Mám 17 rokov, bola som na potrate a znovu som tehotná
Ahojte baby,
možno ma viacero z vás bude obviňovať a možno,že sa tu nájde zopár žien ktoré ma pochopia..Mám 17 a pred pár mesiacmi som bola na potrate ťažko som to znášala a keď už som sa stým ako tak zmierila otehotnela som zas :( Proste som v tom a viem to od včera..Naozaj neviem čo mám robiť keby sa našli baby,ktoré by ste mi prosím vedeli dať nejakú radu..Nechcem ísť na potrat to je jasné,ale moji rodičia ak sa to dozvedia čo raz určite zabuchnú za mnou dvere..Lenže na druhej strane nechcem len kvôli ním dať preč ďalšie dieťatko...
Stručné zhrnutie
- Žena v podobnej situácii má tri základné voľby: umelé prerušenie tehotenstva (UPT), adopciu alebo ponechanie dieťaťa s hľadaním sociálnej a rodinnej podpory.
- Podľa diskusie existuje prax alebo právna podmienka, že žena, ktorá v posledných 6 mesiacoch podstúpila UPT, nemusí mať nárok na ďalšie UPT; spomenutá výnimka sa týka žien nad 35 rokov s dvoma žijúcimi deťmi.
- Diskutujúci odporúčajú konzultáciu s gynekológom a poradňami a pripomínajú antikoncepčné možnosti vrátane HAK, Mireny, kondómov, náplasti a tabletky PO; viacero príspevkov tiež upozorňuje, že antibiotiká môžu znižovať účinnosť HAK.
Q: Aké sú možnosti po zistení nechceného tehotenstva pre neplnoletú ženu?
A: Diskutujúci uviedli tri základné možnosti: umelé prerušenie tehotenstva, adopcia alebo ponechanie dieťaťa s podporou rodiny a organizácií ako Alexis poradňa a „hniezdo záchrany“.
Q: Potrebujú rodičia súhlas na potrat neplnoletého dievčaťa?
A: Viaceré príspevky tvrdia, že pri UPT u neplnoletých je potrebný súhlas rodičov a že rodič musí prísť podpísať predoperačné papiere v nemocnici.
Q: Existuje časové obmedzenie pre opakovaný potrat?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že podmienkou žiadosti o UPT je, aby žena v posledných 6 mesiacoch nepodstúpila UPT; niektorí autori v diskusii napríklad spomínali výnimky pre ženy nad 35 rokov s dvoma žijúcimi deťmi, pričom iní diskutujúci písali, že pravidlo môže byť v praxi rôzne alebo sa môže meniť (kontroverzné).
Q: Kde hľadať pomoc a núdzové bývanie, ak rodičia odmietnu podporu?
A: V diskusii boli odporúčané Alexis poradňa a „hniezdo záchrany“ ako príklady poradenských služieb a miest, kde môže žena hľadať pomoc a núdzové ubytovanie; účastníci tiež radili obrátiť sa na miestne sociálne služby a gynekológa.
Q: Aké antikoncepčné možnosti a varovania spomenuli diskutujúci?
A: Spomenuté možnosti: hormonálna antikoncepcia (HAK), Mirena (vnútromaternicové telo), kondómy, náplasť, tabletka PO a sterilizácia (uvádzaná ako extrémna alebo nevhodná pre mladé). Diskutujúci upozornili, že antibiotiká môžu znižovať účinnosť HAK.
Q: Môže opakovaný potrat ovplyvniť budúcu plodnosť?
A: Viacerí diskutujúci varovali, že opakované UPT môže ohroziť zdravie a budúcu plodnosť; jedna spomienka v diskusii uvádzala, že po opakovaných potratoch niektoré ženy potrebovali IVF, ktoré prepláca poistovňa (príklad bez konkrétneho štatistického údaja).
Závery z diskusie
Zhoda
- Základné možnosti po nechcenom tehotenstve sú UPT, adopcia alebo ponechanie dieťaťa s hľadaním sociálnej/rodinnej pomoci.
- Nutnosť používať antikoncepciu alebo iné ochranné metódy (HAK, kondómy, Mirena, náplasť, tabletka PO) je v diskusii vnímaná ako kľúčová prevencia.
- Odporúčanie konzultovať gynekológa a poradenské služby (napr. Alexis poradňa) pri rozhodovaní o ďalších krokoch.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že platí obmedzenie UPT ak žena podstúpila UPT v posledných 6 mesiacoch; iní diskutujúci tvrdia, že toto pravidlo nemusí byť striktne uplatňované alebo sa mení.
- Niektoré príspevky považujú tému za skutočný prípad a volajú po podpore matke; iné príspevky považujú vlákno za vymyslené alebo provokatívne.
- Niektorí radia jednoznačne ponechať dieťa, zatiaľ čo iní uprednostňujú UPT alebo adopciu ako prijateľné riešenia.
Otvorené otázky
- Je v súčasnosti právne a prakticky aplikované obmedzenie, že UPT nesmie nasledovať do 6 mesiacov po predchádzajúcom UPT?
- V akej miere nemocnice vykonávajú UPT neplnoletým bez súhlasu rodiča v praxi?
- Aké konkrétne služby (kontakt, kapacity) poskytujú v praxi organizácie spomínané v diskusii, napr. Alexis poradňa a „hniezdo záchrany“?
Spomenuté značky a firmy
Alexis poradňa,Hniezdo záchrany,okresný odborník pre gynekológiu
Spomenuté produkty a metódy
hormonálna antikoncepcia (HAK),Mirena,kondómy,náplasť,tabletka PO,umelé prerušenie tehotenstva (UPT),kyretáž,sterilizácia,IVF,antibiotiká znižujúce účinnosť HAK
Miesta a osoby
žiadne
@miska_veverkova prepac.....ale kvoli nim??? ty si tou co bola na potrate. preco? asi preto, ze sa rozhodla nebyt tehotnou - dovody vies sama. v prvom rade si uvedom ze nie si 5r. dieta, za ktoreho konanie nesu zodpovednost rodicia.
si dost dospela na to plodit deti, tak by si mala byt dost dospela na to, aby si chybu za svoje ciny nehadzala na rodicov.
ty si tou co plodi a potratuje kazdeho pol roka pomaly, nehadz vinu na rodicov.
vies mat nechraneny sex, plodit deti jedno od druheho, obcas nejake to zabit, tak by si sa mohla naucit ist do prace, zacat brat zodpovednost za svoje konanie vysvetlit parnerovi ze budete rodina a budete spolu zodpovedne, slusne vychovavat svoje deti!
prepac za uprimnost.
dospej.
nielen telesne ale aj rozumovo.
@lubaska21, ver mi ze nie je jedina, tiez taku poznam. Sexovali so sestrou od 15 rokov este aj s maminkinym pozehnanim, ta nechala na ich izbe otvorene dvere aby ich akoze pocula, a sestry na poschodovej posteli, jedna trtkala hore, druha dole, ale mamka neviem ci naivna alebo trafena si asi myslela ze sa modlia. Skoda slov.
@miska_veverkova vsak daj sem ten test a aj tu antiku - s tvojim menom, nie stiahnute z netu.....
alebo nezamoruj tuto stranku vymyslenymi temami...lebo toto ti uz nezozerie snad nikto
@miska_veverkova, aku antiku beries? Napis, aby aj druhe baby vedeli, ze si maju davat pozor. Kazda recenzia je dobra
@miska_veverkova Robis si prdel ze?? lebo s prepacenim niekto tak sprosty byt nemoze.....existuje antikoncepcia ked uz po potrate musis zas sukat a asi cakat na zazrak ze teraz sa nic nestane ....neviem ci bude mega vyhra ked budes mat dieta ved ty sama nemas rozum!!!
Ak chces tak mi napis ; mne sa stalo to iste takze mi to take neuveritelne neprijde . A to sme robili vsetko preto aby som neotehotnela a bum bac. Akurat cakam kym sa narodi 🙂 Vies ono niektore veci su medzi nebom a zemou a stanu sa lebo sa stat maju 🙂
@argyro ale co poradis, alebo ako zareagujes na doslova hlupe decko, ktore v juni riesilo to iste, tu jej mamicky na 10tky stran davali rady a potom napise, ze bola na potrate, ale ze lutuje a hups o par mesiacov ta ista tema...vies niektorym ludom sa podla mna ulavi, ked dostanu rozum...ziadne uvedomenie si zodpovednosti k sebe a k novemu zivotu...ked sexovala mala rumazgat a davat pozor a nie teraz lamentovat, ze co s tym, ked uz neskoro...tak ako...na sex su dospeli vsetci a na nasledky nie.....
@jeennyv hm, nech hodí kameňom tá, čo každý jeden sex v živote mala s ochranou a so 100% zodpovednosťou a 100% v čase, keď bol na dieťatko čas... len preto, že ste mali to šťastie a v takých prípadoch ste neotehotneli, vám nedáva právo tu do nej kopať. stalo sa raz, stalo sa aj druhýkrát. tak ako si raz žena vyberie násilníka a vyberie si ho aj druhýkrát.. toto čo tu ale čítam je čistá zloba a skutočne nechápem ako to môže prísť práve od žien
@argyro ja sa o otehotnenie nesnazim a take stastie nepotrebujem, lebo sa k svojmu zivotu spravam zodpovedne, aby som nemusela potom vyplakavat.... a neberiem to ako ziadnu zlobu, ale skor, ze zeny tu maju rozum na pravom mieste a nie inde...a po dalsie, aky priklad dnesnym detom, ze interupcia, tabletky po a ked sa nieco nevydari......konecne si treba uvedomit, ze sex mam mat, ked som ochotny niest aj nasleky v podobe dietata...a na dieta nie su ludia niekedy pripraveny ani v 30tke, nie to v 17.....a tuto zodpovednost si dnesne sexujuce uz aj 13tky asi tazko uvedomia....
Mne toto chovanie tiez rozum neberie. Chapem ze vela zien je tu nestastnych a deprimovanych ze nevedia otehotniet alebo o dietatko prisli....ale keby mam byt hnusna na kazdu ktora ma krajsie vlasy ; vacsie pery; dom alebo poslusnejsieho psa alebo viac penazi ako ja tak uz som v zlobe utopena 😀 Zivot prinasa rozne tazke situacie a ako naschval miesto podpory su ludia cim dalej k sebe odpornejsi.
Sice je to uz po funuse,ale na mieste jej rodicov,by som po potrate volila jednoznacne Mirenu. Tabletky rozhodne nie.
Ale uz je neskoro. Tentoraz sa neda nic robit.
Len mi je zvlastne,ze 3 dni dozadu dohovarala 21 rocnej vs...vstupovala do svedomia. A dnes sama nevie.
@liuliu mnohe z tych odpovedi neboli o zakladatelke. Boli o zbytocnom rozhodnuti. Dnes tu situaciu riesi znova. A to ubehli 4!!mesiace.
Ja by som sa zblaznila. Horkotazko sa rozhodnut..a potom to riesit znova.
Zivotne peklo.
A čo ti mam na to povedať. Poviem ti len jedno, že si hlúpa. Načo sexuje, keď to nevieš. Načo sa do teba urobil? Kde bola ochrana? Čo si ju zúfalá ako žuvačku? Antika je antikoncepcia, nie antická bohyňa. normalne sa mi rozum zastavuje. Nehnevaj sa, že to tak píšem, ale nepochopím tvoje konanie. Budeš mať výčitky svedomia. ako majú v mojom okolí viaceré ženy. Je iné potrat zo zdravotných dôvodov. Ale potrat z nezodpovednosti a potom znovu....Nemám slov
Nemusis ju podporovat nikto v nicom. Ale naco tie invektivy na jej stranu ? Nie ze ona vas tu provokuje ale niektore vytacate same seba. Na UPT moze ist az o 6 mesiacov ( ak sa nemylim aj tu som to niekde citala ) takze tam toho vela uz neporiesi. Takze mozme miske zagratulovat k babatku 🙂
@argyro ja by som ten kamen hodit mohla, od 1x len s ochranou a az ked sme sa rizhodli spolocne pre dieta, tak bez, takze dohodni stretko s milou miskou, ja si najdem suter a mozeme ist na to !!!!
mala som kvalitny priklad vo svijej spiluziacke, tehotna v 16 tich, chalan - otec jednorazovka na diske, nedokoncila ani strednu skolu, doma peklo, jej otec nezamestnany, proste cele zle
Anatalia myslim ze v jej situacii to az take zivotne peklo nebude. Ona ten potrat dost lutovala...takze by som to skor nazvala druhou sancou 🙂
Mne sa stalo to iste ; ked som zistila ze som znovu tehotna ani na sekundu ma nenapadlo dat ho prec a pritom som po detoch vobec netuzila. A to si doteraz z manzela robim srandu ci ho neposunieme este na adopciu 😀
@liuliu mam sesternica v jej veku. Tiež je tehotná a nedala si to vziať. Tiež bola nezodpovedna, tiez neviem kde mala rozum....rodina o tom vie. Neboli nadšený, ale už nejako jej pomôžu

ja nechapem... mladi ludia uz od 15tky antika a sex v plno prude, a ked otehotneju tak mega problem... ved je logicke, ze ked niekto zije aktivnym sexualnym zivotom, tak je mozne, ze otehotnie... a potom obrovsky problem, lebo babo nechce... treba najprv premyslat nad svojimi cinmi, nez ich spravime... lebo nasledky mozu zanechat stopu na cely zivot... ked sa hrate na dospelych lebo uz aktivne sexujete, tak budte dospelymi aj v pristupe k rodicovstvu!!! je obrovsky pocet mamiciek, co by boli nastastnejsie, ak by sa im podarilo otehotniet... a dali by neviem co za to, aby v nich rastol novy zivot... dali by mu vsetku lasku sveta... potrat je VRAZDA! bez vynimky... a ja by som nedokazala zit s pocitom, ze som umyselne zabila 2 svoje este nenarodene deti... nechapem... jeden potrat za tebou - par mesiacov a sexujes dalej akoby sa nic nestalo... a sup dalsie tehotenstvo... mne sa fakt rozum zastavuje!