Deviaty mesiac tehotenstva

Deviaty mesiac ťa odprevadí k novej životnej etape – k narodeniu tvojho dieťatka. Ak je to tvoje prvé tehotenstvo, už navždy budeš mamou, a ak doma jedného drobca máš, stane sa z neho starší súrodenec. Čo ťa do tohto okamihu ešte čaká a na čo by si nemala zabudnúť? Poď sa pozrieť, ako prebieha finálny mesiac tehotenstva.
9. mesiac tehotenstva priebeh

V 9. mesiaci tehotenstva si budeš čakanie na pôrod krátiť prípravou posledných vecí pre bábätko.

Čo sa deje v 9. mesiaci tehotenstva?

  • Deviaty mesiac tehotenstva sa začína 36. týždňom a uzatvára ho posledný deň 40. týždňa tehotenstva. Ako prvé si určite všimneš, že sa ti zrazu ľahšie dýcha a skrátený dych je už minulosťou. Môže za to skutočnosť, že sa bábätko posunulo nižšie do panvy, dôsledkom čoho ti aj jemne klesne bruško.
  • Pálenie záhy, opuchy, kŕče v nohách – teda všetko, čo ťa doteraz trápilo, môže začať naberať na intenzite. Hoci nejde o nič výnimočné, určite každú jednu zmenu, ktorú v tehotenských príznakoch pocítiš, spomeň svojmu lekárovi. Upokojí ťa, že to nie je vážne a prípadne ti na uľahčenie posledných dní odporučí užívať nejaké doplnky.
  • Svrbenie pokožky je príznačné pre druhý aj tretí trimester, no vo finálnej fáze tehotenstva môže prekvapiť i tie ženy, ktoré ho doposiaľ nepocítili. Neustále sa rozpínajúca pokožka na brušku, bokoch alebo i stehnách ťa môže potrápiť nadmerným svrbením, a preto nezabúdaj na dôslednú hydratáciu. Predovšetkým na to nezabudni po sprche, pretože voda dokáže pokožku vysušovať. Starostlivosťou pokožky podporíš aj regeneráciu vzniknutých strií.
  • Možno sa pýtaš, kde sú tie časy, keď ťa z ničoho nič prekvapil vlčí hlad, pretože teraz by si za tie momenty dala všetko – momentálne sa totiž ľahko môže stať, že do seba nevieš dostať aspoň priemernú porciu jedla a na nič nemáš chuť. Deje sa to z dôvodu, že maternica, ktorá skrýva bábätko, tlačí na vnútorné orgány, vrátane žalúdka. Tým pádom je jeho objem zmenšený a naplní sa omnoho rýchlejšie, pričom pomalšie teraz funguje aj celý tráviaci trakt.

Prečítaj si viac o týždňoch v 9. mesiaci tehotenstva


Na čo sa v 9. mesiaci tehotenstva sústrediť?

Priprav si tašku do pôrodnice

36. týždňom tehotenstva je čas, kedy by si mala mať pripravenú tašku do pôrodnice a sfinalizovaný jej obsah. Od tohto momentu je totiž možné, že pôrod nastane každú chvíľu, a preto sa nespoliehaj na to, že si posledné veci dobalíš, keď to na teba príde. V čase, keď sa pôrod rozbehne a vyústi do prvých kontrakcií už nebudeš mať na balenie a zháňanie vecí po byte energiu ani náladu.

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.

Syndróm hniezdenia

Mohol sa objaviť už v predchádzajúcich mesiacoch, no rovnako ťa môže „dobehnúť“ až teraz. Ide o prirodzený inštinkt, ktorý ťa podvedome núti neustále sa ubezpečovať, či je všetko pripravené na príchod dieťatka. Netýka sa to len výbavičky a žehlenia dupačiek, ale aj reorganizácie bytu a veľkého upratovania. Ak máš potrebu stále niečo chystať, už vieš, že tento jav k tehotenstvu jednoducho patrí. 🙂

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva alebo syndróm hniezdenia je daný pôsobením hormónov estradiolu, progesterónu a prolaktínu a geneticky naprogramovaným správaním. Inštinkt hniezdenia sa prejavuje predovšetkým u vtákov a u cicavcov a jedná sa o prípravu hniezda, pelechu, či obydlia na príchod potomkov. U ľudí bývajú inštinkty často potlačené alebo zmenené výchovou, naučeným správaním a vplyvom sociálneho prostredia, ale s tým, ako žena nakupuje potrebnú výbavičku a chystá prostredie bytu pre očakávané bábätko, inštinktívne správanie vypláva viac a viac na povrch.

Maliníkový čaj a ľanové semienka

Od 37. týždňa tehotenstva môžeš začať popíjať čaj z listov ostružiny malinovej alebo odvar z ľanových semienok.1 Oba nápoje majú vplyv na svalstvo panvového dna, čím dokážu pripraviť telo na pôrod a trošku ho i uľahčiť.

Ostružina malinová

Ostružina malinová (tiež maliník) je veľmi rozšírená rastlina, ktorú možno nájsť po celej Európe a tiež Ázii. V liečiteľstve sa používajú najmä jej listy, ktoré sa sušia a vyrába sa z nich potom výluh alebo čaj.

Budeš cvičiť s Aniballom?

Ak ťa nečaká plánovaný cisársky rez, naskytá sa otázka, či plánuješ cvičiť so zdravotníckou pomôckou Aniball alebo Epi-no. Ide o balónik, ktorý sa v nenafúknutom stave zavádza do pošvy a po napumpovaní na znesiteľnú veľkosť si môžeš precvičiť svalstvo, ktoré využiješ pri vaginálnom pôrode. Môžeš si vyskúšať rôzne polohy, prácu s vlastným dychom a rovnako zistíš, aký je to vlastne pocit, keď hlavička dieťatka prilieha k pošvovému vchodu. Na tehotenskej poradni sa určite spýtaj svojho lekára, či ti túto pomôcku odporúča. Môže sa s ňou cvičiť od ukončeného 36. týždňa tehotenstva.

Príprava na pôrod

Príprava na pôrod by mala byť komplexná, t.j. pripraviť budúcu rodičku po stránke fyzickej, psychickej a vedomostnej. Predpôrodná príprava nie je povinná, preto si niektoré ženy myslia, že je pre nich zbytočná. Pôrod je prirodzená vec, ale je to pre organizmus a aj psychiku veľká námaha. Vďaka príprave odbúra budúca mamička aspoň časť strachu a obáv a tiež urobí pre svoje telo niečo užitočné, aby ľahšie zvládlo pôrod a následné zotavovanie sa po ňom.

Prečítaj si viac o Hamiltonovom hmate

Hamiltonov hmat je manuálny úkon, ktorý môže spustiť pôrodnú činnosť, a to, či lekár k tomuto kroku pristúpi, je nesmierne individuálne. Mnoho žien má pred tým strach, a preto si radšej o Hamiltonovom hmate niečo prečítaj. Ak by sa táto téma náhodou stala aktuálnou v ambulancii tvojho lekára, budeš na ňu pripravená a dokážeš viesť s doktorom diskusiu, počas ktorej budeš môcť zhodnotiť, či tento hmat skutočne chceš absolvovať.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu v snahe vyvolať pôrod.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku.

Hlienová zátka

Odchod hlienovej zátky býva prvým signálom, že sa pôrod blíži, pričom sa môže rozbehnúť o deň neskôr, no aj o týždeň či dva. Každopádne je však dobré, ak tento moment zaznamenáš, môžu sa ťa naň spýtať aj lekári v pôrodnici. Avšak pozor, hlienová zátka nemusí odísť vcelku, no môže sa vyplavovať po častiach v podobe hustejšieho číreho gélovitého hlienu s prímesou krvi.

Hlienová zátka

Hlienová zátka (po lat. operculum) je zátka, ktorá sa vytvára počas tehotenstva. Táto zátka vypĺňa a utesňuje cervikálny kanál krčka maternice a ochraňuje plod v maternici pred baktériami. Neprepustí dovnútra žiadne baktérie, infekcie a ochraňuje krčok maternice pred poranením. Spolu s plodovými obalmi tak tvoria ochranu proti inkfekci plodu.

Poslíčkovia alebo kontrakcie?
Asi každá žena si kladie otázku, ako spozná, že pôrod skutočne prichádza a nejde len o planý poplach. Prvým relevantným signálom, že porodíš v nasledujúcich hodinách môžu byť kontrakcie – na rozdiel od poslíčkov neutíchnu, ani keď sa uložíš na bok do pohodlnej polohy alebo sa napiješ vody. Takisto kontrakcie prichádzajú čoraz častejšie a ich intenzita je čoraz silnejšia.

Kontrakcie

Kontrakcie sú sťahy maternice a delia sa na dva druhy - pravé pôrodné a nepravé (tzv. poslíčkovia). Kým pravé kontrakcie naznačujú neodkladne blížiaci sa pôrod, nepravé prekrvujú maternicu a maternicové hrdlo, čím sa pripravujú pôrodné cesty k pôrodu samotnému.

Kedy vyraziť do pôrodnice?
Rozhodujúcim faktorom, kedy odísť do pôrodnice, je jednoznačne vzdialenosť, ktorá ťa od tohto pracoviska delí. Ak od nej bývaš kúsok a je v rámci tvojho mesta, nemusíš sa zbytočne ponáhľať a pokojne počkaj, kým sa nebolestivý interval medzi kontrakciami skráti na 5 až 7 minút, nastal čas vziať si tašku a vyraziť.

Avšak v prípade, že budeš musieť merať dlhšiu cestu, pretože je tvoja pôrodnica vzdialená niekoľko desiatok kilometrov, určite príliš dlho nečakaj a choď, akonáhle budeš mať tušenie, že kontrakcie silnejú, a nezdá sa, že by mohli utíchnuť ako poslíčkovia.

Nezabúdaj na to, že ak ťa nemá kto odviezť, prípadne pôrod naberie rýchlejší spád, ako si predpokladala, máš nárok zavolať si sanitku. Personál zvládne aj prípadný pôrod vo vozidle, no počítaj s tým, že nemusíš skončiť v pôrodnici, v ktorej si chcela rodiť. Môžu aj nemusia ťa odviezť do najbližšej spádovej pôrodnice.

Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu teda čas, kedy sa bábätko rozhodne opustiť mamičkine bruško, väčšina tehotných žien bezpečne pozná. Nie je potrebné teda mať obavy, že sa včasný príchod do pôrodnice nestihne.


Vyšetrenia v 9. mesiaci tehotenstva

Tehotenská poradňa

Ak sa neudeje nič, kvôli čomu by ťa lekár chcel monitorovať častejšie, do ukončeného 40. týždňa budeš chodiť do prenatálnej poradne raz za týždeň. V prípade, že sa bábätko nevypýta na svet v termíne pôrodu alebo krátko predtým, v 41. či 42. týždni tehotenstva budeš chodiť do poradne pokojne aj každé dva dni.

Na prelome 8. a 9. mesiaca sa vykonáva GBS screening, teda test na prítomnosť streptokoka. Ak si ho nepodstúpila v predošlom mesiaci, čaká ťa buď 36. alebo 37. týždni tehotenstva.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.

CTG vyšetrenie

Kardiotokogram, CTG či laicky povedané „monitor“ alebo „pásy“ môžeš absolvovať v rámci tehotenskej poradne alebo v pôrodnici, keď sa spustia kontrakcie. Ide o bezbolestné vyšetrenie, počas ktorého ležíš na lôžku a diódy snímajú činnosť maternice a ozvy dieťatka.

CTG vyšetrenie

CTG, kardiotokografia, monitory, ozvy alebo pásy – zobrazovaciu metódu oziev dieťatka môžeš poznať pod mnohými názvami. Kedy sa CTG vyšetrenie vykonáva, ako prebieha a čo všetko na ňom lekár môže zistiť? To sa dozvieš v našom článku.


Ako rastie bábätko v 9. mesiaci tehotenstva?

  • V 9. mesiaci podrastie z veľkosti zeleného kokosového orecha na veľkosť priemerného vodného melóna.
  • Jeho váha presiahne 3 kg.
  • V tomto mesiaci ho čakajú nasledujúce dôležité míľniky:
    • začína vypadávať prvotné ochlpenie lanugo, ktorým boli v priebehu tehotenstva pokryté všetky časti jeho telíčka,
    • čiastočne sa redukuje množstvo mázku – vernixu, na jeho pokožke,
    • všetky jeho orgány už majú ukončený svoj vývoj a buď zahájili svoju funkciu, alebo tak urobia hneď po pôrode.

Video: 9. mesiac tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


9. mesiac tehotenstva v číslach

9. mesiac tehotenstva týždne a trimester

9. mesiac tehotenstva je tvorený 36. až 40. týždňom.


Zápis týždňov v 9. mesiaci tehotenstva: 36. týždeň + 0 dní až 40. týždeň + 6 dní (35tt + 0 až 39tt + 6).


9. mesiac tehotenstva po týždňoch

Týždeň tehotenstva v 9. mesiaci Počet ukončených dní tehotenstva Počet dní do pôrodu
36. tt (35tt + 0 až 35tt + 6) 245 až 251 35 až 29
37. tt (36tt + 0 až 36tt + 6) 252 až 258 28 až 22
38. tt (37tt + 0 až 37tt + 6) 259 až 265 21 až 15
39. tt (38tt + 0 až 38tt + 6) 266 až 272 14 až 8
40. tt (39tt + 0 až 39tt + 6) 273 až 279 7 až 1

Čo ak neporodíš do termínu pôrodu?

  • Hoci sa termín pôrodu stanovuje dôkladne, každé telo je iné a nik spätne presne nevie určiť, v ktorom dni od poslednej menštruácie prebehla ovulácia a následné oplodnenia vajíčka. Preto možno termín pôrodu stále považovať za jemne orientačný a ráta sa pri tomto údaji aj s rôznymi odchýlkami.
  • Ak pôrod nenastal do termínu, budeš do tehotenskej poradne chodiť každý druhý deň. V rámci nej sa lekár môže rozhodnúť pre vyvolanie pôrodu,29 no určite sa neboj, všetko s tebou bude konzultovať a odôvodní ti, prečo tieto kroky zvažuje.
  • Pôrod sa môžeš pokúsiť vyvolať aj doma, a to buď fyzickou aktivitou alebo pohlavným stykom. Určite sa svojho lekára spýtaj, akými činnosťami alebo prostriedkami vieš pôrod „nakopnúť“ aj ty.

Prečítaj si viac o období po 40. týždni tehotenstva


Mohlo by ťa zaujímať

Tretí trimester

Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.

Priečna poloha plodu

Ak ti gynekológ povedal, že je tvoje bábätko v priečnej polohe, určite ťa zaplavila vlna znepokojivých otázok. Čo v praxi priečna poloha plodu znamená, ako je vlastne bábätko uložené a ako to môže ovplyvniť priebeh pôrodu? To sa dozvieš v našom článku.

Cisársky rez

Cisársky rez vzbudzuje v spoločnosti skutočne rôznorodé emócie. Zatiaľ čo jedna žena ho vníma ako „jednoduchšiu formu“ pôrodu, iná sa ho zasa bojí a považovala by ho za vlastné zlyhanie. Ako cisársky rez vlastne prebieha a je pravda, že si tento spôsob pôrodu žena môže vybrať len na základe osobnej preferencie? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve a 9. mesiaci na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke