tak prišlo že už je rozhodnutá.mala som počuť že len chce počuť...áno máš správne argumenty ...chod do toho,možno aby zo psychologického hľadiska uľahčila svedomiu(kolektívna vina sa ľahšie nesie)

bmuller
15. apr 2018

@anonymka456 Mila autorka, ked zvladla mat dieta taka mlada slecna, ty aj s terajsou rodinkou by ste to zvladli urcite tiez. Jej zivot po rozhodnuti dieta mat sice nebol ruzovy, ale o 10-20 rokov to rozhodne nebude lutovat...
https://plus.sme.sk/c/20802854/ked-v-sedemnasti...
Lucia má 25 rokov, jej syn Riško má osem... Lucia vždy rozmýšľala tak, že sa nechce vydať ani mať deti, že sa nechce viazať. No veci sa vyvinuli inak. Keď otehotnela, mala sedemnásť rokov a plánovala po prázdninách nastúpiť do tretieho ročníka na strednej vinárskej škole. Prežívala prvý vážnejší vzťah a s priateľom bola rok... „Myslela som, že je to koniec sveta. Mám veľmi prísneho otca a pomyslela som si: on ma zabije.“.. Už bola pripravená ísť na potrat, začala riešiť predoperačné vyšetrenia, aj sa šli pýtať do nemocnice v Bratislave. „No potom som si povedala, nie. Síce som dieťa nechcela, ale nedalo by mi to, do konca života by som si to vyčítala. To dieťa za to predsa nemôže...“

cecilia68
15. apr 2018

@slimstar Autorka sa určite neprizná, že bola....len rozpútala peklo dvoch táborov :(

leeo
15. apr 2018

@because Ibaze ziadne optimisticke komentare pre tento cin neexistuju. Ak to predsa len spravila tak nech si sama kladie otazky a aj odpoveda na nich. Dalej to uz nema zmysel

because
16. apr 2018

@leeo to optimistické som myslela ironicky.msm na to taký istý názor.mozno povodne čakala rady akoze keď prídeš domov,urob si čajík,zábal sa do deky a daj si čokoládu.... neviem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre