Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

zuzu3101
6. dec 2012

@veronicka12 Ahoj veronicka.Tak ako si dopadla na kontrole?V tom cegyse sa budeme míňať o dva dni🙂Na kontrolu k tvojej doktorke ti kázali ísť v nemocnici?Papaj čo ti len chutí,potrebujeme aj nervy obaliť🙂 Ani ja som ešte nepribrala,takže si z toho nič nerob.Pri prvom synovi som za celé tehotentstvo pribrala 5,5-6kg 😉 Takže po pôrode bolo zo mňa všetko dole....Kedy budeš mať výsledky z AMC?

veronicka12
7. dec 2012

Ahoj Zuzu budeme mat zdrave babatko volali mi o pol 1 pani doktorka a pohlavie budem vediet do 2 tyzdnoch som prestastna je to nadhera vsetok stres so mna opadol plakala som od stastia. Ano na kontrolu mas ist do troch dni po AMC. Co sa tyka vahy ja som pri malej pribrala 12kg a do dvoch tyzdnoch som mala 16kg dole.

zuzu3101
7. dec 2012

@veronicka12 Ahoj moja.Moooc sa teším s tebou,a moc gratulujem,dúfam,že ja sa budem tešiť rovnako o týždeň..A pohlavie ti nepovedali hned???Volala ti doktorka z TN z genetiky?Alebo z BA?

veronicka12
8. dec 2012

@zuzu3101 Dobre ránko Zuzu hlad ma zobudil. ďakujem moc. Pohlavie a ostatne výsledky budu do 2 tyzdnoch ale mne vyšla zle len ta genetika na downov tak mne povedala doktorka včera ked mi volala ze to je normálny postup. Pani doktorka z genetiky z Trencina. Ze všetko je v poriadku a downov sa nepotvrdil.A neboj urcite to bude v poriadku nepoznam nikoho komu by vysli zle aj v nemocnici to hovorili dievcata.Pekny den. Odkedy citis pohyby ja od 17tt.

zuzu3101
8. dec 2012

@veronicka12 Dobré ráno. No ja som si dnes poslala, pretože malého mám u mojich rodičov 🙂 Aj mne vyšiel iba downov syndróm.A pohyby tiež cítim o 17t. t. 🙂 Ja som si myslela, že pohlavie vedia povedať tiež do tých troch dní.

zuzu3101
11. dec 2012

@veronicka12 Ahoj veronicka.Tak už to máme za sebou.Všetko prebehlo v poriadku a zákrok bol úplne znesitelný a naozaj nič hrozné to nebolo..je fakt,že som bola úplne v pohode,aj čo sa týka psychiky.Takže už len počkať do štvrtku,snád budú už výsledky..

veronicka12
12. dec 2012

@zuzu3101 Ahoj Zuzu to som velmi rada ze to bolo v poho uvidis ze aj vysledky budu v poriadku. daj potom vediet ako ste dopadli ja idem toho 18.12. na to morfo.pa

zuzu3101
12. dec 2012

@veronicka12 Ahoj samozrejme,že dám vedieť,zajtra pobede mám volať na tie výsledky...Už teraz ma chytá nervozita 😒 Ja iedm na morfo. toho 20.12. zatial papa

zuzu3101
13. dec 2012

@veronicka12 Ahoj.Tak sme ukážkový vo falošnosti pozitivity týchto testov.Riziko DS mi vyšlo 1:13 a budeme mať ZDRAVÉ dievčatko.Takú krásnu správu ako som sa dnes dozvedela od pani doktorky z genetiky bolo niečo úžasné...Takže sme úplne v poriadku, a už si len užívame tehulkovanie... 🙂 🙂 🙂

veronicka12
15. dec 2012

@zuzu3101
@zuzu3101 Ahoj Zuzu velmi sa tesime s tebou oznamila som to celej rodinke chcem sa opytat mne pohlavie nepovedali ze ostatne vysledky mi pridu pocas sviatkov len mi prislo zo Ziliny ze je to v poriadku od toho lekara co mi to robil. Ty si to mala asi vsetko supom ked ti vyslo take vysoke riziko inac neviem zatial pa a este raz gratulujeme.

zuzu3101
16. dec 2012

@veronicka12 Ahoj Veronicka V prvom rade moc dakujem.Čo sa týka toho pohlavia,mím tiež hned nepovedali,pretože ma doktorka upozornila,že ju v prvom rade zaujímajú výsledky z genetiky.A ked mi volala výsledky,tak som sa jej zabudla spýtať na pohlavie,tak som jej volala naspäť,že či náhodou nevie,tak mi povedala,že pravdepodobne dievčatko to bude,čo si spomína,že čo jej povedali ked jej volali,aké sú výsledky...Prečo tebe volali so Žiliny?Odkial si?

veronicka12
16. dec 2012

@zuzu3101 Ahoj Zuzu ja som z Trencianskej Teplej zo Ziliny mi nikto nevolal len mi od nich prisiel vysledok ktoremu som aj tak nic nerozumela isla som ho ukazat tej geneticke z TN a povedala ze to su vysledky toho Downa a ze je to v poriadku. A ze ostatne vysledky by mali prist pocas sviatkov pohlavie a pod. Ze ona ma bude kontaktovat cez telefon som zvedava ci je to chlapec alebo dievca strasne ale najviac nech je to zdrave. Aj tak neviem preco toto tehu prezivam uplne inac ako pri malej vsetkeho sa bojim asi to bude to ze mi to pokazili tie vsetky blbe testy. Uz sa dokonca obavam co bude na tom Morfo v utorok ze tam najdu vsetko tak pri mojom stasti. Dnes zaciname 20tt. Musim mysliet pozitivne.
@zuzu3101

zuzu3101
17. dec 2012

@veronicka12 Ahoj.no je to zaujímavé,mne so Žiliny neprišlo nič a len mi volala doktorka z genetiky z TN,ved to išlo do BA tie vzorky,tak nechápem čo mala s tým spoločná ZA,no hlavne že je všetko v poriadku..Tie ostatné výsledky si mám skúsiť zavolať medzi sviatkami,či ich už majú v TN a potom si pôjdem tam pre ne.Ja som z Dubnice nad Váhom🙂 to sme kúsok od seba🙂 Aj ja prežívam toto tehotenstvo úplne inak ako to prvé,a ovela ovela viac sa sledujem a to nieje dobré..No snažím sa myslieť naozaj pozitívne,to je dôležité..možno ti na morfo povedia pohlavie,ja idem vo štvrtok a tiež sa plánujem spýtať či je to naozaj dievčatko🙂 No mne to bolo naozaj úplne jedno,len nech je zdravé...Tak daj vedieť ako si dopadla v utorok na morfo..

ungi
17. dec 2012

Vidim, ze aj ja patrim (chvalabohu) k tym, ktore mali dost vysoke riziko downa (1:6, triple 1:70) a nakoniec mame zdravu dcerku. Amnio som odmietla, co lekarka patricne skritizovala. Este aj po porode sme boli na genetike, aby malej urobili krvne testy na jednoznacny vysledok. Pocula som totiz o pripade kedy babatko vyzeralo v poriadku, no po par mesiacoch mu zistili akysi ciastocny downov syndrom. Su to strasne nervy, cakat tolko mesiacov ako to dopadne... Vsetkym prajem pevne nervy a zdrave deticky.

natalialia4
17. dec 2012

Ahojte mamicky som jedna z tych co sa dnes dozvedela tu najhorsiu spravu ktoru som necakala.Volala som si dnes na vysledky ohladom tripple testu a vysli mi pozitivne na podozrenie z down.syndromu, nikdy by ma nenapadlo ani len dnes ked som volala sestricke ze mi oznami nieco take,automaticky som utekala k doktorke na dalsi odber krvy pretoze v sprave bolo napisane podozrenie na down.syndrom kde mi aj doktorka sama povedala ze uz vela krat riesila tento isty pripad na podozrenie z pozitvnych vysledkou a nebola to pravdaa.. Nasla som si toto forum a ako tak citam nie som ani prva ani posledna ktorej nieco taketo oznamili a ktora preziva tie neskonatelne obavy o to najkrajsie co mohlo zenu v zivote stretnut.Velmi mi pohladili po psychickej stranke vase prispevky ktore dokazuju o falosnosti tohto testu a tiez moj nazor dnesnym dnom je aby sa nieco taketo radsej zrusilo..Zbytocne to u buducich mamiciek vyvolava velke obavy, strach a stres..Zajtra si mam volat na vysledky ci opet vysli pozitivne a potom budem dalej rozmyslat nad navstevou dalsieho lekara a hned nad 3D ultrazvukom..Kde sa bud potvrdi tiez alebo vyvrati, moja viera v zdravie mojho babetka je tak silna ze uz len preto tak bude,tieto slova si dnes cely den opakujem znamena to najviac ako co kolvek v mojom zivote sa do teraz udialo. Tak isto chcela by som sa spytat ci je mozne aby vysledky vysli pozitivne kedze som bola po sebe 2x chora a nedokazala som sa riadne doliecit a bola som chora aj pri odoberani krvy na tento test ? A taktiez pri pociatkovom zisteni tehotnosti ked som sla po prvy krat k doktorke som nevedela udat doktorke poslednu menstruaciu ci moze aj to nejak zavazit pri tomto teste.Termin porodu mam 27.5.2013 ale ked som bola v nemocnici na vysetreni v 7 tyzdni pretoze som mala jemne sfarbeny vytok tak doktor pozeral do knizky ze by som mala byt v 9 tyzdni ale podla ultrazvuku som bola v 7 tyzdni.. Prosim prosim ak mi viete niekto z Vas odpovedat ci aj to moze zavazit v tripple teste prosim poradte.Dakujem velmi pekne a vsetkym prajem vela zdravicka kludu a krasne zdrave deticky ved co ine si moze zena matka priat. 😉

gabkostanka
17. dec 2012

@natalialia4 vysledok testu zkresli aj nespravny tt, podla coho ti lekar urcil v ktorom tyzdni si ? - to sa pise do testu

nativanativa
17. dec 2012

@natalialia4 neboooj , mne tiez vysli zle 1:100 a mam krasneho zdraveho krpca , ktory sa narodil v oktobri a robi mi neskutocnu radost !!

veronicka12
18. dec 2012

@zuzu3101 Ahoj Zuzu ja viem ze mi isli tie vzorky do Ziliny a potom volal ten doktor na genetiku v TN.doktorke a ta mi oznamila vysledok. No a dnes sme boli na tom morfe boli sme objednany na 13. hod a zobrali nas o 15.hod vysetrenie trvalo nejakych 15-20min a hlavne je ze sme uplne v poriadku a budeme mat ASI DIEVCATKO nevedel to uplne presne nebola dobre otocena sme stastny ako blchy. Pozeral a meral vsetko hlavu kosti stehenne oblicky srdiecko brusko no vsetko velmi sa mi ulavilo a uz dufam ze nepride nic a ze mi len pani doktorka potvrdi pohlavie zajtra idem na kontrolu k svojej vsetko jej ukazem a dufam ze do 30tt kedy sa toto sono opakuje budem mat pokoj napis potom ako si ty dopadla.

veronicka12
18. dec 2012

@natalialia4 Ahoj natalia vsetky tieto testy by mali zakazat nic sa neboj urcite je to len skreslene v 16tt ked mi brali krv na genetiku som bola chora je to velmi ovplyvnitelne aj ked mas posunuty posledny termin menstruacie. A to je tvoj pripad aj moj presne preplakala som tyzden a ja som mala 1:55 na Downov syndrom a vysledky mi vysli v poriadku po amiocenteze a dnes som bola na morfologickom vysetreni kde mi pan doktor meral uplne vsetko a povedal ze vsetko ja v poriadku a budeme mat asi dievcatko tak sa uz budem len tesit dufam do konca tehu. drzkaj sa a nic sa neboj vsetko je to len sprosty vypocet.

zuzu3101
18. dec 2012

@veronicka12 Ahoj.som moc rada,že ste dopadli dobre, ja som tiež zvedavá či nám na tom sone potvrdí doktor dievčatko,no snád sa doktorka na genetike nepomýlila🙂 Aj ti tam vytlačil aspom nejakú fotku???ja by som chcela,už to malému slubujem vyše mesiaca,že mu donesiem fotku bábätka🙂 tak sa opatruj a určite dám vedieť ako sme doapdli..No teším sa tam teda na to čakanie,ja som objednaná na 10:00hod..Asi si zoberiem aj obed so sebou 🙂

zuzu3101
18. dec 2012

@natalialia4 Ahoj.No ja som ako úkážkový príklad falošnosti a nespolahlivosti týchto testov..Ja som na začiatku tehu mala také hnedé výtoky,ktoré mohli spôsobiť skrelené výsledky.Mne vyšlo v triple testoch Downov syndrom až 1:13,čo je vysoké riziko.samozrejme som hned súhlasila s amniocentézou,čo sa dalo zvládnuť ťavou zadnou, a tým že patrila do vyššej rizikovej skupiny tak mi poisťovňa preplatila aj tie zrýchlené výsledky z amnio..takže minulý týždeň vo štvrtok mi volala doktorka z geneztiky,že je všetko v poriadku a že budeme mať ZDRAVÉ dievčatko...bola to úžasná správa,takže hlavu hore,určite budeš patriť k nám so šťastným koncom🙂 držím ti palce a daj vedieť ako si dopadla..

zuzu3101
20. dec 2012

@veronicka12 Ahoj Veronicka.Tak máme aj my za sebou morfo sono,a dopadli sme tiež dobre,aj ked sa maličká nechcela dobre otočiť,ale povedal,že všetko je o.k. Ked som sa pýtala na pohlavie tak mi povedal,že nič tam nevidí trčať 🙂 ,takže dievčatko..Máme aj dve fotky,tak sme šťastný..Ja idem tiež zajtra na poradňu k mojej doktorke,tak som zvedavá ako to všetko zhodnotí...tiež dúfam,že nám tento stav vydrží až do konca 🙂

veronicka12
21. dec 2012

@zuzu3101 Ahoj Zuzu no dnes mi volali s Ganetiky na vysledky ostatnych testov tak sme stastny cakame ZDRAVE DIEVCATKO potvrdene vsetko je v poriadku a uz sa len budem tesit s tehu dokonca dnes som prvy krat kupila prve dupacky su nadherne najkrajsi vianocny darcek ttak som vyobjimala pani doktorku sme sa nasmiali. Tak az v 30tt na sono krasne vianocne sviatky plne pohody a pokoja tebe a celej tvojej rodinke. A dakujem za podporu daj vediet co je s tebou. pa pa
@zuzu3101

zuzu3101
22. dec 2012

@veronicka12 Ahoj veronicka.Super opäť sa teším s tebou a gratulujem k výsledkom a k dievčatku🙂 aj ma budeme mať princeznú🙂 Na tie ostatné výsledky musíme ešte počkať,mám tam volať koncom budúceho týždňa,tak uvidím,ale už sa nebojím,pretože ak sú tie prvé dobré,budú určite aj tie ostatné🙂 Aj ja ti dakujem moc za podporu a tiež sa kedykoľvek ozvi a daj vedieť ako sa máte.Tiež vám prajeme krásne vianoce s vedomím že je všetko v poriadku,plné lásky a rodinnej pohody...papa

amsi
22. dec 2012

Ahojte mamičky, chcem sa s vami podeliť o svoju skúsenosť. Takto pred rokom som bola v 9. týždni tehotenstva plná radosti z nadchádzajúcich vianočných sviatkov a radosti, ktorú sme prežívali s manželom, že čakáme druhé dieťatko. Prežili sme krásne Vianoce, Nový rok a po novom roku som išla na prvý odber tripple testu. V deň prvého odberu mi bolo strašne zle a mala som teplotu nad 38. Napriek tomu som na odber šla. Druhý odber som absolvovala začiatkom februára a odvtedy sa nám s manželom otočil svet naruby. Keď mi volala sestrička od doktora, aby som sa dostavila čo najskôr na opakovaný odber, začala som mať z toho zlý pocit. Po príchode k doktorovi ma sestrička oboznámila s výsledkami z odberov avšak takým štýlom, aby som si naštudovala, ako detičky postihuje edwardsov syndróm a smith-lemli-opitzov syndróm a či by som mohla do troch dní podstúpiť amniocentézu. Povedala som áno, ale bola som v riadnom šoku. Keď som s plačom nástúpila k manželovi do auta a vyrozprávala som mu, čo som sa dozvedela, naše prvé kroky viedli hneď do kostola pomodliť sa, aby sme boli silní a aby to nebola pravda. Doma sme si potom pozreli výsledky a prvé, čo nás zarazilo, že výsledok skríningu je negatívny. Riziko DS nám vyšlo menej ako 1:100 000 a riziko NTD 1:470. V poznámkach však bolo zvýšené riziko trizómie18 (1:130) a zvýšené riziko SLOS (1:110). Začali sme na internete hľadať bližšie informácie a mimo iného sme narazili aj na túto stránku, ktorá nás dosť povzbudila. Našli sme tu mnoho príbehov s podobným osudom,ktoré v drvivej väčšine dopadli dobre. Potom však prišli výsledky z opakovaného odberu, ktoré boli ešte horšie. Tentokrát sme mali skríning pozitívny z dôvodu zvýšeného AFP. Riziko NTD sa nám zväčšilo na 1:15, zatiaľ čo riziká z predchádzajúceho skríningu uvedené v poznámkach zmizli. Poslali nás hneď na genetiku do BA, kde nás ako to tam už býva zvykom posielali na amniocentézu. Keďže sme pred genetikou denne veľa študovali a zistili sme, že v našom prípade nám morfologický ultrazvuk dokáže s vysokou pravdepodobnosťou odhaliť postihnutia spojené s NTD, definitívne sme sa rozhodli amniocentézu nepodstúpiť a radšej absolvovať vyšetrenia u odborníkov. U svojho gynekológa sa mi podarilo vybaviť morfologické UZV vyšetrenie u Dr. Čunderlíka, ktoré dopadlo dobre, avšak bola som okolo 18. týždňa, tak som u neho absolvovala UZV aj okolo 21. týždňa. Aj ten dopadol dobre, čo nám v našej viere, že bude všetko v poriadku, veľmi pomohlo. Od toho dňa sme na zlé tripple testy mysleli len minimálne, ale pre istotu sme vybavili ešte vyšetrenie u Dr. Holáňa v BA okolo 30. týždňa. Pán doktor nám podrobne vysvetľoval na veľkej obrazovke, čo je diagnostikované u postihnutých detičiek a čo u nášho maličkého nenáchádzal, čím nás ešte viac uistil, že malinký bude v poriadku, aj keď na 100 percent vám nikto nič nezaručí. Zvyšok tehotenstva sme už prežívali bez stresov. Veď ani môj gynekológ, ani Dr. Čunderlík a ani Dr. Holáň na ultrazvukoch nič podozrivé nenašli. Dnes máme pri sebe prekrásneho 5-mesačného a hlavne zdravučkého chlapčeka. Tripple testy mi pokazili značnú časť tehotenstva, ale zoberte si to tak, že o zdravie našich detičiek sa nebojíme len keď ich máme v brušku, ale celý život. Z telky, novín, či časopisov sa denno denne dozvedáme, aký dokáže byť osud krutý a ako dokáže v okamihu zmeniť životy rodín. Je to vlastne celoživotný boj za pekný život našich detičiek. A preto Vám s manželom prajeme veľa síl a úspechov v tomto boji nielen počas nadchádzajúcich Vianočných sviatkov a aby sa vám narodili zdravé detičky a zdravými aj celý život zostali.

lara30
22. dec 2012

@amsi To je krasa aj ked tam bolo u vas to trapenie 😒 😒 ☹ a neistota .....Prajem Vám kraásne sviatky !!!! 😉

amsi
23. dec 2012

@lara30 ďakujeme, aj tebe prajeme krásne sviatky 🙂

dejna20
5. jan 2013

baby spravne chapem,ze krv na tieto testy sa berie v 16-18t. a sono sa robi az 18-20?
to sa nerobi naraz ako pri merani sije v prvom trimestri. ze cca 2-3dni hore dole krv aj meranie?

bejbi3
1. feb 2013

ahojte baby som mamička jednej krásnej dcerky ktorá bude mat pet rokov teraz sme zostali znova tehotný ale testy mi vyšli pozitívne na dawnou syndrom mám 1:9 tak sa bojim mame v rodine jeden prípad syndromu tak som zvedavá ked pojdem na odber plodovej vody vraj to bolí ale koli babatku to vydržím neni som až taká stará aby som mala postihnuté dieta.poradte mi

gudulo
1. feb 2013

@bejbi3 ak mate v rodine DS, este to neznamena, ze je to dedicna forma, vacsina pripadov DS vznika nahodou aj u uplne zdravych ludi, amniocenteza je invazivny zakrok, este si iba v 13 tt objednaj sa na morfologicky ultrazvuk ale k odbornikovi, je to neinvazivne a babo ti pomeraju a pozru ultrazvukom a popripade potom je stale cas ist aj na amnio - viem z vlastnejj skusenosti a rozhodnut sa potom. Musis si uvedomit ze amnio prinasa riziko potratu, aj ked lekari ti povedia ze je male, ale riziko tam stale je

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre