Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

lenka3891
4. júl 2010

Ahojte babenky...

Pred par mesiacmi sme sa s manzelom pristahovali do Dublinu 9. Zijeme v Santry-Northwood. Kedze moc priatelov tu nemame rada by som sa zoznamila s nejakou tehulkou alebo mamickou. Som v 8mom mesiaci a tak by nepadlo na skodu poklebetit si o mamickovskych veciach...Ak sa najde nejaka mila dusa nech sa mi ozve na t.c. 0852059192 alebo na email. pa pa

pele
4. júl 2010

Cauko baby,
mozem sa vas spytat, tie co ste si uz vybavovali 25 tis. po porode a pred porodom ste zili v Irsku, ako ste predkladali doklad o tom, ze ste navstevovali tehotensku poradnu od 4. mesiaca? Vyplnil vam to GP alebo nemocnica? Po anglicky a potom ste vy urobili preklad? Vyplnali to rovno na tlacivo so socialnej poistovne, alebo ste to davali na osobitnom papieri?
Na tlacive je este otazka, ci bola matka poistena 12 mesiacom pred porodom v slovenskej zdravotnej poistovni. Ak ste tu take, co ste neboli, nebolo to prekazkou poskytnutia prispevku?
Dakujem!

zdenkam
4. júl 2010

@janec79 kolaciky sa vydarili, rano bezal muz este kupit cokoladu a lentilky na zdobenie a 1O.3O som ich odovzdala v nemocnici plny kiosik. Cup cukes - tentoraz som nezabudla dat prasok do peciva - co sa mi stalo naposledy. 😀 Predavali sa po 5O centrov /sme na tu akciu odpludnia boli/ lebo tam mali aj bouncy castle, horse riding, facepainting, Irish dancing. Takze samozrejme az na ten irsih dancing Patrick na vsetko isiel. Mam velmi rada, ked letu praje pocasie a vsade su akcie po okoli. Kazdy vikend nieco. Napr. buducu nedelu mame na GAA Field day a atrakcie podobne a este naviac. TAk sa zas tesime ako si Patrick uzije.
Jo a rano sme boli na vrchole okoliteho kopca, najprv tura lesom a potom vyrubanym lesom a na vrchole skala. A rastli tam cucoriedky a krasne tam vonalo lesom. Nadhera. Sme mali family weekend.

Viete baby, vam to asi take nepride, lenze ja som naposledy nerobila vikendy ked som bola na materskej s Patrickom a tak mne to pride ako dar kazdy vikend co sme teraz spolu a tak kazdu minutu vyuzivame na maximum. Proste 3 roky som makala kazdy vikend Isto sa nevratim do prace na obe vikendove dni az mi skonci materska. S 2 detmi uz isto nie.Rozhodnute.

zdenkam
4. júl 2010

@pele ja som vybavovala pred 3 rokmi a dala som kopiu tehu knizky, stacilo.

zdenkam
4. júl 2010

@pele a to poistenie to sa nas zijucich v Irsku netyka, resp to nie je prekazkou, to na tu davku nema vplyv. To sa tyka materskej, ak sa nemylim.

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky Maji a ja to auto chcem ozaj hlavne na do skoly a zo skoly. Taka odvazna este nie som. TAkze staci mi tam dat autosedacky 2 a to sa isto vojde. Navyse buggy sa strci vsade. A kym zacne Patrick skolu, tak druhe dietatko uz bude mat vyse roka, tak to fakt buggy staci. Nakup im pripadne strcim pod nohy. 😀

janec79
4. júl 2010

@annaola jooj, no nakoniec sa vylet nekonal ☹ manzel siel pomahat stahovat kamosa...na poslednu chvilu mu zavolali...Taak som sa tam tesila, no ved to mi vraveli aj kolegynky, ze je to tam aj pre mensie deturence, ako elenka..Chodievate tam casto? A je tu v dubline viacej takych krytych ihrisk aj pre take mensie, nevies znahodou? Tuto v talla to adventure centre je skor pre vacsie. Nemame problem ist hockde von, ked pocasie umozni, horsie je to vymysliet nejaky program a nezostat doma, ked je pocko na figu.

pele
4. júl 2010

@zdenkam vdaka za info. Ta moja knizka je taky fascikel, ma vela stran a zatial ju musim vzdy nechavat v nemocnici. Ani moj GP ju vlastne nevidi. Ako si si ju ofotila?

janec79
4. júl 2010

@lenka3891 ahoj leni, vitaj medzi nami!! My sme dublin 24, co je asi troska odruky, ale kludne mozme poklebetit o mamickovskych veciach... 🙂 Je tu viacero maminiek z dublinu, neviem narychlo povedat, kto byva asi najblizsie k santry. A zili ste predtym mimo dublinu, ci v ramci dublinu ste sa pristahoali do santry? A ako sa citis, uz ti nezostava vela dni 😉 Cakate prve babenko, ci mate nejake deticky?
@pele ani ja som nepotrebovala dokladovat nic o poisteni. Ja som trosku iny pripad, lebo som rodila doma a chodievala som sem-tam aj na kontroly domov, no a posledne dva mesiace som vylozene chodila na slovensku, takze mi to moj gynekolog potvrdil. Myslim, ze nemocka to tu nepotvrdzuje, skor gp, ktoreho pravidelne pocas tehu navstevujes.
@zdenkam tak super, verim, ze vsetkym chutili. Jooj, no tak to ste mali super vikend, u nas ako som tu nacrtla, bol dnesok taky "beztanec" boli sme sa len popoludni trosku prejst, ale miestami ma skoro odfuklo aj s kocikom.
Ja som dnes premyslala nad robotou - mam taky zvlastny pocit, robotu ako taku mam rada, aj kolegovcov, ale od juna mam kvazi novu funkciu, co by ma mohlo asi tesit, no vlastne ma to netesi, lebo mi zabera vela casu a niekedy musim zostat v praci cely den, aj napriek tomu, ze utorky, stredy a stvrtky by som mala koncit 2.30. Na full time sa nevratim ani za nic, radsej odidem a vlastne odisla by som aj hned, keby viem, ze vyzijeme z robinovho prijmu. Co by asi bolo velmi tazke a k tomu ta jeho robota vyzera vselijako, minuly tyzden robil iba doobedia, co sa samozrejme odrzkadli aj na vypl.paske. Preco je vsetko o tych hnusnych peniazoch?? Nebolo by super, keby peniaze neexistovali..............???

lenka78
4. júl 2010

My sme mali dnes navstevny den.Najprv sme boli na navsteve,a potom este dosla k nam navsteva.Sofia sa mi zda,ze je z toho trosku umnaucana,tak uz ma teraz zase pokoj,tak snad uz bude ok.
@janec79 ved to,ze mne sa na 2x nechce varit,tak moji chlapi musia jest vlastne to,co aj ja.No raz za cas si aj oni mozu nieco ukuchtit,no nie?
Vela ludi nas vola k nim na vylet,su to take vzdialenejsie miesta,no mne sa nechce este.Odkedy ste isli s babatkom dalej z domu na prespanie u niekoho?Ja si teraz ani neviem pomysliet,ze kedy asi by sme uz mohli.Ja sa na to vobec necitim.Uz ten planovany let na sk bude pre mna velmi stresujuci,ze ako to vezme Sofia...Viem,ze Chirsa ako babatko taketo zmeny stale zasiahli v zlom,ze bol nervoznejsi,no uz si nepamatam,kedy to bral ok.
To je najhorsie,ze Chris bude mat 6 a on si zmeny priam ziada a Sofia nie...ako to zladit... 😒

janec79
4. júl 2010

@ladysparky no co ako muzickovi, lepsie??

pele
4. júl 2010

@janec79 vdaka🙂 skusim sa opytat aj GP, hlavne, ze to poistenie sa na nas nevztahuje.
Ty ked si rodila doma, si si vybavovala doma aj rodicovsky prispevok? (alebo pridavky? - proste to co je okolo 160 EUR a teraz zvysene🙂)

zdenkam
4. júl 2010

@pele jaj nie ta knizka ale ten obstretic card. Ta co sa tam zapisuju datumu a tlak a tak. TAku nemas? Ze niektore babeny nedostali. Ja mam.

zdenkam
4. júl 2010

@pele a ako tu pred casom pisal ktosi, na ten rodicovsky prispevok uz nemame v Sr narok, lebo musime mat "miesto zaujmu" v Sr inak nam to neprislucha. Zmenili to v maji tento rok. Da sa o tom dost najst aj na on line poradni hospodarskyych novin.

zdenkam
4. júl 2010

inak k lietaniu s babatkami, ze sa s nimi nema lietat prvych 6 mesiacov je idealne som citala. Ale hold, nemozu byt veci idealne. My isto poletime v septembri do Sr a v decembri zas.
A to medzi tym este ma caka cestovanie nocakom vlakom do Prahy. Ale to som absovovala aj s Patrickom ked bol miminko a paradicka. Teraz to skusim zmaknut sama lozkom a s dvoma detmi. Patrickovi pristavim kufor aby nepadol z lozka /uz som tak robila/ a sama si lahnem o postel vyssie s babom. A budem mat len kufor. Skusim letiet s babyvakom, kedze doma chcem vyzdvihnut druhy kocik. No bude to zaujimave. Zatial si v predstavach trufam.
Pockajte babeny az potom budem kolabovat.

zdenkam
4. júl 2010

@janec79 Jani, ono by to bolo fajn, keby nasi muzi mali pracu istu. Potom by sme sa mohli vzdat prace. Ale nejako to teraz tak funguje, ze muzi pracu maju neistu a viac sa s nou dari zenam. Co uz, ja som nazoru, ze sme rovnocenni partneri a hold, ked muzi nemozu je to na nasich pleciach. Zivot zijeme predsa spolu v dobrom aj zlom. Hoc viem, ze ako maminy chceme byt pri svojich detoch.

ladysparky
4. júl 2010

@zdenkam mas vsetko vyborne premyslene, sikulka 🙂 co sa tyka nasho auta (zabudla som vcera na to odpovedat), tak odisiel motor, ked sa drahy o 11 v noci vracal z waterfordu. zrazu auto prestalo tahat a zostal v tej tme visiet na dialnici. kamarat ho dotiahol, prisli o 2hej v noci.. po 2tyzdnoch zohnal "novy" z vrakoviska a pomalicky sa snazi to opravit, vymenit.. tento vikend bohuzial nic nespravil, lebo nevladal, ale chvalabohu uz je lepsie a tak vzdy po praci bude musiet co to spravit, aby sme auto mali co najskor.. treba nam ist aj do dublinu po ten listok, aj do wat. k GP. prinajhorsom si poziciame auto z pozicovne. a inak z a do prace chodi tahacom - kamionom - tuto s nim parkuje pred domom 😀 cakam, kedy na nas zavola niekto gardu 😀 ale uz to ludia vydrzali 2tyzdne, hadam im tento posledny nebude tak vadit 😔
@pele tiez viem tak, ze staci kopia tehu knizky a ze poistena 12 mes. pred porodom nemusis byt. ale tusim treba od poistovne potvrdenie. zdenka to nemyslis vazne, ze to zmenili 😲 idem to rychlo pozriet
@lenka3891 vitaj 🙂 ja som od dublinu daleko, ale dufam, ze sa ti niekto ozve 🙂
@janec79 vdaka, uz dnes nebol v karantene 😀 uz si aj malicku zobral, troska ju polubil. je este slaby, ale zajtra treba ist do prace, tak sa psychicky na to pripravuje 🙂

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky Maji, ano sonduj. Uz ta davka co tu kedysi doplacali k Early childcare supplement a zrusili v maji teda rodicovsky prispevok nam zijucim v zahranici nepatri. hold pri druhom dietati ju uz nedostanem. Ale presvedc sa sama.

ladysparky
4. júl 2010

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
dufam, ze maju informacie na stranke aktualne.. 😠

ladysparky
4. júl 2010

@zdenkam no ak naaaahodou mas nejaky link, kde by o tom mohlo byt napisane, prosim posli ho... lebo v tom linku, co som ja napisala, nie je nic take spomenute.. vo velkom sa snazim vsetko potrebne si zabezpecit, tak snad sa to podari...

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky moment hladam. Ale myslim ,ze aj Kacenkam tu pred casom spominala ze jej to v Sr povedali na urade. Pockat pohladam od zdroja.

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky Maji, citaj poradnu a je tam anglicky pripad: Tu je link
http://moje.hnonline.sk/node/1940

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky Maji, no ale rodicovsky prispevok mozes aj tak vybavovat az ked ti skonci materska. Skor sa to neda. Musis tam dokladovat tu dobu, na ktoru ti bola materska priznana. Takze asi az niekedy v jeseni ti to vyjde nie? V tom prispevku si precitaj hlavne reakciu na dotaz Janka Hraska

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zdenkam
4. júl 2010

vidite je to vsade inak, mne stacilo len cestne prehlasenie ze som tu porodne nedostala. Ziaden problem. List v anglictine od GP a sami si ho aj prelozili, ze maju vlastneho prekladatela. A len kopia tehu knizky a a akurat uradny preklad rodneho listu irskeho a dodatocne sk rodny list.
A kedze mam tu istu referentku ako predtym, dufam ,ze problemy nebude robit ani pri druhom dietatku.

ladysparky
4. júl 2010

😀 😀 😀 som sa zasmiala na vyjadreni tej odbornicky - keci, to v nariadeni nie je 😀
no neviem, cele sa mi to nezda.. o tejto skutocnosti sa "teta" nevyjadrila, aj ked odpovedala na prispevky po 1.maji.. mam pocit, ze to je zase len o tom, ako sa k tomu postavi dana socialna poistovna. v kazdom pripade sa budem ohanat informaciami z linku, ktory som hodila, pretoze tam sa to nespomina. a este si myslim, ze mne by ho mohli schvalit - na sr si platim zdr.poistenie, tu nepoberam vobec ziadnu davku a ak by naaahodou islo o to "miesto zaujmu", tak nie je ziadny doklad o tom, ze som sa pred a po porode zdrziavala mimo sr..

@zdenkam v kazdom pripade dakujem zdeni, aspon budem na nieco taketo pripravena v pripade nudze 🙂

ladysparky
4. júl 2010

@zdenkam GP ti napisala list v anglictine, ze si nedostala porodne? ci aky list si mala na mysli?
matersku nepoberam, pred narodenim malej som nepracovala.. dostavame iba child benefit..

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky hej jasne Maji, je to aj tam chaoticke.Ako ja by som po tom ani nepatrala /ja sa vraciam do prace, tak to aj tak nedostanem/ ale viem ze to tu ktosi pisal, tak som bola zvedva. Ved uvidis sama.
Good luck. Popravde, ked to citam zacianam mat chaos, lebo podal jej info by ani narok na porodne po 1.5 nemal byt, ak si to dobre vysvetlujem. snazim sa najst tu naradienie vlady co tam spominaNariadenie ES 987/2009 . Uvidime.

zdenkam
4. júl 2010

@ladysparky nie gp mi napisal ze maly sa dozil 28 dni. Prehlasenie som napisal sama v Sr. A GP ten list dokonca napisal zadara - lebo som to vybavovala az v 2 mesiacoch a napisal to muzovi, resp. si uctoval za to, ale potom to vratil, ze nemal. A muz mi to potom poslal do Sr, lebo ja som nevedela ze to treba svojho casu. Mne to vsetko velmi ustretovo povedali na socialke.

ladysparky
4. júl 2010

@zdenkam super, ze ti manzel vedel pomoct na dialku 🙂
tak uvidime, ci sa to nakoniec zadari. v kazdom pripade som rada, ze si to tu hodila do pléna, urcite sa potesia aj ostatne buduce ziadatelky 🙂

neodpustim si poznamku, ze aj napriek tomu, ze sme "plienkova tema", riesime aj uradne veci 😝 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre