Mám málo železa a som tehotná. Čo mám jesť?

atka70
5. jan 2012

Ahojte mamičky a buduce mamičky.Chcela by som sa spytať čo by som mama jesť v tehotenstve ,zistili my malo železa v krvi,brala som lieky ale prestala som .Dakujem. 🙂

stipec26
25. jan 2012

ahoj... ak mas malo zeleza - to vies z vysetrenia (?) - tak tvoj gynekolog/icka by ti mali predpisat alebo vseobecny (ale treba mu povedat, ze si tehotna) ...inak prirodne odporucam melasu - ako jedina ma 100% vyuzitie v tele cloveka, jedna lyzicka do caju alebo jogurtu

miskap
25. jan 2012

Ahoj, nedostatok železa je v tehotenstve normálny. ako ti radí stipec26 je výborná melasa. Samozrejme je vhodné jesť napr. červenú repu, ríbezle, mrkvu, orechy, mandle, sezam, obilné vločky, sóju, kakao, červené mäso. Neodporúčajú sa vnútornosti, aj keď sú bohaté na železo, lebo práve tam sa hromadia odpadové látky z tela.
Vylúč kofeín a čierny čaj- znižujú vstrebávanie železa, dávaj si veľa vitamínu C, aby sa železo dobre vstrebalo.
Lieky majú zvyčajne nežiadúce účinky, hlavne z nich zapeká. Lepšie je zvýšiť príjem železa v strave.
držím palce 🙂

nikolet_89
26. jan 2012

@atka70 ahoj ja som dostala od mojho lekara papier z potravinami, ktore obsahuju zelezo: v mg na 100g

cereálie:
sušienky 2,0
kukuričná múka 2,0
celozrný chlieb 2,0
sojová múka 12,0

vnútornosti:
jahňacia pečeň 10,0
hovädzia pečeň 10,0
hovädzí jazyk 3,5
ladviny 5,7
mozoček 2,8

sušené ovocie:
mandle 4,2
arašidy 2,0
slivky 2,9
sušené figy 3,0
orechy 2,3

iné potraviny:
droždie 4,9
pohánka 7,1
šípkový pretlak 7,7
hrozienka 3,5
kakaový prášok 12,0
mletý kokos 10,0
mak 12,0

masné výrobky:
jaternice 2,1
husacia pečeň a pašteky 5,5
trvanlivé salámy 5
pečeňová paštéka 8,7

strukoviny:
bôby 9
hrášok 6
fazuľa 8,5
biela fazuľa 6,7
šošovica 7,1

mäso:
konské 7
hovädzie 5,5
hydina 2

zelenina:
kapusta 2,2
špenát 4
zemiaky 1,3

ryby:
mušle 4,5
sardinky 3,2
údené ryby 2,2
morské ryby 0,5 - 2

broskilinka
26. jan 2012

ja som tiez mala malo zeleza pocas tehotenstva... ale doplnila som ho vitaminmy NUTRILITE, su na prirodnej baze a koncentrovane, zelezo je zuvacie a tiez som mala aj vitaminy vhodne aj pre tehotne kde boli zastupene vsetky potrebne latky na kazdy den, maly mal skoro 4 kila ked sa narodil a bol krasny, plny 🙂..... po porode bol moj krvny obraz na bode mrazu ale po mesiaci to bolo uz super.... a jedla som vela masa, kuracieho....

jar89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michael19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzuk22
9. dec 2013

Ahojte ja som v 38 tt a tiež mam malo železa uz od začiatku tehu aj celkovo zlý krvný obraz vraj môj maly je riadny votrelec lebo ma o vsetko oberá 😀 tak dufam ze po porode sa to upravý . Od začiatku tehu beriem zelezo ale tak asi to veľmi nepomohlo . Ale hadam bude vsetko v poriadku 🙂

kris557
9. dec 2013

@atka70 mne povedala, sestrička na alergo-imunológii, že si mám nastrúhať jabĺčko a nechať ho zoxidovať (zhnednúť) a potom zjesť každy deň 🙂

lydiaputikova
30. júl 2014

Ahoj, ja som v 36. tyzdni tehotensta a doteraz som mala vsetky vysledky fajn, ale dnes ked som si bola pre vysledky z krvy mi povedal doktor, ze som chudokrvna, mam malo zeleza a predpisal mi tabletky na zelezo. Povedal, ze ich mam brat dvakrat denne do konca tehotenstva, no radsej by som ich nebrala... Staci ked budem jest vac potraviny s obsahom zeleza? Mozem tie tabletky potom vysadit? Dakujem 🙂 😅 😕

elizita
6. sep 2014

Ahoj, ja za seba odporucam zelezo vo forme sirupu z Finklubu... kedysi som mala problem so zelezom, toto som vyuzivala raz za rok jednu flasku a bolo vsetko ok... aj teraz si to sem tam kupim ako prevenciu.. je to vhodne aj pre tehotne... nie vzdy sa dala chudokrvnost vyriesit stravou...

maca283
24. nov 2014

Ja ti odporucan narosan cucoriedkovy Neni nic lepsie pre tehote mamicky aspon podla mna ja som vyuzila ti flase a nelutujem Pozri so www.just.sk

nixxa
25. nov 2014

Ahoj ja som odjakživa anemička a teraz počas tehotenstva sa to aj zhoršilo a naozaj najlepšie čo možem poradiť kup si melasu je to prírodné a obsahuje to množstvo železa...1 lyžička denne bud do mlieka alebo do čaju....ja si to davam len tak bez ničoho ale pomáha to 🙂

heni79
25. nov 2014

Melasu.

emilia25
25. nov 2014

Bola som so strednym a najstarsim synom u zubara.najstarsi krasne zubku ziadne zelezo ani jemu ani mne nechybalo.no pri druhom aj mne chybalo pocas tehu a tak isto som ho potom dopovala tymi kvapkami.zubky mu vydrzali krasne mozno rok po roku mu zacali hnit.zubar ma lieky upozornoval ze by ich nemali ani tehotne lebo uz v zarodku sa nici tymi liekmi chrup.teraz cakam kedy zacnu aj najmladsiemu hnit zatial ich ma krasne ale ma len 2 roky.odporucil mi na zelezo jaternice aspon kazde dva ryzdne a tiez pecienku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre