Prítomnosť partnera na poradni na Kramároch

mishaella
21. okt 2015

Ahojte maminy,
ktorá ste rodila na Kramároch je možné mať počas poradní prítomného partnera pri sebe?
Keď som chodila k svojej gynekologicke na poradne tam mohol byť, mala vtedy aj iný prístup, viac komunikovala, odpovedala keď sme sa pýtali, aj ohľadom výsledkov vyšetreni a prišlo mi to normálne, je to naše spoločné dieťa tak to chceme zdieľať a prežívať spolu aj jeho prípravu na svet.
Teraz posledný mesiac musím už na kontroly chodiť do pôrodnice k porodnikovi a neviem ako to tam chodí.
Určite by som sa cítila lepšie aj istejšie keby tam mohol byť. Tak ma zaujíma či je to tam normálne alebo moc ani nie.
Vďaka za info a skúsenosti.
Pekný večer.

bosoriak
22. okt 2015

@iskrickaa No ved pisem, ze pre predcasne narodene vybavenie nemaju. Inak maju to vsetko na webke - od ukonceneho 34. tyzdna beru zeny. Odvtedy su schopni poskytnut normalnu JISku.

@mishaella Ako vedia? Nevedia. To je slovenske zdravotnictvo, bohuzial. A to nemyslim nijako zle, jednoducho je to realita. Ultrazvuky sa robia tusim v nejakom 33. tyzdni alebo kedy sa zmeraju prietoky a ak su OK, dalej sa riesi uz len CTG, podla toho vraj vedia zistit, ci ma dieta nejaky problem. Plus na poradni pocuvaju dieta takym tym stetoskopom ci ako sa to vola, co sa prilozi na brucho.

bosoriak
22. okt 2015

@iskrickaa Prepac, teraz pozeram, ze som to tam nenapisala presne, ze pre predcasne narodene deti nemaju starostlivost. Ono je dost velky rozdiel v poskytovani prvej pomoci dietatu v 32. tyzdni a v 35. tyzdni.
V Kochu nemaju ani priestor a ani financie na vybudovanie JISky ako maju Kramare pre predcasniatka, to je nerealne, je to aj dost stratova investicia. Kramarom plati stat, Koch si na seba zaraba sam, takze by sa mu to neoplatilo. Takze preto neberu zeny pred 34. tyzdnom.

8291
22. okt 2015

@mishaella na kramaroch nieje primár ale primárka

bosoriak
22. okt 2015

@mishaella Netusim v com mala ta tvoja znama 90% zlu skusenost s Kramarmi, ale viem si predstavit, ked tam niekto ide s nejakymi velkymi ocakavaniami, ze moze byt zdevastovany. Takto, realitou je, ze cielom matky by malo byt prist do nemocnice, porodit dieta a obaja zdravi co najskor odist. Vsetko ostatne ako epidural, podpora kojenia (ha-ha), nadstandard, su sice pekne veci, ale vobec s nimi netreba ratat. Rovnako ako pritomnost partnera pri porode: je dobre ked tam je, lebo rodicka moze byt kludnejsia, ale ak to ma byt taka ta pritomnost, ked bude robit nervozitu, stale sa cosi pytat a zasahovat do kazdeho vysetrenia a podobne, tak si viem predstavit, ze ani personal nemoze byt bohvieako nadseny. No a ked je rodicka nervozna, muz utocny a personal podrazdeny, nemoze to dopadnut dobre. A z takejto kombinacie moze vzist 90% negativna skusenost.

Takze odporucam vyhladat si vsetky dostupne informacie a rozhodnut sa vlastnym usudkom. A ak sa rozhodnes pre statnu nemocnicu, necakaj nejaku extra navyse starostlivost, empatiu, ludskost a podobne. Co mozes cakat je standardna starostlivost, kedy lekari a personal urobia vsetko pre to, aby si odisla z nemocnice ZDRAVA a so ZDRAVYM dietatom. To je vsetko. Ci uz v pozitivnom alebo v negativnom slova zmysle.

Drzim palce pre bezproblemovy porod.

evka4
22. okt 2015

@mishaella Co sa tyka pritomnosti partnera pri vysetreni/ctg, vsetko zavisi od samotneho lekara/sestricky, na ktorych natrafis. Co sa tyka UTZ - v mojom okoli v drvivej vacsine zeny v BA porodniciach neabsolvovali ziaden ultrazvuk v poslednom mesiaci tehotenstva v pripade, ak nemali dohodnuteho porodnika (zavisi to podla mna od konkretneho lekara a jeho aktualnej pracovnej vytazenosti).
Idealne by asi v Tvojom pripade bolo dohodnut si porodnika, vtedy Ti podla mna vo vsetkom vyjdu v ustrety (aspon ja mam taku skusenost). Drzim palce.

mishaella
autor
22. okt 2015

@bosoriak ja som 37TT takže to už by nebolo predčasne narodené a podľa posledného vyšetrenia skôr budem prenášať.
Dnes som to tam skúsila ale nič moc, nedozvedela som sa prakticky nič, či je malé ok. Na uzv sa dá síce objednať v nemocničnej časti ale čakanie neskutočne dlhé, možno skôr porodim ako mi ho urobia, za tu dobu sa môže veľa pokaslat a zmeškat keďze posledný uzv som mala v 33týždni.
Neviem moc pocit zmiešaný, lekár síce fajn ale tam to aj končí keďže zmluvnit podľa mňa na Kramároch nemá význam. Jedine keby si človek znluvnil s lekárom aj ostatných čo tam budú prítomní a hlavne budú v kontakte so ženou viac času než on.
Takže uvidím ako pochopím v Kochu. Aspoň budem môcť porovnať keď nič iné, očakávania nemám, skúsenosti mám aj také aj také aj v štátnom aj v súkromnom zariadení.

mishaella
autor
22. okt 2015

@bosoriak no a keď sa potom dieťa narodí s problémami lebo lekári nevedeli, lebo neurobili ani slamku navyše hoci mohli ako je to potom? Veď to potom žena na žiadne poradne chodiť nemusí a prísť až keď.začne rodiť alebo.fyzicky sa necíti dobre. A vyjde to rovnako.
Áno viem toto je slovenské zdravotníctvo ale toto nám stačí? Za toto sme ochotní platiť? Že sa môžme celé tehotenstvo o seba starať aby všetko bolo čo najlepšie, nič nepodcenit a nakoniec to podcenia v pôrodnici. Ďakujem pekne.

bosoriak
22. okt 2015

@mishaella Ono je to tak: od toho tyzdna 36. sa uz pocita s tym, ze ak by nastali komplikacie pre dieta, nastane porod. A je to v mnozstve pripadov tak. Telo zeny si jednoducho vacsinou vie poradit.
Ja osobne si myslim, ze sa neda odsledovat vsetko. Neda sa mat zenu na pasoch CTG cely posledny mesiac, rovnako ako sa neda chodit na kontroly kazdy den. Ani to by nepomohlo. Pri porode, ktory samotny je celkom dost velke riziko, sa tiez moze vselico pokaslat. A ani v jednom pripade nie su ani lekari vsemocni. V niektorych veciach sa proste aj najmodernejsia medicina musi spolahnut na prirodu. Na druhej strane, dnes su ovela vacsie moznosti pre zachranu napr. predcasne narodenych deti, pripadne deti priskrtenych pri porode.. dokazu ich doslova vyskrabat hrobnikovi z lopaty. Tym sa treba utesovat. Dovera je velmi dolezita. Preto som pisala, ze som presvedcena, ze v kazdej nemocnici urobia lekari vsetko pre zdravu matku a dieta. A ano, obcas pri tom nemozu mysliet na to, ako sa mamicka citi.. obzvlast nie rodicka, ktorou lomcuju hormony, bolest a strach. Ja som sa snazila pozerat sa na to tak, ze mozno ta sestricka, ktora bola taka odmerana, zazila vcera komplikovany porod. Mozno jej zomrelo nejake babatko v sluzbe (ano, stava sa ☹ ), mozno je unavena z nadcasov a podobne. Doteraz vzdy sa mi osvedcilo, ze kym som ja bola empaticka, boli ku mne normalni. Nehovorim, ze ako v sukromnom zariadeni, pripadne uz vobec nie ako ked teraz chodim k lekarovi v zahranici, ale jednoducho normalni.

Preto si myslim, ze treba mat na pamati nielen aspekt toho, ze si to platim, ale aj aspekt toho, ze narodenie zdraveho cloveka je maly zazrak, ktory vobec nie je garantovany.

sardinka335
22. okt 2015

@mishaella a ty si myslíš ze napr. v takom Irsku alebo UK je niečo VIP? tam ta gynekolog nevidi ako je tehotenstvo dlhe...prečo sa mnohe vracaju na SK porodiť? Lebo tu je tych vyšetrení a uzv. podstatne viac ako tam. Ak ti to naše nestačí čo máš tak si priplať viac. MOzeš ist do KOcha, Hainburgu, alebo si zaplatiť porodnika ktory potom ma viac času na teba lebo si tak tak objednava aby na teba ten čas viac menej mal. Darmo sa budeš ,,rozčulovať,, ako sedis niekde ako knedla na poradni - to je štandard,ktorý dostaneš z verejneho zdravotného poistenia a za všetko navyše sa všade na svete platí.
Nie ze nemáš očakávania, ty si myslíš ze ty tam prideš a z teba minimálne na zadok padnu - no jedine mozno v Kochu tam si za to cvakaš ine peniaze. V štatnej nemocnici si zial len další pacient, zažila som aj take ze v jeden den bolo v Ružinove 12!!!!! porodov a musela som čakat kym sa uvolni porodný stol lebo jednoducho bolo plno a lekari behali ako zajace po luke. Ked ma jedna smena ,,poriešiť,, 12 porodov si to vieš predstaviť čo to tam bolo ako niekde na trhovisku v Bangladeši....nestihali behat od jednej k druhej. Pekne to napisala bosoriak - ich cielom je aby si odišla z nemocnice zdrava ty aj dieťa.

mircalla
22. okt 2015

@sardinka335 @bosoriak mudro pisete
@sardinka335 v UK este sup sup hned na druhy den po porode domov

sardinka335
22. okt 2015

@mircalla lebo človek ma už skusenosti a verim tomu ze trošku aj pokoru pred zivotom. A nie že v 37 tyzdni sa ,,spamätám,, a čudujem ze idem s davom na poradni. Ja som prve bola v Kochu tak tam nie je o čom - nebolo treba nič riešiť. Ostatne som išla do štátneho Ružinova len preto lebo moj gynekolog je aj porodnik a cele tehotenstvo sme ,,prešli,, spolu a on robí v Ružinove. Mala som mrte času rozpravať sa s ním, dokonca sme mali v ,,zalohe,, super bezbolestny porod - ze pridem daju mi epi a az potom mi praskne vodu (mne az prasknutie pomohlo aby sa to ,,rozbehlo,, inak by som len mala bolesti a nič..) no a ked sme sa v noci stretli v porodnici tak dokino zistil ze epi sa podla neho na hodinu neoplati a tak aj bolo...do hodiny porodene a všetky ,,plány,, v čudu... 🙂 Proste človek nemoze bazirovať na svojich zelaniach lebo potom je z toho len frustrovany, sklamany a jedna moja kamoška si furt vyčita ze ten prvy porod mala cisarsky...preboha ved ma zdrave dieťa a furt sa tym umara. Ak sa da vyhoviet tak prečo ine, treba a ak nie tak sa z toho nepojdem zrutiť a nadavať na cely svet. Teším sa z babule ze sme zdrave... 🙂 klop klop

mircalla
22. okt 2015

@sardinka335 presne tak, syna som rodila na kramaroch, ale lekar bol zazmluvneny, tak ma braval mimo hodin na vporadnu. baby, co takeho lekara nemali, cakali v rade...netreba sa cudovat, tak to chodi
gynekolog je v procare, co je sukromne centrum, bola som maximalne spokojna
bola to aj tak sekcia (z roznych dovodov)
ja si hovorim, ze chvalabohu este, ze u nas to nie take ako v uk alebo irsku a tych vysetreni pocas tehu je ozaj dost.
treba si uvedomit, ze ak niekto pride do statnej nemocnice, tak asi sa musi aj prisposobit a nepadnu z jeho poziadaviek vsetci na zadok.
@bosoriak mna osobne doat popudili vyroky zakladatelky, ale jandova trepe a klame....vsekto je zle....tak potom si vyberiem inu nemocnicu
ja som si vybrala kramare, nakolko lekarov tam dost poznam a viem, ze odbornost maju dobru

mircalla
22. okt 2015

nie ale...ako...

sardinka335
22. okt 2015

@mircalla presne ako píšeš - funguje systém aký funguje, nehovorim ze idealny, ze sa mi všetko pači, ale kedze to viem tak sa aj tak zariadim. Ano...stoji ten ,,špáš,, 300 eur - zazmluvnenie ...ale kolkati fajčia, kupiju x somarin ako su Emy, Evy, Šarmy.... - nehovorím ze to robi zakladatelka temy len konštatujem ak by niekto hovoril ze ,,drahe,,. Niektorým je na to peniaze dať luto (aj take) poznám ale nadavat budu ale kociarik Stokke im neni luto...šak priority nie? Moja kamoška mala na Kramaroch Rusnaka - robil jej sekciu a spokojna.

sofi2510
22. okt 2015

@iskrickaa aj u nas je to presne take iste,ale tiez nie som na svk

8291
22. okt 2015

@sardinka335 uplne suhlasim a nápodobne.najdoležitejšie je ze nam aj v takých ,,katastroofalnych"😁 podmienkach pomocou porodiť aze sme obidve išli domov zdravé a šťastné.a to bola moja priorita,

evka4
22. okt 2015

@mishaella koch je podla mna zbytocne drahy, rovnaky ciel by si mala dosiahnut, ked si zazmluvnis porodnika. To stoji "iba" 300. Ja som zazmluvnovala pri oboch porodoch a bolo mi vyhovene vo vsetkom, co som pozadovala.
Je smutne, ze za podla mna normalne veci si musi clovek zaplatit navyse, ale je to tak.
A co sa tyka UTZ, na SK je to este celkom ok, v krajinach, ktore maju naozaj baby friendly pristup k porodom, UTZ robia este menej, nez na SK.
Drzim palce, nech sa spravne rozhodnes.

bosoriak
22. okt 2015

@mircalla Ano, ja som bola na kurze u Jandovej a bola som sa aj pytat na Antolskej a ten rozdiel bol markantny v prospech Kramarov. A ako som sama pisala, pri bezproblemovom porode dodrzia vsetko. Ale viem si predstavit, ked tam pride rodicka, ktora ma nastudovane z internetu procesy prirodzeneho porodu, podporovana podobne sfanatizovanou dulou, ze musia mat co robit.
A najma teda ten aspekt platenia poistneho je pre mna taky usmevny, tiez som to tak brala, ked sme zili na SK, ze ved si kua platim, tak co? Teraz zijeme v zahranici a vidim, co skutocne znamena "platit si". Ze porod na nadstandarde vyjde 14.000 eur a nie "smiesnych" 500... A pokaslat sa vsetko moze vzdy, to treba mat vzdy na pamati. To obcas maminam chyba, aspon co obcas pochytim z okolia alebo tu na fore - ta pokora pred zivotom.

Ono je ale dolezite aj si povedat, ze zakladatelka este nerodila, takze z "jedna pani povedala" sa neda nic sudit. Navyse, co poznam mamicky, obcas rady prehanaju co sa tyka hororovitosti porodov, takze aj tam by som videla obavy zakladatelky. Ale tiez som si tym presla, preto sa snazim vzdy trochu krotit ocakavania prispievateliek 😀

mircalla
22. okt 2015

@bosoriak presne presne

gabusa1975
22. okt 2015

No ja som nemala muža ani pri porode nie to na ctg monitore.On jaky je velky chlap tak pred nemocnicami ma rešpekt 😀 Tak uvítal že "nemusí" byť pri pôrode. Bola pri mne kamoska kolegyňa zdravotacka a bola som rada že tam je.Nakoniec bola aj tak sekcia.Dr.som mala zazmluvneho a zrejme aj preto mi robil usg aj po 36tt.Prachy neľutujem.Koch je isto vyšší level ale detská fakultná je na Kramároch.A ja ratam radšej zo všetkým 🙂

iskrickaa
22. okt 2015

@bosoriak My si roky platime zdravotne poistenie 600 dolarov mesacne pre dvoch, ked pride maly, bude to do 1000, okrem toho zamestnavatel prispieva dalsiu tisicku. Jeden den v porodnici stoji 5000 dolarov a to je len izba, v tom nie je zaratany porod. Maximalny luxus a spickovy lekar a zamestnanci, ale teda stoji to. My budeme vdaka poistke doplacat z vrecka do 5000. Preto som sa pytala, kolko stoji poistenie na Slovensku. 600 eur asi tazko. Stale plati, ze dostanes to, za co si adekvatne zaplatis.

moni244
22. okt 2015

@mishaella mne prides ako dalsia princeznicka, ktora sa bez partneta ani nevytoto, ma nastudovane vsetko na nete, ale v reali si usta neotvori, spamatala si sa fakt skoro, uz davno si mohla mat gynekologa-porodnika, na poradne do nemocnice si nemusela chodit, ale jasne, tebe je lepsie frflat a nadavat na slovenske zdravotnictvo a na vsetky zeny, co ti napisu nieco ine, ako chces pocut

mihula
22. okt 2015

@mishaella vstcia tam mozu prist,babky dedkovia strycovia ujčinky a aj vzdialena rodina z Pelhrimova 🙂 🙂

margaretka
22. okt 2015

@mihula vsak ano ved je to dieta do rodiny 🙂 vsetci pridu sadnu na stolicky okolo mamicky a ostatne mamicky budu stat oprete o stenu tak ako som to x krat zazila...bohuzial

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre