Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Bolesť v podbrušku počas tehotenstva

Bolesť v podbrušku počas tehotenstva nemusí znamenať vôbec nič, ale takisto môže znamenať aj veľmi zlú situáciu.

Prečo podbruško v tehotenstve pobolieva

Od samého počiatku tehotenstva sa u mamičky objavuje bolesť brucha. Zo začiatku ju ženy prirovnávajú k bolestiam podobným menštruačným. V prípade, že nie sú dlhodobé a často sa poležiačky bruško upokojí, potom by nemalo ísť o nič vážne. Ale vždy je lepšie tento stav konzultovať s gynekológom.
Bolesť v podbrušku počas tehotenstva

Kŕčovitá bolesť podbruška na začiatku tehotenstva je spôsobená rastom maternice a každá žena ju vníma s inou intenzitou. Maternica je oveľa viac prekrvená a naťahujú sa maternicové väzy. Bolesť sama časom ustupuje a nie je potrebná žiadna liečba.

Ďalšia bolesť môže byť tupá alebo ostrá, na jednej alebo oboch stranách podbruška alebo v oblasti slabín. Bolesť je intenzívna pri prudkom pohybe, napríklad pri rýchlom vstávaní. Mizne poležiačky. Ide o bolesť oblého maternicového väzu, ktorý po oboch stranách fixuje maternicu v dutine brušnej. Bolesť je spôsobená jeho napínaním pri raste maternice. Je to ale celkom normálne a po 24. týždni tehotenstva ustupuje.

Počas tehotenstva sa musí žene enormne zväčšiť maternica. Jej objem sa zväčší približne 5x . Preto je bolesť a tlak v podbrušku počas tehotenstva normálny. Maternica prechádza malými kontrakciami, vďaka ktorým sa zväčšuje. Tlaky v podbrušku môžu byť aj počas tehotenstva spôsobené rovnakými príčinami ako u iných ľudí - napr. ochoreniami a infekciami. U tehotných žien je ale akákoľvek bolesť a tlak v podbrušku rizikom, ktoré neradno podceňovať .

Pretože bolesti a tlak v podbrušku počas tehotenstva môžu znamenať aj ohrozenie vyvíjajúceho sa bábätka, je potrebné všetky bolesti a tlaky oznámiť lekárovi .

Možné príčiny bolesti v tehotenstve

Mimomaternicové tehotenstvo

Oplodnené vajíčko sa niekedy mimo maternicu. Ide o mimomaternicové tehotenstvo4. Rastúci zárodok postupne neúmerne napína napr. tehotensky prekrvené steny vajcovodu tak, že môžu prasknúť. Vzhľadom k tomu, že poškodený vajcovod je potom zdrojom silného krvácania, žena v tomto akútnom stave trpí veľkými kŕčovitými bolesťami podbruška. Je nápadne bledá a ak sa nedostane včas k lekárovi, môže zomrieť na následky veľkej straty krvi .

Hroziaci potrat

Bolesti v podbrušku v prvej polovici tehotenstva môže vyvolať odlučovanie plodového vajca, pričom nedošlo k úmrtiu plodu . Hroziace potrat3 sprevádza špinenie až slabšie krvácanie. Návšteva lekára a následný kľudový režim je nevyhnutný

Začínajúci a prebiehajúci potrat

Vždy ho sprevádzajú silné bolesti v podbrušku.

Predčasný alebo začínajúci pôrod

Bolesť v podbrušku môžu byť kontrakcie vedúce k pôrodu 32 ( alebo k predčasnému pôrodu6 ) . Potom sa bolesť v podbrušku prejavuje ako kŕčovitý sťah a opakuje sa v presných intervaloch . Po 36. týždni tehotenstva sa však skôr jedná o takzvaných poslíčkov, ktorí môžu bolesť v podbrušku tiež spôsobiť.

Zamĺknutý potrat

Bolesť v podbrušku je zapríčinená snahou organizmu vypudiť z tela ženy odumretý plod

Viac o bolesti v podbrušku počas tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140203212055/http://www.kafe.cz/krasa-a-moda/zdravi-a-zivotni-styl/...
  2. https://web.archive.org/web/20130207014731/http://www.bonella.cz/zdravotni-potize/tlak-v-podbrisk...
  3. ©Depositphotos.com/[lucidwaters]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťou v podbrušku počas tehotenstva

Máš skúsenosť s bolesťou v podbrušku počas tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť