Dá sa z krvi zistiť poškodenie plodu?

lusia28
4. sep 2012

MAMINKY môže dr.z krvi zistiť poškodenie plodu?Downov sindrom alebo ražštep nervovej trubice?

moon1979
4. sep 2012

@lusia28
ak máš zlé krvné výsledky ešte to nemusí nič znamenať, ale môže to byť prvý signál, že niečo nie je v poriadku, posielaju potom na UTZ vysetrenie, genetické testy, no najčastejšie odporúčajú odber plodovej vody ...

zlatanka
4. sep 2012

@lusia28 ano preto sa robia tie triple testy oklo 16-17tt. zevraj su povinne len moj doktor to robi len ked ty chces.

lusia28
autor
4. sep 2012

ja niesom tehu ale kamoška mi teraz volala a plakala dnes bola u dr.je v 18tt,pred 2 tyzd.jej bral krv a dnes jej povedal ze ma zle vysledky a je tam podozrenie na Downov syndrom alebo na raštep chrbtice a dr.vraj to bral tak ze uz sa ma rozhodnut co s tym......bude to nejaky dezo....na UTz nic nieje vidiet podozrive,dr.to povedal na zaklade zhorsenych krvnych vysledkov....

lusia28
autor
4. sep 2012

a vraj je to kvôli vysokému veku matky.kamoška ma 30 a manžel tiež.....my sa snazime o babatko rok a bezuspesne ☹ ja mam 30 a manzel ma 41 takze podla toho dr.sa uz ani nemame pokusat kvôli manželovmu veku? 😒 tak mi to príde.....

anculala
4. sep 2012

@lusia28 pokial viem, zle vysledky krvi este nemusia nic znamenat. V zahranici tieto testy ani nerobia - pokial si to rodicia nezelaju, kedze realita moze byt uplne ina al. aj keby to bola pravda, mnohi si dietatko zobrat aj tak nedaju. Viem, ze jednym rodicom tiez vysli neviem ake zle prognozy a babo sa narodilo uuplne zdrave. Kamoske drzim silno palce

monika2712
4. sep 2012

Nech ide na odber plodovej vody.. vysledky z krvi su len informacne, mozu ukazat zvysene riziko ale to neznamena ze dieta bude naozaj postihnute.. z plodovej vody zistia viac.
@lusia28

moon1979
4. sep 2012

@lusia28
blbost ... nech sa nestresuje ... ved bezne v poslednej dobe stretavam 40tničky prvorodičky ... kamoska mala rovnaky problem, mala 35 rokov ked bola druhykrat tehotna ... vysli jej zle krvne testy, odporucali jej amniocentezu, samozrejme odmietla ... plasili ju potom, ze nielen rastep chrbtice ale dokonca ku koncu tehotenstva zevraj aj rastep pery, no bola chudera psychicky hotova, ale zmierena s tym, ze vsak je to jej dieta ... ja som cely upokojovala, ze nech sa neboji, vsetko bude ok ... a aj bolo ... narodilo sa jej uplne zdrave dieta 🙂

lusia28
autor
4. sep 2012

@monika2712 no to som jej aj ja vravela,na buduci tyzden je objednana do Snv a este ma ist do Ke na 4D utz myslim.

titkovamiriam
4. sep 2012

@lusia28 najpr ku kamoske-z krvi jej budu urcite robit dalsie vysetrenia a potom z plodovej vody
a potom k tebe-akože manzelov vek je vysoký???čosi !ja mam starsieho chlapa,a poznam kopec 50tnikov ktorý cakaju a maju miminka a nielen s dvacinkami ale aj 40tničkami-treba hladať dovod preco sa nedarí a riešit to!vymen lekara!

moon1979
4. sep 2012

@lusia28
ak ma velmi velky strach odporucam Dr. Cunderlika v BA ... najvacsi odbornik na ultrazvuky a prenatalnu starostlivost ... objavi aj to, co iny lekar nevidi ...

monika2712
4. sep 2012

@lusia28 tak na 3D zistia viacej, ale tiez to nemusi byt 100 percentne..

cerez
4. sep 2012

V 10 tt sa chodí na sono t.j. skríning, kde si dr. premeriava plod a zameriava sa na šijové prejasnenie. Už vtedy sleduje či sú tam nejaké genetické odchýlky. Potom sa robí okolo 15 tt krvný odber na plod tzv. triple test ako to spomenula zlatanka a vyhodnocuje sa ako je na tom dieťatko. Veľa žien máva tieto krvné testy falošné a nemusia hneď znamenať, že je nejaký problém. Ja sama som mala katastrofálne výsledky ale na ráštep chrbtice u dcérky a po genetických vyšetreniach, po amniocentéze dopadlo všetko dobre. Držím palce vašej kamarátke a nech jej to dopadne dobre.

amadora
4. sep 2012

@lusia28 no pokiaľ viem tak z testov vyjde určitá pravdepodobnosť na koľko môže byť dieťatko postihnuté a na základe toho lekár odporučí amniocentézu. my sme tiež mali horšie výsledky a riziko na Downa sme mali tuším cca 1:2000. amnio sme odmietli, syn je zdravý. ale kamoška mala dokonca riziko 1:4, oni boli aj na amnio ale dieťatko je aj tak zdravé. takže tie výsledky nie sú absolútne smerodajné a ak to doktor predostrel ako hotovú vec na základe toho mal by sa sám dať liečiť a kamoška zmeniť lekára 😝 a určite jej odporuč nech zvážia návštevu genetickej ambulanice a následne amniocentézu

lusia28
autor
4. sep 2012

@moon1979 tento pan dr.takto podobne stanovil diagnozu aj mojej svagrine pred rokom,ona sice uz mala 35r.a tak isto jej povedal to co kamoske ze bude postihnute babätko a dnes maju krásnu 7 mes.zdravú Simonku....a vraj este ked to povedal kamoske tak ona ostalo len ticho hladiet do blba(sok) a on jej na to povedal a co ste taka zaskocena z toho......kokooooos ako keby to bola bezna nejaka novinka.....podla mna je on chory.....tiez jej vravim nech sa ukludni nieje to dobre pre babätko a uvidí co bude po vysetreniach.....ale viem uz teraz ze je silno veriaca a urcite si to nenecha vziat.....

lusia28
autor
4. sep 2012

@titkovamiriam pre mna nieje moj manzel stary ale ked jej tak dr.povedal tak mi to tak príde ze my sa uz ani snazit nemame.....ale nastastie ja k nemu nechodim mam ineho dr.

moon1979
4. sep 2012

@lusia28
nech zmeni gynekologa a co najrychlejsie ...

anculala
4. sep 2012

@lusia28 doktora s takym pristupom by som vynemenila. sila ☹ Teraz kecam o comsi, do coho sa velmi nevyznam, ale co sa tyka odberu plodovej vody, asi by som si to riadne premyslela, resp. sa poradila s inym - lepsim odbornikom - lekarom.

moon1979
4. sep 2012

@anculala @lusia28
osobne by som si tiez veeelmi rozmyslela ci podstupit amniocentezu ... treba vycerpat vsetky moznosti, ktore v sucasnosti medicina poskytuje a az potom sa rozhodovat nad invazivnejsimi postupmi ...

lucky14
4. sep 2012

@lusia28 Ahoj. Treba aby kamoska isla na ine dalsie testy. Nedala iba na vysledky z krvy. Moja znama bola oboznamena s moznostou downoveho syndromu u baby ale rozhodla sa dietatko nechat a malicka sa narodila uplne zdrava. Najlepsie co mozes teraz urobit byt jej len oporou a amniocenteza sa myslim vola to vysetrenie. A inhed zmenit gynekologa. A vek tu ma len minimalny vplyv. Ja mam 33r a moj muzicek tiez a vysledky z krvi na downov sme mali najlepsie ako kedy doktor videl. Lepsie ako kamoska co ma 23r. Musi to riesit ASAP. Vela stasticka prajem.

anculala
4. sep 2012

@moon1979 uplne suhlasim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre