AMH

AMH alebo anti-Müllerov hormón je hormón, ktorý nám ukazuje počet zvyšných vajíčok, ktoré sú ešte v našom živote k dispozícii. Pomocou vyšetrenia z krvi, ktoré je bežne dostupné u vášho gynekológa alebo v akomkoľvek laboratóriu, si môžete overiť, aká je vaša ovariálna (vaječníková) rezerva a teda určiť, koľko vám zostáva času na rozšírenie rodiny.

AMH a vývoj folikul vo vaječníku
Popis obrázku: Vývoj folikul vo vaječníku.

Čo je AMH

Hormón AMH zohráva dôležitú úlohu už v pri vývoji budúceho bábätka v maternici. Pri vývoji embrya je produkovaný z génu Y a tak podporuje vznik semenníkov a mužského pohlavného systému - prítomnosť tohto hormónu tak spôsobuje nevyvinutie maternice a vaječníkov a určuje tak, že budúce bábätko bude chlapec.

Dôležitý je však hlavne v budúcom živote ženy a má veľký vplyv na jej budúce materstvo. Trendom posledných dvadsiatich rokov v európskych krajinách je odklad materstva8 do neskoršieho obdobia po 30. roku života ženy . Mnohé ženy si však neuvedomujú, že pravdepodobnosť počatia môže byť podstatne znížená, aj keď pravidelne menštruujú. Neistota vyplýva z množstva vajíčok, ktoré od narodenia zanikli.

Hormón AMH je produkovaný v záverečnom štádiu vývoja vajíčka pred ovuláciou podpornými granulózovými bunkami, ktoré potom tvoria aj vonkajší obal vajíčka. Sú to nezrelé vajíčka, ktoré čakajú na prebudenie - hormonálny impulz, aby v budúcnosti dozreli. Ich počet nám ženám bol daný už v čase, keď sme samy boli embryami v maminom brušku. Vaječníky novonarodeného dievčatka obsahujú asi 700 000 až 2 milióny primárnych oocytov, samičích pohlavných buniek, z ktorých sa vyvinú zrelé vajíčka. Na začiatku puberty ich však je len cca 400 000. Nakoniec ich len niekoľko stoviek počas vášho života dozreje a zúčastňuje sa ovulačného cyklu súvisiaceho s uvoľnením vajíčka do vajcovodu.

Žena nemôže vytvárať po pôrode nové vajíčka a tiež nie je terapia, ktorá by túto rezervu nejako zvýšila. Ak sa obávate, že svoje materstvo nestihnete, jedinou efektívnou cestou pomoci je znalosť ovariálnej rezervy a podľa aktuálnych výsledkov pristúpiť k založeniu rodiny včas. Skutočný vek totiž u mnohých žien nekorešponduje s vekom ovariálnym - vaječníkovým. Preto niektoré ženy po minutí vajíčok vstupujú do predčasnej menopauzy a sú odkázané na darcovský program. S prirodzeným úbytkom zásob oocytov sa tiež kontinuálne znižuje AMH. Tento hormón nám teda správne ukazuje počet zvyšných vajíčok a je možné si toto množstvo jednoducho overiť.

Aké sú možnosti vyšetrenia ovariálnej rezervy

Lekári doteraz posudzovali rezervu vajíčok na vaječníku podľa ultrazvukového obrazu. Ak vám takéto vyšetrenie bolo ponúknuté, nie je potrebné sa naň nijako pripravovať, prebieha ako štandardné ultrazvukové vyšetrenie brucha. Lekár v ňom hľadá počet tzv. primárnych folikulov a sleduje objem vaječníkov.

Ovariálnu rezervu možno určovať tiež ďalej podľa bazálnej hodnoty FSH z 3. dňa menštruačného cyklu, hormónu nazývaného inhibín a tiež podľa tzv. clomifenového testu .

Všetky tieto vyšetrenia sú však nepresné, často závislé na dni menštruačného cyklu, alebo osobe, ktorá vyšetrenie vykonáva. Revolučným objavom je vyšetrenie AMH = Anti-Müllerovho hormónu, ktorý spoľahlivo, len za pomoci odobratia malého množstva krvi, dokáže vyčísliť vašu ovariálnu rezervu.

Hormón sa meria z odobratej krvi a vykonávajú ich bežné laboratória. Na vyšetrenie nie je potrebné sa objednávať a aj keď nebudete mať odporúčanie lekára, možno ho vykonať kedykoľvek. Ak riešite neplodnosť a na vyšetrenie vám váš gynekológ napíše výmenný lístok, test bude hradený vašou zdravotnou poisťovňou. Ak vás vaša ovariálna rezerva z nejakého dôvodu "len" zaujíma, test stojí okolo 30 Eur.

AMH hormón a úspešnosť tehotenstva

Mám si nechať vyšetriť hodnoty AMH?

Vyšetrenie hormónu, ktorý by vám odpovedal na otázku, či máte dostatok vajíčok, zvažujte hlavne v prípade, že budete odkladať tehotenstvo do vyššieho veku. Získate tak istotu, že máte dostatok vajíčok aj do budúcnosti. Zároveň sa tiež spýtajte mamičky a babičiek, v koľkých rokoch vo vašej rodine prichádzajú ženy do menopauzy. Ak je to skôr ako v 45 rokoch, je vyšetrenie na mieste. Zisťovanie ovariálnej rezervy sa tiež využíva u pacientok po operácii vaječníkov, u žien s ťažkou endometriózou4 či po chemoterapii.

Test a prípadnú liečbu neplodnosti by mala podstúpiť každá žena, ktorá sa o počatie neúspešne snaží dlhšie ako rok.

Optimálne hodnoty AMH (ovariálna rezerva)

Optimálna hodnota AMH značí dostatočný počet zdravých vajíčok, pri takejto nameranej hodnote je potom možné v prípade neplodnosti vylúčiť príčinu v ovariálnej rezerve. Pri nízkom AMH je nádej na prirodzené otehotnenie malá, ale stále je tu možnosť otehotnenia s využitm niektorej z metód umelého oplodnenia. V prípade, že je vaša hodnota AMH veľmi nízka, je potom k úspešnému počatiu bábätka potrebné využiť darkyňu vajíčka.

U hodnôt AMH je vždy nutné vedieť, v akých jednotkách je výsledok uvedený.

...pmol/lng/ml
Optimálne28,6 - 48,54,0 - 6,8
Dostatočné15,7 - 28,62,2 - 4,0
Nízke2,2 - 15,70,3 - 2,2
Velmi nízke0,0 - 2,20,0 - 0,3

Ilustračné video (ENG): AMH - čo je AMH, Test, Dopady, Liečba, Riziká, Úrovne.

Viac o AMH na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180211155850/http://www.arleta.cz/ew/6ed0df77-8146-4d4c-98cc-644f21...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/těhotná-břicho-břichem-baby-měsíce-1597889/

Hodnotenia a skúsenosti s AMH

Máš skúsenosť s AMH?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke