Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

40. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 40. týždni tehotenstva Na koniec 40. týždňa tehotenstva je vypočítaný oficiálny dátum pôrodu. Do tohto dátumu sa však trafí len asi 5% detí. Tehotenstvo sa môže predĺžiť aj do 41. či 42. týždňa. Prenášanie je normálnou záležitosťou a jeho dĺžku žena vždy konzultuje s lekárom. Lekár zváži možné riziká a po termíne pôrodu môže ďalej čakať na prirodzený pôrod alebo pôrod vyvolať.29

40. týždeň tehotenstva je posledným týždňom v treťom trimestri. Mnoho žien na sebe už pociťuje znaky blížiaceho sa pôrodu32. Okrem týchto príznakov je telo, maternica a prsia niekoľkokrát väčšie ako na začiatku tehotenstva, a tak sa žena môže cítiť stále viac unavenejšia, neohrabanejšia a náladovejšia. Jej spánok môže byť trhaný alebo žiadny, pretože v noci hľadá vhodnú polohu na ležanie.

Pôrod32 príde každým dňom a jeho urýchlenie môže vyvolať napríklad sex, pretože ejakulát obsahuje látky, ktoré urýchľujú vyzretie krčka maternice. Ďalej teplý, nie horúci kúpeľ. Sám lekár môže žene po konzultácii poradiť pár návodov ako pôrod urýchliť. Samovoľne ale pôrod začína odchodom hlienovej zátky14 alebo prasknutím plodovej vody. Tieto znamenajú otváranie krčka maternice a teda nástup prvej fázy pôrodnej z celkových troch. Postupne prichádzajú a silnejú kontrakcie a aj tie sú dôvodom odchodu do pôrodnice. Aj keby pôrod nenastal práve tento deň, je dobré byť v starostlivosti lekárov, ktorí o tomto stave už vedia, prípadne sú o ňom informovaní.

Ak má žena ešte nejakú voľnú chvíľku alebo sa cíti dobre, môže pred pôrodom stihnúť ešte posledné prípravy na príchod dieťaťa alebo tento čas stráviť starostlivosťou o seba. Po pôrode už na to nebude príliš čas, a preto je dobré využiť každú voľnú minútku.

Dieťaťu je v maternici už príliš tesno, prakticky sa už nemá ani kde pohnúť, preto pohyby môžu byť menej častejšie, ale za to veľa viditeľné. Bábätko zvykne mať nožičky i ručičky v skrčenej polohe, ktorá je pre neho v danom priestore tou najpohodlnejšiou. Aj po pôrode zostane ešte nejakú dobu zvinuté do fetálnej pozície. Je už úplne zrelé a pripravené na príchod na svet a schopné samostatne fungovať hneď po narodení. Jeho pečeň obsahuje nadbytočnú vodu a zásoby škrobu, ktoré sa hneď po pôrode premenia na glukózu. Dieťa už teraz teda vyzerá ako novorodenec1.

Bábätko V tomto týždni už dieťa1 dosiahlo svoju pôrodnú váhu a dĺžku, ktoré sú okolo 3,5 kg a cez 51 cm. Hneď po pôrode budú pôrodné asistentky preberať dieťa na váženie, meranie a jeho stav zisťovať pomocou Apgar skóre. U dieťaťa sa kontroluje srdcová frekvencia, dychová aktivita, farba kože, svalový tonus a reakcie na podráždenie. Ihneď po narodení je vo väčšine pôrodníc zabezpečený bonding2, ktorý slúži na vytvorenie raného kontaktu rodičov s bábätkom počas prvých hodín a dní po pôrode a do značnej miery ovplyvňuje spôsob, akým sa matka bude v budúcnosti o dieťa starať.

Vyšetrenia v 40. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ku koncu tehotenstva však mnoho budúcich mamín navštevuje poradňu častejšie ako raz mesačne. Frekvenciu aj počas bezproblémového tehotenstva určuje gynekológ alebo je daná zvyklosťami daného pracoviska.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
CTG (kardiotokografia, pásy, monitor) sledovanie stavu plodu v maternici zvyčajne od 36.tt 1x týždenne

40. týždeň tehotenstva v číslach

40. týždeň tehotenstva

  • 40. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 38. týždeň od oplodnenia
  • menej ako 1 týždeň do pôrodu
  • lekár píše: 39 týždňov + 0 dní až 39 týždňov + 6 dní (skrátene 39tt + 0 až 39tt + 6)
  • termín pôrodu vychádza na 40tt + 0

40. týždeň tehotenstva po dňoch

40. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 39. týždeň tehotenstva / << 41. týždeň tehotenstva

Viac o 40. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#40
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 40. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 40. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ejjjka  10. apr 2019

Tlak a bielkovina v moči

Ja mám termín 14.4 a cca dva - tri týždne dozadu ma pustili z nemocnice, kde som bola kvôli tlaku a bielkovine v moči. Vtedy mal malý 3 332 g a otvorená som bola na dva a pol cm, tak ma pustili z magnéziom a chvíľu vyzeralo všetko v pohode. No včera na poradni opakovačka. Vysoký krvný tlak a bielkovina v moči. Už sa až bojím. Doktor povedal, že malý je v poriadku, takže aspoň tak ma potešil. No keď na týždeň v poradni bude zasa bielkovina a neporodím do vtedy, tak ma pošle na cisársky. Neviem, čo mám robiť a ako ho uponáhľať. Bojím sa hlavne o malého.
3 poďakovania
zoraz  2. dec 2015

40tt

Dnes som začala 40tt a aj zátka sa mi začala uvoľňovať (hnedá s priesvitným bielkom). Aj sa teším, aj panika má chytá z pôrodu... stále rozmýšľam, či s epi alebo nie.
6 poďakovaní