Mám 17 rokov a chcem si svoje dievčatko nechať

nikolinkamoja
9. okt 2014

Dobrý deň mamičky a oteckovia. Mám 17 rokov a som v 7. mesiaci tehotenstva. Naši chceli aby som si bábätko dala vziať. Dohodla som sa s nimi že to neurobím a že dám dieťatko k adopcií. Ako plynuli mesiace, veľmi som sa na Nikolku naviazala. Čítam jej knižky , počúvame spolu hudbu, rozprávam sa s ňou, cítim jej pohyby veď to poznáte... Desím sa dňa kedy, sa moje dievčatko narodí a ja sa ho budem musieť vzdať. Nikolka mi je všetkým hoc ešte nieje na svete. Keď som otehotnela, bola som sklamaná ale neodpustila by som si ak by som zabila vlastné dieťa. Prvé mesiace boli ťažké. Hnevala som sa na Nikolku že mi robí zle, že ma stále bolí hlava, že som nervózna no nikdy som neoľutovala že som nešla na potrat. Uvedomila som si, aký je to dar, že práve ja som sa stala matkou a i to že chcem Nikolku pri sebe. Som v druhom ročníku na bilingválnom gymnáziu. A moja otázka znie, zvládla by som život s Nikolkou či už po finančnej, psychickej alebo školskej stránke ? Pomoc s opaterou mám od jej starkej (zo strany otca), ale finančnú len minimálnu. Ďakujem

tilly24
9. okt 2014

taky navrh maminky, kazda mame nieco po svojich detoch, kosielky , bodiky , dupacky, hracky, takze ak niekto chce prispiet , tak by sa mohol s touto mladou buducou maminkou dohodnut a nieco jej poslat, a ak ma @nikolinkamoja zaujem, nech poposiela kazdemu kto s ajej ozve adresu a nejake vecicky, aspon na zaciatok jej posleme, teda kto chce

arwen88
9. okt 2014

@nikolinkamoja cely zivot by si lutovala, ze si ju dala k adopcii...trapila by si sa ty aj mala...skus si predstavit, co by nasledovalo...hladala by si ju?..to by sa nepacilo ani adoptivnym rodicom...zabudla by si na nu niekedy?..to pochybujem...myslim, ze vo svojom srdci poznas riesenie...tak urob to, co citis..je jednoduchsie prerusit skolu a potom ju dokoncit, ako sa vzdat dietata...na ulici urcite nezostanes, ked mas podporu aspon zo strany babky...financie sa nejake najdu..mozno mala nebude mat znackove oblecko, ale bude mat TEBA...zivot sa ti trochu skomplikuje, ale budes mat nikolku...este by ma zaujimalo, co je s otcom malej nikolky

vevinaaa
9. okt 2014

@nefertiti najlahsie je sa vzdat 😉 tazke je bojovat, ale da sa to zvladnut! Ty musis mat dnes velmi zly den...😉

margieamatusko
9. okt 2014

Budes to mat tazke, ale urcite sa nevzdavaj svojho dietata, najma ak ju lubis, pretoze si to uz neskor nikdy neodpustis. Neviem, aka je vasa rodinna situacia, byvanie a pod. Ale tiez si myslim, ze ked rodicia uvidia to malilinke babo, urcite ich to obmakci. Je to aj ich krv, ich vnucka. A ak mas babkinu podporu, je to tiez velke plus. Dieta nieco stoji, nebude to lahke, ale je vela mamiciek, co sa potrebuju zbavit kocika, nejakych hraciek a nehovoriac o obleceni. Funguje aj charita. Dieta nemusi mat vsetko najnovsie, najlepsie. Castokrat je to len o tom, ze firmy sa nam svojim marketingom snazia nanutit milion prebytocnych veci, ak nekupime to alebo hento, budeme zle mamy, dieta nebude zdrave, sikovne a pod. Nase babky, dedovia a aj mamy a tatkovia vyrastli bez monitorov dychu, projektorov, flastickovych prikrmov, blikajucich a hracich hrazdiciek a su tu. Zivi, zdravi a nemyslim, ze by ich to nejako poznacilo.

junova
9. okt 2014

@nikolinkamoja Prosím ťa, nevšímaj si reči niektorých múdrych mamičiek. Budeš dobrá mama, lebo svoju dcéru ľúbiš. Zaslúžiš si ju vychovávať, dieťa potrebuje žiť predovšetkým s matkou. Po pôrode dostaneš aj jednorázový príspevok okolo 700 eur. A snaž sa kojit, plienky kúpiš aj lacnejšie v Lidli. Oblečenie na modrom koniku. Budeš to mať ťažké, ale verím, že to dáš. My matky keď musíme dokážeme aj nemožné.

rutie
9. okt 2014

@nikolinkamoja Nie je pravda, co tu pise @nefertiti, ze si dieta nezasluzis, len preto, ze si otehotnela v 17-tich. Zaprve, deti sa nedostavaju az zasluhy. Po druhe, uz to, ze si sa rozhodla porodit ju a dokazala si postavit natlaku rodicov hovori za vsetko. V minulosti bezne rodili 18-rocne zeny (vydate), starali sa pritom o dom, o pole a nikto im nevykrikoval, ze si deti nezasluzia.

Prakticke zalezitosti:

Byvanie - Vasi ta nemozu vyhodit z domu, maju voci tebe vyzivovaciu povinnost, kym chodis do skoly a alebo kym nemas 18-rokov. Ak na rok prerusis skolu, stale nemas 18-rokov, potom mozes pokracovat v studiu, ak ti malu opatri buduca babka. Vyzivne ti patri aj od otca dietata, ak je neplnolety, tak od jeho rodicov. Rodicovsky prispevok je 200E + 20 su pridavky na deti, z toho sa dieta do troch rokov uzivit da, ak mas kde byvat. Ak budes kojit, aj nieco usterite na horsie casy, a ty kojit budes, pretoze sa na kojenie pripravis a pripadne prekazky ustojis, lebo budes odhodlana ich ustat. Vasim mozes aj prispievat na elektrinu, ktoru pracka navyse spotrebuje. Vybavicka sa da cela zariadit s prispevku pri narodeni dietata, hlavne sa nenechaj presvedcit na kopu somarin, co dieta vraj potrebuje. Kocik radsej kvalitny z druhej ruky, vanicku , postielku, stolicku na jedenie maju za par supov v IKEA, maducu z druhej ruky, na oblecko si najdi niekoho, kto ti zadarmo poposuva, ak mi napises osobnu spravu, nieco vybavim...

Pozri, ona sa to cele zda na pohlad katastrofa, ked 16-tka otehotnie. Ale zavisi od toho, ak sa s tym kto vysporiada. Ja poznam v pripade bab, ktorym to myslelo a studovali dobre skoly iba pripady so statsnym koncom. Moja spoluziacka otehotnela v poslednom rocniku BIL GYmM, vsetci spoluziaci sa chystali na medzinarodne univerzity a pozerali na nu, ci sa zblaznila. Po rokoch ma uspesnu firmu, ktorej cinnost je zaroven jej najvacsie hobby, cestuje po celom svete a jej dieta studuje v amerike. Aj ked nema vysku, o nic neprisla.
Dalsia kamoska otehotnela a porodila dvojcata, jej rodicia boli v tom case tazki alkoholici, vsetci to povazovali za totalnu katastrofu. Vysku nakoniec dokoncila ako najlepsia v rocniku, jej mama alkoholicka kvoli jej detom prestala pit, pomohla jej s vychovou a teraz je kamaratka stastne vydata, ma dalsie deti a zije velmi aktivny a spokojny zivot. Dnes kamoska tvrdi, ze v case ked otehotnela zila zivotom, ktory ju tahal do zahuby (alkohol, drogy) a jej deti ju nasmerovali na spravnu cestu.

Niekedy mame zivot nalinkovany a vstupa nam donho necakane udalosti. Treba otvorit oci a pocut srdce, co nam tie okolnosti chcu povedat, co nas ma ta situacia naucit. Teba mozno mala naucit prevziat zodpovednost, postavit sa za seba. Mozno ta to malo naucit nemysliet len na seba, milovat. Podla mna budes dobrou mamou. Ak ak to zvladnes, vobec nemusis mat pokazeny zivot. Len bude iny, ako sa ti doteraz zdalo.

Ak sa aj rozhodnes dcerku nechat na adopciu, urobila si pre nu velmi vela. Citila sa milovana v tvojom brusku a ak ju uvolnis na adpciu hned po porodode, bude milovana aj hned po narodeni. V mojom okoli je vela adptovanych deti a su tak prijate a milovane svojimi rodicmi, ze sa obcas citim zahanbena, ze ja voci svojim vlastnym detom neprejavujem tolko respektu a trpezlivosti.

klincek
9. okt 2014

dievcata, neviete niekto, ako funguje system na zaradenie sa do programu pomoci na MK? myslim, ze @mariosmykal mal o tom clanok, tak mi napadlo, ze by sa tam @nikolinkamoja mohla prihlasit. alebo ak niektora viete, poslite jej info..

nefertiti
9. okt 2014

@vevinaaa nemam zly den len nemam rada nezodpovednych ludi, to je vsetko.....k ,,vyrobe'' babetka a k samotnemu sexu by sa mali ludia stavat trosku inak, ale co uz...dnesna mladez....

terezka1947
9. okt 2014

@nikolinkamoja no,nebudes to mat lahke-ale pokial mas podporu babky(aspon nieco pre zaciatok)-peniazky sa vzdy nejako najdu...a moooozno aj vasi sa troku po case zmenia a prijimu dietatko ako vnucatko...skus s nimi este rozhovor...ono to vsetko nejako ide-pokial sa len trosku chce...malokto ma uplne idealny zivot,ale tie spravne rozhodnutia sice byvaju tazke...ale o to krajsie ovocie prinesu 😉

kazunomiya
9. okt 2014

@nikolinkamoja Ahoj, existuju take projekty ako www.zachranmezivoty.sk a www.alexisporadna.sk, pre zeny a dievcata, co cakaju babatko a su tlacene sa ho vzdat. Prva velka vec je, ze si sa babatka nevzdala a nesla na potrat, ale existuju urcite aj moznosti, ako ti pomoct, ak sa on chces starat. Skus oslovit niektoru z tychto organizacii, maju kontakty a vedia poradit. To pre pripad, ze by vasi nedokazali uniest, ze by si sa o dietatko normalne starala doma.. ak nebudes mat podporu u rodiny, tak urcite to skus takto niekde aspon skonzultovat, spytat sa, aka pomoc existuje.

nikolinkamoja
autor
9. okt 2014

Veľmi krásne vám ďakujem dodali ste mi silu, ktorú som potrebovala. Otec tiež ešte nieje plnoletý a stavia sa k tomu nestranne, vraj je to na mne. Vecičky na začiatok mám čo sú po mne a po priateľovi. Tiež si myslím že nieje dôležité či budú vecičky moderné alebo nie , budú čisté, vyžehlené a to si myslím že je dôležité. Kočiarik už kúpila svokra, tá je tiež proti tomu aby som sa Nikolky vzdala, hoc finančne to tiež nemá najľahšie. Ešte dnes sa porozprávam s rodičmi a uvidím ako to všetko dopadne. Som rozhodnutá o svoju dcérku zabojovať, a starať sa o ňu, a byť pre ňu najlepšou tou mamou. Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem.

dievcatko79
9. okt 2014

@nefertiti velmi nereagujem na taketo diskusie, ale tvoja odpoved ma prekvapila a sokovala.... myslim si, ze babu treba podporit a nie jej nadavat co robila a ako robila.... ma 17 rokov, nie je sice este dospela, ale myslim si, ze z jej vypovede je zrejme, ze sa na svoje dieta tesi a chce ju... nechapem matky, ktore tu osocuju a sudia ine matky.... nic v zlom 🙂

dievcatko79
9. okt 2014

@nikolinkamoja velmi Ti drzim palce a verim, ze to zvladnes... nie si plnoleta, ale viem a teda verim, ze budes malu nadovsetko lubit... a urcite sa najdu ludia, ktori Ti velmi radi pomozu..... urcite ju nedaj na adopciu - prosim 🙂

rutie
9. okt 2014

@nefertiti Ze "dnesna mladez" - slobodne matky existovali v kazdom storoci, v kazdom meste, v kazdej dedine. My ludia robime chyby a omyly, lisime sa od toho, ako sa z nich poucime a ako dokazeme prevziat za nase chyby zodpovednost, tak aby sme dosledky znasali hlavne my sami a nie ti druhi. Prepac, ale ak si sa narodila do rodu dokonalych a neomylnych, tak si chod medzi svojich a nepotapaj a neponizuj tu normalne ludske bytosti.

jankastubka
9. okt 2014

Pokial budes mat tie peniazky len na dieta, rak ti to bohato bude stacit. Ja som z prispevku pri narodeni dietata kuoila vesketu vybavu pre dieta a to som kupovala nove veci, postielku, vanicku, perinky, kocik, nomproste vsetko vratane zakladneho oblecka. Dokonca aj vystrelky ako hraciu deku, vibracne lehatko, co dieta bytostne nemusi mat, ak na to nie su peniazky, tak proste nebude.
Teraz ma dieta stoji do 100 eur mesacne, v tom su plienky (kupim vzdy viac v akcii ked su lacne a pouzivam aj pol roka), oblecenie ktore treba kupovat ked dieta rastie (kupujem aj z bazarov alebo nove v akcii lidl, tesco, kik mi nie su cudzie), a strava. Dieta som najprv kojila, teraz uz papa takmer ako my len bez soli a cukru. Ja chodim aj na kadejake kruzky ako hudobna, plavanie ale keby som na to nemala tak nechodim a basta.
Ak by si sa s dietatom zmestila do limitu 100 eur, tak ti ostane aj na prispevanie rodicom na byvanie a stravu, ak by to vyzadovali.
Uz 4azsie to bude s ucenim, to budes potrebovat sucinnost blizkych, aby pocas skusok strazili dieta. Budes si asi musiet vybavit individualny plan. Ale urcite sa to da.
Ked som bola v tvojom veku, tiez som brala HA a stresovala som sa kazdy mesiac len aby prisli kramy. Nastastie vzdy prisli. Autorka prveho prispevku asi mala prvy sex az po svadbe, ked bola zabezpecena a pripravena. 😀
Ale ked to dietatko chces neni o com. Treba sa o tom otvorene s rodicmi porozpravat, veeelmi drzim palce.

vevinaaa
9. okt 2014

@tilly24 ja uz som jej pisala ip, napis aj ty ak bude chciet donese sa jej to 😉 nech to ma lahsie v zivote 😉

narayan
9. okt 2014

@nikolinkamoja veľmi ti držím palce zlatko, máme skoro rovnaký termín porodu a naozaj si neviem predstaviť, že by som sa potom musela mojej lásky vzdať. Možno to nebude najľahšie, ale určite to zvládneš, tak bojuj ! 😉

tslobik
9. okt 2014

@nikolinkamoja Možno by nebolo zlé navštíviť psychológa spolu s rodičmi (kedysi to bolo centrum poradensko-psycholog.služieb) , neviem či to ešte existuje. A to iba preto, lebo tretia nezainteresovaná osoba môže dať rôzne pohľady na danú situáciu a možno ty aj rodičia uvidia veci v inom svetle - ako ich doteraz nevideli. Nehovorím, že niekto iný to rozhodne za vás a vyrieši situáciu (to musíš len ty sama a nakoľko nie si plnoletá spolu s rodinou), ale možno "pootvorí len ďalšie dvere". Nech sa rozhodnete akokoľvek, prajem Ti, nech je to rozhodnutie také, aby si ho zbytok života neľutovala. Držím palce! 🙂

tilly24
9. okt 2014

@vevinaaa akurat som jej pisala, nech posle adresu, a nieco sa nazbiera...

terezka1947
9. okt 2014

veru...tento "pribeh"je urcite dospelejsi a aj zodpovednejsi ako tie,kde sa zeny pytaju ako sa co najrychlejsie a najjednoduchsie zbavit"omylu"....neodsudzujme tych,co si to nezasluzia-to je hodne skor podpory a obdivu...a podrzania

misinka26
9. okt 2014

@nefertiti Jasné a ty sa cítiš tá pravá a najmúdrejšia a najvhodnejšia jej tú pravdu šplechnúť do očí ... Gratulujem ... pani dokonalá !!!

sosovica
9. okt 2014

Musim sa pripojiť.Ano ako matka by som bola nešťastná s dcéry ktorá ma v 17tich dieťatko.Ak tvoj priateľ ti pomôže tak si myslim že nieje problem ak máte kde bývať lebo je dôležitá vec v živote.Bola som slobodná mamina bola som na malú sama a zvládla som to.Nik mi nepomáhal finančne ani inak len bio otec malej ktorý platil a plati na malú.Ak máš rodičov ktorý ti pomôžu priateľa ktorý ti je oporou všetko sa da zvládnuť.Držím palce nech to všetko dobre dopadne a máš svoju dcérku pri sebe.

nefertiti
9. okt 2014

@misinka26 to som nepovedala...ale poviem ti ze mam 30, a sama si netrufam pri tom ako biedne som financne zabecpecena aj ked mam dobru pracu a dobry byt (podnajom) na dieta! lebo co? lebo rozmyslam! a davam si pozor....a ak sa stane tak sa stane ale urcite nebudem cakat ze ludia pomozte mi...a nebudem hladat pomoc na fore lebo budem vediet ako sa zariadit a budem mat pomoc a podporu hlavne v otcovi dietata (ktory sa tu zahadne nespomina) a podporu rodiny.....ale tak ako ja nechapem vase nazory, vy nepochopite moje...thats all

katkabg
9. okt 2014

@nikolinkamoja nechaj wi tu mau pindulku....urob tak ako citis,vzdy sa da vsetko zvladnut....ja osobne by som si nedokazala zobrat babatko tak ze ho dam na adopciu.Uvidis este ked ju porodis vtedy ako sa naviazes na nu.Ale to sa musis sama rozzhodnut avsak ak uz teraz mas taketo pocity tak nevahaj a nechaj si ju.Je kopec takychto madych maminiek ako ty a zvladli to 🙂 drzim palce tebe aj tvojej malinkej v brusku.Ps: ja som sice neporodila v 17 ale v 25 a neplanovala som ju ale ako nahle som ju orvy krat ucitila v brusku som vedela ze ona je moj zivot,moje vsetko bez coho uz nedokazem zit

anaxamon
9. okt 2014

babtko si nechaj, aj ked sa ti zda situacia beznadejna,mas podporu aspon od svokry, casom sa iste pridaju aj rodicia a mozno aj otec...deti menia priority..
drzim paste 😉

misinka26
9. okt 2014

@nikolinkamoja nevšímaj si názory ľudí, ktorí si myslia, že sú najmúdrejší na svete ... nedaj sa ... si silná a zvládneš to ... pozri materská je 203 € + prídavky 23 € ... plienky menusíš kupovať najdrahšie, ak bude bábo zdravé a nebude mať problémy s pokožkou postačia aj tie z Lidla, či z DM ... ako prvorodička dostaneš podporu od štátu, je to cca 800 € ... kočík si skús zohnať tu z koňa, aj použitý je dobrý 🙂 vecičky detto, mamičky tu darujú za poštovné hocičo, aj hračky aj iné veci ... neboj sa poprosiť o pomoc a ja ti tiež rada pomôžem, kľudne napíš IP ... postieľku nepotrebuješ malá môže spinkať aj pri tebe ... ak budeš kojiť máš do pól roka pokoj ... neboj nič nie je také zlé ako to vyzerá ... dieťa nepotrebuje Stokke kočík a Armany bodinka, potrebuje len a len tvoju lásku ... a ak sa ti bude dať a niekto ti malú postráži dokonči si školu alebo si daj individuálny plán a možno sa ti bude dať aj po víkendoch na chvíľku niekde brigádovať ... Nebudeš to mať ľahké ale ty to zvládneš ... neboj sa !!!!

vevinaaa
9. okt 2014

@nikolinkamoja Ked.ide zena na potrat odsudzuju, namyslaju si a nechapu..ked sa zena zachova ako ty nevoli potrat ale zivot dietata, tak sa chova zodpovedne, ale aj tak sa najdu taky co ta odsudzovat budu..takych si ani nevsimaj, podla mna si sa zachovala az velmi zodpovedne na svoj vek, dietatku sa venujes uz teraz tak urcite bude s teba dobra maminka 😉 ten kto naozaj chce pomoze! 😉

maribell
9. okt 2014

urcite nieje pravda ze rodicak ti nepostaci ani na bezne potreby pre babo ! .. ja teda neviem ale mam mesacneho syna .. plne dojceny ..mesacne kupim
2 baliky plienok =22 eur
1 krem na ritku = 3 eura
3 baliky vlhcenych obruskov = 3 eura
cize dokopy mesacne miniem do 30 eur na zakladne veci pre babatko .. ina vec je uz elektrika, plyn, a pod. ale kedze pises ze byvanie mas zabezpecene zadarmo tak nevidim dovod preco by si nevyzila .. ja mam 2 deti, rodicak 250 eur a keby pocitam len potrebypre babo co som pisala a stravu aj pre manzela tak nam to akurat do toho vychadza .. s manzelovho primu sa plati elektrika, plyn, uver a pod.
tie zakladne veci ako kocik atd. si kupis z prispevku pri narodeni 829 eur ..

tomiholjubavi
9. okt 2014

Moja mama bola taketo dieta "prvej diskoteky" Tiez nikto nebol z toho nadšeny, skola nedorobena, svadba v 16tich..navyse to bolo na dedine, tazke roky 60te... Prababka nemala vludnu reč na babku a deda aj metlou vytrieskala 😀 (na čo si doteraz velmi živo spomína 😀 ) ale nakoniec bola mama najmilovanejšie prve vnúčatko, sama doopatrovala prababku a aj všetko po nej zdedila...nič nie je take hrozne, ako sa teraz zda..ked rodicia uvidia tvoju dcerku, hned ich prejde zlost 🙂 Ved je to nakoniec aj ich krv..Uvidis, budu radi, ze ju maju a bude to rozmaznavana princezna 🙂
@nikolinkamoja

bublinkajasminka
9. okt 2014

Ja mám kamosku ktorej syncek je o rok starsi od mojej yasminky teda má 7 rokov. Kamaratka tu viackrat aj pisala na MK - vlastne sme sa tu aj spoznali ale potom aj osobne, dokonca nase deti splu chodili do skolky.
ona otehotnela v 16tich... rodicia samozrejme robili tragediu, otec ju dokonca myslim aj vyhnal najskor a ked sa maly narodil nedali na neho dopustit...ked mala 18 zobrali sa s otcom svojho dietata, byvaju uz samy v byte, ona studuje vysoku skolu a maly je uz druhak....vsetko sa obrati na dobre, uvidis ked uvidia rodicia malinku budu hotovi a plakat od stastia 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre