Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

36. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 36. týždni tehotenstvaV 36. týždni tehotenstva je bábätko už takmer pripravené na svet. Časti jeho tváre fungujú už na výbornú. Otvára a zatvára ústočká a oči, špúli pery, skúša mimické svaly. Jeho pokožka stále naberá podkožný tuk, ktorý v tomto období výrazne ovplyvňuje váhový prírastok dieťaťa. Jeho hmotnosť môže činiť už 2,6 kg a je dlhé okolo 47,4 cm. Spomínané tukové tkanivo sa tvorí a usadzuje tiež na kolenách a lakťoch. Chrupavky v tele dieťaťa sú už tiež veľmi pevné.

Telo bábätka je od predchádzajúcich týždňov pokryté jemným ochlpením (lanugo) a tiež mazom, ktorý ho chránil pred pôsobením plodovej vody, v ktorej po celých deväť mesiacov dieťa pláva. Toto ochlpenie z povrchu detského telíčka postupne opadáva a silnie sekundárne ochlpenie (vlasy, riasy, obočie). Niektoré deti sa narodia chlpaté a s hustým vlasovým porastom. Naopak niektoré bábätká prídu na svet iba s jemnými vláskami a ochlpením.

Jeho lebka je neuveriteľne pružná, pretože lebečné kosti ešte nie sú úplne zrastené. K ich zrastu dôjde až v priebehu prvého roku života dieťaťa. Tým, že je lebka pružná, sa pripravuje na priechod pôrodnými cestami a teda aj úzkym krčkom maternice. Akonáhle bude hlavička cestami prechádzať, dokáže sa zmrštiť a vytvarovať tak, že to neublíži ani bábätku, ani rodičke.

Pretože má bábätko v maternici výborne vyvinutý sluch, je dobré, keď sa k nemu mamička prihovára, spieva mu či púšťa pesničky. Dieťa si tieto zvuky bude pamätať aj po príchode na svet a práve tie ho môžu neskôr upokojiť, keď bude plačlivé alebo mrzuté.

V 35. - 37. týždni odoberá lekár odoberá ster z pošvy tehotnej ženy, aby určil, či sa u nej vyskytuje streptokoková infekcia skupiny B4 (tzv. GBS). Ak u ženy táto infekcia sterom potvrdená bude, budú jej v priebehu samotného pôrodu32 podávané antibiotiká, aby sa zabránilo prenosu infekcie na dieťa.

Pretože sa tehotenstvo blíži ku koncu, je sprevádzané rôznymi opuchmi končatín, za ktoré je zodpovedné ukladanie vody v tele. Pre úľavu je vhodné veľa odpočívať, s nohami hore alebo ležaním na ľavom boku. Tieto polohy zrýchľujú krvný obeh a podporujú pohyb tekutín v končatinách. Riešením opuchov ale nie je vynechanie príjmu tekutín! Stále platí, že by tehotná žena mala vypiť niekoľko litrov tekutín denne k odplaveniu nečistôt z obličiek, zaistenie dobrej stolice a udržaniu objemu krvi - a to aj napriek tomu, že ju trápia opuchy končatín.

Stále častejšie sa tiež môžu ozývať kontrakcie signalizujúce blížiaci sa pôrod. Na druhú stranu, ak žena trpela pálením záhy, je možné, že sa tento stav zlepší, pretože dieťa pred pôrodom klesá hlavičkou stále nižšie k panve a tento pokles žene v mnohom uľaví.

Vyšetrenia v 36. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ku koncu tehotenstva však mnoho budúcich mamín navštevuje poradňu častejšie ako raz mesačne. Frekvenciu aj počas bezproblémového tehotenstva určuje gynekológ alebo je daná zvyklosťami pracoviska.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
GBS skríning4 (ster z pošvy) skríningové vyšetrenie na odhalenie streptokokov skupiny B 35.-37 tt
CTG (kardiotokografia, pásy, monitor) sledovanie stavu plodu v maternici zvyčajne od 36.tt 1x týždenne

36. týždeň tehotenstva v číslach

36. týždeň tehotenstva

  • 36. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 34. týždeň od oplodnenia
  • približne 4 týždne do pôrodu
  • lekár píše: 35 týždňov + 0 dní až 35 týždňov + 6 dní (skrátene 35tt + 0 až 35tt + 6)

36. týždeň tehotenstva po dňoch

36. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 35. týždeň tehotenstva / 37. týždeň tehotenstva >>

Viac o 36. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20090410065032/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#36
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 36. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 36. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť