Hlienová zátka (po lat. operculum) je zátka, ktorá sa vytvára počas tehotenstva. Táto zátka vypĺňa a utesňuje cervikálny kanál krčka maternice a ochraňuje plod v maternici pred baktériami. Neprepustí dovnútra žiadne baktérie, infekcie a ochraňuje krčok maternice pred poranením. Spolu s plodovými obalmi tak tvoria ochranu proti inkfekci plodu.
Hlienovú zátku tvorí hustý hlien, ktorý tvorí účinný uzáver krčka maternice. Pred pôrodom32 sa uvoľňuje, bezbolestne vychádza cez pošvu. Hlien produkuje krčok maternice. Krčok maternice je v priebehu tehotenstva obvykle pevne uzavretý a chránený práve týmto hlienom.
Krčok maternice je časť, hrdlo maternice, ktoré vedie do pošvy. Krčok produkuje neustále hlien aj mimo tehotenstva, mení sa však jeho konzistencia a množstvo. Hlien na začiatku menštruačného cyklu pôsobí väčšinou ako bariéra pre spermie. Počas plodnej fázy menštruačného cyklu sa mení konzistencia a urýchľuje priechod spermií cez krčok maternice dovnútra. Hlien počas plodnej fázy dokonca zlepšuje životnosť spermií vo vnútri maternice.
Viac o krčku maternice nájdete v hlavnom článku Krčok maternice.
Za normálnych okolností je hlien číry, hustý a lepkavý. Zátka sa pred pôrodom môže uvoľniť v celku alebo v podobe zvýšeného vaginálneho výtoku počas niekoľkých dní. Hlien môže byť s nádychom hnedej, ružovej alebo červenej farby.
Niektorí autori prirovnávajú hlienovú zátku k hlienu, ktorý je prítomný v nose nose počas silnej nádchy.
Hlienová zátka obsahuje veľké množstvo antibakteriálnych látok, napr. imunoglobulíny a antimikorbiálne peptidy. Medzi ďalšie antimikrobiálne látky v hliene patrí: lyzozým, laktoferín a neutrofily. Antibakteriálny účinok hlienu bol dokázaný proti nasledovným baktériám: Streptokoky6 skupiny B, Escheria Coli, Candida albicans.
Ku koncu tehotenstva sa môže do hrdla maternice uvoľniť malé množstvo krvi, pretože krčok maternice sa začne postupne otvárať a rozťahovať. Pri otváraní krčka maternice sa môžu potrhať drobné krvné cievky, čo spôsobí zafarbenie hlienovej zátky do červena. Preto sa netreba znepokojovať, ak sa pri odchode hlienovej zátky objaví malé množstvo krvi.
Hlienová zátka môže odísť naraz alebo aj po kúskoch. Silné krvácanie 1 pri odchode hlienovej zátky je lepšie konzultovať s lekárom.
Odchod hlienovej zátky neznamená, že tehotná žena začne hneď rodiť. Je to znak postupného otvárania krčka maternice. Zátka môže odísť aj niekoľko dní pred pôrodom. Je to však znamenie , že telo sa pomaly a postupne pripravuje na pôrod. Medzi odchodom hlienovej zátky a samotným začiatkom pôrodu môže byť ja niekoľko dní alebo týždňov. Niektorým ženám odíde hlienová zátka až počas druhej doby pôrodnej.
Ak sa v hliene objaví jasnočervená krv vo veľkom množstve alebo tmavá krv je potrebné navštíviť lekára.
Po odchode hlienovej zátky je plod chránený pred baktériami plodovým vakom.
Viac o špinenie v tehotenstve nájdete v hlavnom článku Špinenie v tehotenstve1.
Plodová voda je číra, pri inom sfarbení treba vyhľadať lekára. Hnedé alebo zelené sfarbenie plodovej vody spôsobuje mekónium- je to prvá stolica bábätka1. Mekónium sa zvyčajne vylučuje po pôrode, môže sa však vylúčiť pred pôrodom. Je to nebezpečná situácia, lebo dieťa môže vdýchnuť kúsky mekónia a upchajú sa dýchacie cesty. Dieťa v maternici tak nemá dostatok kyslíka.
Pre viac informácií o odtoku plodovej vody prejdite na hlavný článok Odtok plodovej vody.
Tehotná žena by mala pri týchto prejavoch ísť do nemocnice. Niekedy sa objavia komplikácie, kedy si žena myslí, že sa blíži pôrod. Ide však a vážny stav, kedy treba ihneď vyhľadať lekára.
Viac o falošných a pravých kontrakciách nájdete v článkoch Poslíčkovia v tehotenstve a Kontrakcie.
Pre viac informácií o príznakoch pôrode prejdite na článok Príznaky pôrodu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu