Pôrodný plán

8 skúseností

Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode32 dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.

Príklad pôrodného plánu

Pokiaľ sa počas pôrodu (všetkých jeho fáz) nevyskytnú stavy vážneho ohrozenia zdravia môjho dieťatka alebo môjho, tak by som si priala, aby zdravotnícky personál rešpektoval uvedené body, ktoré som sformulovala zo slobodnej vôle, na základe poznatkov z bežne dostupných zdrojov informácií o tehotenstve, pôrode a šestonedelí, na základe relevantných znalostí platného právneho poriadku v SR a plne si uvedomujúc svoje fyzické i psychické schopnosti a svoju vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie i zdravie svojho dieťatka:

 • Prítomnosť partnera / sprievodcu18:
  • Počas všetkých fáz pôrodu (aj počas vyšetrení) a minimálne do presunu z pôrodnej miestnosti na oddelenie šestonedelia si prajem prítomnosť mnou zvolenej osoby, pokiaľ sa ja alebo môj sprievodca nerozhodneme inak.
 • Informovanosť:
  • Vopred by som chcela byť informovaná o priebehu potrebných vyšetrení, o výsledkoch a navrhovaných medicínskych postupoch, možných alternatívach, ako aj identite prítomného zdravotníckeho personálu.
 • Rešpektovanie intimity:
  • Ocenila by som maximálne rešpektovanie mojej intimity.
 • Príprava na pôrod:
  • Klystýr a holenie prirodzenia si zabezpečím osobne podľa vlastného uváženia ešte doma- Pokiaľ si okolnosti vyžiadajú opätovné absolvovanie týchto procedúr na oddelení, požiadam o to zdravotnú sestru.
 • Používanie liekov a medikamentov:
  • Uprednostňujem nemedikamentózne medicínske a úľavové postupy.
  • Som proti rutinnému zavedeniu kanyly do žily i rutinnému podávaniu medikamentov.
 • Aktivity počas 1.doby pôrodnej:
  • Voľnosť pohybu, možnosť používať sprchu alebo teplý kúpeľ na uvoľnenie a tlmenie bolestí4
  • Pokiaľ bude monitorovanie oziev plodu a kontrakcií vyžadovať obmedzenie môjho pohybu alebo polohy, tak by som si priala zredukovať ho na minimálnu nevyhnutnú mieru.
  • Uprednostnila by som možnosť mať s mojím sprievodcom čo najväčšie nerušené súkromie.
 • Aktivity počas 2.doby pôrodnej:
  • Možnosť slobodnej voľby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie (nevyžadujem žiadne neštandardné alebo dodatočné vybavenie, podľa mojich momentálnych fyzických dispozícií pri pôrode zrejme uprednostním niektorú zvislú pôrodnú polohu napr. v kľaku).
  • Som proti preventívnemu vykonaniu epiziotómie pokiaľ zjavne nehrozia poranenia 3. alebo 4. stupňa (na pôrod sa po všetkých stránkach svedomito pripravujem a chcela by som jemnou masážou a teplým obkladom podporiť dobré rozvinutie hrádze).
 • Manipulácia s novorodencom1:
  • Bezprostredne po pôrode by som chcela mať dieťatko položené na moje brucho.
  • S prestrihnutím pupočníka by som rada počkala až kým dopulzuje.
  • Prvé preventívne vyšetrenia a merania dieťatka by som rada odložila až po počiatočnom oboznamovaní sa dieťatka s rodičmi a prvých pokusoch o prisatie ku prsníkom.
  • Ošetrenie a vyšetrovanie dieťatka by sa malo odohrávať minimálne za prítomnosti môjho sprievodcu, najlepšie aj v mojej prítomnosti.
  • Za normálnych okolností som proti umiestneniu dieťatka na termolôžko.
  • Stabilizáciu telesnej teploty zabezpečíme prikrytím dieťatka a priložením napr. termofóru.
 • Umiestnenie na izbe s plným rooming-in systémom:
  • Dieťatko chcem mať počas nevyhnutnej hospitalizácie 24 hodín pri sebe, a v prípade potreby by som chcela mať možnosť požiadať zdravotnícky personál o pomoc pri starostlivosti o dieťatko.
  • Uprednostnila by som možnosť byť na izbe s čo najmenším počtom hospitalizovaných.

Video: Príprava na pôrod: Pôrodný plán

Viac o pôrodnom pláne na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Ústredný portál verejnej správy : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1772
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodným plánom

Máš skúsenosť s pôrodným plánom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lienka21211
24. mar 2019

Je to aj o šťastí

Rodila som pred dvomi rokmi. Pôrodné priania som si zostavila podľa informácií z predpôrodného kurzu a prebrala som ich s dulou. Asi mesiac pred termínom som zašla za primárnom pôrodnice a primárkou novorodeneckého oddelenia prekonzultovať moje požiadavky. Z rozhovoru som mala dobrý pocit. Napokon sa mi však naplnila iba požiadavka bondingu, aj to s poznámkami.
Myslím si, že určite je dobré dať vedieť personálu o svojich požiadavkách, ale je iba o šťastí, či budú ochotní vyhovieť. Tiež je dobré pripraviť sa na poznámky a komentáre zdravotníkov.
 • Prinúti to budúcu maminku študovať, zisťovať. A viac overených informácií nikdy nie je na škodu.
 • Je to pre zdravotníkov signál, že ste zodpovedná, informovaná a nenecháte so sebou manipulovať.
 • Nepriateľské správanie zdravotníkov.
2 poďakovania
honey402
24. mar 2019

Pôrodný plán vs. neplánovaný pôrod doma

Pôrodný plán som si vypísala podľa inštrukcií -niečo z internetu, niečo po porade s dulou. Jasne, stručne, žiadne litánie a zbytočnosti. Na 1.kontrole v pôrodnici si ho v rýchlosti prečítala doktorka a iba podotkla, že pokiaľ neviem koho budem mať pri pôrode, -nevie mi zaručiť, či sa všetky body dodržia. Najviac sa uškrnula nad bodom - Rodiť v polohe prirodzenej telu.

Ženy, čítali ste si články, v ktorých pôrodné asistentky meraním vo videu dokazujú, že v polohe na chrbte (ktorá je tak skvelá podľa našich lekárov - pôrodníkov) je pre dieťa vytvorený najmenší priechod na narodenie sa?!

Aby som to skrátila, na môj druhý pôrod som sa pripravovala s aniballom, cvičením jogy, dýchacími cvičeniami a ďalšími (teraz to už môžem smelo povedať) skvelými postupmi, ktoré mi poradila dula. Výsledok? Za 3/4 hodinu od začiatku kontrakcií som porodila dcéru. Doma. S manželom vedľa seba, ktorý mi podával inštrukcie od duly cez telefón. Išlo to samo. Všetko. Žiadne infúzie, žiadne nástrihy, žiaden premúdrelý nemocničný personál, ktorý bliaka na rodičku aby nekričala, ale tlačila (či treba, či netreba).
Pôrodný plán bol dodržaný do poslednej bodky. Čo som si priala, aj som si dožičila. V kľude. Až kým neprišla sanitka ☺

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pôrod doma bola pre mňa zatiaľ najlepšia vec, ktorá sa mi stala. Ak sa bavíme sa tému pôrod. Samozrejme, každá máme iné telo, iné zdravie, ale ak ide všetko tak ako má a ani počas tehotenstva nie sú žiadne zdravotné komplikácie - ak by som si mala vybrať, tretí pôrod by som chcela doma.
Iba vtedy by som mala 100% istotu, že môj pôrodný plán bude naozaj dodržaný.
Zhrnutie:
Odporúčam na začiatku druhého trimestra kontaktovať dulu. Každej jednej tehotnej žienke. Mne sa to naozaj vyplatilo.
 • Treba vedieť, čo naozaj chcem.
 • Je nevyhnutné (podľa mňa) sa na pôrod pripravovať - nie čítaním článkov, ale cvičeniami!
 • Plán je jedna vec - realita druhá.
 • V nemocnici berú pôrod ako rutinnú záležitosť a naozaj (česť výnimkám), neberú ohľad na želania rodičky.
4 poďakovania
lujza123
24. mar 2019

Úplne v pohode

V Trenčíne pred 10 rokmi absolútne žiadny problém s pôrodným plánom, doktor to so mnou prešiel rad radom. Povedal, že sa mi posnaží vyhovieť vo všetkom, aj keď pôrod v polohe, ktorú si vyberiem sa mu moc nepozdával, viac-menej iba kvôli vybaveniu nemocnice, kde mali na pôrodných sálach iba tie staré pôrodné lehátka.
Myslím, že tieto body by mali byť úplným štandardom pri každom pôrode a ženy samé by mali byť aktívne a požadovať zmenu prístupu aj v tých neslávne známych pôrodniciach, kde sa stále rodí po starom.
0 poďakovaní
ginepra
18. mar 2017

Moja skúsenosť

Skúsenosť spred 6 rokov. Keď som prišla na pôrod s pôrodným plánom, pozeralo sa na mňa akože "čo vymýšľam". Podotýkam, snažila som sa ho predložiť slušne a nie ako dupnutie nohou. Väčšina vecí nebola akceptovaná, rutina je rutina, zvlášť v robote... Preto, ak som niečo chcela z tých bodov dosiahnuť, musela som si ich priebežne vykomunikovať... (pokiaľ vlastne bola ochota počúvať). Lekár pri vizite dostatočne nahlas posmešne povedal druhému: To je tá, s tým planom...
Snáď sa už odvtedy prístup k rodiacej žene zmenil, aby sa nemusela cítiť ako teliatko, s ktorým si robí kto chce čo chce...
2 poďakovania
erikovamonika
28. apr 2015

Pôrodny plán z oboch "brehov"

Mám za sebou prácu na gyn.-por. oddelení, takže s pôrodným plánom som sa stretla najskôr ako zdravotník. Mamička, ktorá tento plán priniesla sa nestretla s pochopením možno aj preto, lebo prednes jej požiadavok bol ultimátny, prikazujúci, miestami až arogantný. Lekára v službe zaskočila suverenita s ako dominantne šermovala nachystaným papierom. Odmietala rad radom väčšinu úkonov a bezhlavo trvala na vlastnej predstave pôrodu. Popravde, po jej odchode sme s lekárom zostali v pomykove, čo je toto za módu, aby ženy dirigovali lekárov pri ich práci.

Bol to nepríjemný zážitok, preto keď za pár dní prišla na ambulanciu iná mamička s tým, že chce s pánom doktorom prebrať pôrodný plán, akosi som si povzdychla. Po vyšetrení táto žena načala tému jej pôrodu tým, že rozhodne, no pokojne vyjadrila svoje obavy, svoje očakávania a vyslovila konkrétne otázky, ktoré ju trápili v súvislosti s blížiacim sa pôrodom. Tak sa téma pôrodného plánu preniesla do príjemného rozhovoru a s pacientkou sme sa dopracovali k možnej reálnej podobe pôrodu, ktorý by akceptoval mamičkine priania, no zároveň by nezväzoval ruky lekárom pri ich práci. Pacientka odchádzala s úsmevom, lebo otvorený rozhovor nám všetkým priniesol pozitívny pocit. Vtedy zaznelo želanie, aby bolo viac uvedomelých žien, ktoré sa na svoj veľký deň chcú zodpovedne pripraviť, no zároveň vedieť komunikovať, aby boli požiadavky predložené príjemným a primeraným spôsobom.

Na "druhý" breh som sa dostala, keď som bola asi mesiac pred termínom pôrodu a napriek tomu, že som sa "naživo" zúčastnila nejedného pôrodu, moje pochybnosti sa začali hromadiť a ja som sa v snahe zaistiť si akú, takú kontrolu nad priebehom môjho pôrodu. Tak som si sadla a spísala všetko, čo som považovala za potrebné. Celý plán som prešla aj s manželom, aby bol oboznámený, veď bábätko nie je len záležitosťou mamičky...

Pôrodný plán som priniesla do ambulancie na poradňu, kde som ho prekonzultovala s pani doktorkou. Tá mi priblížila zaužívané postupy na pôrodnici, kde som plánovala rodiť a aj možnosti individuálneho prístupu. Po tomto rozhovore som ešte spravila drobné "kozmetické" úpravy v mojom pôrodnom pláne a spokojne som čakala na môj veľký deň.

A ako to celé nakoniec dopadlo? Do pôrodnice som bola prijatá bez pôrodnej činnosti ako potermínová gravidita. No našťastie sa maličká začala pýtať na svet prvú noc na oddelení. Keďže pôrod postupoval bezproblémovo, spontánne a vlastným tempom, vyhla som sa všetkému, čoho som sa pôvodne obávala a mala som šťastie aj na presonál, ktorý bol ústretový. Službukonajúci lekár bol za prirodzené vedenie pôrodu, takže sme veľa komunikovali, čo robí, prečo... žiaden oxytocín, žiadna iná medikácia, dokonca som porodila bez epiziotómie a následného krvavého šitia. Dokonalá spolupráca. A môj plán bol pritom bezpečne uložený v taške a vytiahla som ho až doma pri vybaľovaní.

...ženy, nie sme všemohúce a nie všetko ide podľa plánu a nie všetko sa dá ovplyvniť. Spoliehajte sa na seba, svoju intuíciu a vlastné schopnosti, odbornosť lekára, silu otvorenej komunikácie a na štipku šťastia.
16 poďakovaní
ivkadracova
14. apr 2015

Mala som pripravený Pôrodný plán na 3 strany.

Večer mi už vytekala voda. Išla som normálne späť s radosťou na duši. S manželom sme už rátali kontrakcie, ale predsa len som ho poslala do práce. Keď som už na obed nedvíhala telefóny, tak do hodiny bol doma..

Ja som bola vo svojej extáze, z ktorej som sa ešte dobrých 5 hodín nepohla. Nakoniec som pozbierala odvahu ísť do nemocnice .. Môj pôrodný plán ostal doma v počítači, aj všetky lajstrá a dokumenty, a porodila som lepšie ako som čakala :)

Vôbec som nevedela, do čoho idem. Vybrala som si však pôrodnicu na poslednú chvíľu- v Hainburgu, a keď porovnávam moju skúsenosť a priemer skúsenosti napr. mamičiek rodiacich na SR, tak svoje rozhodnutie neľutujem.

Záverom: dôležitejšie ako pôrodný plán je vedieť komunikovať, prípadne nechať za seba niekoho komunikovať - musí byť dopredu dohodnuté. To som s manželom rozoberala niekoľkokrát, a tak trochu šťastie na pozitívne naladený personál - ale to môže ovplyvniť aj Vaša vlastná pozitivita.

Myslím, že aj keď budem rodiť na SR, tak si žiadny pôrodný plán písať nebudem. Jednoducho poviem, čo chcem a čo už nechcem. A budem milá a slušná :) Teda, keď ma opäť nepresvedčia nech si zanadávam, aby som poriadne zatlačila, keď treba.
3 poďakovania
dobromila
15. jan 2015

Pôrodný plán je veľmi dôležitý

Dôležitý je hlavne preto, lebo pri jeho zostavovaní si žena naštuduje niečo viac o pôrode, čo má niekedy zásadný význam pre jeho priebeh.
Ako prvorodička som si optimisticky myslela, že veď v pôrodnici sa o mňa dobre postarajú. Ale mýlila som sa v tom, že moja a ich predstava "dobra" sa vôbec nezhodovali! Spomeniem len toľko, že 3 kg malé bábätko ma zlým vedením pôrodu, nástrihom a strašením potrhalo tak, že ma potom 40 min. šili a ja si dodnes myslím, že bez akéhokoľvek tlmiča bolesti ]-(
V našich pôrodniciach dáva personál žiaľ stále prednosť urýchľovanému, neprirodzenému, násilnému pôrodu za použitia medikamentov (oxytocín a pod.) A práve preto som nechcela už pri ďalších pôrodoch nič nechať na náhodu a ďalšie tri razy som mala so sebou pôrodný plán, ktorý bol zakaždým, aj keď nie úplne, tak aspoň čiastočne akceptovaný.
6 poďakovaní
eliaska23
1. dec 2014

Pôrod podľa predstáv

Do pôrodnice som si priniesla pôrodný plán a podľa reakcii, sa s tým stretávajú len zriedkavo. Personál si však pochvaľoval, pretože je pre nich jednoduchšie viesť pôrod, keď vedia, čo si rodička želá a čo naopak nie. Medzi kontrakciami sme spolu prešli bod po bode a aj vďaka pôrodnému plánu bol môj druhý pôrod krásny, veľmi rada naň spomínam. Netreba sa báť predložiť svoje požiadavky. Personál nemá ako vedieť, čo žena chce a rodička ušetrí zbytočnú traumu z pôrodu, pretože nebol podľa jej predstáv (ako môj prvý pôrod, žiaľ).
8 poďakovaní