Mamičky. Február 2010

zusika
12. jún 2009

Ahojte... Je tu už niektorá, ktorá vie, že bude mamičkou vo februári 2010? Ak nie, tak uričte každú chvílu objavíte krásne // a budete rovnako šťastné ako ja. Budem sa tu na vás tešiť!!!

vevoncek
19. jún 2009

tak konečne som si našla čas sem napísať, lebo som bola nejako celý deň unavená a nevládala som ani pri PC sedieť

olifcek ja som bola u doktorky keď som bola podľa výpočtov na internete v začínajúcom 8 tt ale podľa sona to bol 6+2 a bolo srdiečko ale doktorka mi brala aj krv a dala mi knižku a povedala mi že mám prísť 3.7.tak som zvedavá čo mi bude robiť to by som už mala byť v 10tt a tiež mi nehovorila že si mám kúpiť kyselinu listovu ani nejaké vitamíny ja som ju začala brať už keď som chcela otehotnieť ale myslím si ťe teraz keď tam prídem tak mi povie že čo mi chýba podľa krvy a myslím si že aj ty keď teraz prídeš k doktorke tak ti všetko povysvetľuje, keď už bude srdiečko aj mne všetko povedala ako bude prebiehať tehu a čo ma čaká aké kontroly... a ja si to už teraz nepamätám 😀

a čo sa týka jedenia tak mi hovorila že sa mám zdravo stravovať ovocie zelenina (asi podľa tej pyramídy) a tie tavené a plesňové syry sa neodporúčajú surové vajcia čiže aj šaláty s majonézou a nedostatočne tepelne upravované jedlá ale podľa mňa keď ide niečo na chuť napríklad plasňový syr a nebudeš ho jesť veľa tak trochu si môžeš dať a ževraj morské ryby by sa nemali, lebo v mori je veľa odpadov a tie sa držia v rybách a ešte k tomu že morské ryby sú alergény ale že sladkovodné a také ktoré sú chované v nádržiach sa môžu dokonca by sa mali

vevoncek
19. jún 2009

a ešte som zabudla mne tiež nezaberajú mandle ale keď bol môj muž v lekárni tak mu odporučili len mandle že by som v tehotenstve nemala žiadne lieky na pálenie záhy brať a potom mi jedna kamoška odporučila mlieko piť a to je dobré aj kôli vápniku a na záhu mi to zaberá alebo ocino mi odporučil škrob čo sa používa na zahusťovanie(solamil) zriediť vodou a to vypiť

blumka
19. jún 2009

baby, kopirujem sem nieco co sa tyka okrem ineho aj tych plesnovych syrov

Potraviny, které by se v těhotenství neměly, se dělí do dvou skupin.

První je ta, kde účinek na mimčo je úměrný dávce, obsahují chemické látky s vlivem na plod - sem patří třeba alkohol, kofein (tedy káva,čaj, kofola...), kyselina benzoová (v hořčici), tavicí soli (v tavených sýrech), rychlosůl
(v uzeninách), prostě spousta potravin. A právě u těchto potravin se nic nestane, když těhotná trochu upije, trochu uzobne... protože škodí až ve větším množství, případná míra poškození je úměrná dávce. Takže ty není problém si klidně občas dát, když je chuť.

Ale nebezpečná je druhá skupina - tedy potraviny rizikové infekcí, zejména toxoplazmózou a listeriózou. Tady totiž stačí jedinkrát uzobnout a bude-li to právě ten kousek infikovaný, je to kapitální průšvih. Takže potraviny s tímto rizikem by se prostě neměly ani kousíček. Řeči typu "já jedla tataráček za těhotenství kolikrát..a malej je v pořádku" jsou naprosto mimo. Ano, ta těhotná měla štěstí, že zrovna nekousla do infikovaného kusu. Ale co když ta, která uzobne jednou, trefí zrovna příslušného parazita/bakterii?
Toxoplazmóza v těhotenství v prvním trimestru = ve 30% potrat. V dalších trimestrech je riziko přenosu na plod ještě větší, postižení zpravidla nevede k potratu, ale "pouze" k slepotě a poškození mozku.
Toxoplazmóza se dá chytit nejčastěji z nedostatečně tepelně upraveného masa. Méně často od koček (a to i těch bytových) - z jejich výkalů, v nichž se parazit aktivuje přibližně za 1 - 2 dny po vy...í. Zůstává infekční déle než rok, takže pozor i na zahrádkách na hrabání v hlíně (brát si rukavice) a pozor na nedostatečně omytou zeleninu.

Listerióza v těhotenství - infekce listeriózou = 30 - 50% potrat, riziko stoupá s postupujícím těhotenstvím. Listeria je bakterie, kterou se dá infikovat nejčasteji: z nepasterovaného mléka (i kozího, ovčího..to je jedno) a výrobků z něj. Dále ze zrajících sýrů (niva, hermelín, syrečky..) - ty totiž infikuje druhotně, i pokud byly vyrobeny z pasterovaného mléka! A pak z lahůdkářských výrobků - ty se totiž mohou infikovat právě z různých zdrojů jako zrajícící sýry skladované vedle. Listerie se bez problémů množí při 4st.C, takže v ledničce může nepasterizovaný sýr při dlouhém skladování infikovat jiné potraviny. Listerie se ničí varem. Takže nějaká uvařená sýrová omáčka není problém.

olifcek
19. jún 2009

vevoncek: tak uvidime x;o)

olifcek
19. jún 2009

blumka: nastastie som este plesnivy syr nejedla co mam babo v brusku, a ani hermelin, ci iny plesnovy syr, ba ani syrecky, ktore som si uz chcela dat, len preto, ze som ich dlho nemala, mozno i par rokov, takze si este asi rocik pockam, chi...a aj viac, zrejme x;o) a surove maso nemozem, bleee, ja vsetko radsej dlhsie povarim, poprazim, len aby som mala istotu, ze to nebude surove x;O)

super clanok, dikes zan x;o)

olifcek
19. jún 2009

napadlo mi...zeeee...asi ked som bola v prvom tt, tak som bola na ture a tam si niesom ista, ci som nezjedla chlebik prave s plesnivym syrom, glg...ale tak snad...ako je tam pisane, plodik by sa neudrzal, keby sa infikoval...hmmm 😖

cukruska1920
19. jún 2009

baby ja mam dnes extra zravy den...este ani nedozujem jedno a uz rozmyslam nad dalsim jedlom... a doteraz som ledva do seba nieco dostala co mi vobec nechutilo jest... a zachvilu si idem spravit krupicovu kasu 🙂

blumka
19. jún 2009

olif, neboj, isto sa nic nestalo...a nie som si ista ale tusim babo nie je hned od zaciatku prepojene s matkou, takze ak to bolo v prvom tt, tak to k nemu este nedoslo,keby aj daco bolo...a pravdepodobne nebolo, lebo si zdrava aj ty 😉
inak toto o tej listerioze som sa dozvedela az teraz..ja milujem plesnive syry..ale radsej si ich odopriem..ved nemusi sa nic stat ale co ked...vycitala by som si to cely zivot...

cukruska1920
19. jún 2009

ofik...neboj... tak ako pise blumka babo je napojene s matkou az neskor tak to vobec nevadi... a potom ...ked to jes s mierou tak sa nic nestane...to by si ho musela zjest na kila

zucana
19. jún 2009

vitam nove tehulky alicke a deda pekne si nas precitajte nech ste pekne v obraze ;) 😀

blumka
19. jún 2009

cukruska, ak je v syre bakteria listeriozy tak ti staci kusocek a mozes ochoriet...takze na toto by som si davala zvlast pozor...to iste s majonezami..a take veci, ze udene a vyprazane a konzervovane to samozrejme z mierou, lebo ako hovoris, ked jes na kila tak to nie je dobre

zucana
19. jún 2009

baby uz dost o tych potravinach ved sa len vystresujeme...a btw akoze lekarka vam toto povedala alebo to mame z netu? a tie morske ryby tak to by vsetky zeny co ziju v taliansku a jedia morske ryby lebo sladkovodne tu moc nie su uz potratili z kontaminovaneho mora 🤐
pisme o peknych veciach ze trebars mena 😉

zucana
19. jún 2009

a v horcici ziadna kyselina benzoova nie je aspon v tej slovenskej plnotucnej co som si vcera dala trochu do pomazanky takze olifka vklude si daj pri grilovacke 😉

blumka
19. jún 2009

zucana to mas tak ako s alkoholom..jeden ti povie ze ani kvapku, druhy ti dovoli vino...vyber si podla svojho uvazenia 😉 a co sa tyka ryb..uz aj sladkovodne maju kadeco v sebe...vsetko s mierou...
a mas pravdu uz dost stresu...nikomu sa tu nic nestane..budu zdrave mamky aj babatka 😀

olifcek
19. jún 2009

zucana: jo, ja mam rada horcicu, a dnes som si kupila aj kremzsku, tak pozriem, ci to obsahuje tu kys. benzoovu 😉 ale si zlata, ze si na mna myslela s tou nedelnou papou v alobale x;O)

blumka, cukru: ahaaa, tak toto mi nenapadlo, hech...dakujem za pozitiva

ja si itak myslim, ze babo bude uuuplne zdravucke. ja mam sice selest na srdci, ale verim, ze to babo nezdedi, proste nie x;O) ten moj selest mi lekari nesleduju, takze je zrejme v pohode 😉

blumka
19. jún 2009

olif...ja ked som bola mala tak som mala selest..a ked sme boli pred mesiacom s Terezkou na preventivke tak doktorka povedala, ze aj ona ma slabucky...ale viem ze ja som sa z toho dostala..dostane sa aj ona

olifcek
19. jún 2009

blumka: mne na to, ze mam selest prisli az ked som mala 12 rokov a sla som na zivotne dolezitu operaciu...nastastie som potrebovala este na toaletu, a cestou k nim som bezala, pricom som sa zadychala. lekarovi, ktory tam bol, sa to nepacilo, ved som aktivne hrala uz par rokov hadzanu, denodenne a niekedy i 2x za den, tak ma poslal este na predoperacne vysetrenie srdca, kde prisli na to, ze mam selest. ostali v nemom uzase, ze to nemam nikde vo svojej karte a pritom bol selest od narodenia. ped cca 4 rokmi som bola na jednej operacii, kde mi ako predoperacne urobili i prehliadku srdca, nastastie vsetko bolo OK, cievy boli priechodne a srdiekco bilo ako ma...no nikdy ma neposlali na liecenie, alebo na nejake kontroly...

vtedy, ked som mala 12, lekari vraveli, ze keby to lekari neboli zanedbali, mohla som brat nejake kvapky a bolo by sa to dalo doporiadku...

chjo...

blumka
19. jún 2009

no olif, tak to si si teda uzila...ja som chodila pravidelne na kontroly ale ziadna operacia a potom to zmizlo same..dufam, ze terezka bude moj pripad a nei tvoj 😕

olifcek
19. jún 2009

blumka: mne ale neoperovali srdiecko..len som parkrat bola pod narkozou kvoli inym operaciam...x;O)

blumka
19. jún 2009

ahaa..tak to som nepochopial.. 😀 ale uz chapem...a odlahlo mi 😀 hlavne ze si ok 😉

olifcek
19. jún 2009

😉 jo, snad som OK x;O)

olifcek
20. jún 2009

co dobre ste ranajkovali? mne drahy nastruhal karelab, a tak sme papali extra celozrnny chlebik natrety masielkom, horcicou a na to pekne rozlozeny karelab x;o) mnamky 😉

cukruska1920
20. jún 2009

Ahojte... no dnes som vstala a myslela som ze odpadnem... ma zalial studeny pot a zostalo mi tazko na zaludku..no katastrofa.... potom to preslo ale poviem vam.... dooost neprijemne

ivet123
20. jún 2009

fuha olifcek ako zdravo, ja som si dala pagacik...

zucana
20. jún 2009

dobre neskore rano baby co tu uz ficia 🙂
tak ja som celu noc nespala leo o pol jednej rano tu bola pred domom strasna nehoda aj par mrtvych no hroza a o pol tretej taka vychrica no hroza. tak som vstala o 10 a muzik mi isiel kupt ranajky - zemlicku so sunkou a rajcinkou (lebo tu sa chodi na ranajky u nas vacsinou von) no a konecne neni teplo!!!
baby ja ked som bola mala mala som selest tiez. parkrat som bola na kontrole a "vdaka" tomu som na telesnej nebehavala. no a v 18tich som sla na nejake vysetrenie lebo ma pichalo pri srdcia selest tam nebol vraj mi z chrbtice nieco vystrelovalo takze baby selest prejde 😀

zucana
20. jún 2009

ofli dufam ze si si checkla tu horcicu 😀 😝
cukrus mne ked je zle aj cely den lezim ....
a dnes som si dala medzi nohy vankus baby ze dik za rady
😉

kakatka1
20. jún 2009

Ahojte! Pridavam sa k vam maminy 😉

liwka
20. jún 2009

ahoj, buduce maminky, vsetko nasvedcuje tomu, ze sa k vam pridavam aj ja. babo sme sice velmi chceli, no prislo to tak necakane. akurat sme sa prestahovali za pracou a teraz sa dozviem, ze toho chrustika sme si uz brali so sebou 🙂 mile, nie? u lekara som este nebola, lebo si najskor musim preniest kartu. ale male o sebe dava vediet, dokopy nic nemozem zjest, sice nevraciam, no je mi blbo aj za dvoch ☹ a termin mi vychadza na cca polku febr.

blumka
20. jún 2009

ahojte, kakatka aj liwka...paradne sa rozrastame 😉

cukruska1920
20. jún 2009

zuci...naco si davas vankus medzi nohy?? 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre