Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

38. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 38. týždni tehotenstva 38. týždňom tehotenstva môžu aj naďalej tehotnú ženu sprevádzať opuchy končatín, hlavne členkov, častejšie chodenie na toaletu, pretože bábätko na močový mechúr tlačí čoraz viac. Riešením ale nie je pitie menšieho množstva tekutín, pretože tekutiny potrebuje ako dieťa, tak aj nastávajúca mamička a to až do samotného pôrodu. Zvýšený príjem tekutín je vhodný k tvorbe materského mlieka, takže žena by mala prijímať vyššie množstvo vody stále, nielen počas tehotenstva.

Ak žena do tohto týždňa nepociťovala žiadne kontrakcie, tzv. poslíčkov, netreba panikáriť. Niektoré ženy ich majú, ale necítia ich alebo sú slabšie. Poslíčkovia môžu doraziť v tomto týždni a môžu byť prípadne aj pôrodné kontrakcie, ktoré začínajú v hornej časti maternice a rozširujú sa do celej maternice, chrbta a panvy. Z fyziologického hľadiska trvá tehotenstvo 40 týždňov + / - 2 týždne, takže ak žena pociťuje tieto kontrakcie, môže to signalizovať pôrod32. Žena by na sebe mala pozorovať akékoľvek zmeny a signály blížiaceho sa pôrodu aj pred termínom pôrodu7 alebo po ňom. Termín pôrodu totiž nie je pevne stanovený dátum, kedy sa dieťa musí narodiť. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa dieťa narodí pred ním alebo po ňom.

Je dobré, ak žena premýšľa aj nad polohami pri pôrode či pozíciách na predýchavanie kontrakcií. Každej tehotnej žene vyhovuje iná poloha: v stoji, na kolenách na štyroch, v ľahu, na fit lopte, v sprche.

Dieťa sa môže narodiť už aj v tomto týždni a z hľadiska vývoja je už úplne zrelé a pripravené na pôrod32. Až 85% bábätiek sa narodí + / - dva týždne pred resp. po termíne pôrodu7. V tomto týždni dieťa váži cez 3 kg a meria od hlavičky k zadočku takmer 50 cm. Hmotnosť dieťaťa je veľmi individuálnou záležitosťou, pretože sa rodia deti úplne zdravé, ale drobné alebo naopak deti s váhou cez 4 kg.

Organizmus dieťaťa je úplne vyzretý a pripravený žiť samostatne, mimo matkinej maternice. Z nej si dieťa vzalo všetko potrebné k svojmu vývoju, ktorý je práve dokončený. U chlapcov sú už zvyčajne zostúpené semenníky v miešku a u dievčat zvyčajne prekryli veľké pysky tie malé. Črevá pracujú na plné obrátky a postupne sa v nich hromadí smolka, čo je prvá stolica čiernozelenej farby, hustej a lepkavej konzistencie. Po tejto prvej stolici by už mala prísť stolica z materského mlieka, resp. umelého mlieka5 v inej konzistencii a farbe. Obličky zachytávajú už nejaké odpadové látky, ale naplno začnú fungovať až po narodení.

Páperie a jemné chĺpky, ktoré je na povrchu kože bábätka, pomaly odpadáva. Nemusí ale odpadnúť celé pokrytie kože, a preto je možné, že sa dieťa narodí s drobnými bielymi chĺpkami po tele. Rovnako ako ochlpenie postupne ubúda aj maz, ktorý chránil pokožku. U niektorých detí opäť dochádza k tomu, že tento mázok majú pri pôrode na telíčku ešte vo veľkom množstve.

Pretože už tento týždeň alebo nastávajúce 2 až 4 týždne bude mať žena v náručí svoje dieťa, je potrebné zabezpečiť aj jeho bezpečný prevoz z pôrodnice domov a to vo vhodnej autosedačke. Výberu autosedačky1 preto venujte viac zo svojho času.

Vyšetrenia v 38. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ku koncu tehotenstva však mnoho budúcich mamín navštevuje poradňu častejšie ako raz mesačne. Frekvenciu aj počas bezproblémového tehotenstva určuje gynekológ alebo je daná zvyklosťami daného pracoviska.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
CTG (kardiotokografia, pásy, monitor) sledovanie stavu plodu v maternici zvyčajne od 36.tt 1x týždenne

38. týždeň tehotenstva v číslach

38. týždeň tehotenstva

  • 38. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 36. týždeň od oplodnenia
  • približne 2 týždne do pôrodu
  • lekár píše: 37 týždňov + 0 dní až 37 týždňov + 6 dní (skrátene 37tt + 0 až 37tt + 6)

38. týždeň tehotenstva po dňoch

38. týždeň tehotenstva

Video: Tehotenský kalendár: 38. týždeň

V tomto týždni by už žena mala navštíviť ambulanciu pôrodnice, kde sa chystá rodiť, aby bola vyšetrená lekárom, ktorý jej natočí CTG, odoberie anamnézu, urobí ultrazvuk a posúdi celkový stav ženy a dieťaťa v maternici.

<< 37. týždeň tehotenstva / 39. týždeň tehotenstva>>

Viac o 38. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20130307013041/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#38
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 38. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 38. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť