Dna plodu z krvi matky - test za 350 eur

venividivikinka
9. okt 2015

Ahojte mamičky,

mám takú rozsiahlejšiu otázku, bola by som hlavne zvedavá na diskusiu a rôzne názory. Mám potvrdené od gyno tehotenstvo, som v 6. týždni. V 10. týždni ma objednal na prvý naozaj-ultrazvuk a už teraz mi povedal, že sa potom budem môcť rozhodnúť pre rôzne vyšetrenia plodu. Mám v tom trocha chaos, doteraz som si ani nepripúšťala, že som tehotná a zrazu toto 🙂 v podstate mám jasno v tom, že čo sa dá testovať a neubližuje to bábätku, to podstúpiť chcem. mám na to 4 týždne, ale chcela som sa opýtať, či mi viete priblížiť nejako tie testy - platí sa za každý? Viete vypočítať, koľko vás cca stáli gyno prehliadky počas tehotenstva? Robia sa niektoré testy automaticky, alebo o každý musíte žiadať/dať súhlas? Čo všetko sa testuje a čo by sa malo/nemalo testovať? Hľadala som si články, hľadám nejaký normálny a prehľadný zoznam všetkých testov, ktoré sú možné, odporúčané, vhodné, ideálne aj s približnou cenou a informácii o rizikových skupinách. Neviete o niečom takom?

Lekár mi hovoril i o vyšetrení DNA plodu z krvi matky, vraj je to absolútna novinka, našla som o tom aj článok tu: http://zivot.cas.sk/clanok/21534/slovensky-obja.... Na všetko som prikyvovala, až kým nedošiel k sume 350 eur. Mne ako nie je ľúto žiadnych peňazí na bábätko a určite postihnuté dieťatko by nás "vyšlo" drahšie, ak už to mám takto nepekne dať do rovnice, len ja ani neviem, či tých 350 eur popri poplatkoch za všetko ostatné naškrabeme. Skôr sa prikláňam k tomu, že do toho pôjdeme, ale ešte uvažujem. Aký máte na to názor?

Do tretice sa chcem ešte opýtať na vašich partnerov. Ten môj okamžite, ako sa potvrdilo tehotenstvo, chcel ísť na vyšetrenie so mnou, aj na to v 10tt chce prísť, on nie je taký na vyjadrovanie pocitov veľmi, skôr mi povedal, že nechce, aby som v tom rozhodovaní o tých testoch a vyšetreniach bola sama, nuž a pri tom počúvaní o testoch už sa na nejaký ten ultrazvuk aj kukne 🙂 strašne si to od neho cením, len neviem, čo čakať, či už od neho, jeho prítomnosti na takom zvláštnom mieste, ktoré si s ním teda vonkoncom nespájam a aj od môjho lekára smerom k partnerovi. Podľa reakcie sestričky som usúdila, že bežné to nie je, ale boli ochotní mi vyjsť v ústrety. Ako ste to riešili vy s partnerom? Je na tom ultrazvuku v 10tt vôbec niečo preňho zaujímavé? 🙂 A ako vám pomáhali pri rozhodovaní o tom testovaní?

Vďaka za vaše reakcie, mamičky 🙂

ukulela
11. okt 2015

@venividivikinka co sa tyka dalsej kontroly, neboj, to nie je neskoro. zalezi od lekara - ja,po jednom potrate, som tiez volala doktorke hned po pozitivnom teste, ona mi vzala krv, ale nepozerala, na prve sono objednala az v 10tom tyzdni. a bola som spokojna, lebo tak skoro ozaj este nic nevidno, nemusi byt akcia srdca, a to su stresy pre zenu. prve sono bolo z jej pohladu OK, no poslala ma na to morfo-sono do martina (viac - menej preventivne lebo som nad 35 a inac by ma posielali na amnio, no sama povedala, ze ak vyjdu trippledobre a morfosono tiez nebude ma zatazovat samniocentezou, ktoru by som asi aj tak odmietla ... takze ja som presvedcena. ze velke morfoson nahradi aj ten 350eurovy test .a kedze ma stalo tych 50, tak 300 usetrene 🙂
ten test by mal u mna opodstatnenie vpripade, ze by morfosono vyzeralo zle -a to na definitivne potvrdenie vysledkov. inac nie - a to tiez len v pripade, ak by sa zena rozhodovala pre interupciu zo zdravotnych dovodov. inac nie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre