Mám 17 rokov a chcem si svoje dievčatko nechať

nikolinkamoja
9. okt 2014

Dobrý deň mamičky a oteckovia. Mám 17 rokov a som v 7. mesiaci tehotenstva. Naši chceli aby som si bábätko dala vziať. Dohodla som sa s nimi že to neurobím a že dám dieťatko k adopcií. Ako plynuli mesiace, veľmi som sa na Nikolku naviazala. Čítam jej knižky , počúvame spolu hudbu, rozprávam sa s ňou, cítim jej pohyby veď to poznáte... Desím sa dňa kedy, sa moje dievčatko narodí a ja sa ho budem musieť vzdať. Nikolka mi je všetkým hoc ešte nieje na svete. Keď som otehotnela, bola som sklamaná ale neodpustila by som si ak by som zabila vlastné dieťa. Prvé mesiace boli ťažké. Hnevala som sa na Nikolku že mi robí zle, že ma stále bolí hlava, že som nervózna no nikdy som neoľutovala že som nešla na potrat. Uvedomila som si, aký je to dar, že práve ja som sa stala matkou a i to že chcem Nikolku pri sebe. Som v druhom ročníku na bilingválnom gymnáziu. A moja otázka znie, zvládla by som život s Nikolkou či už po finančnej, psychickej alebo školskej stránke ? Pomoc s opaterou mám od jej starkej (zo strany otca), ale finančnú len minimálnu. Ďakujem

radanna11
9. okt 2014

@nefertiti otec sa spomina je nestranny a nechal to na nu ak nevidis....take sprostosti ake pises mi zastavuju rozum keby mame cakat a robit si deti az ked budeme zit v luxusnej vile bez uveru s autom bazenom a milionmi na konte asi by sme ako ludstvo vymreli

xenicka13
9. okt 2014

Máš 17 rokov a svoje dievčatko si nechaj, bude to tvoje najlepšie životne rozhodnutie, to mi ver 😍

katarinamarkova
9. okt 2014

@nikolinkamoja z tvojich slov citit, ze si plne uvedomujes co slovo - mama - znamena.....si dobrou mamou uz teraz. neries co si mysli okolie, zariad sa podla svojich tuzob podla toho co ti srdiecko napovie, len tak si nikdy nebudes nic vycitat.
budes to mat sakra tazke, ale to ty vies.....ak si pevne rozhodnuta obetovat pre svoje dietatko cely svoj zivot, lebo dietatko nie je na par dni, mas ho na furt....dat mu aj to posledne, ak si uvedomujes ze ak chces byt zodpovednou matkou budes zit uplne inak ako tvoje kamaratky, ak si rozhodnuta spravit svoje dietatko stastnym, tak jednoznacne sa tou matkou stan 🙂
v skole si vybav externe studium,alebo individualny studijny plan...nenechaj to len tak, lebo odteraz sa nebudes starat len o seba, ale budes zodpovedna za zivot cloviecika, preto treba mysliet na to, ze co najskor budes chciet co najlepsiu pracu 🙂
prajem vela stastia, vela ludi co ti pomozu.
a ak ta toto pevne presvedcenie byt dobrou mamou co i len na chvilku opusti pre mozno zdanlivo neriesitelne a extremne tazke situacie, s ktorymi sa stretnes....spomen si na to, ze ty mas mnoho moznosti, ale tvoje dietatko len jednu - spolieha sa na to, ze sa o neho postaras.

jana_eyre
9. okt 2014

@nefertiti nehnevaj sa, ale to co si napisala je podla teba nejaka pravda, ktoru potrebovala pocut? nie, je to len obycajny kec zeny, ktora ma pocit, ze moze sudit kohokolvek..

nefertiti
9. okt 2014

@radanna11 mozno staci normalny trojizbak niekde v Bratislave k tomu nejaka octavia alebo aj MHD a do bazena sa da ist aj raz za cas do aquaparku.....mrzi ma ze koli takym ludom ako ja ludstvo vyhinie, este ze mame na Slovensku ludi a nazvime to narodnosti, ktore statocne populaciu zvysuju...a potom to aj tak vyzera.mrzi ma ze som vas tu svojou uprimnostou rozcertila...mne to pride akurat nezodpovedne...clovek v 17tich je stale este dieta....

libka1
9. okt 2014

@nikolinkamoja ked sa babo narodi tvoji rodicia zmenia nazor 😉 ak to tak citis a dietata sa nechces zriect tak si za tym tvrdo chod, je to tvoj zivot, bude trochu komplikovanejsi, ale krasny... mas oporu v "svokre" podla toho co pises, a to je super, nie si na to sama... tie peniaze co si spominala pokial nemusis platit byvanie ti stacit na skromny zivot budu, veci pre babo zozenies za par supov v dnesnej dobe

nefertiti
9. okt 2014

@jana_eyre nesudim, vyjadrujem svoj nazor na danu vec.

misinka26
9. okt 2014

@nefertiti Aha tak my ostatné čo máme dieťa v skoršom veku sme čo, retardované !!! nezodpovedné !!! Dieťa nepotrebuje peniaze, dieťa potrebuje lásku ... no som zvedavá či o 5-10 rokov keď už budeš ,, dokonale ,, zabezpečená tu nenájdeme príspevok, hallo nemôžem otehotnieť, alebo hallo nezvládam dieťa ... nič zlé ti neprajem len nechápem akou ,,hodnotou ,, si chcela prispieť do tohto fóra ... ale typujem skôr, že si s tých ,, všetko videla, všetko počula , všetko vie ...

tilly24
9. okt 2014

maminky pisete tu o financiach, takze aj my mame len rodicovsky prispevok, + pridavky, a mame 2 deti, mazelova vyplata ide na najom, na benzin, na material - kedze prerabame dom, inac zijeme len z rodicovskeho, a to nam na stravu, a oblecenie a skolku staci, ano deticky mi chodia ciste, upravene, a maju krasne vecicky - sice nie najmodernejsie, ale kupovane vo vypredajoch a v bazaroch,aj kocik s ada kupit lacnejsie, vzdy na konci roka su vypredaje, kedze sa vypredavaju akoze nemoderne typy, topanky kupis v akcii, bata ma postovne zdarma - zlavnena obuv, vyberis z toho, deichman - tie 5 eurove zlavy co su- kupis si aj 2-3 pary topanok dopredu, da s ato, treba sa obzerat, hladat, sledovat akcie, ale ide to, da sa to...

lubkaurm
9. okt 2014

Mila mamicka, nemam cas citat vsetky prispevky a mudre komentare, sama mam 2 male deticky, takze sa budem radsej venovat im....ale....Nikolku by som urcite nedavala na adopciu, ved ako sama pises, uz teraz mate "vztah", a pockaj, ked sa narodi.... Chcem ti len zazelat vela sil, spravne rozhodnutie a pokial sa teda rozhodnes byt mamickou so vsetkym, co k tomu patri, velmi rada ti pomozem a poslem ti pre Nikolku oblecenie, ktoreho mam po detickach dost, je krasne malo nosene a velmi rada ti nieco darujem, aby si nemusela kupovat.....vela stastia!

jolinka
9. okt 2014

@maribell kocik uz jej kupila svokra 😉 , postielku si kupi lacno alebo dokonca na bazosi su inzeraty ze aj zadarmo posunu starsiu postielku, aj ine veci sa daju lacno prekupit ci dostat za odvoz..

veronika31082012
9. okt 2014

Ahoj "nikolinkamoja", ak si ty pevne rozhodnuta, ze chces mat malicku pri sebe a vies jej poskytnut lasku a starostlivost, tak na inom nezalezi. Rodina ti isto pomoze aj kamaratky. Najdes si ine mamicky, ktore ti ochotne daruju ponosene veci. Na peniazoch tak velmi nezalezi. Ak budes davat dcerke lasku, tak jej bude šuma fuk v akom obleceni a v akej postielke bude🙂 poznam mamicku, ktora od malicka nechavala spinkat syna vedla seba. Mam dceru a kebyze by otehotnela velmi skoro, tak by som jej isto pomohla! Podla mna ti mamina isto pomoze, lebo to je clovek ktory ta nechce opustit a bude ti stale oporou! Je to proste ,, mama"! Drzim ti palce a zelam vela stastia nech ste s dcerkou stastne a SPOLU!!!

jana_eyre
9. okt 2014

@nikolinkamoja pises, ze mas zabezpecene byvanie, za ktore nemusis platit.. v tom pripade ti uplne staci to, co ti poskytne stat.. pokial budes kojit, tak nemusis kupovat mlieko.. oblecenie si mozes zohnat z druhej ruky za dobre ceny, plienky sa daju kupit za rozumne ceny /napr. babylove, lidl, tesco - mesacne cca 20e/, na ritku staci obycajna rybacia mast z lekarne za dve eura, vlhcene obrusky za mesiac su tiez nejake 3e..
ked babo zacne papat zeleninku od pol roka, to tiez nie je vela penazi - staci trocha mrkvy, zemiakov neskor trocha maska.. takze starostlivost o babatko financne tazka nie je, pokial vies usetrit na spravnych miestach 😉

neboj, starostlivost zvladnes a ak mas pomoc, urcite zvladnes aj dostudovat.. tvoje rozhodnutie si babo nechat je super.. budes stastna a ja ti drzim palce!!!

vevinaaa
9. okt 2014

@nefertiti nechapem ludi ako si ty, odsudzuju, ale.nepoznaju, posudzuju ale neprezili...ked chcem niekomulen pokazit den a nie pomoct, tak sa do takych diskusii ani neozvem..ze mk ma pre toto odradza clovek sa tu uz boji nieco napisat lebo sa najdu ludia ako ty 😉 proste asi zavidis alebo mas naozaj zly den..to ze zatial dieta nemas hovori za vsetko, nevies ako sa zena pocas tehulkovania citi, co preziva..nesudim ta za tvoj nazor, kazdy ma pravo ho povedat ale nechapem trapne komentare ked vznikne diskusia s nazvom pomoc....niektore zeny su naozaj neohladuplne a spravaju sa skor ako hyeny nez zeny..nechcem.ta nejak urazit ale nedokazem prekusnut tieto typy ludi..

tilly24
9. okt 2014

@jolinka s postielkou by som s aneponahlala, u na sbola nevyuzita, obe deti spali so mnou na manzelskej posteli 🙂

martinkatinka
9. okt 2014

V prvom rade oceňujem, že si sa rozhodla dieťa donosiť..... druhá vec je, že si s ním 9 mesiacov a tvoje rozhodnutie dať dieťa na adopciu asi neprišlo ako blesk z jasného neba a predpokladám ani to, že to vlastne už nechceš a chceš si ho nechať úplne..... nie je to zo dňa na deň, je to na celý život. Finančne sa to zvládnuť dá, školsky - predpokladám, že by si musela prerušiť štúdium, minimálne na jeden rok.
Odporúčam porozprávať sa v prvom rade s rodičmi, potom budeš isto múdrejšia.

ludmilaka
9. okt 2014

@nikolinkamoja Ahojko, neodpoviem ti, lebo neviem. Chcem ti však povedať, že si vážim tvoje rozhodnutie. Hoci si v situácii v akej si, dieťatko si chceš nechať. Už to je známka toho, že si silná a úžasná žena. Ako tu už niektorá písala, nájdu sa ľudia, ktorí ti veľa vecí darujú. Pripájam sa.

nefertiti
9. okt 2014

@misinka26 to som nepovedala ze ste retardovane.....ja si plne uvedomujem svoje rizika a aj svoj zdravotny stav ktory je taky ze cim skor tym lepsie, ja akurat nedokazem si urobit dieta a riesit sak dako bude! to ho radsej mat nebudem, sorry ale toto je moj postoj...dieta je nieco co by malo prist planovane alebo do prostredia ktore je na to pripravene a malo by mat podmienky na zivot a nie hooops stalo sa a teraz riesme, to je moj nazor!!!! tak laskavo prestan tu pisat nieco co nie je pravda a k comu som sa nevyjadrila alebo som to tak nesformulovala!

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tilly24
9. okt 2014

@vevinaaa to je mamink ktora nema vlastne dieta, nevie, nezazila to....moj nazor - ludia ak nemate vlastne dieta, neviete ako to chodi - tak nekomentujte

nefertiti
9. okt 2014

@anetkaadamko nie, pisem svoj nazor.

safranca15
9. okt 2014

Mam 2spoluziacky ktore prva mala prvu v 16 rokoch a druha v 17 rokoch a ked deti odrastli tak zacali chodit do skoly externe a zvladli to ked sa chce vsetko sa da a priatel otec dietata ten stoji pri tebe alebo ako to je s nim?drzim ti palce ja som mala malu ako 21rocna ale v 19r som potratila a nieje to bohvie co nie tak sa ho este dobrovolne zbavit

mawka
9. okt 2014

v podstate chapem @nefertiti, co tym chcela povedat. a nastavajuca mamicka si to mala proste zrovnat uz davno. nie je plnoleta, zodpovedaju rodicia za nu. mozu ju vychovavat fajn, ale kocka sa mohla utrhnut z retaze alebo neviem co. mna by skor zaujimalo, kde je otec dietata /necitala som vsetky prispevky/ a preco vyzivne 30 eur? aha, on bude asi este tiez student. zaujimal by ma takisto nazor rodicov. napisat sa da vselico, ale treba vypocut vsetkych zainteresovanych.

ak si babenko nechas, tak musis skocit do realneho zivota rovnymi nohami. uz tu niekto pisal, kopec veci je na darovanie, ale zacni uz teraz. necakaj do posledneho dna. ale zaroven si uvedom, ze dieta je uz navzdy.

a ostatnym zenam - pomoc a podpora je fajn, povzbudenie, ale vy nezijete u nich doma, neviete, co sa v skutocnosti stalo a ako to naozaj je. takze trocha nadhladu.

a nie, dieta nie je lacna zalezitost. drzim palce, aby bola schopna dojcit. ak nebude dojcit, tak bude musiet kupovat UM. Plienky su drahe a je jedno ci jednorazove alebo musi hodne zainvestovat do latkovych, atd atd atd. zelam, aby dieta bolo zdrave, ale stale je tu moznost napr. atopicky ekzem - taka starostlivost zhltne vela penazi. a dalo by sa pokracovat donekonecna. a nehuckajte ju tu ako bude vsetko okay all right, nieco sa nedajboze pritrafi a mlada to nemusi zvladnut.

Ja neviem, kde zijete ludia, ale na veci sa treba pozerat realne.

wika157
9. okt 2014

@nikolinkamoja neboj sa určite to zvládneš!!! Myslím si že keď sa malá narodí tak rodičia s nej budú nadšení, veď je to predsa ich vnúča... Každopádne držím palce. Školu si vieš dokončiť aj popri dieťati, všetko sa dá. 🙂

86alenka
9. okt 2014

Ahoj, tvoje rozhodnutie neísť na potrat a dieťatko si nechať, bolo správne a správne bude aj to, že si dieťatko necháš a nedáš ho na adopciu... to by si si neskôr vyčítala... ohľadom financíí, veľa rodín s deťmi žije tiež len z rodičovského príspevku, a síce ťažko, ale dá sa to zvládnuť. takže máš kde bývať, máš podporu zo strany priateľovej mamy, už len vybaviť si individuálne štúdium... a určite to zvládneš, doštuduješ, malá pôjde do škôlky, nájdeš si prácu a všetko bude inak....ak si zvládla uniesť to, že čakáš dieťa v 17tich, tak zvládneš aj jeho výchovu....určite si nevšímaj negatívne postrehy "nefertiti" ktorá potrebuje najprv trojizbový byt v blave a oktaviu...keby tak rozmýšlali aj jej rodičia, možno by tu teraz nepísala takéto nemiestne komentáre...podľa mňa nieje nezodpovednosť otehotnieť v 17tich, ale nepostarať sa o to dieťa....

lauricka
9. okt 2014

oznam vsetkym, ze si ho nechas a ina moznost nie je. Oni si zvyknu a veci sa poriesia. Kazda burka nakoniec ustane, neboj.

jolinka
9. okt 2014

@nefertiti vsak ona pouzivala HAK 😒 😒 a napriek tomu otehotnela...

to neze s frajerom....nudime sa, tak si urobme babo 😉 a nie kazdy ma zaludok na potrat ci adopciu. Ty ked nechces pomoct radou nik ta nenuti. hm? 😉

alexandramaria
9. okt 2014

@nefertiti ako nehnevaj sa, ale tvoj prispevok bol aj je bez akejkolvek hodnoty, nakolko jej dieta tu uz je , ona sa nepýta či ho ma teraz plánovať.! Okej , ty mas zas 30tku na krku tak planuj hoci aj do 50tky, kym budes dostatocne bohatá. A ak si si nevsimla spomína aj otca dieťaťa, aj to, ze otehotnela cez.HAK. Tak čítaj s porozumenim a odpusti si urážky na dnesnu mládež a podobne. Teba tu tiež nik neuraza.

martinkatinka
9. okt 2014

@nefertiti je to tvoj názor a tak by ma aj zaujímalo aké by mali byť ideálne okolnosti mať dieťa? Píšeš že máš dobrý podnájom, prácu... tak čo ti teda ešte chýba?

vevinaaa
9. okt 2014

@nefertiti a zabudla som dopisat co ma dojima je ten kec o muzovi...mozes mat aj roky rokuce muza, mozes hodokonale poznat ale moze prist cas ked to nebudes ocakavat a potopi ta, spravi to co si necakala , opusti ta samu alebo aj s dietatom..a co ak sa toto stane prave tebe? Vies ked.uz mudrujes aspon sa uvedom ze partnerov si vzivote vyberame ale.neovladame ich rozhodnutia, tak sa stane 😉 pekny den to je vsetko z mojej strany 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre