Som stredoškoláčka a som tehotná

malatehu
3. máj 2014

Ahojte. Neviem ako začať. Pred pár dňami som si robila tehotenský test vyšiel poz. Na chvíľku prišlo potešenie a potom aj obava ako to povedať ostatným a hlavne rodičom. Poradte mi prosím :(. Mám ísť radšej po tom na potrat? študujem na strednej a som sama.

leslyelee
3. máj 2014

Pozri sa, ja som mala 16 ked som otehotnela, tiež som sa bála a velmi...Ked som to oznámila doma bolo velmi zlé, bolo to tažké ale časom to prešlo.... Nakoniec som zostala sama, bez partnera a rodičia mi pomohli a dodnes pomáhaju. Je to tvoje rozhodnutie... Ja svoje rozhodnutie dodnes a viem že ani nikdy neolutujem, moja dcerka je dieťa čistej lásky... Milujem ju a sme obe šťastné, robím pre ňu všetko čo možem 🙂 Rozhodni sa správne, nebude to lahké ale dá sa to, ty najlepsie vieš čo a ako máš s rodinou, s otcom dieťata... Držím palce..

alinka0
3. máj 2014

@malatehu Ahoj, ja som mala syna keď som mala 17. Bolo to trošku iné lebo ma priateľ podržal a sme spolu až do dnešného dňa a po 2 rokoch sme sa vzali. Keď som to povedala mame, tak sme ostali obe ticho. Mama mi nepovedala vôbec nič celý deň. Až na druhý deň sme sa začali o tom rozprávať. Manželovi rodičia boli na tom horšie. Jeho vyhodili, a tak sme išli do podnájmu. Ale hnev ich držal tak asi mesiac. Dnes má syn 6 rokov, v setembri bude práčik, má už aj sestričku ktorá má skoro rok. Nikdy som neoľutovala to, že som ho mala tak skoro. Vyštudovala som aj strednú individuálnym plánom a skončila som aj vysokú. Neboj všetko sa dá zvládnuť keď sa chce. Je pravda, že na začiatku mi pomohla mama hlavne finančne, ale na vysokej som mala sociálne štipendium, tak sme si potom všetko platili sami. Hlavne to povedz rodičom. Aj keď budú nahnevaní, prejde ich to. Hlavu hore, na potrat určite nechoď. Budeš to potom veľmi ľutovať.

kikushka2386
3. máj 2014

@malatehu presne tak isty nazor mam ako @kiwi82 ....rodicov to isto rozhodi ale pomozu ti.pisem z vlastnej skusenosti sice otehotnela som o rok neskor ak ty ale skolu som mala tiez nedokoncenu....ked som zistila ze som tehotna rozhodli sme sa to spolu s vtedajsim priatelom to oznamit mojm rodicom.bola to rana pre nich.kazdy jeden rodic si nepredstavuje zivot ich dietata takto.priatel bol starsi takze pracoval..peniazkov nebolo teda extra vela ale prezit sa dalo.mama sa ma snazila prehovorit aby som isla na potrat.ked som isla na potvrdenie tehu nebola somnou takze som jej vtedy klamala ze uz je neskoro na potrat(pritom dalo sa ale nechcela som dat mm ani za svet) tak sa stym zmierili.skolu som prerusila a ked mala mala rok pokracovala som v studiu.vtedy mi pomahal otec a vtedajsi priatel.takze aj skola sa da dokoncit🙂 nastaste ked mala 2 roky mala sme sa rozisli a nasla si terajsieho manzela.rozhodnutie je hlavne na tebe.v prvom rade to oznam buducemu oteckovi 🙂 az potom rodicom

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiwi82
3. máj 2014

@kikushka2386 ahoj moja, klobúk dole pred tvojim postojom a rozhodnutím 🙂

kikushka2386
3. máj 2014

@kiwi82 dakujem 🙂 je pravda ze teda dospievania som si neuzila.pretoze hned materstvo prislo.ale nevadi som rada ze ju mam aj ked lutujem skym ale nezmenim to.uvedomujem si aj to ze som rodicom klamala.dalo sa este ist na potrat.bola na zaciatku tehu ale chcela som s ju nechat.za nic na svete som ju nechcela dat prec.nerazy sa stalo ze potom sa uz nedalo otehotniet.

malatehu
autor
3. máj 2014

Tak fajn. Napísala som otcovi dieťaťa správu. A reakcia? Poslal ma do riti to je slušne v tom liste boli vulgarizmy. A že pokiaľ nepôjdem na potrat tak sa postará o to aby som potratila. Takže už som úpne na nervy ešte chvíľu a asi spácham samovraždu ja neviem čo dalej ☹ 😒 😢 😖

lucinka2811
3. máj 2014

@malatehu aaale no .... je vela zien kt vychovali dieta same a su tu a deti su uzasne vychovane 🙂) kasli na takeho debila ked sa tak zachoval ... toto isto nie je dovod na samovrazdu 🙂

pertulik
3. máj 2014

poviem ti k tomu len toľko...prečítaj si príbehy dievčat čo išli na potrat a potom už nikdy nemohli mať deti, prečítaj si o tom koľké skončili na psychiatrii lebo sa nedokázali zmieriť s tým, že to dieťa je preč, prečítaj si príbehy dievčat, ktoré si to bábo nechali a nikdy by nemenili!!! Dieťa je dar, je to to najkrajšie čo žena dokáže v živote! Všetko sa dá ked sa chce, áno budeš to mať ťažké, ale o to krajšie to bude, keď sa to narodí 🙂 Prajem veľa sily a hlavne to správne rozhodnutie. je jeden príbeh o matke ktorá mala dieťa a po roku znova otehotnela, prišla k doktorovi, že si to chce dať vziať lebo nezvládne dve deti a on jej nato povedal nech teda dá preč to prvorodené a ona vtedy pochopila, že by to nikdy neurobila. Dieťa si nechala a je šťastná 🙂

dedra111
3. máj 2014

@malatehu Akože nehnevaj sa predchvílou hovoríš, že to otcovi dietata nepovieš a po 2 hodinách od založenia diskusie, ti už aj list od neho stihol prísť? Vieš čo, toto sú vážne veci a mne sa zdá, že si tu z toho robíš srandy!!!

arabela283
3. máj 2014

Nemyslim si, ze si pripravena na dieta. Uz len podla tych prispevkoch, co pises. Kazdy ma nieco, ale napisat,ze: "...a asi spácham samovraždu..." je trochu mimo... Mala by si sa zamysliet, ako by si to chcela riesit este pred tym, ako pojdes za rodicmi.. ked si uz bola tak dospela,ze si mala sex, tak bud dospela aj pri rozhodovani o svojej buducnosti a buducnosti aj toho maleho...ak nejaky vobec je, ako podotkla dedra111...

jana_eyre
3. máj 2014

@dedra111 skor si myslim, ze tym "listom" myslela mail, alebo spravu na FB..

jahodka8
3. máj 2014

@malatehu Ešte si sama z toho vyľakaná, on tiež. Už na to nemysli, nechaj to zatiaľ tak, no ja ti verím, je to ťažké. 🙂 🙂

kivinecka
3. máj 2014

@mimka11111 srymto stebou suhlasim na tie mozne nasledky si mala myslet pred tym ako si isla bez ochrany

jana_eyre
3. máj 2014

@malatehu neboj, poriadne sa na to vyspi, chod k lekarovi nech ti to potvrdi.. neviem akych mas rodicov, ale pokial niesu nejaky nabozensky fanatici, urcite sa s tym zmieria a pomozu ti.. nepotrebujes predsa nejakeho blba (no kto iny ako blb moze napisat, to, ze sa postara o to, aby si potratila?)..

vsetko zvladnes neboj.. moja sestra je dodnes slobodnou mamickou (a to ma jednu dceru 20rocnu a druhu 8rocnu) a vychovala ich vyborne..

kazunomiya
3. máj 2014

@malatehu pises, ze mas doma problemy. Mohlo by sa stat, ze by ta posielali na potrat, vyhodili z domu? Pre istotu je dobre mat nejaky zachranny plan, takze davam kontakt na projekty, ktore by ti pomohli, v najhorsom pripade: www.alexisporadna.sk, www.zachranmezivoty.sk
Na poradnu Alexis by som sa na tvojom mieste obratila ak by som mala akekolvek neistoty a pochybnosti v tejto situacii, treba mat podporu.
Prihovaram sa za to, aby si na potrat v ziadnom pripade nesla a radsej hladaj hocijake ine cesty. Drzim palce, tiez som to nemala doma lahke, nie teda v suvislosti s tehotenstvom, ale viem, ze v takej rodine moze byt narocne ked sa ocitnes v takejto situacii.

kivinecka
3. máj 2014

@malatehu hlavne sa ukludni myslim si ze by si to mala povedat najprv mamine povedat jej PRAVDU ako to bolo daj jej cas bude to prenu sok urcite ale kto iny bude pri tebe vzdy staat ak nie tvoja mamina 🙂 cim skor sa anou porozpravaj nikto neni dokonali kazdy robime chyby neni to nic co by sa nedalo zvladnut stredna skola sa da studovat aj externe hlavne to povec mamine

jahodka8
3. máj 2014

@malatehu No hlavne sa uč do školy, potom bude menej času, no niekomu tá škola ide s dieťaťom lepšie ako bez, je to taká motivácia. Ešte uvidíš ako to dopadne, často tehotenstvá v mladom veku končia spontánnym potratom, len také krvácanie ako menštruácia, lebo telo na tehotenstvo nie je úplne pripravené. Doktorovi môžeš ísť až neskôr, ja som išla až v 2. mesiaci. No rodičia ťa mali poučiť o sexe a tehotenstve aj o antikoncepcii, lebo ešte sú aj rodiny, kde sa o tom nehovorí dosť jasne. A ten partner má koľko rokov? Ako sú na tom finančne tvoji rodičia? Od štátu môžeš dostávať 200 eur rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa plus 22 eur rodinné prídavky mesačne, aj otec dieťaťa - resp. jeho rodičia sú povinní ti platiť výživné min. 30 eur.

malatehu
autor
4. máj 2014

Tak som sa dožila ďalšieho dňa. A prídem sem a zistím že ste ďalej pokračovali v diskusii. Je mi ľúto že asi nestihnem odpísať na všetko. Áno myslela som správu na maily. Nie list zle som sa vyjadrila ale vidím že to pár ľuďom došlo že som nemyslela obyčajný list napísaný. Ten chalan má 19.

malatehu
autor
4. máj 2014

Rodičia mi nikdy nehovorili o takýchto veciach vždy hovorili že je na to čas. V škole ešte na základnej sme sa o tom ucily ale nikto z nás to v tedy ešte nebral vážne. ☹

zuzanockamt
4. máj 2014

@malatehu 1. tyzden tehotenstva nemoze byt, kedze v 1. tyzdni mas akurat MS, takze tehotna ani nie si a tehotensky test vychadza pozitivny zhruba v 4. - 5-tom tyzdni ... asi to mas zle nasatvene tu v pase alebo nieco nesedi

malatehu
autor
4. máj 2014

Áno ja som nič nerátala ani nič všetko bolo tak narýchlo. Presne to nemám.

zuzanockamt
4. máj 2014

@malatehu podla coho si si teda vypocitala termin porodu? ... vsak, ked poznas termin poslednej MS, je to jednoduche nahodit a vypocita ti to termin samo

malatehu
autor
4. máj 2014

Niako len som si od toho dňa dala 9 mes.

zuzanockamt
4. máj 2014

@malatehu aj tak je to blbost, lebo podla toho co pises, keby si si od toho dna dala 9 mesiacov, tak by ta to otehotnenie este len cakalo ... asi teda je niekde chyba lebo 8. maj + 9 mesiacov vychadza na 8. februar :- )

zuzanockamt
4. máj 2014

ale je mi to jasne ... cerstva registracia, tradicny problem, nie je o com 😝

misaelka
4. máj 2014

tehotenstvo sa pocita od prveho dna posledneho cyklu tj. odkedy ti spustila posledna menzes. chce to rozhovor s tvojimi rodicmi, so sploditelom dietata, ak nie je ochotny, oslov rodicov, do piesku hlavu strkat nemoze. ak by sa to s rodicmi vysrstilo zle, zostava tii charita-azylove domy, pripadne aj ten potrat priprav si cca 300€. este ti zostava aj moznost odist do rodicov, pretlkat sa nekvalifikovanou pracou a dieta si uzivit. na sex si mala rozum, tak si vyber, moznosti mas.

malatehu
autor
4. máj 2014

Máte úplnu pravdu. Lenže mne sa to všetko nechcelo rátať. A ešte k tomu som to všetko robila na rýchlo

cmulinko
4. máj 2014

tato tema mi zavana klamstvom 😒

zuzanockamt
4. máj 2014

@malatehu nechcelo ratat? ... teba nezaujima taka podstatna informacia ako termin porodu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre