Pomýlili sa niekomu na ultrazvuku pri určení pohlavia?
Baby chcem sa spýtať či máte niektorá také skúsenosti, že vám povedali, že to bude chlapec a nakoniec to bolo dievčatko.
Lebo opačne si to viem predsataviť, že keď nevidia nič povedia dievča a je to chlapček, ale keď tam už niečo videli, či je možnosť, že predsa nevideli dobre???
Stručné zhrnutie
- Určovanie pohlavia ultrazvukom nie je 100% spoľahlivé; v diskusii boli hlásené omyly pri bežnom (2D) sono aj pri 3D/4D vyšetreniach, najčastejšie kvôli polohe plodu, skorému termínu alebo zamieňaniu pupočnoj šnúry za genitálie.
- Rozbor plodovej vody (amnio, amniocentéza) je v diskusii označený ako jediná metóda s 100% istotou určenia pohlavia a genetickej diagnostiky.
- Presnosť závisí od typu vyšetrenia, gestácie a skúsenosti lekára; v príspevkoch sa spomínali presné určenia pohlavia okolo 14. tt, 20.–22. tt, 30. tt aj 36. tt, pričom neskoršie morfologické/3D vyšetrenia bývajú všeobecne považované za presnejšie.
Najčastejšie otázky
Q: Ako spoľahlivé je určenie pohlavia ultrazvukom?
A: Diskutujúce matky popisovali omyly pri bežnom sono aj pri 3D/4D; rozbor plodovej vody (amnio) je v diskusii uvedený ako jediná 100% istá metóda.
Q: Kedy je najvhodnejší čas na určenie pohlavia ultrazvukom?
A: V diskusii sa najčastejšie spomínalo morfologické vyšetrenie okolo 20. tt až 22. tt; niektoré ženy uviedli určenie už v 14. tt a iné potvrdzovali pohlavie až v 30. tt alebo 36. tt.
Q: Je 3D alebo 4D ultrazvuk spoľahlivejší než obyčajný 2D sonograf?
A: Viaceré príspevky tvrdili, že 3D/4D a morfologické vyšetrenia sú presnejšie než „obyčajný“ sonograf, no v diskusii boli aj prípady, kde sa pomýlili aj pri 3D/4D.
Q: Aké sú bežné príčiny chybného určenia pohlavia na ultrazvuku?
A: V diskusii sa ako príčiny uvádzali nevhodná poloha plodu, pupočná šnúra zamieňaná za genitálie, malé viditeľné genitálie pri skorom tehotenstve a kvalita prístroja či skúsenosť lekára.
Q: Ako získať 100% istotu pohlavia bez čakania na pôrod?
A: Amniocentéza (rozbor plodovej vody, amnio) je v diskusii označená ako genetické vyšetrenie, ktoré dáva 100% istotu určenia pohlavia.
Q: Má zmysel opakovať ultrazvuk, ak si rodičia nie sú istí výsledkom?
A: Mnohé príspevky odporúčali opakovať sono (napr. druhý kontrolný ultrazvuk alebo 3D/4D v neskoršom termíne), pretože pohlavie sa niekedy potvrdilo až pri ďalšom vyšetrení.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rozbor plodovej vody (amnio) je považovaný za metódu s 100% istotou určenia pohlavia a genetiky.
- Poloha plodu, pupočná šnúra a skorý termín sú najčastejšími technickými príčinami omylov pri ultrazvuku.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdili, že 3D/4D a morfologické vyšetrenia sú takmer neomylné, zatiaľ čo iné uviedli konkrétne prípady omylu pri 3D/4D.
- Niektoré príspevky naznačovali častejšie omyly pri prechode „dieťa→chlapec“ alebo „chlapec→dievča“, rôzne menili názor podľa osobných skúseností.
Otvorené otázky
- Aká je skutočná miera chybovosti určenia pohlavia pri rôznych typoch ultrazvukov (2D vs. 3D/4D) v bežnej klinickej praxi?
- Do akej miery ovplyvňujú individuálne faktory (poloha plodu, množstvo plodovej vody, technika sonografistu) presnosť určenia pohlavia?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
3D,4D,obyčajné sono (2D),morfologické ultrazvukové vyšetrenie,rozbor plodovej vody,amnio,amniocentéza,pupočná šnúra,kávové zrno,Jonasov vypocet
Miesta a osoby
Londyne,Levice,Martin,GB,Neubauer
bocmanka, ja som cakala dvojicky a na morfologickom UZV mi povedali, ze su to na 100% 2 baby a nakoniec tam bol zamiesany aj jeden chlapec a len jedno dievcatko 😀
😵 gabika tak to gratulujem, máš to naraz dvakrát...aj môj manželík sú so setrou dvojičky a je medzi nimi úžasnéé puto aj keď sa až tak nepodobajú....
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
alebo tu možno nájde niekto podobnosť....dvojičky v dospelosti, teda môj manžel a ségra...
s mojou švagrinkou sme si iba vymenil priezviská...lebo sa voláme rovnako a vraj sme sa kedysi aj podobali...xixixi, aj ja som adriana a aj ona.. 😀
bocmanka a Tebe to povedali viackrat,ze su tam dve dievcatka,alebo len jedenkrat? 🙂
🙂 zajkka...no mne o dvojičkách nehovorili...ja mám tri detičky krátko po sebe, ale pri trťom si skoro mysleli, že sú dve, keďže môj manžel je z dvojičiek /má sestru../, ale bolo iba jedno a tak mám dvoch synčekov a dcéru...
bocmanka ja som to poplietla 😀 ,to som sa chcela opytat gabiky.Ja viem,ze mas dvoch syncekov a dcerku,vsetko to mam tu prekutrane a ste veeelmi pekna rodinka. 😉 Ja cakam dvojicky chlapcov zevraj,ale tak by som chcela aby sa pomylili,lebo uz dvoch sintrikov mam doma.
úžasnééé zajkka...máš dvoch synčekov /nevedela som, v pase nemáš žiadne dítko.... 😀 / a čakáte ďalších dvoch?..to faaakt..odpadnem 🙂 🙂 ..tak rýchlo šup sem s fotečkami, nech sa zoznámime....
Ja by som veľmi chcela vedieť čo to bude...v 16tt mi povedala moja dr. že to vyzerá na chlapca ale vraj to nieje isté...v 20tt na biometrii dr. nehovorila nič 🙄 tak som sa opýtala či vidno čo to bude a povedalal mi, že "pracovná diagnoza" je chlapec ale vraj kludne môže byť z toho aj dievčatko. Už ma to pekne štve. Stalo sa vám niekomu, že vám to nepovedali jednoznačne? Nechápem kde je problém bud to tam vidia alebo nie 😀
🙂 ramana nemusia vidieť, alebo sa môžu zmýliť, je to 50 na 50 niekedy tie naše "babské orgány" môžu vyzerať ako chalanské a opačne, ale samozrejme sú prípady keď je tam jednoznačne kávové zrnko či inéééé 😝
zajkka, mne povedali prvy krat, ze su to dvaja chlapci, na morfologii v 20. tt mi povedali, ze na 100% dve dievcatka a na 3D mi povedali, ze chlapec a dievca. Do poslednej chvile som teda nevedela co to bude, takze som mala pripravene 4 mena. Po prebrati z narkozy mi povedali, ze je to chlapec a dievca. Potom ma napadlo, ze pred porodom som pediatricke v strese povedala len jedno chlapcenske a jedno dievcenske meno. Akosi som asi podvedome dufala, ze to bude parik 😀
ahojte mne hend nejako na začiatku 18tt povedala že to je chlapček a aj to bol. Takže sa trafila.
ahojte,mne v 20 tt povedali ze to bude baba a dnes som sa dozvedela ze to bude chlapcek,aj gulky som vydela 🙂) uz som sa vzila do toho ze to bude baba a s manzelom sme ju uz oslovovali po mene Bianka,a teraz vobec neviem ako sa bude volat 😉
Mne 4 krat v Irsku povedali,ze cakam dievcatko...este na porodnej sale my robili scan pred cisarskym rezom a aj tam furt debatili o babe,ale napokon sa aj lekar prekvapil ked vytiahol chlapceka.....takze teraz ani nemusim vediet co to bude 😉
Mne povedali na 3 krát na UZV dokonca aj 4 Dečku, že čakám dievčatko až v 31 tt sa ukázal chlapček mali sme všetko nakúpené v ružovom 😀 . Narodil sa chlapec ako repa
ahojte,chcem sa opytat,ci sa mozu zmylit v zmysle,ze na ultrazvuku ukazuje len jedno babo a nakoniec sa vykluju 2?
🙂 no shpirti, nemalo by sa to už stať, ale nikdy nie je nič isté, takže ak by sa dvojičky nejako kryli a oni by videli len jedno, tak teoreticky je to možné...čo sa cítiš na dve detičky v brušku? 😀
😀 lebo ja som mala brucho ako svet, tiež mi každý vravel či tam nie sú dve a bolo po trikrát vždy len jedno 😀
toto musim napisat 🙂
mojho muzov kolega minule zahlasil, ze ked ti na ultrazvuku nevedia povedat, ci to bude chlapec alebo dievca, tak radsej nech je to dievca ako chlapec s malym lofasom 😀 som myslela, ze za rozplacem od smiechu 🙂
opica, chlapi majú iné vysvetlenia..to si ešte nepočula táraninky môjho syna marka... 😀
🙂 dakujem bocmanka,no na dve baba sa necitim,ani brusko nemam bohvieako velke...ja len,ze by som velmi rada dvojicky... 😉 😵
😵 shpirti ..juuuj, to sa ťažko píše, odkiaľ pochádza tvoj nick?...akoby si žila v egypte.... 😀
tak ak to bude teraz chiara, tak příště to bude christel a téo..... 😎 môže byť?
ahojte tehulky 🙂 🙂 🙂 mna doktor tahal za nos try mesiace 😠 😠 povedal nam na sone v 20tt ze to je dievcatko,a teras nedavno sme boli na prietokoch atam nam na sto percent povedali ze je to chlapcek 😉 😉 😉 😉 ,este dobre ze sme nekupili ziadne saticky a nic ruzove,lebo by ma asi drblo 🙂 🙂 🙂 ale som stastna aj chlapcovi majiskemu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
🙂 pajinka tak vidíš, ešte stále sa môže mýliť, ale ja som pri žiadnom nekupovala nič ružové na začiatok, všetko také neutrálne farbičky, biela, smotanová, žltá, oranžová...
pajinka...uvidíš až po pôrode...sa tešíme 😀
No ma nestrašte...Mne už dva krát povedali, že to budú dve baby....Už mám nakúpenú plnú skriňu ružového a červeného....Ak to budú chalani, tak si možem rovno stať na tržnicu a predávať... Minulý týždeň sme boli aj na 4Déčku, ale tie dve brušku mali akurát hodinu kickboxu, takže sme videli len šťuchance a doky nás poslal domov, že žiadne 4D nebude....Takže tam sme nemali šancu vidieť čo to bude
mtina...super mená..nataša, máša a šarlota, všetky so "š" 🙂 držíme palce, daj vedieť, či budú kočky
juj nie nech uz je to chlapcek 😒 😒 😒 😒 ,ale je tona sto percent lebo este ako laik bol na ultrazvuku vidiet pipik aj z vajkami 😀 😀 😀 😀 😀
mrtina,moj maly bracek mal byt Veronika,nakoniec sa narodil Michal...a ruzovucke veci sme uz mali nakupene a predstav si,ze aj napriek tomu bol v nich nadherny 😉 k tomu mal blondave vlasky a modre ocka..krasa 😀
ahoj bocmanka,nick v alb. znamena milacik/dusa a manzel ma tak oslovuje... 🙂
babo bude zit v taliansku,preto ta Chiara,ale pravdupovediac to meno sa mi paci odmalicka a to som ani nevedela,ze tu raz budem zit 😀 inac aj Romina je velmi pekne... 😉
chlapceka,stale neviem... ☹

Ahojte,
nechcem vas strasit ale poznam pani, ktora mala dve deti , obe chalanov, a neplanovane otehotnela znova, kedze neboli financne najlepsie aj uvazovala ze si ho da vziat, ale napokon si ho nechala o to bola jej radost vacsia ked jej lekar oznamil ze to bude divcatko...a na porodnej sale, jej lekar gratuloval k synovi, ona sa zhacila, ze ved mala mat babu a doktor zavalil, ved sme este neskoncili a mala aj dievcatko....bolo z toho velke haloooo, lebo jej nikto za celých 9 mesiacov nezistil ze caka dve deti 🙂
Teraz uz maju 3 rocky a su zdrave ako buk, tak maminka co nechcela tretie ma zrzu 4