Boli ste na morfologický ultrazvuk u MUDr. Čunderlíka?
ahojte dievcata, chcela by som ist na morfologicky ultrazvuk k doktorovi Cunderlikovi na Hrobonovej v BA. Neboli ste niektora, chcela by som vediet kolko peniazkov si prichystat.... Dakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Morfologický ultrazvuk v súkromnej ambulancii u MUDr. Čunderlíka v Bratislave sa v diskusii pravidelne uvádzal ako poplatok 80 € a za záznam na DVD obyčajne ďalších 10 €.
- Morfologický ultrazvuk sa najčastejšie objednáva a vykonáva okolo 20.–21. týždňa tehotenstva; niektoré vyšetrenia boli v diskusii vykonané aj v 24. týždni alebo až do ~32. tt.
- Ak je podozrenie na kardiálnu vadu alebo vysoké riziko podľa skríningu, ženy v diskusii odporúčali špecialistov na srdcové vyšetrenia (MUDr. Holan, PROCARE/Medifera) alebo nezávislú kontrolu u MUDr. Grochalu.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko zaplatím za morfologický ultrazvuk u MUDr. Čunderlíka v súkromnej ambulancii?
A: Viaceré ženy uviedli cenu 80 € za vyšetrenie v súkromnej ambulancii a 10 € za DVD so snímkami a krátkymi videami, celkovo teda typicky 90 € ak si objednáte DVD.
Q: Kedy sa má najlepšie objednať morfologický ultrazvuk (v ktorom týždni)?
A: V diskusii sa uvádza štandardné obdobie okolo 20.–21. týždňa tehotenstva; niektoré ženy absolvovali vyšetrenie v 24. tt a uviedli, že ordinuje aj do približne 31.–32. tt.
Q: Ako dlho trvá morfologické vyšetrenie a čo zahŕňa?
A: Dĺžka sa podľa skúseností pohybovala medzi približne 20–45 minútami; popis vyšetrenia zahŕňal prezretie anatómie plodu (mozog, srdce, obličky, cievy), merania, kontrolu krčka, placenty a plodovej vody, prípadne 3D snímky a DVD záznam.
Q: Potrebujem odporúčanie od gynekológa a znižuje to cenu?
A: Niektoré ženy uviedli, že pri odporúčaní od gynekológa a vyšetrení v nemocnici (Kramáre alebo iné oddelenie) zaplatili len 10 €, zatiaľ čo súkromná ambulancia vyžaduje štandardne 80 €.
Q: Ktorý lekár sa odporúča pri podozrení na srdcové vady plodu?
A: V diskusii boli opakovane odporúčaní MUDr. Holan (Medifera/PROCARE) ako špecialista na kardiologické vyšetrenia plodu a MUDr. Grochala ako dôrazný a dôsledný očividný odborník na morfologický UZ.
Q: Ak mi vyjde pozitívny skríning na DS, mám ísť na amniocentézu?
A: Genetici v diskusii často odporúčajú amniocentézu pri zvýšenom riziku; ženy v diskusii poukazovali, že amniocentéza je považovaná za “100%” diagnostiku, ale zároveň pripomínali riziko potratu a komplikácie (napr. tvorbu protilátok u Rh negatívnych), a jedna žena uviedla, že výsledky amniocentézy jej volali za 14 dní.
Q: Koľko stojí amniocentéza, ak je indikovaná genetikou?
A: Viaceré príspevky uvádzali, že pri indikácii zo strany genetiky a nemocničnom vybavení sa ženám amniocentéza neraz neúčtovala (v jednom prípade uviedli, že za amniocentézu neplatili).
Závery z diskusie
Zhoda
- Súkromné morfologické vyšetrenie u MUDr. Čunderlíka bolo v diskusii opakovane uvedené ako 80 € a DVD za 10 €.
- Morfologický ultrazvuk sa štandardne vykonáva okolo 20.–21. tt a kontroluje orgány plodu, krček, placentu a plodovú vodu.
- Pri podozrení na srdcové vady viaceré ženy odporúčali vyhľadať MUDr. Holana alebo MUDr. Grochalu na druhý názor.
Sporné názory
- Niektoré matky považovali MUDr. Čunderlíka za vynikajúceho odborníka, iné v diskusii tvrdili, že MUDr. Holan alebo MUDr. Grochala sú lepší na kardiologické hodnotenie plodu.
- Niektorí lekári v diskusii odporúčajú amniocentézu aj pri normálnom morfologickom UZ, zatiaľ čo iné ženy amniocentézu odmietli kvôli riziku potratu a komplikáciám.
- Niektorí uviedli, že pri odporúčaní od gynekológa v nemocnici zaplatili len 10 €, zatiaľ čo iné ženy platili 80 € v súkromnej ambulancii.
Otvorené otázky
- Aké sú presné podmienky a kritériá, kedy sa morfologické vyšetrenie vykoná za 10 € v nemocnici oproti 80 € v súkromnej ambulancii?
- Aké je konkrétne percentuálne riziko potratu pri amniocentéze v rôznych pracoviskách a pri rôznych indikáciách?
- Ako konzistentné sú výsledky skríningových testov medzi rôznymi laboratóriami a aký vplyv má čas odberu na výsledok?
- V akých prípadoch morfologický ultrazvuk u konkrétneho lekára (Čunderlík vs Grochala vs Holan) významne zmení odporúčanie k ďalším invazívnym vyšetreniam?
Spomenuté značky a firmy
MUDr. Anton Čunderlík, MUDr. Holan, MUDr. Grochala, MUDr. Slezák, MUDr. Feldmàr Peter, MUDr. Turkot, Medifera, PROCARE, Poliklinika Kramáre, Nemocnica na Kramároch, ZZZ.sk, oddelenie genetiky na Železničnej ulici (Bratislava), Dunajská Streda, Martin, Komárno
Spomenuté produkty a metódy
morfologický ultrazvuk, 3D ultrazvuk, DVD so záznamom, amniocentéza (odber plodovej vody), tripple test / triple test, skríning na Downov syndróm, vaginálne sono, kardiografické vyšetrenie plodu, opakované skríningové testy
Miesta a osoby
Bratislava, Horský park, Poliklinika Kramáre, Kramáre, Železničná ulica (Bratislava), Dunajská Streda, Martin, Komárno, MUDr. Anton Čunderlík, MUDr. Holan, MUDr. Grochala, MUDr. Slezák, MUDr. Feldmàr Peter, MUDr. Turkot
Ahojte, boli ste niekto teraz v poslednom case na ultrazvuku u dr. Cunderlika? Kolko stoji? Moj doki mi spominal sumu 120 eur, ale ze si nie je isty.
ahoj, boli sme, asi tristvrte hodinu babo pozeral zo vsetkych stran, poriadne vsetko skontroloval a pokukal, premerial...je tp dobry odbornik, povysvetloval vsetko, sice nam spravil iba dve foto, ale stalo to za tych 80 eur, podstatne bolo, že bábo poriadne prezrel 🙂
@nefertitka väčšinou sa objednáva okolo 20tt, 12 je podľa mna velmi malo a nemalo by to zmysel. Ja som bola v 20tom.
Ahojte, aj ked sem uz dlhsie nikto nepisal... ja som objednana k dr. cunderlikovi buduci tyzden a zaujimalo by ma ci nema problem s tym aby bol pri tom aj manzel? okrem toho budem uz v 24tt lebo moja gynekologicka mi o tom povedala az teraz. sestricka pri objednavani cez tel spomenula ze sa to robi okolo 20-21tt tak sa bojim ci s tym doktor nebude mat problem. a mne tiez povedali 80 eur + 10 eur za DVD s celym zaznamom ak budeme chciet. dakujem
Ahoj pisem aj pre ostatne buduce mamicky ak by niekto este hladal aktualne info ohladne vysetrenia u Dr. Cunderlika 🙂 Dopadli sme dobre, vsetky vysledky uplne super. dr potvrdil aj pohlavie, ktore povedala moja gynekologicka, bude to dievcatako 🙂 cakali sme cca 40min po objednanom case. Vysetrenie trvalo asi 30min. Dr poprezeral babo, vsetky organy, u mna krcok, placentu, plodovu vodu. Zaplatili sme si DVD za 10e, na nom su fotky z 2D vacsinou casti tela a udaje, zopar fotiek z 3D a par kratkych videi. dufam ze to niekomu pomoze a aj ja dakujem za info 🙂
@sisa2605 ahoj chcela by som sa ťa spýtať aký si mala pocit z neho.. ja keď som bola, tak mi to prišla taká rýchlovka, za 20 minút sme boli vybavený.. všetko pomeral aj povedal, že OK. Ale čo ma zarazilo tak na konci, že amniocentéza je aj tak 100%tná..aby sme išli aj na ňu.. a keď som sa ho spýtala, že predsa keby niečo nie je v poriadku, tak aspoň nejaký náznak by tam bol nie? pri DS sú určité príznaky, ktoré vidieť na sone a tie vlastne on kontroloval a my sme mali všetko v poriadku a aj tak posiela na amnio.. chcem sa spýtať ty si bola tiež kvôli zlým testom? ak áno povedal aj tebe na konci, že amnio je 100% tná nech ideš aj tam ďakujem za odpoveď... stále mi to vrtá hlavou a neviem či som urobila dobre že som na amnio nakoniec nešla ☹
@kristy03 Ahoj, ja som nebola kvôli zlým testom.. morfologický ultrazvuk mi spomenula moja gynekologička, keď som sa pýtala na 3D, že ak už chceme do niečoho investovať, tak radšej toto. Aj keď som mala testy OK, aspoň budeme mať istotu že bábo je v poriadku a zároveň ho aj uvidíme na 3D čiže 2 v 1.. tak sme išli 🙂 Tiež to bolo trochu rýchle na môj vkus, ani nie polhodinka, ale myslela som, že je to kvôli tomu, že žiadne problémy a komplikácie nenašiel a išla som tam s tým že testy neboli zlé.. o amnio vôbec nič nehovoril, iba povedal, že bábätko je poriadku, potvrdil pohlavie čo mi povedala aj moja dr. Čo sa týka amnio je to na tebe, ja by som sa asi bála takého zákroku, predsa len je to do určitej miery nebezpečné, a keď nemáš žiadne konkrétne podozrenia, netráp sa tým. však ti nepovedal, že niečo nie je dobre. a určite by som dala najviac na tvoj osobný pocit. podľa mňa keby s bábom nebolo niečo v pohode, cítila by si to. ak si sama rozhodla neísť, určite je všetko v najlepšom poriadku 😉
@kristy03 ja som bola tiez u cunderlika na morfo, vlastne na vsetkych skriningoch, vysiel mi ds 1:130, cunderlik sice povedal,ze dieta vyzera ok,ale ze mam ist aj tak na amnio, musela som 3x podpisat,ze odmietam,nesla som a mam doma 7 mesacneho krasneho zdraveho syna 🙂 odporucam dr. grochalu z martina,bola som aj unho na morfo,velmi prijemny a uprimny clovek 🙂 ake si mala vysledky? nedala si si ich opakovat:
@alzbeta828 ja som mala 1:170 a opakovaný 1:120... pri malej som mala to isté prvé výsledky pozitívne, opakovaný, ale už negatívny.. dnes ideme ešte na 3D sono... aby som sa trošku ukludnila... ja verím, že malý je zdravučký a už sa nemienim, kvôli týmto testom viac stresovať.. inak sám Čunderlík odporúčal, to amnio, a keď som sa ho s mužom spýtala, že ale veď sú nejaké odchýlky, ktoré vidieť u týchto detičiek povedal, že ano.. tak hovorím načo mám ísť na amnio... tak sám povedal, že aspon jednu by bolo vidieť, keby malo DS ale amnio aj tak, neviem čo si o tom myslieť 😒
@alzbeta828 a ty keď si bola u Grochalu tak ten ako reagoval čo ti povedal on? chcela by som vedieť postoj viacerých? ty to už vieš porovnať, keď si bola aj u neho.. ten ti tiež odporúčal amnio? dakujem za odpoved 🙂
ja stále neviem či mám ísť alebo nie na amnio..výsledky- skíring pozitívny , 1v 6 riziko downovho syndromu ale písané je ešte že riziko Downhovho syndromu je vyššie ako je očakávané len podľa veku matky (1v390)
v júni budem mať 35 a bábätko čakáme na augusta, prvé dievčatko je už 13 ročná 🙂
takže neviem, uvidím čo mi povie genetik zajtra ale čítala som tu u veľa mamičiek že boli na morfologickom ultrazvuku a to kde je presne a aké presné je to?
Dakujem Vám 🙂
@redudas v 11.tt ti uz nebude robit sono vaginalne (ak na to nebude nejaky vynimocny dovod), ale normalne cez brucho...je mily, ked ma dobru naladu 🙂
Žienky viete mi prosím poradiť.......Švagrina čaká dvojičky, dozvedela sa to včera a to je už v 21.týždni. Prvé dieťatko jej zomrelo pri pôrode..tak Vám ani nemusím hovoriť ako strašne sa bojí. Doktorka jej odporučila ísť na ultrazvuk práve k Mudr.Čunderlíkovi, len nevieme či sa má objednať k nemu na Kramáre alebo do súkromnej ambulancie.
Ahojte,nuž ja Čunderlíka a nemocnicu na Kramároch už vobec neodporúčam!!!!!!!Hrozné,a to vôbec nepreháňam!Bola som tam zhruba pred rokom,najprv u Cunderlíka v súkromnej ambulancii,je to len obyčajný vypisovač bločkov,nič nepovie a ked sa ho opýtaš tak niečo odvrkne.A to my zistil,že jedno bábo má srdcovú vadu /čakala som dvojičky/ nezlučiteľnú so životom.....Aj po tomto náleze pekne vypísal bloček,zobral peniaze /k tomuto by som len dodala,že po nom, čo som bola všelikde na morfo utz.ani jeden lekár nezobral ani cent,pretože mali súcit - keď sa uz raz tak stalo,že to babo nie je v poriadku a to som bola v Martine,v Cechách aj v Komárne/ a na druhý deň ,že mám dojsť do nemocnice na Kramároch,že na odber plodovej vody,aby sa zistilo či to bábo nie je geneticky choré.To som už bola v 23 týzdni.Dal mi teda papier s ktorým som tam mala ist a ešte tam dal aj vyšetrenie bába kardiograficky.Nuž došla som teda na druhý deň na príjem,sestrička vyčitala zo správy co napísal Cunderlík,ze mne maju spraviť kardio vysetrenie!!!!!!jasne tam bolo napísané ,že plod B maju vysetriť!,no dobre povedala som si,isla som tam,spravili kardio mne a isla som teda dalej na ten odber plodovej vody,ked som tam uz stála v rade,tak v poslednej sekunde dosla jedna sestrička,že vraj nebude odobratá voda,lebo že Cunderlik sa rozhodol,ze som uz v moc pokročilom týzdni tehu!!!!!Pre boha!!!!a deň predtým som nebola?ked mito on sám vypísal na správu??????Potom dosiel z mnou a povedal,ze ma teda este niekto vysetrí,aby to videli aj iné oči - to bábo.mno to vám bolo vysetrenie!Došla mladá Dr.čo nevedela ani,že kde sa zapína sono!!!!!Pýtala sa sestričky!A ked ja som sa jej pýtala,že co je s bábom,tak že nevidí,lebo že je v tieni!!!!!!Je normálna?Po tomto všetkom som sa zblalila a povedala na prijme že idem preč,neostávam.Tak volali Cunderlikovi,ze chcem ist prec a ten len odkázal,že ked odídem,ze uz sa sem nikdy nemozem vrátit!!!!!!A kto je on????Boh,že rozhoduje o tom koho tam možu a koho nie prijať?Tak som sa spakovala a šla domov.Počkala som na svoju gynekologičku / bola totiž v tomto čase na dovolenke v zahraničí/ a začali sme riešiť situáciu,nakoniec diagnoza co urcil Cunderlík vobec nebola správna,malo síce problém so srdiečkom,ale nie ten co povedal on.A koniec?Zial,bábo sa nám nepodarilo zachránit,kedže sa jednalo o dvojičky,museli sme vždy uprednostňovat to druhé-zdravé,chýbali už len 2 týzdne,ale žial drobec nevydrzal.zomrel v brušku a tak sa narodil aj druhý predčasne,ale chvala bohu je v poriadku,uz máme 7 a pol mesiaca emoticon Tím v NZ bol neskutočný,týzdenne ma monitorovali, a prístup?neporovnatelný s Kramáre.Tak tolko stručne moj príbeh.

@alzbeta828 urcite ano 🙂 v juli budeme vsetky stastne ako nikdy 🙂)