Tehotenstvo a štátnice

kacenka_1
4. júl 2013

Ahojte, viem, že je tu veľa tém na tehotenstvo a stres... ale zaujímal by ma názor hlavne tých, ktoré štátnicovali tehotné. Ako ste to zvládali? A čo bábo? Mám veľmi veľkú dilemu a neviem čo mám robiť. Strašne chcem bábo, už dlho, ale stále dačo bolo prečo nie. A už som vo fáze, kedy keď vidím mamičky, tak sa rozplačem lebo aj ja chcem. Ale rozum mi hovorí, že ešte nie. Na budúci rok mám štátnice a bojím sa toho stresu, čo to spraví, či nepotratím alebo neublížim moc bábätku. Na druhej strane si hovorím, že odbudne stres z práce (možno nastane zas finančný, neviem) a budem mať viac času na učenie, a tým budem menej stresovať....
Neviem čo mám robiť....

nicolle21
4. júl 2013

@kacenka_1 k tejto téme sa rada vyjadrím 😉 Štátnicovala som 17. a 31.5. tento rok, aktuálne som v 37tt, termín mám cca 27.7. Bábo sme chceli, ale netušili sme, že sa nám podarí tak rýchlo po prvých snahách a ani som nečakala a neplánovala štátnicovať tehotná, ale stalo sa. Dosť záleží od toho, aké máš tehotenstvo, ja som mala super (až donedávna, ale to je mimo tému), nemala som ani nevoľnosti ani iné ťažkosti, takže mi bolo ako normálnemu človeku s trochu väčším bruchom 😀 S diplomkou, učením a pod. problém nebol, čo sa týka komisie, nejaké úľavy v skúšaní neboli, ale na rozdiel od ostatných mi výsledok povedali hneď po odpovedi a uvoľnili ma a mohla som ísť domov. Ostatní spolužiaci tam museli počkať, kým doodpovedajú všetci a potom ich tam nastúpili a vyhlásili výsledky spoločne. Čiže to bol u mňa jediný rozdiel. Ja som rada, že sa nám to takto načasovalo, nemenila by som 🙂

gabika87
4. júl 2013

ahoj, ja som štátnicovala minulý mesiac, bola som v siedmom mesiaci. ja som však bola na rizikovom ale s učením som problémy nemala. resp. aj mala, lebo ja na učenie potrebujem stres a ako som tehotná osala som taká flegmatická, že stres sa objavil až pri ťahaní štátnicovej otázky. my sme mali tehotenstvo plánované a keby že sa mám rezhodnúť ešte raz, zopakovala by som si presne tento postup. ja som možno cítila trochu viac zhovievavosti zo strany komisie, predsa len vieme, že všetci že je to veľká psychická záťaž, tak mi do nej nepridávali.horšie to bolo pre mna na promociach, kedže som mala už problém so šatami, s dlhým stánim a teplom.

helenka26
4. júl 2013

@kacenka_1 Ja som statnicovala v maji 2011, v 23tt. Mala som uplne ukazkove bezproblemove tehotenstvo, neviem sa vyjadrit, ake by to bolo, keby som mala nevolnosti alebo ine problemy. Stale som si hovorila, ze babatko je na prvom mieste, preto som nic nesilila a ucila sa priebezne. Co mi do hlavy neslo, nechala som tak, nestresovala som sa. Ako pisala gabika87, v tehotenstve som bola dost flegmaticka a najvacsi stres ma tiez chytil pri tahani otazok. Statnice dopadli vyborne. Najkrajsie na tom je, ze som skoncila strategicky management na UK a teraz mam z mojej malej slecny (vtedy v brusku) jednu velku generalnu manazerku, co riadi celu rodinu 😀

matrix87
4. júl 2013

@kacenka_1 ahoj, ja som tiež stále túžila po vlastnom dieťatku, lebo vždy som sa len o cudzie starala a venovala som sa im. Tento rok som mala štátnicovať, tak sme si s manželom povedali, že skúsiť to môžme, že ak sa nám podarí dieťatko, tak budem tak v 4. mesiaci, čo je taký normálny čas, že ani zle nie je žene ani ešte bruško nie je veľlké... tak sme sa na to dali, skúsili sme a po mesiaci skúšania som našla pozitívny test. veľmi som sa tešila, že konečne budem mať vlastné, zoštátnicujem a môžem si užívať dieťa. Všetko bolo ok, ale človek mieni, Pán Boh mení.... v 10tt som krvácala a strávila týždeň v nemocnici, čiže som nemohla ani diplomovku dopísať ani sa učiť ani nič... ale stále som dúfala, že to nejako stihnem... ked som bola doma, tak som diplomovku dopísala, ale bolo toho málo, lebo ani času som nemala veľa... čiže moje štátnice sa odložili o rok, ale nikdy by som tento čas tehotenstva nemenila za titul... aj s rodičmi som sa kvôli tomu hádala, aj som mala výčitky, aj som preplakala veľa nocí, ale bábo má u mňa prednosť, hlavne ked po ňom tak dlho túžim a konečne je vo mne 🙂 nikdy by som to nemenila!

kiki68
4. júl 2013

Ja som mala spoluziacky,co statnicovali tehotne, vacsina tak 7 a 8. mesiac,takze by som povedala,ze ich tam nejak nemordovali a radsej ked videli tie bruska im to dali a mali pokoj 🙂 stres asi mali,ale mala som dojem,ze uprednostnovali babatko,takze tie statnice boli take nieco popri tom...Jedna bola dokonca na rizikovom,takze autom prisla,odpovedala a ked bolo po tom tak pekne odisla. Takze baby maju titul a k tomu krasne deticky... 😀

sympa1
4. júl 2013

@kacenka_1 ja mam trosku inu skusenost..porodila som mesiac pred statnicou 😖 a to som fakt nedala...aby som nestresovala seba aj dieta prehodila som si hned statnice na september ako druhy termin a vtedy to uz slo

jeemima
4. júl 2013

no ja mam asi najstrasidelnejisu skusenost.... mne odtiekla voda 4 hodiny pred statnicami....a moje dve lasky sa mi narodili v 31 tt ....nastastie dnes su v poriadku ;) a co sa statnic tyka tak tie som zvladla o dva mesiace neskor v augustovom termine 2 tyzdne po tom co nas pustili domov 🙂

mayca20
4. júl 2013

@kacenka_1 ahoj, ja som otehotnela min.rok v septembri. bola som 5cka na vyske, mala som trvalu a stalu brigadu, chlapa a domacnost na krku, denne studium..podotykam 🙂
necitila som stres, len z toho ci to stihnem v riadnom termine,alebo budem musiet ist az v auguste. moje magisterske statnice boli 6.6,2012 a moja emmka prisla na svet 10.6.2012. a to som asi 3dni prenasala, pretoze sa malej nechcelo na svet. mala ma cele statnice kopala, ale v pohode bolo, statnice trvali 45min, normalne ma mucili :(
babatku to neuskodilo, ja som to brala ako normalnu vec, nic som si nepripustala a nejako som sa na to citlivo nepozerala... tehotenstvo nie je choroba, podarili sa mi 4 acka, diplomovka v predstihu..proste ked sa chce, tak sa da 🙂

majca1581
4. júl 2013

ahoj ... ja som otehotnela pocas 4 rocnika na skole ..je to moja standardna dlzka studia 4 roky a podarilo sa mi otehotniet nechtiac ušlo ľudovo povedane 🙂 na skole mi zalezi ale rozhodla som sa dietatko si nechat a pred 2 tyzdnami som statnicovala....ja by som neodporucala počas skoly to silit to tehotenstvo ale ak az tak velmi tuzis a mas partnera ktory tiez chce tak potom nevahaj da sa to zvladnut ale aspom pre mna to bolo tazke a dost ....a tiez zalezi co studujes mozno sa to popri tvojej skole da v pohode .,..ja neviem ale ja uz len oddychujem od teraz 🙂

elfka.elfka
4. júl 2013

Ahoj, ja som statnicovala pod stresom, jeden vyucujuci sa na mna zasadol.. :(( bola som v prvom trimestri a zacala som v den statnic aj krvacat. A mne bolo priserne zle, ucilo sa mi hrozne. To bolo druhe tehu a mgr. Som spravila, ak sa premozes vsetko sa da. Prve tehu som skolu prerusila, bolo mi prvych 5 m priserne zle. Tehotenstvo som si pekne uzila a ked mala dcerka 3 m uz som bola spat v skole. Ucila som sa ked spala. Tym chcem povedat ze ak to nebudes zvladat, kludne si skolu odlozis... Kym ti skonci materska budes tak ci tak vystudovana 🙂

janka220989
5. júl 2013

ahoj, ja som statnicovala v teraz v maji v 9 tt a malinkemu asi stres nepomohol, ked nam ten týžden velmi maličko podrastlo, ale potom tie zameskane dni dobehlo. statnice som brala s nadhladom, ucila som sa ked sa mi chcelo, ak mi bolo zle tak som bola cely den v posteli, rana som mala tazke, malinke ma vzdy prednost, mam zial za sebou uz jeden potrat, nedavno, statnicovala by som v deviatom mesiaci :D ale nakoniec v 9 tt 🙂 s tiez mam v plane od septembra pokracovat v skole dalej , termin mam v januari, myslim ze by som to mala zvladnut, ak nie tak si dam pauzu 🙂 ale vsetko sa da zvladnut, ved zo statnic mam tri Ačka a nikto nevedel ze som tehotna 🙂

kacenka_1
autor
5. júl 2013

dakujem vám... no uvidím čo budem robiť...prerušiť nechcem, lebo ako sa poznam uz by som sa nevratila.... ale este raz dakujem za vase pribehy...

indiankaindi
22. sep 2013

Ahoj, ja som štátnicovala na bc v strašnom strese, po štátniciach som takmer skolabovala od vyčerpania a stresu. Pred Mgr štátnicami som zistila, že som tehotná a štátnicovala som cca v 9 tt a poviem ti, že pohodovejšie štátnice som si nevedela ani predstaviť. Vo chvíli, ako som zistila, že som tehotná, som sa prestala stresovať. Učila som sa, ale nepreháňala som to a priamo na štátniciach som bola úplne v pohode. Bolo mi jedno, či budem mať jednotky alebo nie, stačilo mi prejsť a to som vedela, že prejdem. Nakoniec som zoštátnicovala výborne, v pohode a bez stresu. Dnes sa smejem, že už aj dcéra má za sebou štátnice a promócie 🙂

matulka82
22. sep 2013

@kacenka_1 ja som bola v 7 mesiaci tehu, ked som mala statnice. Babo bolo planovane , velmi chcene a ocakavane 😉 Bola som sice od 6 mes. na rizikovom, mozno to bolo aj pre skolske povinnosti - mam zdravotnicke vzdelanie , a teda aj prax som musela stihat ako ostatne , ale ako pisu ine babeny tu, stoji za to uprednostnit dieta . JA som sla na statnice z nemocncicneho lozka 🙂 , len som presla z pavilonu do pavilonu ,mensie stresy som sice mala, ale komisia bola ok, mala som prednost 🙂 sla som druha 🙂 , a kopkanie bolo prijemne 😀 - akoby chcelo povedat, : mama das to : 😉 Aj som dala, a myslim ,ze som bola pokojnejsia ako keby som nebola tehu. Vsetko ma za aj proti. Drzim paste!!! 😉

lila69
26. sep 2013

@kacenka_1 Urcite chod to toho, zmaknes aj statnice aj babo. Ja som sice nestatnicovala tehotna, ale s 3 tyzdnovym babatkom , takze som zaverecny rocnik + pripravu na statnice zmakla ako tehotna a musim povedat, ze moj syn si asi pamata co som sa ucila ked bol v brusku a ma velmi dobre ekonomicke povedomie 😀 😀 😀 aj ked ma len 3 roky 😀
V skupine som mala pri statniciach 2 tehosky, dokonca jedna cakala dvojicka a velmi pekne sa k nej spravali, aj to bolo celkovo take pohodove.
Ono zalezi aj od toho ako si skolu doteraz zvladala, ako zvladas stres.... ale nebala by som sa toho.

koniarova
26. sep 2013

Nešla by som do toho. Načo? Nič ti predsa neutečie.Najprv škola, potom dieťa. 😉

kacenka_1
autor
27. sep 2013

Ďakujem vám za vaše názory....kedze velmi zle zvladam stres (vnutne, nie na vonok), tak sa o babetko budeme pokusat az v lete...

stanullik2
10. mar 2015

Ja uz mam vs za sebou avsak popri praci som sa dala na dalsie studium tetaz v auguste mam statnice a mali by byt na termin mojho porodu...tak to uz neviem ako dopaxne, bud alebo...trosku ma to stresuje kedze som zodpovedna a chcem to ukoncit ale hlavne bude babatko...uvidim ako to vyjde;). Ale strasne sa mi nechce ucit...ajaj, a to este dp ma caka...

esmera50
3. jún 2022

ja si ani neviem predstaviť, že by som mala ísť na štátnice s dieťaťom, hoci spolužiačka ho priamo tam aj na chodbe kojila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre