Falošné tehotenstvo

Falošné tehotenstvo, latinsky Pseudocyesis, sa inak nazýva aj nepravým tehotenstvom. Dá sa zaradiť medzi psychosomatické poruchy, pretože sa prejavuje rovnako silno fyzicky i psychicky. Presvedčenie ženy, že čaká bábätko, môže byť nielen dôsledok nadmerného očakávania a túžby po bábätku, ale aj naopak strachu z prípadného nežiaduceho tehotenstva.


Video: “Pozitívny tehotenský test u muža poukazuje na vážny zdravotný problém…”

Rozhovor s odborníkom: Anna Horváthová

  • 00:00 Úvod.
  • 00:12 Čo je to tehotenský test?
  • 00:23 Koľko stojí tehotenský test?
  • 00:42 Kedy si ženy zvyknú robiť tehotenský test?
  • 01:01 Kedy sa má po správnosti robiť tehotenský test?
  • 01:33 Kedy je tehotenský test pozitívny?
  • 02:28 Kedy je tehotenský test negatívny?
  • 02:52 Môže byť žena tehotená, ak mala negatívny tehotenský test?
  • 03:13 Čo znamená tzv. duch (slabá druhá čiarka) na tehotenskom teste?
  • 03:39 Tehotenský test a menštruácia.
  • 04:29 Aké druhy tehotenských testov existujú?
  • 05:07 Po akej značke tehotenských testov ženy najčastejšie siahajú?
  • 05:41 Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


Falošné tehotenstvo môžu sprevádzať akékoľvek príznaky tehotenstva21, vrátane pozitívneho tehotenského testu1, pričom žena v skutočnosti dieťa nečaká.

Falošné tehotenstvo sa najčastejšie vyskytuje v skupinách ľudí, kde má materstvo najvyššiu hodnotu či v situáciách, keď sa tehotenstvo od ženy očakáva či si ho sama veľmi praje. Falošné tehotenstvo sa môže vyskytnúť aj u mužov a nazýva sa Couvade syndróm.

Falošné tehotenstvo
Popis obrázku: Ženy, ktoré si veľmi želajú bábätko, falošné tehotenstvo postihuje najčastejšie.

Príčiny

Presná príčina falošného tehotenstva nie je známa, ale predpokladá sa, že falošné tehotenstvo je spôsobené v dôsledku zmien v endokrinnom systéme (teda sústave žliaz s vnútorným vylučovaním, ktoré vylučujú hormóny) čo vedie k vylučovaniu hormónov, ktoré spôsobujú zmeny, ktoré sú prítomné v tehotenstve.

Známejšie a jasnejšie sú potom faktory psychologické. Najčastejším dôvodom, prečo môžete falošným tehotenstvom trpieť, je vaša silná túžba po dieťati, ktorá je nezriedka zintenzívnená prekonaným potratom3. Silná túžba po dieťati a každomesačné očakávanie, že menštruácia nepríde a tehotenský test bude pozitívny, môže naozaj spôsobiť, že mozog si začne myslieť, že ste tehotná a tehotenstvo začne spontánne simulovať, vrátane vylučovania hormónov adrenalínu a kortizolu, následne i estrogénu a prolaktínu, ktoré spôsobí skutočné príznaky tehotenstva.

Ďalšou, úplne opačnú príčinou, môže byť naopak veľký strach z otehotnenia. Takéto ženy sa strachujú už niekoľko dní pred začiatkom menštruácie, že ju nedostanú. V tomto strese sa potom môže ľahko stať, že menštruácia naozaj nepríde a strach ženy dosiahne vrchol, ktorý môže zmeny v tele ešte viac zveličiť. Takáto žena potom pociťuje tehotenskú nevoľnosť, zvracia, cíti, že sa jej zväčšujú prsia. Po vykonaní tehotenského testu navyše môže dôjsť k tomu, že bude pozitívny, čo ju v obavách utvrdí. Až kontrola u lekára môže jej obavy vyvrátiť a dočasne ju upokojiť. Takýto strach z nechceného počatia je ale potrebné riešiť aj pre budúce situácie.

Prejavy falošného tehotenstva

Falošné tehotenstvo prichádza k ženám rovnako, ako očakávanie potomka. Po vynechaní menštruácie si ženy robia tehotenský test, ktorý nezriedka kedy býva aj pozitívny. Ženy opisujú klasické tmavnutie bradaviek na naliatych prsiach, z nich môže aj vytekať prvé materské mledzivo. Vynechanú menštruáciu sprevádza nevoľnosť 5 a zvracanie, ktoré je typické pre skoré tehotenstvo. Ženy sú si potom úplne isté, že čakajú bábätko.

Pokiaľ sa toto stane žene, ktorá na bábätko dlho čaká, je to životná udalosť, ktorá vedie k veľkej radosti v celej rodine, vyberaniu prvých vecí pre bábätko3 a veľkej úľave, že k otehotneniu konečne došlo. Ženy v eufórii zo vzniknutého tehotenstva tiež často opisujú, že naozaj cítili pohyby bábätka2 v bruchu, a boli si celkom isté, že ho čakajú. K vyvráteniu tehotenstva potom dochádza až v ordinácii gynekológa, ktoré je potom veľkou ranou a simuláciou ozajstnej straty vytúženého dieťatka.

Medzi prejavy falošného tehotenstva patria:

  • chýbajúca menštruácia
  • aj tehotenský test môže byť pozitívny
  • postupne sa vám môže začať zväčšovať aj brucho
  • zväčšenie pŕs a ich citlivosť je veľmi častý jav
  • často sa pridáva aj nevolnosť a zvracanie, ktoré sprevádzajú skoré tehotenstvo,
  • prírastok hmotnosti
  • niektoré ženy, ktoré falošným tehotenstvom prešli, popisujú, že cítili aj pohyby plodu
  • môže nastať aj produkcia mlieka

Ako prebieha diagnostika pseudocyesis?

Falošné tehotenstvo sa obvykle odhalí vo chvíli, keď sa žena objedná na prvú prehliadku u svojho gynekológa. Medzi prvé vyšetrenia patrí vaginálne vyšetrenie a ultrazvukové vyšetrenie. Lekár v tejto chvíli jasne zistí, že tehotenstvo neprebieha. Akonáhle s tým pacientku oboznámi, je potrebné vyšetriť, prečo k falošnému tehotenstva došlo. Jeho úlohou je potom odlíšiť stavy, ktoré pripomínajú príznaky tehotenstva, napr. mimomaternicové tehotenstvo4, obezitu a rakovinu. Ak je potrebné, odporučí svojej pacientke psychologickú pomoc či priamo terapiu.

Ak ste žena, ktorá ste falošné tehotenstvo prežili, oznámenie, že nečakáte bábätko, ako ste boli presvedčená, pre vás bolo určite veľmi bolestivé. Bolesť môže byť veľmi podobná, ako pri strate bábätka pri potrate a rozhodne nie je na mieste ju bagatelizovať. So svojou bolesťou sa zverte svojim blízkym a využite ponuky vášho lekára, ktorý vám určite odporučí vhodnú psychoterapiu. Na terapii sa potom môžete pokúsiť nielen spracovať svoju bolesť zo straty, ale tiež vyriešiť celistvo svoju ťažkosť s neukojiteľnou túžbou po dieťati do doby, než sa ho dočkáte.

Ženy, ktoré po bábätku veľmi túžia a majú za sebou aj neúspešnú liečbu neplodnosti a aj dlhé roky pokusov za pomoci najnovších poznatkov medicíny, potom často pod ťarchou bolesti končievajú aj v starostlivosti psychiatrov. Preto treba svoje problémy a bolesť v túžbe po dieťati riešiť skôr, nehanbiť sa za ňu a neutápať sa v bolesti, ktorú sama nedokážete uniesť.

Falošné tehotenstvo
Popis obrázku: Ženy, ktorým tehotenstvo potvrdí aj tehotenský test, často začnú zháňať výbavičku pre bábätko a môžu cítiť aj pohyby bábätka.

Liečba falošného tehotenstva

Pre ženu, ktorá k lekárovi prišla s tým, že bude mať prvý obrázok svojho budúceho bábätka, je správa o tom, že dieťa nečaká, často zdrvujúca. Naopak ženy, ktoré falošným tehotenstvom trpeli ako dôsledkom strachu z neho, si oddýchnu. V oboch prípadoch je potrebné, aby ženy vyhľadali odbornú psychologickú pomoc a svoje problémy riešili.

Ak falošné tehotenstvo riešite ako žena, ktorá po bábätku túži, vašou úlohou bude zrejme celistvá liečba problému. Ak sa vám nedarí otehotnieť, je možno potrebné v snažení pokročiť a začať skúšať všetky možnosti, ako prísť do iného stavu, podľa toho, ktoré metódy ste už vyskúšali. Zároveň sa nehanbite so svojim problémom zveriť rodine a budúcemu otcovi dieťaťa, ktorý by sa aj v tejto chvíli mal stať vašou oporou. Porozhliadnuť sa môžete aj po vhodnej psychoterapii, ktorá by vám pomohla sa s čakaním na bábätko lepšie vyrovnávať. Dobrou možnosťou pre vás môžu byť aj alternatívne metódy, ktoré môžu spájať ako vašu psychickú pohodu, tak stimuláciu tela a jeho liečenie na ceste k vytúženému bábätku.

Ak ste žena, ktorá falošné tehotenstvo prežila, hoci si bábätko nepraje, zamerajte sa na svoje obavy. Strach z otehotnenia si môžete poistiť a zmierniť lepšou voľbou antikoncepcie či kombináciou niekoľkých z nich. Falošným tehotenstvom často trpia ženy, ktoré sa vekom blížia k menopauze. Vo všetkých prípadoch falošného tehotenstva je však potrebné sa po prvotnom odznení bolesti a šoku zamyslieť nad tým, čo si myslíte, že situáciu spôsobilo, a začať ju riešiť. Falošné tehotenstvo sa môže opakovať a narastajúca bolesť zo straty či stres z nechceného počatia vám môže veľmi ublížiť duševne, aj naprieč partnerskými a rodinnými vzťahmi.

Viac o falošnom tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Http://www.webmd.com/baby/guide/false-pregnancy-pseudocyesis
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/False_pregnancy

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/dospělí-dítě-pozadí-odrážeč-18604/
  2. https://pixabay.com/cs/těhotná-těhotenství-těhotná-žena-2021797/

Hodnotenia a skúsenosti s falošným tehotenstvom

Máš skúsenosť s falošným tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke