Hraničné riziko M. Down

alexandra1984
10. okt 2012

Drahe tehulky, chcem sa vas opytat, ci mate skusenost s tym, ze vysledok skriningu sice mam negativny, ale mam hranicne riziko M. Down a to vzhladom na vyssie riziko ocakavane podla veku matky, teda na moj vek by malo byt riziko 1:1100 a to moje z testov z krvy je 1:380, mam sa obavat toho najhorsieho? dakujem za odpovede

elise
10. okt 2012

@alexandra1984 ak to nie je 1:100 tak to nerieš mnoho ženám aj tu na konovi vyšli zle výsledky a maju zdravučke bábenko. ja som toto vyšetrenie odmietkla lebo viem že bábo bude zdrave kôli veku som dokona mala podstupiť amniocentezu čo som tiež odmietla. nestresuj sa zbytočne teš sa z báenka v brušku.

hajajanka
10. okt 2012

Nemusis sa obavat najhorsieho 🙂 Ten vysledok znamena, ze keby 380 zien s rovnakymi vysledkami a rovnakym vekom stalo vedla seba, tak je pravdepodobnost, ze 1 z nich bude mat dieta s DS. Ak si chces byt uplne ista, je mozne podstupit amniocentezu, ale tu je riziko potratu az 1:100 a u teba je riziko poskodenia 1:380. Tak si myslim, ze nie je o com rozmyslat. V 20-tom tyzdni sa robi podrobny utzv (ak chces, tak si vyber nejakeho odornika v sonografii, ktory ma velke skusenosti - napada ma Dr. Holan a Dr. Cunderlik a zajdi za nimi), kedy by mali zistit, ci je vsetko o.k. Iste ti lekar meral NT a NB a to su tiez dolezite markery pre urcenie DS.
Nestresuj sa prilis vysledkami, vacsinou davaju falosnu pozitivitu (viem z vlastnej skusenosti, mala som riziko 1:75, absolvovala som amnio, s nervami som bola v koncoch, babatko (teda uz 4-rocny chlapec) je zdrave.

kvietok1979
10. okt 2012

Ja som mala tiež zlé výsledky na Down a preplakala som kvôli tomu celé predošlé vianoce. Na 3D ultrazvuku mi povedali, že všetko je OK a tak som tomu verila. A v máji 2012 sa mi narodil zdravý chlapček. Ale sám lekár mi povedal, že tieto výsledky, ktoré sa určujú podľa veku matky nie sú veľmi dokonalé a veľa ženám, ktorým vyšli zlé hodnoty, mali zdravé detičky. Takže hlavu hore a hlavne buď v pohode a nestresuj, aby bábo nebolo mrzuté. 😉

janie80
10. okt 2012

Sesternica mojho mm mala riziko 1:28... Nesla na amnio, lebo kvoli nedavnej operacii maternice bolo velke riziko, ze sa trafia akurat do jazvy... Radsej sla k dvom roznym lekarom na 3D, tam jej potvrdili zdrave dievcatko, ktore ma uz teraz 3 roky a je z nej maly certicek... 😉 tie testy su velakrat falosne pozitivne a v zahranici nimi uz mamicky nestresuju... Radsej kvalitny 3D...

misi31
10. okt 2012

@alexandra1984 predpokladam ze si 84 rocnik podla nicku, ja som 85, a tiez sa mi to riziki zvysilo len na krvi 1:181, NT sme mali 1,2 ( z hodnot 1 az 3), nad 3 je riziko downovho syndromu. Nuz kvoli veku som bola odporucena na amnio, a ked uz nam takeho chrobaka nasadili asi by som nemala pokoja do konca tehotenstva. Tak to boli 3 tyzdne cakania na amnio, strach z amniocentezy, a 3 tyzdne cakania na vysledky. Nakoniec vysledky boli super, a maly je uplne zdravucky a je to 100% XY-cize chlapec. Tak vlastne az od polovice septembra si uzivam tehotenstvo naplno a tesim sa na zdravuckeho maleho (amniocenteza obsahuje test na okolo 100 vrodenych chyb).

misi31
10. okt 2012

@alexandra1984 a este jedna vec, urcite by som na tvojom mieste vyhladala odbornika na morfologicky ultrazvuk, (najlepsi je vraj dr. Čunderlik v Bratislave), mne ho robili odbornik v Hlohovci v 17 tyzdni, skontroloval vlastne vsetko, srdiecko, mozog, obeh krvi, pomeral maleho zo vsetkych stran (detom s DS sa napr. vyvija nosova kosticka az okolo 16/17 tyzdna). Uz ten nam povedal ze nenasiel ziadny znak DS. Takze nabuduce by som to uz asi neriesila po dobrych vysledkoch z morfologickeho ult.

ankaevka
10. okt 2012

@alexandra1984 ahoj, mne vyšlo 1:400, bola som v tzv. šedej zóne..doktor mi povedal, že výsledok nie je na amniocentézu ale mala by som ísť na podrobnejší ultrazvuk, ktorý by ukázal nejaké anomálie ak by tam boli..samozrejme, že ma vyplašil lebo hneď mi aj pripomenul, že mám porozmýšľať či si nechám bábo aj s poškodením a ak áno tak si mám rozmyslieť či tam vôbec ísť (na ten ultrazvuk)..síce do Košíc som sa nedostala lebo mali plno ale sestrička sa ma pýtala prečo ma poslal, keď majú aj horšie prípady a riešia 1:35 a nie tak vysoké hodnoty..rozprávala som sa aj s jednou pani, ktorá robí v laboratóriu na rozbor krvi a tá mi povedala, že to závisí od mnohých okolností, že môže byť vypočítaný zlý deň pôrodu a už je zlý výsledok..šla som na 3D ultrazvuk do Prešova a doktorka ma ubezpečila, že je všetko v poriadku, hlavne netreba stresovať

alexandra1984
autor
10. okt 2012

dakujem vam babenky, som trochu kludnejsia, dnes som bola aj v poradni a moja gynekologicka mi odporucila prave to podrobnejsie ultrazvukove vysetrenie, tak som sa naň objednala, no musim si par tyzdnov pockat, lebo sa robi vraj az v 20tt, tak to niejako do vtedy vydrzat a verit, ze miminko je v poriadku 😉

evakva
10. okt 2012

@alexandra1984 Ja som mala hodnotu 1:560 a s ohladom na moj vek by som vraj mala mat aspon 1:900. Bola som na morfologickom UTZ a vsetko je vraj OK. Toto vysetrenie byva casto zavadzajuce, sam gynekolog v nemocnici mi to povedal. Casto maju zle alebo horsie vysledky mamicky, ktore napr. spinili alebo spinia, uzivali nejake lieky, ... Takze sa neboj, tvoje malicke bude urcite v poriadku.

traktor
10. okt 2012

skus tuto temu https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/triple-testy-afp-testy-pozitivny-nalez-downov-syndrom-narodilo-sa-vam-zdrave-dietatko/ ..inak tiez sme mali zle vysledky , 1 ku 30 down ..bola som u 2 lekarov, ktory sa venuju aj tomuto..robili mi podrobny ultrazvuk, zmerali komplet vsetko..dietatko sa narodilo zdrave..tie testy su velmi nepresne, takze nestresuj dopredu, aj ked viem, ze sa to lahko hovori, tazsie preziva..ale je to tak..staci, ze si mala zle vypocitany termin, bola si chora..je toho kopu, preco vychadzaju nepresne.. drz sa, urcite sa objednaj na podrobny ultrazvuk a uvidis, ze cakas zdraveho drobceka 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre