Kedy a čo kupovať bábätku na oblečenie?

fialkaann
24. okt 2018

Ahojte baby,

prosim poradte. Kedy ste zacali nakupovat oblecenie a co ste kupovali? Myslim tym, ci sa oplati kupit overaly, dupacky, teplaciky, puncosky .... ja sa v tom nevyznam a nemam tusenie, do coho budem babatko obliekat. Len takym obycajnym rozumom mi pride cudne kupovat mikiny, alebo gate na gombik, ked babatko bude v kociku a prikryte dekou. Nechcem kupovat vsetko naraz, no teraz je este pravdepodobne skoro. A ked ste nakupovali, s cim ste zacali? Je to pre mna taka velka neznama vsetko :D

demonka5
24. okt 2018

@fialkaann ahoj zacala som priebezne tak okolo 5teho mesiaca pomohli diskusia clanky co vsetko babo potrebuje/nepotrebuje z viacerych portalov a podla toho som si vytvorila moje vlastne co ti urcite trba plienky latkove par kusov(na hygieny,ked grcka at)dupacky su velmi prakticke, bodycka,spaci vak,uterak, podla obdobia kednsa narodi dfusak,deku pre babo ja mam 2jednu dnu jednu na kocikovanie,zavinovacka,ciapocka

fialkaann
autor
24. okt 2018

@demonka5 Dobre, dakujem. Tak to este necham chvilu tak - zatial mam doma jeden cumlik,co sme si len tak pre potesenie a na pamiatku kupili v den, kedy potvrdil lekar tehotenstvo. Z tych obleckov, co je take najpraktickejsie? A kolko coho treba na zaciatku? Ja sa ani neviem presne vyjadrit, co je co - tak davam sem fotky :D

deedol
24. okt 2018

ja som kupovala z kazdeho nieco a potom som postupne zistovala, co mi vyhovuje a co nie. pozri nejake zoznamy na nete, to urcite pomoze. z mojej skusenosti:
- kym je babo malicke, naj su overaly. tie sa zidu aj neskor, ale uz staci mensi pocet.
- body s kratkym aj dlhym rukavom su najlepsie zavinovacie, lebo obliekat cez hlavu je peklo (aj take tie siroke "lodickove" goliere alebo gombiky su nanic, odporucam az neskor)
- polodupacky su podla mna sikovnejsie ako dupacky. kym je krpec maly, tak radsej polodupacky ako teplaky+ponozky (ale ak chces nosit v satke/nosici, tak radsej teplaky+ponozky, aby to krpca netahalo)
- mne vyhovovali skor polodupacky/teplaky so sirokym pasom, mala som pocit, ze to krpca menej tlaci
- super su overaly, ktore maju rukavy, ktore sa daju zahnut, a vytvoria sa tak rukavicky (napr. znext to ma pri mensich cislach) - lebo samostatne rukavicky si da babo furt nejako dole
- pancuchy som nekupovala, lebo krpec sa narodil na jar, takze neviem poradit

katrin21
24. okt 2018

@fialkaann staci ti z kazdej velkosti tak 6ks oblecenia co sa tyka : bodynko a polodupacky...
dupacky cele som davala ako kedy, polodupacky mi prisli praktickejsie, ale mala som asi 3ks aj tych...
zbytocne si dopredu nekupuj, nemusis odhadnut velkost, su deti co su mensia a su take, co priberaju a rastu a potrebuju rychlejsie vacsie cislo.. tiez kazdy vyrobca ma svoje vzory a veci su napr. z HM vacsie, z Tesca tiez kustik.... Pepco ma zas ake akurat, skor mensie oproti inym...
Bodynka som mala vela z Tesca na zaciatok su kvalitou fajn, aj vela prani preziju, to iste aj HM...
Kabatiky detto... aj tie z Pepca su super, len si treba vybrat, maju rozne materialy, uz viem, ktore ano, ktore nie a som spokojna doteraz...
do chladu potrebujes jeden overal hrubsi na zimu... jeden taky chlpaty, na prechodne obdobie, alebo ked je mierna zima , pod to kabatik, fusak a staci..
Ciapocky tak 2-3, hlavicka sa poti a ked je chladno, ja som prvy mesiac davala ciapocku niekedy aj na doma, moja bola zimomravejsia.... na to som dala na von este jednu teplejsiu, tak ako nase mamy nam.. proste tensia bavlnena a na to hrubsia trosku, lepsie vrstvy ako jedna hruba...🙂
plienky sa mi osvedcili tie obrazkove, na kojenie, do rucicky na zaspavanie casom.. staci aj 5 -6ks, ak ti babo nebude mat reflux, tak stacia.... ak kby malo, radsej potom dokupis lahko...

Co sa tyka obliekania, uvidis, ked tak dokupis... babo sa obcas prekaka, obcas ogrcka.. ked aj nie, vzdy po kupani vecer ide do cisteho a to ma cely dalsi den, ak je ciste a nemalo ziadnu nehodu.. tak to robili s malou na Jiske( predcasniatko mame) a tak som si to zauzivala aj na doma.... proste po kupani do cisteho, takze aj preto tych 6ks na zaciatok, aby si nemusela stale prat ale len tak raz za 3 dni napr.

katrin21
24. okt 2018

pancusky ti velmi netreba pre malicke babo, stacia polodupacky a pripadne ponozky teple na ne a potom overal ten chlpaty, alebo vrch a kabatik chlpaty.. ja som mala tak...

a mne osobne hentie vrubkovane idu na nervy, nekupujem to.. je to teraz " in" , ale roztahuju sa a neni to take pekne na telo, ako tie ostatne s elastanom.. mne pridu take socikovske 😀, retro... neznasala som ich pri prvej dcere (18), takze vdaka bohu za take tie elasticke, vyborne mavaju napr. v Lidli.. kvalitou su super... aj bodynka su v Lidli super, aj kabatiky a overaly.. velmmi kvalitne, fakt vydrzsia vsetko... akurat su tie skor vacsie..

lula313
24. okt 2018

Nám odporúčali body a polodupacky, čo bola katastrofa a hneď sme ponakupovali celotelove pyzamka(overaly-obr 2). Dieťa sa neznášalo obliekať, keď sa jej malo niečo prevliekat cez hlavu, tak mala take záchvaty, až nedychala a takéto záchvaty mala, aj keď si cvrkla do plienky, čiže to znamenalo do 4,5 mesiaca ju denne 15-20x prebalovat. Našťastie sa narodila už do tepla a všade sme ju prebaľovali-v aute, na lavičke, v kociku, v restike-len sme rozopli overal, našli Modry pásik(indikátor mocu) na pamperskach, identifikovali problem a hneď sme ju prebalili a bolo po reve. Neviem si predstaviť, ako by sme jej dávali 50x dole denne polodupacky, aby sme zistili, či place kvôli pocikaniu🙈 uterák s takou kapuckou 1-2 kusy, zíde sa aj vtedy, keď budeš chodit plávať. Ja mám 4 deky-dve dnu, dve von, nech viem vykryť obdobie po praní a úplne naj sú take šatky pod bradu na sliny, to mením denne aj 2x a nie sú nepraktické ako Podbradníky. Naša má dudel curaprox od narodenia a môžem odporučiť.

beky1813
25. okt 2018

Overaly, ja skor tensie, ako tie hruve, body zavinovacie alebo s gombikom na ramene, napr. prvej polodupacky boli super, druhej zase skor teplaky a ponozky, lebo ma dlhe nohy a nesedeli jej polodupacky na chodidla. Skus nakupit mikiny, svetre bez kapuce, potom overal, podla sezony. Nic take ako pancusky, rifle, s gombíkmi, tricka som nekupovala

asia83
25. okt 2018

@fialkaann Začala som v 7. mesiaci v Tescu tie overaly po 5 kusov čo majú, body s dlhým, krátkym rukávom, to nám najviac išlo. Potom, keď sa narodí, pokúpite čo potrebujete.

jasminet
25. okt 2018

Tiež som za overal (obr 2) so zapínaním medzi nohami. Tesco naozaj výborne. Pod to body dlhý/krátky rukáv, prípadne body tielko. Aj polduoacky. Body Tescove cez hlavu -za mňa ideál, žiadne zavinovacie. Pančuchy s d mali tiež, teda až od cca 3 mesiaca. Určite nie Lidl pančuchy -nic horšie neexistuje. Začala som kupovať až keď som vedela čo čakáme, také ľudí veci pre radosť, potom som sa ukludnila a pristúpila k tomu triezvo 🙂 a určite veci 56 a 62 -aj väčšie dieťa znosi dva tri týždne tu 56

beky1813
25. okt 2018

@jasminet nemusi, mojej druhej bola vacsina velkosti 56 mala 😂😂😂

jasminet
25. okt 2018

@beky1813 tak môj druhorodeny mal 42oog a nosil 56 dva týždne. 62 mu všade plandala.

bucko555
25. okt 2018

Ahoj napisem ti co som ja vyuzila a co nie: body najlepsie v prvych mesiacoch zavinovacie hlavne ked si netrufas prevliekat hned cez hlavicku, dupacky pre mna uplne hrozne pri prebalovani som ich musela vyhrnut az neviem kde aby neboli zakakane kedze nasa mala riedku stolicu bola dojcena pre mna lepsie polodupacky, nejaky overal na psinkanie super, zavinovacka u nas nevyuzita mala som letne dieta 40 teploty takze nie , spaci vak podla mna zbytocnost nasa sa vrtela ako diva mala len deku na spinkanie, nejaky kabatik svetrik ak by bolo chladnejsie, velkost 56 kup par veci radsej kup 62 babo velmi rychlo rastie. Snad som z niecim aspon trosku pomohla

beky1813
25. okt 2018

@jasminet moja bola dlha, hlavne nohy mala dlhsie, cize body este ako tak 56, ale nohavice a overaly som jej proste nenatiahla

jasminet
25. okt 2018

@beky1813 však jasné, každé bábo je iné, nás bol taká pandravka buclata 😂 mala som po prvorodenej neutrálne 56, chcela som ešte niečo dokúpiť, ale lekár na poslednej poradni povedal, že to nebude "malý tvor" 🙂 tak som nejaké 62 dokupila.

demonka5
25. okt 2018

@fialkaann tak za mna su naj praktickejsie dupacly,pocet tazko odhadnut ak grcia babo castejsie je jasne ,ze potrebujes viacej moja nema problem ked su prezliekam neplace ale viem ze niektore deti hystercia asi skus sa tiez popytat mamiciek v tvojom okoli za mna dupacky potom polodupacky a body to je zaklad

demonka5
25. okt 2018

este dodam ze mnozstvo kupuj tak ze rataj ze babo za prvy mesiac zivota narastie moja pri narodeni 48cm o mesiac 55cm nieco nemala ani oblecene

romiada
25. okt 2018

@fialkaann ak Ti mozem poradit co nekupovat, tak nohavice na traky (ako na obrazku tie ruzove) co sa nedaju rozopnut medzi nozkami. Budes mat na to nervy pri prebalovani - cele cez ramienka vyzliekat. Ja som ani moc nevyuzila take tie dupacky na tie ramienka - to je pre mna oblecko ani do tepla ani do zimy...ked das pod to bodynko tak pri prebalovani vyzliekas dupacky a rozopinas bodynko este.

kathhii
25. okt 2018

Dupačky a vśetko čo sa prevlieka cez hlavu si kúp také, aby pri krku boli gombíky a nebolo to zavinovacie- ono sa to potom rozgajdá a deťom vytrčajú pliecka...To mi poradila mama, ja som tiež ešte nić nekupovala, aj tak asi vačśinu budem mať od švagrinej, takže nebudem toho veľa potrevovať.

kathhii
25. okt 2018

baby a nemáte nejaký zoznam, čo treba mať? Nielen na oblečenie ale aj iné veci, nejaké pomocky a tak... Ja som tiež trochu bezradná...

demonka5
25. okt 2018

@kathhii ono najlepsie je googlit na roznych portaloch su zoznamy aj na blogoch a das si dokopy to svoje aj vzhladom na tvoje financie ja som sa snazili kupovat realne co treba a co vyuzijem na dlhsie obdobie naprv niekto preferuje prebalovaci pultik ja som kupila len prebalovaciu podlozlu atd aj na Mk jr milion diskusii co olugovali baby a co by uz nekupili skus sa inspirovay

kathhii
25. okt 2018

@demonka5
Veď presne o to ide aby som nekupovala niečo, čo nevyužijem, lebo načo vyhadzovať peniaze...

lienka_snehulienka
25. okt 2018

@fialkaann Kým sme nevedeli pohlavie, nekupovala som nič. Aj keď som mala v pláne kupovať neutrálnejšie veci, chcela som počkať, kým budeme vedieť, či čakáme babu alebo chalana. (A nakoniec som skončila pri tom, že tých neutrálnych vecí máme minimum, lebo to bodyčko so srdiečkami je takééé kráááásne 🙂 ) Myslím, že najviac som začala nakupovať, keď som bola bližšie k 30. týždňu. Keďže tiež neviem, čo mi bude vyhovovať, vzala som z každého rožku trošku: okrem bodyčiek a overalov, ktoré beriem ako stávku na istotu, som kúpila aj legínky, aj polodupačky (pár kúskov z každého) a uvidím, čo sa mi osvedčí. Keďže čakám novembrové bábo, zaobstarala som si aj teplejšie overaly, o zásobu svetríkov sa nám postarala moja mama 🙂 Čo sa týka veľkostí, brala som 56 a 62, keďže nemám prestavu, ako bábo porastie. Sama som zvedavá, ako budem malú nakoniec obliekať, ale presne si pamätám ten pocit “ja sa v tom nevyznám a nemám tušenie” 😀 Inak, veľmi dobre sa dá nakúpiť aj tu na bazáriku, kúpila som tu veci, ktoré sú ako nové a za zlomok pôvodnej ceny.

demonka5
25. okt 2018

@kathhii ja som sa poradila s kamoskami a nakoniec mi doniesli 2velke vrecia veci po dievcatkach co velmi pomohlo aj financne

demonka5
25. okt 2018

@kathhii naprv za mna pepco veci super cenovo a na to kratke obdobie co nosi dupacky sa oplati jasne ze hm a ine su kvalitnejsie ale na to kratke obdobie postacuje aj pepco veci kvalitne ma aj tesco f f dolezite je nesklznuj do kega nakupov satickek atd ktore sa pptom blbo obliekaju za mna staci jrdno ,,sviatocne,, krajsie oblecenie k lekarom,navstevy zvysok mam pepco a som spokojna dupacly sa roztahuju ako mala rastie

sasunka
25. okt 2018

@fialkaann Hlavne pyzamka - tvoj prvy obrazok - v tom bude babo prve tyzdne stale. Najlepsie su na zips, rychlo rozopnes, prebalis. Nic co ide cez hlavu, zle sa to oblieka. Za mna urcite ulitky (pozri ulitka.sk a ich filozofiu), hniezdo (babo sa v tom citi bezpecne, dobre sa prenasa), macko s bielym sumom (myhummy.sk), zavesna hojdacka Hacka. Nam tieto veci zachranili spanok 😉 Vsetko dobre prajem!

katrin21
25. okt 2018

@kathhii mama nema pravdu..napr..HM ma zavinovacir bodynka uplne uzasne a nic da nerozgajda, aj Lidlove su take... prane dookola a predala som ich ako nove..

katrin21
25. okt 2018

@lula313 dudel za 18e fakt nie je potrebna vec sorry.. ja sa cudujem, ze to aj niekto kupuje... fakt predrazena vec.. darmo curaprox, tak isto posluzi MAM, AVENT, LOVI..rovnako kvalitne😉

nela6
25. okt 2018

@fialkaann jednoznačne tie oblecka kde sa dajú rukavičky zahnut, oblečenie ktoré sa dá dole rozopnut na pre balenie, neznášam veci s kapucňou, strašne zavadzia, radšej overaly aa ne mikina a nohavice, chytia dieťa do ruky a celá mikina sa vysunie 🙂

lula313
25. okt 2018

@katrin21 otázka, či rovnako kvalitne, keďže majú úplne iný tvar a na nete sa píše aj o zdravotných dopadoch tohto cumlíka na čeľusť. Ja som moju prekladala z prsníka na cumel a ani si nevsimla rozdiel😀 budúce mamicky nakúpia kopec somarín, pri ktorých lietajú stovky EUR, takze táto položka je doslova smiešna a nám vydržalo to jedno balenie s dvoma cumlami polroka a pokračujeme s ďalšími od veku 7 mesiacov. Skôr nechapem mamicky, čo nakúpia 1000 dudlov s rôznymi obrázkami, aby dietatu ladili s oblečením miesto toho, aby investovali do poriadneho

selest
25. okt 2018

Prvy mesiac vyuzijes najviac pyzamka -overaly najlepsie take vo maju uzavretu nozicku a da sa zahnut rukav aby sa babo neskrabalo. Len nech niesu presne aby mu netahalo nozky. Najlepsie take co sa pukacami odopinaju na oboch nohach a od bruska az po krk. Babo si tam len vlozis a pozapinas. Tiez body kratke pod to a s dlhym najlepsie co sa zavinuju ze nemusis cez hlavu navliekat.Take na traky pyzamove gate su tiez fajn. Hlavne kupuj take ze by boli na brusku volne a netlacili nie nejaky pevny patent. Veela latkovych plienok . Tie vyuzijes na vsetko ale tam kukaj kvalitu aby boli jemne ak bude babo mat tvaricku na plienke polozenu aby nebola tvrda a neskrabala...vela nekupuj dokupis potom podla velkosti. a tiez nie velmi teple aby mu vnutri nebolo horuco. Hlavne mysli na to ze babatko je malike vacsinu casu prespi na chrbte a potrebuje hlavne pohodlne bavlnene veci co ho nebudu tlacit. Takych veci "modnych" ti staci par. My sme to vobec nevyuzili a uz z toho vyrastol.
Mne sa zisli deky vsetky rozne hrubky a maly. klasicka zavazovacia perinka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre