Scannery na letisku a lietanie v tehotenstve

matulik56
27. feb 2016

Mozno tu uz su podobne prispevky, ale nanasla som ziadny na moj konkretny problem.. Ide o lietanie v tehotenstve, a konkretne o tie skenery
na letisku. Teraz sa coraz castejsie objavuju tie skenery, ktore vam urobia obrazok az na kozu vas preskenuju, ze to vyzera ako rontenovy snimok.. nemozu sa tomu vyhnut ani tehotne (citala som sa anglickych strankach). Niekde sa pise, ze ani tieto skenery neskoda, niektore stranky uvadzaju, ze obsahuju urcite mnozstvo radiacie... momentalne su len vo faze testovania.
Musim ist na slovensko, nijak inak sa tam nedostanem, a mam z tohto obrovsky strach..ze sa babatko nejak poskodi.. Odmietnut tuto kontrolu nemozem, pokial si ma nahodne vyberu mi nepomoze ani papier o tehotenstve.. co si o tom myslite?

stary_ujco
27. feb 2016

Röntgen sa odmietnuť dá, ideš vtedy na klasickú osobnú prehliadku.

sissy27
27. feb 2016

@matulik56 že je asi milión škodlivejších vecí každý deň okolo teba ako jedna prehliadka na letisku... každopádne ako tehotná toto určite môžeš odmietnuť (rovnako tak ľudia so zdravotnými problémami, s ktorými nie je možné absolvovať bodyscanner) a bude zvolená iná metóda kontroly podľa možností na konkrétnom letisku...

pes123456
27. feb 2016

radiácia je normálna a je všade prítomná mimochodom, neustále si pod radiáciou v celom vesmíre...
zvýšená radiácia je z banánov (strašne málo, banány by ste museli jesť na tony aby ste sa dostali na úroveň fajčiara), cigariet (fajčiari majú viac radiácie než napr. astronauti)
mimochodom aj keď budeš letieť -> si vo väčšej výške a tým aj vo väčšej radiácii (zúžený ochranný "obal zeme")
toľko...k tomu

matulik56
autor
27. feb 2016

co ma fajcenie spolocne s radiaciou?

pes123456
27. feb 2016

a všeobecne radiačné pozadie nie je až tak hrozne veľké ako jednorázový CT scan (pochybujem že tá srandička na letisku dosahuje tieto hodnoty a aby sa to prejavilo museli by si tam chodiť každý deň na ten CT scan)

petra3312
27. feb 2016

@matulik56, letela som aj pocas tehotenstva, aj s malym mimonkom, ako tu uz pisali predo mnou bodyscanner mozes odmietnut, vtedy nastupuje osobna prehliadka. Ja mam dokonca taku skusenost, ze ako tehotnu a aj s dietatom ma automaticky posielali vedla len cez detektor kovov. Takze ziaden strach.

kika2111
27. feb 2016

ja som letela v tehotenstvach dokopy 6x a vsetky scannery som odmietla,spravili osobnu prehladku a sla som dalej..brussel-bratislava a naspat..mala som aj papier od dr,ale nebol potrebny.

tyelde
28. feb 2016

ja lietam hore dole, ale našťastie letiská cez ktoré chodím nemajú tie drastické skenery, len tie čo reagujú na kov....ale pokiaľ viem, máš právo to odmietnuť a pôjdeš na osobnú prehliadku...keď nevieš aký majú, tak sa ich proste spýtaj, nemajú ich ešte všade a tie čo reagujú na kov vraj nijak neškodia 🙂

monika15
28. feb 2016

@matulik56 ja som letela v 4 mesiaci na Punta Cana z kanady.

V kanade som povedala ze som tehotna tak som sla na vozickarov a musela som sa vyzuj a rucne ma prehladali.... v punta cana to iste. som povedala ze som tehu a som sla nabok prisli 2 zeny a rucne me kukali..... takze u nas je to v pohode. Let bol O.K. 4 hodiny celkom sa dalo...

mircalla
28. feb 2016

@matulik56 mozno si zisti, ze tie scanery su na letiskach, cez ktore pojdes
ja som letela tehotna do uk pred 9 mesiacmi a boli tam len klasicke detektory kovov
a tiez by som to odmietla keby boli, nech ma prehladaju rucne
ked pojdes na slovensko, tak cez vieden ci bratislavu - to nie je take zlozite zisit napisat email na prislusne letiska

lara1507
28. feb 2016

ja som ani nemusela nič povedať a hneď ma dávali bokom a robili mi normálnu osobnú prehliadku. Samozrejme,že keby som ich požiadala, tak bezproblémov vyhovejú. Ani v AT (Schwechat) ani v Sharme to odomňa nikto nežiadal. Automaticky ma dávali bokom.

katuliena82
28. feb 2016

Lietala som hore dole tehotna, dokopy 4x do 12.tyzdna teho. Vzdy Oslo-Krakov. Na letisku mi povedali ,,no troubles,, a uistili ze to neskodi. Vo vyssom stadiu sa lietat neodporuca kvoli zmenam tlaku a moznemu predcasnemu porodu, ale prave preto vacsina let.spolocnosti nepusti na palubu zenu v 6.+ mesiaci.

lara1507
28. feb 2016

@katuliena82 s papierom áno. Ja som cestovala naspäť do AT v 7m 2tt

matulik56
autor
28. feb 2016

@lara1507
@katuliena82
@lara1507
@monika15
@petra3312
@mircalla
baby a myslite, ze aj tie detektory kovov, tie klasicke skenery, su skodlive?

katuliena82
28. feb 2016

@matulik56 mne bolo povedane ze to skodlive nie je. Len ked idem nieco vybavovat na policiu a sude, musim prejst cez detektor. Tam by ma nasi pani policajti vysmiali, keby som povedala ze som tehotna...a riadne poobchytkavali, ak by na to vobec pristupili. Ale citala som na viacerych strankach, ze skodlive nie su 🙂

mircalla
28. feb 2016

@matulik56 co viem, tak nie. pytala som sa na to

lara1507
28. feb 2016

@matulik56 vraj nie. A popravde mnohé prešli a čo z toho bolo nič. Ale ozvi sa ze nechceš a osobne ťa prehľadaju. V tom problém nevidím

monika15
28. feb 2016

@matulik56 ja viem tak ze ked su nove tak nie su, a ked su zastarale tak ano.... tazko povedat....
radsej nie .....

petra3312
28. feb 2016

@matulik56 aj letusky, ktore su tehotne, musia cez detektor kovov prejst. Citala som o tom, skodlive nie su.

matulik56
autor
28. feb 2016

a su tu nejake letusky co lietali v prvych mesiacoch tehu?

evka0706
10. apr 2016

Ahojte,potrebujem babenky radu. Leteli ste daktora v 30tt tehotenstva? Zijem v uk ale rodit chcem na svk,a letiet skor mi skrz pracu nevyhovuje. Dakujem

petra3312
10. apr 2016

@evka0706 musis si na internete vyhladat, do ktoreho tyzdna prepravuje letecka spolocnost, ktorou budes letiet, tehotne. Ale kedze ide o kratky let, nemyslim, ze by mal byt problem. Ja som letela v 24. tyzdni zo Skovenska do USA. Moja sestra bola tusim este vo vyssom tyzdni - 26-28, uz si presne nepapatam.

evka0706
10. apr 2016

Dakujem velmi pekne😊

sangre
4. apr 2017

@kika2111 ahoj a stacilo ti preukazat teho.knizku ci je lepsie mat papier alebo staci povedat ze si tehu a pohode dakujem

kika2111
7. apr 2017

mala som papier od doktora,tu v belgicku neexistuje tehoenska kn. ale nikedy ani papier odo mna nechceli,proste ma pustili pomimo scanerov a osahali vedla :D

iwet25
7. apr 2017

Ja budem letiet v 24tt do skotska a potom na siciliu a v praci ma strasia ze ci som normalna. Ze mozem potratit z tej zmeny tlaku, ze nikdy neviem ako zareagujem, ze velmi riskujem. Ale a k mi dr povoli, tak je to take nezodpovedne? Som z toho dost prekvapena lebo plno tehotnych lieta.😲

sangre
7. apr 2017

@iwet25 a preco by si nemala byt normalne ??pokial nemas ziadny problem a vsetko prebieha ako ma vklude mozem letiet s kamoskou sme leteli do egypta bola v 8tt a este sa aj isla potapat fajcila dala si aj drink a ma pekneho 4 r.chlapca je zivy a zdravy ....ja fakt nechapem preco vsetci z lietania robia taku dramu ...mam dalsiu kamosku ta mala velky problem otehotniet cisty a podobne ajj raz potratila nakoniec sa podarilo a v 6.mes isla na dovolenku do turecka dr.jej povedala ze je uplne v poriadku tak nevidi problem...ako nepoviem kebyze mas komplikacie nejake alebo rizikove...ale pokial si uplne fit fakt nevidim problem

diana20
7. apr 2017

@iwet25 ja som mala zo začiatku rizikové tehotenstvo, skoro som potratila, nakoniec sa všetko upravilo a v šiestom mesiaci som sla lietadlom síce len hodinu a pol, ale bolo to v pohode, ak ti doktor povie, že je to ok, tak môžeš.. nič sa mi nestalo, nebolo na mne vidieť ešte, že som tehotná, takže ani nevedeli v lietadle, ale aj keby, nič som necítila, trochu viac mi tvrdlo brucho, ale to bolo všetko, žiadna bolesť, nič.. v pohode môžeš ísť, si úplne normálna a v práci by som povedala, nech nerozprávajú o veciach, o ktorých nevedia.. doktor ti povie či je to zodpovedné, či nie 😉

sangre
8. apr 2017

@kika2111 vlastne stacilo povedat ze si tehotna a hotovo ok dakujem za odpoved

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre