Estrimax a tehotenstvo

veselavrba
15. apr 2012

Ahojte chcem sa opýtat,beriem estrimax a utrogestan.V piatok 13teho my vysiel pozitivni test a tehotenstvo cez krv,takze som tehotna.Len ja som si precitala ze tehtotne alebo zacinajuce tehotne by nemali brat estrimax,je to aj v letaciku pisane.Ale moja sestricka mi povedala ze mam aj nadalej brat utrogestan a estrimax.Nieje to nebezpecne pre vyvyjajuci sa plod?Mate aj vy s tym skusenosti,alebo vam to doktor predpisoval nadalej?Dakujem za infa.

majca55
6. jún 2012

@nelynka lenže ja mam pocit že ich potom sliznica dalej nevyživuje a tym padom nerastu ☹ tak uvidime a teraz ideš čo podniknuť dalej?

nelynka
6. jún 2012

@majca55 no lenze vajko po 5tt uz sliznica nevyzivuje ale vyzivuje ho tvoriaca sa placenta..
a u mna sa ta placenta pravdepodobne nevytvori alebo zablokuje privod zivin..alebo nieco take 😒

lenze ty ked si vydrzala az do 9tt naposledy tak si myslim ze to v tom nebude..

teraz som objednana na genetiku, ktoru nam doporucili po genetickom vysetreni plodu pri poslednom kyrete, aj ekd ja genetiku mam urobenu ideme este raz, co ked tu nieco najdu..uvidime..
a potom skusat dalej, ci nepride raz nahoda a nevydrzime az do konca..
nic ine sa i nas uz robit neda ☹

romea
6. jún 2012

@nelynka babetko v prvom trimestri vyzivuje zltkovy vak a neskor placenta ktora plne zacina fungovat od 12 teho tyzdna plus minus dovtedy sa placenta vyvija a postupne zacina fungovat a prupajat sa na krvny obeh matky

nelynka
6. jún 2012

@romea z clanku.. ja som napisala ze sa vyvija placenta nie ze plne funguje 🙂
V 3. týždni vývoja sa už nemôže embryo ďalej dostatočne vyživovať jednoduchou difúziou (prestupom látok v smere gradientu). V embryu preto vzniká vlastný embryonálny cievny systém.

V tomto istom časovom období vývoja sa začína súčasne vyvíjať aj dočasný orgán, slúžiaci počas vnútromaternicového vývoja na látkovú výmenu medzi plodom a matkou - placenta (plodový alebo materský koláč). Všetky výživné látky, kyslík, voda, soli, hormóny, vitamíny a protilátky tak prichádzajú z matky do plodu cez placentu. Opačným smerom z plodu do matky prechádzajú cez placentu hormóny, oxid uhličitý, odpadové dusíkové látky a iné. Nosičom týchto látok je krv.

afrika
6. jún 2012

ahojte,
@romea napísala si to správne. placenta vxživuje plod od cca 12tt, dovtedy to je progesterón, žlté teliesko 😉

majca55
6. jún 2012

@nelynka vieš len mne vždy povedali že dostatočne sliznica nenarastla ☹ a pri dvojičkach nerastli dalej a jedno odišlo samo a potom som musela ísť na kyretaž ☹ viac mi nikto nič nevie povedať ☹

nelynka
6. jún 2012

@afrika ked uz tak zltkovy vak..zlte teliesko produkuje hormony a tie podporuje uhniezdenie vajicka a celkovo myslim aj rast sliznice nie? 🙂
a ako mi teda vysvetlite, ze od 5tt uz ma zltkovy vak zanikat a prebera jeho funkciu tvoriaca sa placenta?
takto mit o bolo vysvetlene lekarom a chapem to tak aj zo vsetkych precitanych clankov

nelynka
6. jún 2012

@majca55 ale ako mohla nenarast dostatocna sliznica ked sa ti vajko uchytilo? ved keby si ju nemala dostatocne vysoku tak sa vajko nechyti vobec..nie?

nelynka
6. jún 2012

@afrika
@romea aha kocky, teraz som nasla zase v inom clanko, ze v cca 6tt zacina zltkovy vak zanikat..začína..
a v 11-12tt tam je zase ze žltkovy vak zanika..a placenta prebera funkciu..

tak mna splietlo to co mi doki vtedy povedal, ze od 6tt uz zanika zltkovy vak..a placenta pomalicky prebera funkciu..ta potom sa z toho vyznajte teda 😒

majca55
6. jún 2012

@nelynka nechapem tomu preto tu všade snorim a hladam si ja čo sa mohlo stať nikto nič nevie a ide mi to na nervy a som hrozne smutna prečo mi nedokažu pomocť ked sme obidvaja zdraví

afrika
6. jún 2012

@nelynka sekla som sa v jednom slovíčku 😉

afrika
6. jún 2012

@nelynka placenta preberá od cca 12tt +- 🙂

nelynka
6. jún 2012

@majca55 ta ved toto, aj mne to neskutocne vadi..ale svojim sposobom som uz aj zmeirena z dalsim neuspechom..neviem..clovek uz sa stane imunny voci tomu dajak po rokoch..

@afrika nevadi 🙂
ste ma aspon na pravu mieru dostali..a viem jak to ozaj je..len skod ze niekde pisu tak, ide pisu inak a este aj doki povie inak (alebo som ho nejako nepochopila)

majca55
6. jún 2012

@nelynka ja som sa stala tiež už odolnou po tych neuspechoch ani nič nezostava 😝 ešte niečo skusime a potom nechame na prírodu 😉

nelynka
6. jún 2012

@majca55 aj my tak isto..som povedala ze riesim to max do oktobra a potom uz na to kaslem zvysoka..

majca55
6. jún 2012

@nelynka ja som si dala do konca roka a koniec nevladzem 😝

nelynka
6. jún 2012

@majca55 tak ja by som aj vladala, ale potom uz kaslem na to na rok-dva zase..ako sa poznam..
od septembra chcem zcat hladat novu pracu, lebo v auguste mi konci zmluva a este chceme dovtedy stihnut KET pripadne este jedno IVF az bude treba a potom kaslem na to uz

majca55
6. jún 2012

@nelynka maš niečo v mrazačiku?

nelynka
6. jún 2012

@majca55 hej hej, mali by sme tam mat 9 vajok..tak uvidime kolko sa z nich vobec rozmrazi..

majca55
6. jún 2012

@nelynka vau a to si mala aku urodičku?ja som mala PK a prežili len tri ☹ a to som raz vkladala jedno a potom dve aj tak nič ☹

nelynka
6. jún 2012

@majca55 no mne vybrali 25vajok..mali sme ICSI a z toho sa oplodnilo do druheho dna 21.
a PK prezilo 11.. 9 zmrazili a 2 nam vlozili..
takze 9caka na dalsi pokus, ale to je to, ze sa nemusi rozmrazit ani jedno a moze len jedno a mozme kludne z toho mat aj 3-4pokusy..

majca55
6. jún 2012

@nelynka ak boli pekne tak sa určite veľa rozmrazí uvidiš budem im držať palce 😵 to maš super mi už nemame nič 😝 ale bola som na sone tak idem skusiť prirodzene 😵

nelynka
6. jún 2012

@majca55 no nechame sa prekvapit, co z toho bude a ci vobec bude nieco 😀
aj tebe drzim palce, ved ked ste OK, tak by sa to mohlo pekne podarit 🙂

majca55
6. jún 2012

@nelynka ajja tebe držím palce a daj vedieť čo ako ste na tom 😲 😲

tatinka
6. jún 2012

@majca55 moja ja som ten estrimax musela brat od prveho alebo druheho dna menzesu , sa miz da ze od prveho , jednu tabletu za den a to som brala tak asi tyzdena potom som mala brat po dve tablety,,,ale som to tak nebrala, ale rozpis bol taky ako ti pisem 🙂, a potom ked som mala vklad tak som strimax mala vysadit

majca55
6. jún 2012

@tatinka jaj ja som to tak vobec nebrala neviem prečo 😝

tatinka
6. jún 2012

@majca55 co vlastne brala pred ket?daco ti dali ci nie?
juj moja ja verim ze iui ti vyjde a podari sa mimco

majca55
6. jún 2012

@tatinka nedali vraj som ešte zahormonovana dosť ☹

tatinka
6. jún 2012

@majca55 tak to uz neviem posudit, mozne to je,,,neviem

romea
6. jún 2012

@nelynka nesmies to brat do slovne ale pozriet sa na vec komplexne placenta vznika hned od zaciatku ale postupne prebera funkciu a od 12 tt uz funguje len plaventa a nic ine a ta uz tvory hormony a komunikuje so stitnou zlazou a mozgom do toho 12 tt je to asi tak ze po pplodneni.putuje vajko dole vo vajecniku vpluvom ovulacie sa vytvori zlte teliesko ktore produkuje progesteron aby sa zmenila sliznica ( ktira narastla vplyvom estrogenou pred ovulkou) na typ.sliznice vhodnej na uhniezdenie. Ak tam.pride vajko zavrta sa vyda signal zltemu teliesku vo vajecniku ze jeho funkcia este neskoncila ze tu rastie novy zivot inak keby sa oplodnene vajicko nezahniezdilo tak zlte teliesko by zaniklo a mozog a vajecniky zacnu opat produkovat estrogeny sliznica progesteronova sa odlupi a ide menzes. Preto.je progesyeron dolezity najma v prvych esiacoch ked je uz vytvorena placenta ta vytvara potrebne hormony na udrzanie tehu. zavrtane vajko ma zltkovy vak z neho sa vyzivuje plod ( medzitym sa vytvara krvne rieciste od steny maternice k plodu) kazdym dnom viac a viac a zacinaju pomaly prudit ziviny samozrejme zltkovy vak zacina ubudat (zltkovy vak preto ze si predstav ze aj kuriatka vlastne vzniknu zo zltka a bielok je ako plodova voda ) az nakoniec zltkovy vak uz nieje a vsetky zily a cievy placenty sa vytvorili takze funguje na krvnom.obehu matky. Placenta vytvara hormony hcg a ine ktore udrzuju tehu a telo v stave tehotnosti tieto info a signaly dava mozgu a stitnej zlaze ( dovtedy do konca 12 tt tyzdna su to vajecniky) samozrejme tt su orientacne niekomu naplmo funguje placenta v 12 tt a niekomu az v 16 tt. Preto aj rozdiel v clankoch. Ono to nefunguje tak ze teraz je 6 tt a zltkovy vak kaput a ide placenta je to komplezny dej.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre