Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Alkohol a možné tehotenstvo

sally09
11. nov 2012

aké su nasledky,ked este o tom zena nevie,?a myslím pitie alkoholu pokial to zena este nevie,a nie pocas tehotenstva.

lussy23
14. nov 2012

@matax a ešte parky, šunka, jahody, grep, kofola? prečo sa sa to nemôže? čo by s astalo, keby to tehotná jedla? prečo nemôže ísť k blizkosti mačky a psa?

macocha
14. nov 2012

@lussy23 tak o blízkosti psa a mačky počujem prvýkrát takto radikálne. Ale myslím, že dôvod je možná infekcia toxoplazmózou, najmä z túlavých mačiek. U domácich miláčikov sa tomu dá brániť, veterinár poradí. Proste zdravý pes či mačka nie sú riziko.
Mala som niekoľko kamošiek, ktoré svoje tehotenstvo trávili v spoločnosti psa či mačky a pohoda. A jednu susedu som mala, ktorá ostala neplodná práve kvôli tomu, že sa infikovala toxoplazmózou od mačiek, ktoré milovala...

To už uvádzam len ako ilustráciu - zbytočne niekto povie, že mal v tehotenstve mačku a nič sa nestalo - tej známej sa to stalo. Potratila a ostala neplodná.
S tým alkoholom je to podobne. Možno väčšine žien sa potom narodí zdravé dieťa. Každopádne mnoho detí si tie následky matkinho pitia ponesie do konca svojho života. Preto prevencia - netreba to riskovať. 🙂

matax
15. nov 2012

@lussy23 @lussy23 neviem odborne odpovedat, ale co viem:
tatarak -urcite pre riziko infekcie traviacej sustavy a parazitom, ziadne tepelne neupravene maso by tehotne nemali
niva a ine plesnove syry- obsahuje plesne, neodporucuje sa pri mykozach, pretoze ochorenie sposobuju tiez huby, no a nepasterizovane mozu obsahovat listeriu
citrusy (citron,grep..)-netusim, preco nesmie tehotná..malinke deti nemozu citrusy, pretoze nemaju este vyvinutu trav.sustavu, imunitu...
párky-tiez netusim, odhliadnuc od toho, ze výzivova hodnota je nizka (muka a ecka)..zas tepelná uprava..
kofola-neviem, podla mna sa moze..obsahuje kofein,no ten sa v tehotenstve v malych davkach nezakazuje,1-2 kávy denne, kofola ma menej kofeinu ako kava.. deti nemozu kofein, pretoze brani vstrebavaniu kalcia/vapnika..
šunka? -ak je tepelne upravena, neudená by nemala skodit 😕 , ved ju mozu aj male deti..udena-vyssi obsah solí.mozno prevencia opuchov,..tlak krvi, oblicky
ryby-vraj pre obsah kovov
so zvieratami moze byt tehotná v pohode, len nesmu byt chore- odcervovat, ockovat (toxoplazmoza a ine)
ak ti nestaci moja odpoved, odporucujem ti obratit sa na odbornika na vyzivu..

Ja som citala dost o fas a videla som aj deti s tym syndromom, doteraz mám pred ocami jedno drobunke bábatko, ktore vyzeralo ako novorodniatko a malo uz 3mesiace, jedno ocko nemalo nevyvinute ☹ , plus postihy srdiecka a obliciek.. stretla som aj deti s poruchami správania, so spomaleným vývinom... preto pisem, ked narazim na takuto temu, aby sa nerodili deti s fas/fasd, ked je taka LAHKA PREVENCIA
viem, co skodi: alkohol, tonik-obsahuje chinin, fajčenie, niektore lieky a liecivá, drogy

alkohol moze sposobit ochorenie uzanane medzinarodnou klasifikáciou chorob FAS

lussy23
15. nov 2012

@macocha takže keď žena otehotnie a má už psa alebo mačku, má ich dať preč?

lussy23
15. nov 2012

@matax a vy ste sa obmedzovali? teda myslím, čo sa týka tých normálnych jedál

matax
15. nov 2012

@lussy23 mám dve osvojene deti, cize tehotná som nebola 😝 ..ak by som bola, urcite by som 9mes. vydrzala bez pár potravin a alkoholu urcite, kedze mam informácie, co skodi..
drzim palce mamičkám, nech maju zdrave deti

matax
15. nov 2012

@lussy23 citala ste, co pisem o zvieratach? ze treba odcervovat a ockovat, nie "dat" ich pre tehotenstvo prec

simca06022011
15. nov 2012

@lussy23 to vobec nie... macky a psy domace, poulicne zmesy by som obchadzala... mne ked robili na choroby testy, tak mi sestricka povedala, ze sa nemam bat, ak som nebola v kontakte s nejakymi divymi zvieratami alebo besnymi... a to som nebola 🙂

macocha
15. nov 2012

@lussy23 ak sú zvieratá zdravé, očkované, odčervené, sledované, tak netreba. Ale ak sa žena pred otehotnením nezaujímala o zdravie a pôvod tých zvierat, tak najvyšší čas navštíviť veterinára... a samozrejme, dávať si veľký pozor pri odpratovaní zvieracích oných... exkrementov. 😉

randlemcmurphy
6. okt 2013

Co je to za nezmysel, ze ked o tom este nevie...? akoze ak pijes a nevies, ze si tehotna, tak je to rozdiel ako ked o tom vies? sa zobud...

nair
28. okt 2013

Mňa by zaujímalo, či si myslíte, že môže mať negatívny vplyv na vajíčko, spermie, embryo.. kvalitu vnútorného prostredia.. atď.. to, keď to nádejná budúca mamička v deň pred, resp. v deň počatia trošku viac preženie s alkoholom?

tamarka9
29. okt 2013

@nair vobec to nema vplyv na plod, pretoze pokial sa nevytvori placenta, tak je plod vyzivovany uplne inou cestou a teda alkohol vobec neprechadza k plodu.

petinka18
29. okt 2013

@sally09 ja som isla na dovolenku a bola som asi v 2hom tyzdni a ti poviem triezva som nebola ani jeden den...samozrejme som netusila ze som tehotna ...a nasledky nie su vobec ziadne...

paskolinka
29. okt 2013

o FAS ma zmysel hovorit vtedy, ak zena pije naozaj vela. Ak pozriete hoci len do wikipedie, dozviete sa, ze "Though consumption of less than 15 drinks per week was not proven to cause FAS-related effects, the study authors recommend limiting consumption to no more than one standard drink per day" - po slovensky v skratke: pri konzumacii 15 a menej drinkov tyzdenne nebola preukazana spojitost s FAS, autori studie ale aj napriek tomu neodporucaju viac ako 1 standardny drink denne 😝 ja by som tehotnym zenam odporucila, aby sa velmi netrapili, ak si vypili, ked este nevedeli, ze su tehotne (nakoniec stres a trapenie mozu mat mozno este horsi vplyv na plod ako ten samotny alkohol) a ked uz to vedia, tak len v malom mnozstve a nie casto 😅

macocha
11. dec 2013

@paskolinka otvorila som wikipediu a tam čítam, že :

Alcohol exposure presents a risk of fetal brain damage at any point during a pregnancy, since brain development is ongoing throughout pregnancy.
The current recommendation of the Surgeon General of ... is to drink no alcohol at all during pregnancy.

Teda v preklade:
Vystavenie alkoholu predstavuje riziko poškodenia mozgu plodu v ktoromkoľvek bode tehotenstva, nakoľko vývin mozgu prebieha postupne počas tehotenstva.
Súčasné odporúčanie ...(menujú sa viaceré inštitúcie)... je nepiť ŽIADEN ALKOHOL POČAS TEHOTENSTVA.

A na českej verzii priamo aj k tomu "Naozaj veľa":
Ona „nadměrná míra“ alkoholu v těhotenství je předmětem dohadů a ačkoliv některé studie ukazují, že např. jedna sklenička alkoholu týdně nepředstavuje signifikantní riziko pro vznik FAS, mnohé odborné instituce doporučují těhotným ženám, aby se konzumaci alkoholu vyhnuly úplně.

A to čo si citovala Ty, má aj pokračovanie:
Also, threshold values are based upon group averages, and it is not appropriate to conclude that exposure below this threshold is necessarily ‘safe’ because of the significant individual variations in alcohol pharmacokinetics.

!!! Doslovne od druhej čiarky: Nie je vhodné vytvoriť si záver, že expozícia alkoholu pod udaný limit je zaručene "bezpečná" kvôli významným individuálnym odchýlkam vo farmakokinetike alkoholu.

yukki
11. dec 2013

@macocha yes!

paskolinka
11. dec 2013

@macocha Samozrejme, ze nikto nebude odporucat pit alkohol pocas tehotenstva, to si ziadna institucia ani lekar na triko nevezme. Takisto nikto nebude robit klinicke skusania na tehotnych zenach, aby sa toto vedecky potvrdilo alebo vyvratilo. Ja som za pouzitie zdraveho rozumu - ak sa niekto neciti, nech nepije ani kvapku. Ja osobne by som si deci vina sem tam dala, nevidim na tom niz zle a neverim, ze by to ublizilo. Ono citala som aj take clanky, kde sa pisalo, ze zeny, co sem si obcas v tehotenstve dopriali poharik vina (v malom mnozstve samozrejme), mali deti s vyssim IQ... tak si vyber 🙂

macocha
11. dec 2013

@paskolinka viem o akých článkoch píšeš. Jeden taký bol aj tu: http://www.science.sk/clanky-a-rozhovory/ziva-p... Nevidelo sa mi to, takže som si dala tú námahu a našla som ten originál článok. Keďže sa jedná o open-access, tak asi by sa mal dať otvoriť aj vám: http://bmjopen.bmj.com/content/3/6/e002718.full...

V origináli článku sa píše:
"No evidence was found of an adverse effect of maternal-alcohol consumption on childhood balance." V preklade: "Nenašli sa dôkazy o tom, že by konzumpcia alkoholu matkami viedla k horšej rovnováhe ich detí." Podčiarkujem, že hovorí výlučne o ROVNOVáHE. A ČTK si kľudne dá do nadpisu "Pohár vína denne počas tehotenstva neublíži" - ale vynechali to, že neublíži rovnováhe. Čomu všetkému ublíži, tým sa tento konkrétny článok nezaoberal.

Ďalej: Ten článok a mnoho ďalších opakuje tú istú zásadnú chybu v podávaní vedeckých výsledkov. "Nezistil sa zlý vplyv" nie je to isté ako "zistilo sa, že nie je zlý vplyv".

Aj o takom fenoméne, že mali niektoré deti lepšie výsledky, teda v tomto prípade nie IQ ale rovnováhu, autor píše - že to súviselo skôr so sociálnym postavením matiek.

Je to ťažké dnes sa zorientovať v tom množstve informácií, keď ani na ČTK alebo science.sk sa nedá spoľahnúť. 😒

Takže ja som si vybrala neriskovať. 🙂

paskolinka
11. dec 2013

@macocha ano, ono je vela clankov aj takych aj takych. cely problem je v tom, ze nie su a ani nebudu vierohodne studie o ucinkoch alkoholu na tehotne zeny, pretoze taky vyskum by bol neeticky. Jasne je akurat to, ze nadmerne pitie vedie k FAS (take pitie ale velmi pravdepodobne neprospieva ani dospelemu). Pre mna z toho vsetkeho, co som mala moznost citat a pocut vyplyva, ze nie je dovod na paniku. Nepaci sa mi, ked z tehotnej robia nesvojpravnu, ktora nic nemoze, hlavne aby bola pomaly kazdy tyzden na nejakom specialnom vysetreni a sypala do seba synteticke vitaminy a dostavala zachvaty paniky, ak si omylom visnu v cokolade.

demo
11. dec 2013

@paskolinka som presvedcena o tom, ze su aj nebezpecnejsie veci ako alkohol. naozaj som este nepocula o tom, ze by dietatu uskodilo to, ze matka pila alkohol v case, ked este nevedela, ze je tehotna (dajmetomu tych 6 tt). Hovorime o normalnej beznej mladej zene, ktora si kde-tu vypije a hoci sa aj opije, nie o alkoholicke. Dalej som nepocula, ze by v tehotenstve uskodil obcasny pohar piva ci vina. Sedliacky rozum mi hovori, ze nedokonale travenie, nadmiera cukru, ovocia a rozkladajuceho sa nestraveneho masa a pod. ingrediencii vyprodukuje v organizme tehotnej zeny vacsi horor a este stale nie bezprostredne ohrozujuci plod 🙂. A to za nezamyslam nad kvalitou tych ingrediencii 🙂. Alkoholizmus je v tehotenstve jednoznacne skodlivy, obcasna konzumacia asi nie, ale zodpovedna zena si pravdepodobne aj tak nic neda. Tych 9 mesiacov sa to da vydrzat. A kebyze nie, nic strasne sa nestane.

maznacik007
11. dec 2013

Alkohol nepatri do tela deti .... ani tym zatial nenarodenym.

Ak ma niekto pocit ze za problemami jeho dietata je aj pozivanie alkoholu pocas tehotenstva u matky tak sa moze obratit na ludi zo stranok co tu uz boli ... su uz dnes aj publikacie, diagnostika a hlavne sa hladaju sposoby pomoci tymto detom ... Nejde len o FAS, kde uz su pritomne aj stigmatizacie tvare a je to zrejme ale aj o deti s poruchami ucenia, agresivita a pod.

Tieto deti su casto medzi detmi, ktore su v nahradnej rodinnej starostlivosti ... ale vdaku benevolentnemu pristupu Sloveniek a nasich gynekologov k pozivaniu alkoholu nielen tam ... 😔

rozhovor s vynikajucou zenou lekarkou ktora sa v Polsku venuje tejto teme uz roky ... tam napr. maju v kazdom bare ci podniku info tabulu o tom preco tehotna zena nema pit alkohol ... mozno to raz bude aj u nas tak ...
http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=2493359bbe67c...

zinocka
11. dec 2013

@demo je to o pristupe 🙂 ja osobne by som si urcite s mensou obavou dala deci kvalitneho bieleho vina k dobremu obedu ako napr. pol balika gumovych medvedikov alebo nekvalitny zakusok z cukrarne... to je z mojho pohladu vacsie zlo

demo
11. dec 2013

@zinocka no a deci bieleho vina je uplne nic - z hladiska mnozstva alkoholu

macocha
11. dec 2013

@zinocka nechcem sa zastávať gumených medvedíkov, ale neviem o tom, že by sa im dokázal teratogénny účinok. Niektoré farbivá sú ozaj des - ale účinkujú na konzumenta, nie na nič netušiaci plod. Alkoholu ako takému teratogénny účinok dokázaný bol.
Takže ak rozprávaš o žene, máš pravdu, radšej kvalitné víno ako medvedíky.
Ak rozprávaš o tehotnej žene, tak ani víno nie.

zinocka
12. dec 2013

@macocha teratogenny ucinok nebol dokazany ani z pozitia 1dl vina 😉 gumenych medvedikov myslim nikto neskumal 😀 ale som presvedcena, ze keby niekto skumal, tak povie, ze vo velkom mnozstve sposobuju nieco strasne zle a preto pre istotu by zodpovedne zeny nemali zjest ani jedneho... vsak 9 mesiacov sa to da vydrzat 😉

paskolinka
12. dec 2013

@zinocka no presne tak 😀 a to by neboli len gumove medvediky, myslim, ze takych "potravin", ktore tehotne bezne "mozu" by bolo ovela viac

macocha
12. dec 2013

@zinocka deci vína je už 20% z dávky, ktorá preukázateľne plodu uškodí. 😉

P.S. Nie je vhodné vytvoriť si záver, že expozícia alkoholu pod 100% udaného limitu je zaručene "bezpečná" kvôli významným individuálnym odchýlkam vo farmakokinetike alkoholu.

Gumených medvedíkov skúmajú hodne, len závery sa nezverejňujú... preto nemôžem zverejniť detajly ani ja. 🤐 A okrem toho je to iná téma. A určite že sa to dá 9 mesiacov vydržať, ja ich nejem vôbec, nechutia mi a ani ako dieťaťu mi nechutili. 😀

zinocka
12. dec 2013

@macocha ak ma niekto problem s farmakokinetikou alkoholu (ja neviem, poskodenie pecene napr. alebo inu poruchu), tak o tom snad vie a nebude pit ci tehotna alebo netehotna... to by malo byt samozrejme. ja tu hovorim o zdravych zenach, ktore alkohol znasaju minimalne priemerne dobre 😉

macocha
12. dec 2013

@zinocka farmakokinetika ale nie je o poruche... je to o aktivite alkoholdehydrogenáz, o vstrebávaní, telesnej stavbe a momentálnom zdravotnom stave atď.... zjednodušne povedané, po vypití rovnakého množstva alkoholu nebude mať každá z nás rovnaké množstvo alkoholu v krvi.

zinocka
12. dec 2013

@macocha to je jedno macocha ako to nazveme, myslim, ze obe hovorime o tom istom, mozme tie moje "poruchy" zaradit do tvojho "momentalneho zdrav. stavu", nejde o slovicka... ak ma zena s tym problem - ze je "opita" uz aj z maleho mnozstva, nech proste nepije (tehotna ci netehotna), tieto pripady by som ale z nasej diskusie vynala