Tehotenstvo v 20

1 skúsenosť

Predtým bolo úplne normálne, že sa matkami stávali ženy (vlastne takmer ešte dievčatá) hneď po ukončení školy. Len sa pozrite okolo seba na ženy vo veku vašich mamičiek či žien o pár rokov starších - veľká kopa z nich porodila svoje prvé dieťa vo veku tesne po 18. roku života. Kto vtedy s počatím dieťaťa otáľal, bol divný. Od tých čias sa mnohé zmenilo a trend sa postupne vychýlil na druhú stranu. Avšak aj tak, ak ste tehotná v 20, nie je to nič divné, ani zvláštne, ale krásne.

Tehotenstvo v 20Čoraz viac pribúda žien, ktoré študovali na vysokej škole a potom si budovali kariéru. A až neskôr začali myslieť na založenie rodiny. Aj z tohto dôvodu začal stúpať priemerný vek prvorodičiek a veľmi často sa tak prvorodičkou stávali ženy vo veku okolo 30 rokov. Dnes už sa zase pomaly vracia trend mladých mamičiek a lekári sa len radujú. Podľa nich je totiž ideálny vek pre pôrod prvého dieťaťa okolo 25 rokov. Áno, to je určite pravda, ale ani tak sa nedá jednoznačne povedať, že najlepší riešením je mať dieťa čo najskôr.

Na začiatku si pripomeňme frázu, ktorú ste už určite niekedy počuli: "Vek je len číslo". Môžeme si vedľa seba postaviť dve dvadsaťročnej slečny / ženy a zatiaľ čo jednej by sme materstvo s čistým svedomím odporučili, tak u inej nám príde, že je ešte skoro. Čím to je? Každý človek má iné skúsenosti, zážitky, životné ciele a niečo iné si prežil. Hoci sú obe rovnako staré, ich mentálna zrelosť môže byť na úplne odlišnej úrovni.

Momentálne máte "dvadsať" a možno, že máte pocit, že vám patrí svet. A zrazu ste tehotná. Možno to bolo plánované tehotenstvo, možno neplánované. Každopádne, pod srdcom nosíte ten najvzácnejší dar - ľudský život. Aj keď sa vo vás možno mieša veľa pocitov, trúfneme si hádať, že sa medzi nimi určite objavuje prekvapenie. Radosť. Strach. Obavy. Šťastie... Nebojte, presne tieto pocity sú na začiatku tehotenstva úplne normálne a zažívajú ich mladé, aj zrelšie mamičky. To všetko spôsobujú tehotenské hormóny, o ktorých v priebehu tehotenstva budete ešte veľa počuť. Dobrou správou je, že sa na ne dá zvaliť v podstate úplne všetko 🙂

Každopádne sa na chvíľku zastavte, zhlboka sa nadýchnite a prečítajte si nasledujúce riadky, kde sa budete mať možnosť dočítať o výhodách materstva v mladom veku. Dôjde samozrejme aj na nevýhody, ale nebojte, tých je naozaj len veľmi málo.

Aké majú mladé mamičky výhody?

 • ženy v tomto veku sú z fyziologického hľadiska na vrchole svojich síl, dá sa preto predpokladať, že náročné obdobie tehotenstva zvládnu "ľavou zadnou", väčšina týchto tehotenstiev preto prebieha úplne fyziologicky a dá sa predpokladať, že ich tehotenstvo a pôrod32 budú úplne bezproblémové (ale samozrejme toto nemožno brať ako dogmu - i tu sa totiž môžu objaviť komplikácie a problémy1)
 • V 20 rokoch majú ženy minimálne riziko potratu
 • Mladé mamičky menej trpia tehotenskými nevoľnosťami4
 • Mladé ženy sú na vrchole síl a ich organizmus ešte nie je toľko zaťažený chorobami či braním liekov
 • Malá pravdepodobnosť komplikácie vysokého krvného tlaku počas tehotenstva1
 • Nižšie riziko vzniku tehotenskej cukrovky5
 • Mladé mamičky majú oveľa menšie riziko genetických chýb u dieťaťa, napr. Downovho syndrómu2 u narodeného dieťaťa je v dvadsiatich rokoch 1: 1500, v štyridsiatich 1: 110)
 • Niektoré ženy v tomto veku nevedia, akým smerom by sa mal ich život uberať a ktorou cestou by sa chceli vydať, dieťa im v tomto prípade môže ukázať smer, v ktorom sa môžu realizovať
 • Mladé mamičky majú viac energie, preto aj lepšie zvládajú náročné situácie10, ktoré materstvo prináša - napr. nedostatok spánku a nočné vstávanie k bábätku
 • Mladé mamičky často pristupujú k výchove s pokojom, nie sú prehnane úzkostlivé, dieťa vychovávajú v kamarátskom duchu a dokážu vymýšľať a realizovať lotroviny, ktoré miluje každé dieťa
 • Tehotenstvo im jednoducho pristane - uznajte, na mladé tehotné je krásny pohľad
 • po pôrode sa im lepšie zhadzujú tehotenská kilá
 • keď pôjdu na maturitný ples svojho dieťaťa, existuje šanca, že si ich niekto pomýli so starším súrodencom

Novonarodené deti

Tetotná v 20 a nevýhody

Na druhej strane samozrejme existujú aj nevýhody, ktoré mladé mamičky môžu potrápiť

 • Pokiaľ k otehotneniu dôjde neplánovane (čo býva v tomto veku pomerne časté), nemusí byť mamička na túto situáciu ešte pripravená, čo celú situáciu samozrejme ľahko skomplikuje
 • Ak žena nemá finančne zaisteného partnera, môžu sa objaviť problémy s financiami a zázemím
 • V niektorých prípadoch môže žena prísť o doterajších kamarátov - ak tí ešte deti nemajú a ani ich neplánujú, nebudú mať pravdepodobne moc spoločných záujmov, čo vedie k ochladnutiu vzťahov a mnohokrát aj k pretrhnutiu väzieb
 • problémy so štúdiom - ak žena ešte neukončila svoje štúdium, môže jej tehotenstvo a potom následný pôrod a starostlivosť o dieťa skomplikovať dokončenie školy. V dnešnej dobe však nejde o neprekonateľné prekážky, pokiaľ bude mať žena záujem doštudovať, tak možnosti určite nájde
 • Pre takmer každú novopečenú mamičku je situácia veľmi náročná, predsa len je malé bábätko1 obrovský záväzok, kvôli ktorému je spravidla potreba veľmi zmeniť životný štýl (aspoň na nejakú dobu) - a ženy potom môžu mať pocit, že im niečo uniká
 • ak otehotnie žena, ktorá ešte nepracovala (popr. pracovala veľmi krátko), nemá nárok na peňažnú pomoc v materstve.

Dočítaní? Že už máte zo svojho tehotenstva oveľa väčšiu radosť? Myslite na seba, odpočívajte a nezabudnite sa na bábätko tešiť, hovorte s ním a uvidíte, že bude všetko úplne v poriadku.

Súvisiace články

Viac o tehotenstve v 20 na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=n…
 2. https://zena.aktualne.cz/rodina/kdy-je-nejlepsi-otehotnet-ve-20-30-nebo-40-letech/r~i:article:781...
 3. https://www.vitalia.cz/clanky/tehotna-ve-20-30-40-50-letech/
 4. https://www.modrykonik.cz/magazin/article/stat-se-maminkou-v-mladem-veku-prevazuj-h7gq60/

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom v 20

Máš skúsenosť s tehotenstvom v 20?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
verulka
23. jún 2014

Tehotná v 16-tich

Čochvíľa tomu bude 17 rokov, čo som sa stala 1.mamou. No ja mám pocit, že to bolo včera x-)

Môjho vyvoleného som poznala už dlho, chvíľku sme spolu randili, potom sme sa rozišli, boli kamaráti. No nakoniec sme to dali opäť dokopy. Mala som krásnych 16 rokov. Bola som zamilovaná a najšťastnejšia na svete. Po pár mesiacoch chodenia mi meškali moje dni. Myslela som si, že kvôli chorobe. No keď sa stále nič nedialo, šla som ku svojej gynekologičke. Dostala som vyvolávačku a 2 papiere - 1. bol recept na tabletky, ak vyvolávačka splní svoj účel a 2. bol výmenný lístok na ultrazvuk. Po týždni som mala použiť jeden z nich. Nikdy nezabudnem na výraz tváre doktorky, keď som jej povedala, že na potrat v prípade tehotenstva nepôjdem. Veľmi sa potešila. Týždeň prešiel rýchlo a mne bolo jasné, ktorý papierik použijem.

Deň pred ultrazvukom som napísala mame list o všetkom. Máme super vzťah, ale chcela som jej dať trochu času, aby šokujúcu info spracovala. Keď som prišla domov, už ma čakala. Vcelku bezemočne sme skecli, objala ma a povedala, že nech to bude akokoľvek. Za to dáme x-) neskôr večer prišiel za mnou otec, ten ma len pohladkal po vlasoch a odišiel. Teraz si naplno (práve vďaka veku mojej dcéry) uvedomujem, čo museli prežívať a ich nesmierne obdivujem ako to zvládli... Takže aj takto skvelo môže dopadnúť oznámenie 16-ročnej dcéry, že je tehotná ;-) . "Stačí" mať fakt dobrý vzťah ;-)

Môj drahý sa z môjho rastúceho bruška tešil. Dohodli sme sa, že ostanem bývať doma, keďže som chodila do 3.ročníka na gymnáziu. Môj drahý bol so mnou skoro stále, buď u nás alebo u jeho rodičov. Prežívali sme to všetko spolu. Bol a stále je mojou näjväčšou výhrou v živote, najväčšou oporou, proste moje všetko. Termín pôrodu som mala 3.8., čiže ročník som úplne v pohode ukončila.

Okolie to vnímalo všelijako. Väčšina reakcii bolo v zmysle, že si ničíme život. No my sme to tak nevnímali... Tešili sme sa presne tak ako ľudia vo vyššom veku. Je rpavda, že peniaze sme nemali, no rodičia nám pomohli. Moja mama mala odložené veci ešte po mojom bratovi, niečo málo sme kúpili. Doteraz tvrdím, že dieťa nie je o peniazoch a k životu potrebuje oveľa menej vecí, než si ľudia myslia.

V dobe môjho 1. tehotenstva nebol rozšírený internet, čiže jediný zdroj informácii boli skúsenosti našich mám. Celé tehu prebehlo bez problémov, hladko. Jediný obláčik na jasnom nebi boli výsledky AFP testov. No po dôkladnom zvážení som odmietla odber plodovej vody, nakoľko nám bolo jasné, že bábo sa narodí za každých okolností.

V auguste, deň po termíne, sa nám narodila úžasná krásna zdravá dcérka x-) Pôrod trval 1 a 3/4 hod, pričom do pôrodnice som šla trolejbusom, keďže môj lekár povedal, že sa mám dojsť ukázať. Kvôli slabej informovanosti a podpore a aj mojej nevedomosti sa mi dojčenie nepodarilo :-( Ale na radosti z materstva mi to neubralo.

Veľmi skoro sme aj s drahým pochopili, že rady okolia nie sú pre nás to pravé orechové a prešli sme na intuitívnu výchovu. Proste sme veci robili tak, ako sme cítili. Myslím, že aj v dnešnej dobe by to mnohým rodičom pomohlo. Nestresovali sme sa, že naša dcéra to či ono nerobí, či priberá podľa tabuliek, či rozpráva a pod. Bola proste naša - nikdy nespala, cirkusy pri jedle, večne v pohybe, stále usmiata, nezničiteľná... dokonalá.

Na otázky ohľadom budúcnosti sme sa naučili odpovedať, že všetko pôjde krok za krokom, pomaličky a uvidíme. Podarilo sa mi zmaturovať. Keď mala dcéra rok, tak sme sa vzali. Odsťahovali sa. Po krátkej dobe k nám pribudol syn a potom neplánovane tretí (to som mala 21r). Muž práve pred pôrodom tretieho dieťatka dokončil VŠ. Čas na moje štúdium prišlo tiež a VŠ som skončila, keď sa naše ďalšie, v poradí už štvrté prekvapko narodilo (19 dní po pôrode som mala štátnice).

Moja skúsenosť? Nemenila by som za nič na svete!!! Mali sme ťažké obdobia (vážne zdravotné problémy detí). Náročné to určite bolo (psychicky aj finančne), ale to krásne, tá láska a zábava to všetko zlé zatienila.

Podľa mňa na veku rodičov proste nezáleží. Jediné na čom záleží je láska. Podľa mňa ideálny čas na dieťa neexistuje a zároveň je vždy. V danom momente sa veci zvyknú javiť všelijako, ale s odstupom času zväčša pochopíme, že načo bolo to, či ono dobré.

Čo by som urobila inak? Asi nič. Niežeby som bola neomylná, ale každá chyba priniesla aj niečo dobré, či pekné. Ani jedno z mojich detí nebolo plánované, no ani jedno nebolo nechcené. Ako vidím svoju dcéru, ako ide do veku, kedy sa môj život definitívne zmenil, pristihnem sa, že si predstavujem, čo by som asi robila, ak by mi oznámila, že je tehotná...no všetko vždy skončí u želania, že bodaj by sa jej nič horšie nestalo ;-)
56 poďakovaní