Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dýchavičnosť v tehotenstve

dýchavičnosť v tehotenstveMedzi veľmi časté ťažkosti v tehotenstve patrí tiež pocit nedostatku kyslíka a rýchle zadýchanie, čo spôsobuje dýchavičnosť v tehotenstve. Dýchavičnosť spravidla sprevádza druhú polovicu gravidity. Nastávajúca mamička má pocit, že sa jej nedostáva vzduchu už po pár krokoch alebo pri bežnej činnosti, ako je napríklad upratovanie.

Veľakrát sú tieto ťažkosti v tehotenstve1 spôsobené rastúcou maternicou, ktorá takto utláča pľúca, ale môže sa tiež jednať o počiatočné príznaky anémie (nedostatok železa), ochorenie srdca či štítnej žľazy . Dýchavičnosťou tiež viac trpia nastávajúce mamičky viacerčatiek.

Tieto ťažkosti majú dve spolu súvisiace príčiny.

Viac krvi potrebuje viac kyslíka

Primárnou príčinou dýchavičnosti je zvýšená potreba kyslíka. Počas tehotenstva dochádza v tele nastávajúcej mamičky k zvýšeniu objemu krvi, ktorej hlavnou úlohou je zabezpečiť dostatok kyslíka všetkým tkanivám organizmu mamičky i plodu. Srdce a pľúca sú tak nútené pracovať oveľa rýchlejšie, preto tehotné ženy často zaznamenávajú zrýchlený pulz a rýchlejšie dýchanie. Jedná sa o reakciu organizmu v snahe pokryť zvýšenú potrebu kyslíka. Hoci sa srdce aj pľúca snažia dodať telu dostatok kyslíka, napriek tomu vzniká kyslíkový deficit a nastávajúce mamičky sú zadýchané a tzv. lapajú po dychu.
Tieto ťažkosti sa však vyskytujú najmä pri telesnej aktivite a po chvíľke oddychu opäť vymiznú.

Rastúca maternica utláča pľúca

Ďalšou príčinou dýchavičnosti v tehotenstve sú tzv. utláčané pľúca. Rast bábätka1 v brušku samozrejme znamená aj to, že spolu s ním rastie aj maternica, ktorá sa pomaly rozpína ​​vnútri tela a utláča tak vnútorné orgány. Medzi tieto utláčané orgány patrí aj bránica, ktorá oddeľuje dutinu hrudnú od dutiny brušnej a napomáha tak dýchaniu.

Pri stiahnutí bránice dochádza k zväčšeniu priestoru v pľúcach, čo umožňuje voľný priechod vzduchu smerom dovnútra (nádych), pri jej povolení dochádza k výdychu. V momente, kedy začne rastúca maternica utláčať zvnútra bránicu, dochádza k zmenšeniu priestoru pre nádych. Tým sa zmenšuje aj kapacita pľúc a v okamihu väčšej telesnej aktivity pľúca nestíhajú dostatočne zásobovať telo kyslíkom. Krv je tak málo okysličená a vzniká dýchavičnosť.

Tieto ťažkosti, rovnako ako v prvom prípade, vymiznú po chvíľke pokoja a odpočinku.

Video: Ako sa telo mení počas tehotenstva

Ako teda na tehotenskú dýchavičnosť

Zmierniť ťažkosti s dýchavičnosťou môže napr. tehotenská joga a dychové cvičenia. Všeobecne však na tehotenskú dýchavičnosť lieky neexistujú, útechou pre budúce mamičky môže byť len to, že pôrodom32 tieto ťažkosti vymiznú .

Skrytá srdcová vada

Ak sa budúca mamička často rýchlo zadýcha, aj pri bežnej činnosti či dokonca v pokoji, je nevyhnutné o tom informovať lekára. Na vine by mohla byť menšia skrytá srdcová vada, ktorá doteraz nebola diagnostikovaná a odhalí ju práve až tehotenstvo.
Dýchavičnosť v tehotenstve

Štítna žľaza

Dýchavičnosť v tehotenstve môže mať na svedomí aj zlá funkcia štítnej žľazy. Ak je zadýchavanie výrazné a časté aj v čase odpočinku, či pokoja alebo dokonca s pocitom mdloby, horúčavy a potenia, je vhodná včasná konzultácia s lekárom. Ten, po zvážení situácie, nastávajúcu mamičku odošle na endokrinológiu, kde jej bude na základe krvných testov odporúčaná prípadná liečba.

Chudokrvnosť (anémia)

Dýchavičnosť môže spôsobovať aj nedostatok železa, je preto vhodné o svojich problémoch hovoriť s lekárom, ktorý sa bude snažiť nájsť optimálne riešenie.

Hmotnostný prírastok počas tehotenstva

Dôležité je tiež venovať pozornosť hmotnostnému prírastku36, príliš veľa kilogramov naviac samozrejme telu nastávajúce mamičky neprospeje, ba práve naopak.

Viac o dýchavičnosti v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotn...
  2. http://vasemiminko.cz/clanky/potize-ktere-se-mo...
  3. https://web.archive.org/web/20161026171845/http...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s dýchavičnosťou v tehotenstve

Máš skúsenosť s dýchavičnosťou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť