Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

39. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 39. týždni tehotenstva 39. týždeň tehotenstva môže v niektorých chvíľach pripomínať začiatky tehotenstva, hlavne čo sa týka nálady. Žena sa môže cítiť podráždená, nervózna, ale na druhú stranu už veľmi natešená na prvé stretnutie so svojím bábätkom. Bábätko jej stále viac a viac tlačí na močový mechúr, pretože zostupuje hlavičkou nižšie k panve a rodidlám. Aj to je ďalšie pripomenutie začiatku tehotenstva - častá chôdza na toaletu. Výhodou tohto zostupu je uvoľnenie rebier a bránice a teda aj voľnejšie dýchanie.

Tehotná žena má v tomto týždni už zvyčajne bruško zostúpené, zväčšené prsia pripravujúce sa na dojčenie a zaguľatenú až opuchnutú tvár. Znakom veľkého bruška a možno aj stehien, paží, môžu byť tiež drobné jazvičky alebo strie7, ktoré sú spôsobené zväčšovaním a naťahovaním kože. Aj po pôrode je dobré naďalej používať telové mlieka alebo krémy proti striám, ktoré môžu tieto známky tehotenstva zmierniť.

Tehotenstvo oficiálne už budúci týždeň skončí a pôrod32 tak môže nastať kľudne aj tento týždeň. Preto, ak žena pocíti silnejšie kontrakcie, je vhodné sledovať si časové intervaly medzi týmito sťahmi maternice. Ak sa viac ako hodinu objavujú v pravidelných 5 minútových intervaloch, je na mieste kontaktovať lekára, pôrodnú asistentku1 alebo sestričku. Znakom pôrodu je tiež prasknutie plodovej vody, čo žena spozná ako únik alebo vytekanie tekutiny z vagíny a je teda dôvodom k odchodu do pôrodnice. Na druhej strane, ak dlhšiu dobu žena necíti pohyby dieťaťa, krváca, má veľmi silné bolesti hlavy, neostré videnie alebo bolesti brucha, musí vyhľadať lekára okamžite.

Dieťa v maternici už vo všetkom dokončilo svoj ​​vývoj a z matkinej placenty, ktorá mu po celý čas dodávala živiny a kyslík, si vzalo už všetko, čo potrebovalo. V tomto týždni je dieťa už úplne donosené. Endokrinný systém bábätka vytvára hormóny, aby sa pripravilo na pôrod, pretože ten je pre dieťa stresujúci a dieťa počas pôrodu vylučuje stresové hormóny viac než bude kedykoľvek inokedy vo svojom živote. Vo chvíli, kedy sa dostane na svet to budú práve tieto hormóny, ktoré mu pomôžu riadiť telo bez placenty.

I keď už sú všetky orgány vyvinuté, vývoj pľúc prebieha až do samotnej chvíle pôrodu, teda do vypudenia z matkinej maternice. Okrem vývoja pľúc si dieťa začalo vytvárať látku, ktorá sa nazýva surfaktant a aj vďaka nej sa bude môcť po narodení prvýkrát nadýchnuť. Surfaktant je látka, ktorá sa začína produkovať v 6. až 8. mesiaci tehotenstva. Zabezpečuje, aby sa vzduchové vačky v pľúcach vzájomne nezlepili. Neprítomnosť alebo nedostatočné uvoľňovanie surfaktantu vedie ku kolapsu pľúcnych mechúrikov s následnou poruchou dýchania, napr. u predčasne narodených detí1.

Hlavička dieťaťa je stále mäkká, pretože bude prechádzať pôrodnými cestami, ktoré sú dosť stiesnené a bude sa im musieť trošku prispôsobiť. Medzi jednotlivými kosťami na temene hlavy sú väzivové plátky, ktoré kosti držia pohromade. Aj niekoľko mesiacov po narodení zostanú kosti ešte mäkké.

Celkovo je dieťatko veľké trošku cez 50 cm a váži okolo 3,3 - 3,5 kg.

Vyšetrenia v 39. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ku koncu tehotenstva však mnoho budúcich mamín navštevuje poradňu častejšie ako raz mesačne. Frekvenciu aj počas bezproblémového tehotenstva určuje gynekológ alebo je daná zvyklosťami daného pracoviska.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
CTG (kardiotokografia, pásy, monitor) sledovanie stavu plodu v maternici zvyčajne od 36.tt 1x týždenne

39. týždeň tehotenstva v číslach

39. týždeň tehotenstva

  • 39. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 37. týždeň od oplodnenia
  • približne 1 týždeň do pôrodu
  • lekár píše: 38 týždňov + 0 dní až 38 týždňov + 6 dní (skrátene 38tt + 0 až 38tt + 6)

39. týždeň tehotenstva po dňoch

39. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 38. týždeň tehotenstva / 40. týždeň tehotenstva >> 2

Viac o 39. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#39
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Surfaktant
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 39. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 39. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť