36. týždeň tehotenstva

Vitaj v 9. mesiaci tehotenstva! Vzhľadom na to, že termín pôrodu sa blíži, bábätko sa posúva nižšie do oblasti panvového dna. Tým pádom sa ti pravdepodobne lepšie dýcha, pretože dieťatko už toľko netlačí na bránicu a pľúca, čo je príjemná zmena, hlavne preto, že ťa čaká dôležitá úloha – zbaliť si tašku do pôrodnice. Prečítaj si, na čo pri balení nezabudnúť, ako sa práve vyvíja bábätko a čo sa deje s tvojím telom.
tehotenstvo v 36. týždni

V 36. týždni tehotenstva je už bábätko väčšinou otočené hlavičkou nadol.

Čo sa deje v 36. týždni tehotenstva?

  • Ako sa blíži pôrod, bábätko postupuje nižšie smerom k panve, vďaka čomu majú tvoje pľúca omnoho viac priestoru, a tak sa ti asi aj lepšie dýcha.
    • Z rovnakého dôvodu však môžeš začať pociťovať bolesť v oblasti panvového dna. Určitá miera nepohodlia, tvrdnutie brucha2 alebo poslíčkovia sú v tomto období úplne bežné, no dávaj si pozor, aby si si tieto príznaky nezamenila za skutočný pôrod.
  • Nejedna budúca mamička má v tejto fáze tehotenstva problémy so spánkom. Zatiaľ čo niektoré nemôžu nájsť vhodnú polohu, v ktorej by sa im podarilo zaspať, iné sa v noci budia preto, že majú vlčí hlad, potrebujú ísť na toaletu alebo ich zobudí pohybujúce sa bábätko. Ak je to aj tvoj prípad, namiesto toho, aby si sa len prevaľovala v posteli, skús si nájsť nejakú relaxačnú činnosť – pusti si napríklad hudbu či audioknihu, dopraj si kúpeľ (pozor však na horúcu vodu) alebo si prečítaj pár kapitol z nejakej knižky.
  • Pálenie záhy2 sa pravdepodobne objavuje na dennom poriadku, pričom už vôbec nezáleží na tom, čo si jedla a v akom množstve. Je to spôsobené tým, že v tvojej brušnej dutine je už skutočne málo miesta a žiaľ, neexistuje spôsob, ako si úplne uľaviť. Do úvahy pripadá jedine užívanie liekov – tzv. antacíd, no o tom, či sú vhodné aj pre teba, sa poraď v lekárni. V každom prípade je potrebné obrniť sa dávkou trpezlivosti a počkať do pôrodu, po ktorom pálenie záhy zmizne.
  • Opuchnuté nohy a ruky sú v tomto týždni tehotenstva úplne bežné, hlavne ak je práve leto alebo čakáš viacerčatá. Ak by však opuchy nastúpili náhle a zdalo by sa ti, že sú príliš veľké, informuj o tom svojho lekára. Mohlo by ísť o tehotenské ochorenie preeklampsiu3.
  • V poslednom mesiaci tehotenstva sa u množstva žien objavuje výtok. Hoci zväčša nejde o nič závažné, určite to spomeň svojmu lekárovi.

Ako sa vyvíja bábätko?

  • Jednotlivé časti jeho tváričky už fungujú tak, ako majú – bábätko otvára aj zatvára pusinku i oči, špúli pery a skúša, čo dokážu jeho mimické svaly.
  • Stále priberá tuk, čo ovplyvňuje jeho váhový prírastok.
  • Telo dieťaťa je už od predchádzajúcich týždňov pokryté jemným ochlpením (lanugo) a takisto aj mázkom, ktorý ho chráni pred dlhodobým pôsobením plodovej vody. Toto ochlpenie teraz postupne vypadáva a zároveň silnie sekundárne ochlpenie (vlasy, obočie, mihalnice). Niektoré deti sa narodia pomerne ochlpené s hustými čiernymi vláskami, iné zasa ochlpenie nemajú vôbec a ich vlásky sú jemné a krehké.
  • Lebka bábätka je krehká, pretože lebečné kosti stále nie sú zrastené. K ich zrasteniu dôjde až v priebehu prvého roka života dieťaťa. Vďaka tomu, že je lebka pružná, uľahčuje sa priechod dieťaťa pôrodnými cestami a maternicovým hrdlom. Akonáhle nimi bude hlavička prechádzať, dokáže sa scvrknúť a vytvarovať tak, aby neublížila ani tebe, ani bábätku.
  • Ak by teraz bábätko prišlo na svet, 36. týždeň je posledným týždňom tehotenstva, kedy by sa považovalo za ľahko nedonosené1.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 36. týždňa tehotenstva (teda 35tt + 6) dieťatko meria asi 47,5 cm a váži okolo 2,6 kg. Lekári mu stále hovoria plod a svojou veľkosťou pripomína zelený kokosový orech.
ako vyzerá bábätko v 36. týždni tehotenstva?

V 36. týždni tehotenstva hmotnosť bábätka presahuje 2,5 kg.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 36. týždni tehotenstva sústrediť?

  • Keďže už bábätko zreteľne počuje, nezabudni sa mu prihovárať, spievať mu alebo púšťať pesničky. Tieto zvuky si bude pamätať aj po narodení a dokonca ho dokážu upokojiť, ak bude plačlivé a mrzuté.
  • Ako už bolo spomenuté, určitá forma výtoku je v tomto týždni tehotenstva úplne bežná. Tvoju pozornosť by si však mala zbystriť, ak bude mať výtok podobu hlienu s prímesou krvi. Mohlo by totiž ísť o hlienovú zátku14, ktorej vylúčenie môže znamenať začiatok pôrodu. Okrem toho si dávaj pozor aj na príliš vodnatý výtok, ten by pre zmenu mohol signalizovať odtok plodovej vody. Nie vždy totiž plodová voda odchádza z tela silným prúdom, ako je tomu vo filmoch. Mnohokrát spočiatku odteká len slabým pramienkom.
  • V poslednom mesiaci tehotenstva už žena cíti taký diskomfort, že je len ťažké rozoznať, čo je spôsobené pokročilým štádiom gravidity a čo je naopak príznakom blížiaceho sa pôrodu. Ak ťa však prepadnú akékoľvek pochybnosti, prípadne máš pocit, že prežívaš niečo, čo by si zatiaľ zažívať nemala, neváhaj kontaktovať lekára. Vždy je lepšie desaťkrát vyvolať planý poplach, ako raz niečo zanedbať.
  • Je dobré zistiť si, ako je to s registráciou v pôrodnici, v ktorej plánuješ rodiť – najmä ak ide o pôrodnicu, ktorá je mimo tvojej spádovej oblasti. Množstvo pôrodníc totiž vyžaduje registráciu do 36. až 37. týždňa tehotenstva.
    • Treba však počítať aj s tým, že ak bude mať pôrodnica v čase tvojho pôrodu plne obsadenú kapacitu, môžeš byť odoslaná na iné najbližšie pracovisko.Tento scenár je ale raritný a týka sa väčšinou veľkých pôrodníc so širokou spádovou oblasťou.
  • Už teraz by si mala začať s balením tašky do pôrodnice, pretože pôrod môže prísť skutočne každú chvíľu.

Čo by mala taška do pôrodnice obsahovať?

  • Množstvo pôrodníc na svojich webových stránkach uvádza, čo by si rodička mala so sebou priniesť. Preto si čím skôr vyzisti, či aj tvoja pôrodnica takýmto zoznamom disponuje.
  • Väčšinou však ide o tieto veci: nočné košele, dojčiace podprsenky a vložky do nich, dostatok spodnej bielizne alebo jednorazové popôrodné nohavičky, menštruačné či popôrodné vložky, hygienické potreby, uteráky a osušky, nabíjačku na telefón, čaj pre podporu laktácie a plienky pre bábätko.

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.


Vyšetrenia v 36. týždni tehotenstva

1 . Tehotenská poradňa

Do tehotenskej poradne by si mala chodiť raz za týždeň. Frekvenciu návštev posudzuje lekár podľa zdravotného stavu a priebehu tehotenstva.

Okrem toho, že sestrička bude merať tvoj krvný tlak a sledovať hladinu bielkoviny v moči, čo by mohli byť príznaky preeklampsie3, bude sa doktor viac sústrediť na tvoj krčok maternice a sledovať, či už podlieha nejakým zmenám. V tomto týždni sa tiež robí ster z pošvy, ktorý buď potvrdí, alebo vyvráti prítomnosť streptokokovej infekcie typu B. Tá by mohla ohroziť dieťatko počas toho, ako by postupovalo pôrodnými cestami. Ak vyšetrenie preukáže, že je u teba streptokoková infekcia prítomná, budú ti počas pôrodu infúzne podávané antibiotiká. Tie úspešne zabránia prenosu infekcie na bábätko.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.

2. Prípadný screening pre odhalenie rastového problému

Možno ti lekár odporučí, aby si podstúpila ešte jedno ultrazvukové vyšetrenie, a to screening v 36. alebo 37. týždni tehotenstva. Ten sa zameriava na odhalenie prípadných rastových reštrikcií.


Rastová reštrikcia plodu (FGR) je komplikácia, kedy nenarodené dieťa nedosahuje správnu veľkosť, a to v dôsledku nejakého problému – najčastejšie ide o nedostatočnú funkciu placenty. Takýto stav ohrozuje zdravie aj život dieťaťa, preto je dôležité, aby na to lekári prišli včas.


Video: 36., 37., 38., 39. a 40. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


36. týždeň tehotenstva v číslach

36. týždeň tehotenstva, mesiac, trimester

36. týždeň tehotenstva = 1. týždeň deviateho mesiaca, 3. trimester.


Lekár zapíše údaj: 35 týždňov + 0 dní až 35 týždňov + 6 dní (skrátene: 35tt + 0 až 35tt + 6).


36. týždeň tehotenstva tvorí:

  • 35tt + 0 = prvý deň 36. týždňa tehotenstva,
  • 35tt + 1 = 35 týždňov + jeden deň (druhý deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 35tt + 2 = 35 týždňov + dva dni (tretí deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 35tt + 3 = 35 týždňov + tri dni (štvrtý deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 35tt + 4 = 35 týždňov + štyri dni (piaty deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 35tt + 5 = 35 týždňov + päť dní (šiesty deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 35tt + 6 = 35 týždňov + šesť dní (siedmy deň 36. týždňa tehotenstva),
  • 36tt + 0 = prvý deň 37. týždňa tehotenstva.
  • 36. týždeň od poslednej menštruácie.
  • Približne 4 týždne do pôrodu.

36. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
35tt+024535
35tt+124634
35tt+224733
35tt+324832
35tt+424931
35tt+525030
35tt+625129

Mohlo by ťa zaujímať

Deviaty mesiac tehotenstva

Deviaty mesiac ťa odprevadí k novej životnej etape – k narodeniu tvojho dieťatka. Ak je to tvoje prvé tehotenstvo, už navždy budeš mamou, a ak doma jedného drobca máš, stane sa z neho starší súrodenec. Čo ťa do tohto okamihu ešte čaká a na čo by si nemala zabudnúť? Poď sa pozrieť, ako prebieha finálny mesiac tehotenstva.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu v snahe vyvolať pôrod.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku.

Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.


Viac o 36. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.

  • Opýtaj sa odborníka
    • Máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí? Opýtaj sa jedného z našich odborníkov! Naše Poradnezadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
  • Pridaj sa do tematických skupín
    • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 36. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
    • Tematické skupiny

<< 35.týždeň tehotenstva / 37.týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s 36. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 36. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke