Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.

Video: Materské desatoro: Pribrala som počas tehotenstva 20 kíl.

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov na tému Materské desatoro klikni na YouTube kanál Modrého koníka.

V prvom trimestri1 zvyknú niektoré ženy trpieť nevoľnostami a vracaním. Miesto pribratia na váhe, naopak schudnú. Priberanie by sa malo dostaviť po odoznení nevoľností. Rýchlejšie priberanie nastupuje v druhom trimestri. Ak by ste však priberali prirýchlo, je dobré konzultovať to s lekárom.

V prípade malého hmotnostného prírastku hrozí, že sa dieťatko narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. V prípade príliš veľkého hmotnostného prírastku, hrozia žene problémy s dychom, kŕčové žily, problémy s pohybom, príp. aj psychické problémy vyplývajúce zo zvýšenej telesnej hmotnosti.

Priberanie v tehotenstve

Hmotnosť ženy pred tehotenstvom Podváha Normálna hmotnosť Nadváha Obezita
Optimálny hmotnostný prírastok 12 - 18 kg 9 - 12 kg 7 - 10 kg 5 - 7 kg
V 1. trimestri 2,3 kg 1,2 kg 1 kg 0,7 kg
V 2. a 3. trimesteri 0,5 kg/týž. 0,40 kg/týž. 0,25-0,35 kg/týž. <0,25 kg/týž.

Rozloženie hmotnostného prírastku ku koncu tehotenstva

Orgán Prírastok hmotnosti
Dieťa 2,5 - 3,7 kg
Maternica 1 kg
Placenta 0,5 kg
Zväčšené prsia 0,5 - 1 kg
Plodová voda 1 kg
Zvýšenie množstva krvi v tele 1,1 - 1,8 kg
Zvýšenie množstva zadržiavaných tekutín 1,8 kg
Materské zásoby tukov 2 - 3 kg
Spolu 10,4 - 14 kg

Priberanie pri viacpočetnom tehotenstve

Pri tehotenstve s dvojčatami1 alebo viactorčatmi je predpokladaný vyšší hmotnostný prírastok ako pri tehotenstve s jedným dieťaťom. Nárast telesnej hmotnosti závisí na viacerých faktoroch (výška, typ postavy a hmotnosť pred tehotenstvom).

V priemere priberú ženy počas tehotenstva s dvojčatami 15 - 22 kg. Pri trojčatách sa váhové prírastky pohybujú medzi 20,5 - 23 kg v 32. - 34. týždni tehotenstva. Pri trojčatách je priemerný nárast hmotnosti 0,48 kg za týždeň do 24. týždňa tehotenstva, po tomto týždni 0,96 kg / týždenne. Pri štvorčatách bol zaznamenaný nárast hmotnosti 20,8 - 31 kg v 31. - 32. týždni tehotenstva.

Pri viacpočetnom tehotenstve niektorí odborníci odporúčajú pribrať viac v začiatkoch tehotenstva (do 28. týždňa tehotenstva) z dôvodu väčšieho rizika predčasného pôrodu. Týmto sa dá dosiahnuť výrazne zníženie nezrelosti novorodenca, zvyšuje sa pôrodná hmotnosť dieťaťa a znižuje úmrtnosť novorodencov.

Optimálne hmotnostné prírastky pri tehotenstve s dvojčatami

Hmotnosť ženy pred tehotenstvom Podváha Normálna hmotnosť Nadváha Obezita
Optimálny hmotnostný prírastok Nie je určený kvôli nedostatku údajov. 17 - 25 kg 14 - 23 kg 11 - 19 kg

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20170425024917/http://www.aufeminin.com/grossesse/poids-et-grossesse-...
  2. http://naitreetgrandir.com/fr/grossesse/sante-bien-etre/fiche.aspx?doc=prise-de-poids-durant-gros...
  3. https://web.archive.org/web/20141004234006/http://www.medon.sk/index.php/castokladene-gynekolog/1...
  4. Institute of Medicine and National Research Council. Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington, DC: The National Academies Press, 2009. Dostupné online: http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=12584&page=4
  5. http://www.fitpregnancy.com/pregnancy/pregnancy-news/gaining-weight-three
  6. ©Depositphotos.com/[lanakhvorostova]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s priberaním v tehotenstve

Máš skúsenosť s priberaním v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
beatrix85  11. sep 2018

Pribrala som málo.

Myslím že to je s priberaním u každej ženy veľmi individuálne, niektorá priberie veľa, iná málo bez ohľadu na to koľko zje, má na to vplyv aj genetika. Ja som pribrala len 7,5kg a to som jedla v prvom trimestri fakt veľa, zle mi vôbec nebývalo, tak som sa napchávala. Malý mal 3300 a 51 cm. Čiže úplne normálne dieťa. Tak ako predtým som vyzerala po šestonedelí. A som štíhla baba, čo sa skôr píše, že štíhle priberú viac :-) Takže podľa mňa je to veľmi individuálne.
4 poďakovania
ja_bb  10. sep 2018

Každý je iný

Myslím, že ani pri váhe nemôžeme porovnávať chudé a plnšie ženy. Ja som mala necelých kg, keď som začínala tehotenstvo a končila som na necelých 60 kg, to znamená necelých 12 kg. Doktorka moja mi vravela, že ona mala 48 kg a pribrala 25 kg. Tak ako sa nemajú porovnávať deti, by som zakázala porovnávať aj priberanie žien :-)
4 poďakovania
julia204  9. sep 2018

Priberanie v tehotenstve

Ahojte, pridám aj ja moju skúsenosť. Celý svoj život som bola chudučká, lekári zistili, že mám rýchly metabolizmus a mám byť za to vďačná. Takže od 18 rokov som vážila stále rovnako 45 -47kg. Keď som otehotnela, mala som 29 rokov a 45 kg. Prvý mesiac som schudla 4kg, nakoľko mi bolo zle a stále som vracala, pri kontrole lekár pohrozil, že pri ďalšej kontrole, ak nepriberiem, aspoň 3kg, pôjdem ležať do nemocnice na infúzie. Našťastie nevoľnosti a vracanie ustúpili a ako tak som pribrala. Do pôrodnice som išla s váhou 61kg. Malý sa narodil o 3 týždne skôr. Deň pred pôrodom lekár tvrdil, že malý má cca 2500 gramov a nakoniec vážil 3 360 gramov. Najväčšie priberanie začalo posledný mesiac. Po pôrode ma vážili, bola som ľahšia o 8 kg a ďalších 8 dole do pol roka, ako som kojila. Odvtedy mám zasa stále svojich 45 kg.
3 poďakovania
alexandrah  8. sep 2018

Pribrala som 11 kíl

Ja som tiež pribrala 11 kíl. Pred tehu som mala 45, pred pôrodom - v 40 tt 56 kg. Lekár sa smial, že aspoň 60 môžem mať, že to býva váha pred tehu. Ale som aj maličká. Nič som špeciál nerobila. Nemala som žiadne, špeciálne chute. Je pravda, že pribrať menej je oveľa zdravšie, aj pre matku, aj pre bábo. Ale stane sa, že sa žena naleje vodou, a potom priberieš veľa, čo ale hneď po pôrode odíde. Nie je to ale žiaden mýtus, pribrať málo, to si skôr niekto, kto si ospravedlňuje veľký váhový prírastok, takto často vykladá.
0 poďakovaní
majusska202  8. sep 2018

Schudla som 14 kíl

Moje prvé tehotenstvo bola katastrofa. Do 5. mesiaca som intenzívne vracala a schudla 14 kíl... Žiadne brucho nič... Vracala som až do 9. mesiaca, dokonca v deň pôrodu... Pribrala som 6 kíl od váhy kedy som prestala chudnúť.... Keď som porodila, mala som takú váhu ako nikdy v živote. Aj mi ta váha ostala.

Teraz som druhýkrát tehotná, končím 3. mesiac a o 5 kíl ľahšia. Zase len vraciam.
Všetky kamošky mali problém, čo na seba, lebo mali brucho. Môj problém bol, čo na seba, lebo mi je všetko veľmi veľké.

Nikomu neprajem moju skúsenosť, lebo je to fakt hrozné.
1 poďakovanie
marthuska  8. sep 2018

Stravovanie

Ideálne je sa stravovať zdravo stále. Opakujúca sa chuť na niečo v tehotenstve je väčšinou preto, že žena má málo plnohodnotnej - skutočnej stravy. Treba sa zamyslieť a uvedomiť si, že bábätku sa vyvíja celé telíčko. Zo sladkostí a z hranoliek mu nenarastie nič zdravé. Čo bábätku chýba, zoberie si z tela matky a potom sú ženy v 45ke zničené. Každý má možnosť voľby. Veľa zdravíčka. A ešte jedna poznámka, váha, ktorú žena priberie, nemá nič spoločné s mierami bábätka pri pôrode. Jediný súvis je pri ženách, ktoré majú cukrovku, ich bábätká sa môžu narodiť väčšie.
4 poďakovania
misiak8  8. sep 2018

Dá sa to 😉

Začínala som s 57. A v 9. mesiacoch som mala 69. Ciže tabuľkových 12. A to si dovolím tvrdiť, že som bola skôr naliata vodou, keďže bolo leto. V pôrodnici ostalo 10 kg. A to mala malá len 2760 g.
0 poďakovaní
rajna  7. sep 2018

Priberanie v tehotenstve

Ja som začínala s 55kg. Rodila som o 13kg ťažšia. Čiže 68kg pripadala som si ako slon a to mi ešte gynekologička naložila že som veľa pribrala. Chvála Bohu, malinká je zdravá a mne ostali 2kg. Ale nesťažujem si mám 175 cm, tak 57kg je v pohode
1 poďakovanie
lienka2407  7. sep 2018

Priberanie v tehotenstve

Ja som pri prvom tehotenstve pribrala 16 kíl a teda išli dole veľmi ťažko a ani sa mi to nepodarilo. V druhom s dcérkou som si už dávala na váhu pozor a pribrala som 11 kíl a po tehotenstve, keď mala dcérka 3 mesiace som schudla ešte viac, dokopy 22 kíl za cca rok. A cítim sa skvelo, hoci som už 3 pribrala, udržujem si váhu 62 kíl a je to super.
1 poďakovanie
noname26  7. sep 2018

Keď tabuľky sú na nič

No, podľa tých tabuliek trpím ťažkou podvýživou, a to nosím konfekčnú veľkosť 36 - 40 ( hruškovitá postava). Pri prvej dcére som pribrala 22 kg. Rodila som 2 týždne pred termínom. Pri druhej len 15 kg. Nakoľko som mala stres s kúpou domu a sťahovaním. A rodila som 3 týždne pred termínom. Kamarátka s podobnými mierami pribrala len 9 kg- Moja krstná mama vyše 30 kg Proste tie tabuľky sú fakt nanič. Treba pozerať na výživu, pohyb, aké je bábätko, ako sa mu darí. Dobre sa musí cítiť bábo aj maminka. Ostatné sú len nepodstatné teórie.
1 poďakovanie
soldi  5. sep 2018

Pribrať iba 12 kíl? Však to sa nedá! :-)

Mňa vždy zaujímalo, že odkiaľ sa beriem fáma, že v tehotenstve má žena priberať maximálne 12 kíl :-) Myslím, že väčšina chdých / štíhlych žien priberie viac. Ja som pri prvom pribrala kíl. Pri ďalších dvoch 25 a 22 kíl. Teraz som tehotná znova, začínam 7. mesiac a už mám plus 10 kíl. A to sa fakt od rána do večera nezastavím, bicyklujem, plávam, trénujem pole dance, behám okolo dvojročného. Neprejedám sa, akurát jem dosť ovocia, keďže je sezóna.

Už ani neriešim tú váhu, keďže do roka a pol od pôrodu som väčšinou na pôvodnej. Vždy sa len pousmejem, keď mi niekto (väčšinou netehotný 😂 ) tvrdí, ako mám pribrať maximálne 12 kíl :-)
18 poďakovaní
cupakabricka  8. nov 2015

Priberanie v tehotenstve

Ahojte.

Ja som začínala na 65 kg. Teraz mám 83 kg. Aaa som zatiaľ v 25 tt.

Je to moje tretie dieťa. Mám už dve dospelé deti. Neprejedám sa veľmi, aj keď mi občas viac chutí ako po iné dní...

Prestala som mať chuť na tatársku omáčku, ale zato vypijem aj 3 l mlieka. Neviem, prečo sa mi ho tak veľa žiada. Jem aj ovocie veľa / všetky. Robím si taký mix vitamínovej bomby :) / A mám občas chuť aj na sladké ale moc to nepreháňam :)

Mám aj anémiu. Beriem sorbifer durules na železo.

Neviem, či váha pôjde ešte hore, ale už sa len bude držať okolo tej 80-tky. Mám aj vyšší vek 43, ale verím, že bude všetko v poriadku.

Prajem vám pekný deň. :)
7 poďakovaní
rebeka1993  21. sep 2015

Tehotenstvo s dvojičkami

Ja som pri prvom tehotenstve pribrala presne 10 kíl. Dcérka sa narodila s mierami 3300 g a 50 cm. Ukážkové :-D

A teraz čakáme dvojičky jednovaječné. Som v 32 tt a zatiaľ som pribrala 3 kilá. Jem normálne. Nie za dvoch (troch:-D), ale nedržím diétu a pod. Zjem všetko, čo mi chutí a koľko mi chutí. Uvidíme s akou váhou pôjdeme rodiť ;-)
2 poďakovania
mellani28  16. apr 2015

Ahojte

Tak dievčatá, moja skúsenosť s tehotenstvom je taká, že som do 4. mesiaca pravidelne vracala ráno, na obed a aby mi nebolo málo, ešte aj večer :-D. Jediné, z čoho mi naozaj nebolo zle a dokázala som to jesť stále dookola, tak to boli pre mňa hranolky a syr. Pre mňa jediné menu, z ktorého mi nebolo vôbec zle.

Žáha ma pálila asi od 5. mesiaca, takže som pila colu na litre. Jedine ona ako tak zaberala. Neskôr som už mala pestrejší jedálniček, ale o zdravej strave sa teda nedalo veľmi hovoriť. Chute ma jednoducho nepustili. I keď som pila a jedla veľa vitamínov, ale dnes viem, že keby čakám druhé dieťa, tak určite nepijem exotické ovocie a nejem čokoládu a hodne veľa iných vecí. Pretože, ako sa po pôrode ukázalo, malý mal ekzém po celom telíčku :/. Takže pre mňa z toho vyplýva, že nie vždy zdravá strava a vitamíny sú to naj pre nás a naše dieťa.

Po pôrode som musela dodržiavať diétu. Musela som len všetko čerstvé, žiadne koreniny, a už vôbec nie sladkosti. Všetko, kde sa nachádzali konzervanty, som musela vylúčiť, samozrejme nič s Éčkami a už vôbec nič štiplavé, žiadna exotika (kojila som dva roky). Takže dva roky prísnej stravy + ešte mlieko a syry som musela s mierou, pretože všetko sa ihneď objavilo na synčekovi.

Moja predpôrodna váha bola 62kg. Keď som išla rodiť, mala som niečo cez 90kg. Zo začiatku som priberala po kile a neskôr to boli 2.5kg za týždeň. Keď sa mi malý narodil vážil 3960g. Z nemocnice som odchádzala s váhou 88kg. Keď mal malý 8 mesiacov, mala som o 4kg menej ako pred pôrodom (59kg kosť a koža). Všetky tie kilá išli rýchlo preč.

Po dvoch rokoch, čo som prestala kojiť, som začala rýchlo priberať. Za 3-4 mesiace som pribrala 4kg. No hneď na jar minulého roku sme začali korčuľovať a s mierou cvičiť. Dnes vážim toľko, čo pred pôrodom a cítim sa skvele. Pravidelne cvičím a spevňujem, čo sa dá ;).

Taká je moja skúsenosť ;)

V tehotenstve som bola veľmi kľudná. Absolútne nič a nikdo ma nedokázal na.rať. Jednoducho, som si to užila na max. aj s tými nevoľnosťami. Dokázala som prespať aj celý deň v kuse ;). A tie kilá neľutujem a ani mi neboli nejak na príťaž. Brala som to, že to tak malo byť ;).
7 poďakovaní
cessy  13. apr 2015

Priberanie v tehotenstve

Ja som pribrala presne 20kg.

Nijako som toto priberanie neriešila, neprejedala som sa, jedla som normálne a kilá išli dosť rýchlo hore. Lekár má neupozorňoval, že by to bolo nejako veľa. Teraz viem, že to bolo dosť :-| .

Malý sa narodil s váhou 3550 g. Ďalších 8 kg som nechala v pôrodnici. Kojením som dokonca schudla pod moju predpôrodnú váhu. Po ukončení kojenia som sa nejako vypapkala a tých 8 kg si nosím so sebou doteraz. ;-)
0 poďakovaní
luckagallik  3. nov 2014

Priberanie počas tehu

Pred tehotenstvom som mala 56 kg. V 1. trimestri som ešte schudla 2 kg kvôli silným nevoľnostiam. Potom sa to rozbehlo, priberala som cca 4-5 kg za mesiac. Rodila som v 41tt. s váhou 81 kg. Dcéra Karin vážila 4075 kg. Z pôrodnice som odchádzala s váhou 71 kg. Za 14 mesiacov sa mi podarilo schudnúť na pôvodnú váhu.
3 poďakovania
paki78  2. júl 2014

Druhýkrát inak.

Ahojte,
ja som počas prvého tehotenstva začínala so 62 kg a rodila som 88 kg. A to som v prvom trimestri nič nepribrala. Na pôvodnú váhu sa mi už nepodarilo vrátiť. Zastala som na 70 kg, čo nebolo hrozné, keďže mám 174cm.

Teraz po 9-tich rokoch som znovu tehotná a mám termín o 2 týždne. Doteraz som pribrala cca 12kg. Dúfam, že to už nepôjde moc hore. Faktom ale je, že pri druhom tehotenstve som si dávala väčší pozor na to čo a hlavne koľko toho zjem. Niežeby som sa nejak extrémne obmedzovala, ak mám chuť na zmrzlinu, tak si ju dám, ale jednu. :-)
3 poďakovania
lucikos  30. jún 2014

Aj 30 sa dá ...

Tehotenstvo som začínala so 65 kg. Prvý trimester som pribrala 3 kg. No a potom, čo týždeň to 1 kg. Tak na konci v 41tt to bolo 30 kíl! Nikto mi to aj tak neveril. A to som nejedla viac ako obvykle. V pôrodnici zostalo 10 kg. Dcérka má 9 m. a ja mám ešte 9 kg na sebe. Ale snáď to ešte do jej prvých narodenín stratím :-N

Možno to priberanie bolo pohodičkou. Pretože mne bolo v tehotenstve lepšie ako netehotnej. Nepoznala som žalúdočnú nevoľnosť, opuchnuté nohy, prestali ma bolieť kŕčové žili, nespravili sa mi, napriek obrovskému "brušku" strie. Všetci mi hovorili ako som opeknela a nikto ma nedokázal 9 mesiacov naštvať :-D
9 poďakovaní
danka1611  28. jún 2014

Priberanie v tehotenstve s 1 dieťaťom

Moja osobná skúsenosť s priberaním počas tehotenstva bola taká, že v prvom trimestri som chudla, kedže som dosť vracala. Ale potom to šlo už len a len hore s hmotnosťou. Ja som mala počiatočnú váhu 55 kg a na konci tehotenstva som mala 80 kg, takže som dosť pribrala. Malý keď sa narodil vážil 3700 g. Z nemocnice som odchádzala s váhou 75 kg, takže dosť. A teraz po roku mám váhu 65 kg. Avšak mne teraz zistili nižšiu činnosť štítnej žlazy, takže aj to chudnutie ide pomaly. Rada by som to aspoň z toho bruška ešte dala dole, lebo si veľa ľudí myslí, že som zas tehotná.
0 poďakovaní
vojmata  27. jún 2014

Priberanie v tehotenstve - dvojičky

Ja som mala na začiatku tehotenstva 62 kg. V 34. týždni som šla do nemocnice so 72 kilami. Tam som vďaka "výbornej" strave schudla. V deň pôrodu, v 36. týždni, som mala 70 kg. Celkovo som pribrala 8 kg. Deti boli veľké. Syn 2850g, dcéra 2800g. Chodili sa na nich pozerať doktori a sestry z rôznych oddelení, že také rovnaké dvojičky ešte nevideli. Bolo to trochu čudné... 3.deň po pôrode ma vážili, mala som 58 kg. Takže pri pôrode som dala dolu 12 kg. Váhu si držím dodnes ( deti už majú 3 roky).

Ja som sa v tehotenstve naučila jesť pravidelne a skoro som sa odnaučila jesť mäso. Keď som bola len trošku hladná, okamžite mi bolo nevoľno. A ako mi bolo, keď som zacítila pach mäsa, to radšej ani nespomínam. Ranné nevoľnosti som mala asi 5 mesiacov ( a nie len ráno...). Vždy som mala po ruke obyčajné pukance, trik mojej mamy. :-)
1 poďakovanie
michaela80  21. jún 2014

Priberanie v tehu...

Pred tehotenstvom som vážila 58 kg. Moje ranné nevoľnosti vyústili až do hospitalizácie, nakoľko som už ani vodu neudržala v sebe. Ale našťastie som išla dole iba 1 kg. V 25 tt ma pre predčasný pôrod (potrat)/ zobrali do nemocnice. Moja váha bola 63 kg. V nemocnici som ostala 12 týždňov a tam som schudla na 61 kg. Lekár to neriešil, nakoľko malinka rástla svojim tempom. Porodila som v 36+6 urgentnou sekciou a váha našej princeznej bola 2300 g a domov na 6.- ty deň som prišla s plochým bruškom a váhou 57 kg. Žiadne kg navyše som síce nemala, ale bola som zase úplne slabá po dlhom pobyte v nemocnici
1 poďakovanie
karakula  20. jún 2014

Moje priberanie v tehotenstve s prvým bábätkom.

Ahojte.
Ja som prvý trimester taktiež pár kíl schudla, keďže som celé dni vracala a veľa som do seba nedostala. Ale potom to už pekne išlo :-)

Pred otehotnením som mala 62 kíl, presne v deň pôrodu 80 kg. Dcérka vážila 3330g a týždeň po pôrode váha ukazovala 65 kg. Teraz vážim zas 62 kíl, takže som úplne spokojná, aj keď mám pocit, že sa oveľa viac prežieram. Síce kojím, ale to je výhovorka ako keď som bola tehu. :-D
0 poďakovaní
barborav  20. jún 2014

Nepriberanie počas tehotenstva

Vždy som bola bacuľka. Keď som otehotnela, vážila som 93 kg. Keď som išla rodiť, vážila som 96. A z pôrodnice som odchádzala s váhou 89kg. Čiže som počas tehu schudla. A to tak, že som začala jesť pravidelne a zdravo. Aby mal drobec všetko. Minule písali článok o tom, že je nenormálne, keď žena schudne počas tehotnosti. Normálne to veru je a naozaj som nehladovala. Ak bola chuť, dala som si aj tatarák a aj rezeň :-D
9 poďakovaní
sheila72  19. jún 2014

Moje priberanie v tehotenstve ako prvorodičky

Pribrala som 13 kg. Malá mala váhu 3200 g a po pôrode som mala nadváhu 5 kg. Kedysi dávno nám jedna profesorka povedala, že optimum je pribrať okolo 12 kg a zvyšok je už skôr prejedanie. Samozrejme to závisí od viacerých faktorov, ako je rýchlosť metabolizmu, vek rodičky a.i. (niekto sa môže kľudne najesť a nepriberie, iný zje jeden keks a má kilo navyše:)) Schudla som veľmi rýchlo, dokonca po 3 mesiacoch som mala o 4 kg menej, ako bola moja pôvodná váha a to som nedržala žiadne diéty, ani necvičila. Skôr to pripisujem nedostatku spánku. Akurát tie strie ostali.
1 poďakovanie
minimidimaxi  17. jún 2014

Priberanie v tehotenstve s 1 dieťaťkom

Až sa mi to zle píše, keď vidím váhy mamičiek dvojičiek. Ale tak ja som počas tehotenstva pribrala 30 kg. Rodila som v 42tt a Lenka mala pri pôrode 4 700g. Hneď v pôrodnici som schudla 11 kg a počas prvého mesiaca ďalších 11 kg, o ostatných pomlčím :D

Nemala som pocit, že by som sa prejedala. Dokonca som prvý trimester chudla v dôsledku vracania. Ale takéto váhové prírastky máme genetické. Moja sestra pribrala v tehotenstve vyše 20 kg, mama pri obidvoch tehotenstvách 25kg. Ja sama som sa narodila v 36tt a vážila som 3 700 g, môj muž mal cez 4 kg, môj ujo 5,2 kg a mohla by som pokračovať :)
5 poďakovaní
bibi24  17. jún 2014

Priberanie počas tehotenstva s dvojičkami

Ja som pribrala počas tehotenstva len 11 kg. Začínala som so 61 kg a skončila so 72 kg. Chlapci sa narodili v ukončenom 37. týždni, vážili 2810 a 2550 g. V nemocnici som nechala 10 kg. A doma to išlo samé od seba veľmi rýchlo dole až som sa dostala na váhu 53 kg, čo už bolo veľmi veľmi málo (zrejme dojčením). Postupne, ako sa blížil 1. rok chlapcov som začala priberať (aj dojčenie som začala obmedzovať) a dostala som sa na váhu 59 kg, ktorú si držím niekoľko mesiacov. Stravujem sa normálne, nepreháňam to, ale ani sa nejak neobmedzujem. Cvičím kvôli spevneniu. Ale to už je iná téma. :-)
1 poďakovanie
anickao  16. jún 2014

Priberanie s dvojičkami

Ja som pribrala 18 kg. Začínala som so 70 kilami. Keď som prišla z pôrodnice mala som 75 kg a doma dve zdravé dievčatká (2400 a 2150 g ). Teraz mám 65 kg a som na svojej dlhoročnej váhe pri výške 174cm :-D
1 poďakovanie
mireckaaa  16. jún 2014

Priberanie v tehotenstve s dvojkami

Moje dvojky majú 1 rok a 3 mesiace. Ja som pribrala zo 65kg na 88kg a rodila som v 36tt. Deti mali 2600g/50cm a 2450g/48cm. Z pôrodnice som odchádzala
o 17kg ľahšia - čiže so 71kg.

Nakoľko to bolo moje prvé tehu, tak som doslova v kuse "žrala" všetko :). Teraz si už dávam pozor (áno, opäť som tehu, ale len s jedným) a jem väčšinou, len keď som hladná alebo keď pri tých svojich dvoch stíham :) A teraz už nepriberám tak rapídne. Tak toľko :)
1 poďakovanie
hanicka78  15. jún 2014

Priberanie v tehotenstve pri dvojičkách

Zdravím,
ja som maminka ročných dvojičiek. Pred otehtnením som mala 47 kg. Rodila som predčasne v 34. týždni s váhou 67 kg. Pribrala som 20 kg. Dievčatá vážili 2760g a 2070g. Po roku mi ostalo 5 kilo, za ktoré som rada.
1 poďakovanie
katuska80  12. jún 2014

Priberanie v tehu pri dvojičkach

Ahojte,
aj ja som mamina dvojičiek 2,4-ročných. Keď som otehotnenela, mala som 65kg. Rodila som predčasne v 35tt s váhou 86 kg. Pribrala som 21kg, ale deti boli veľké. Mali 2710 g a 2460 g a obaja 46 cm. Z pôrodnice som odchádzala so 7 kg navyše.

Pribrala som v norme, a jedla som úplne všetko - hlavne na kilá pomarančov a snehurky cukríky :)
1 poďakovanie
slivocka  12. jún 2014

Priberanie v tehotenstve pri dvojičkách

Ahojte,
ja som prvé 3 mesiace schudla 6 kg, takže potom to išlo iba veľmi pomaly hore. Za celé tehotenstvo som pribrala iba 7 kg. V pôrodnici som nechala 14 kg. Takže po pôrode som mala -7kg ako pred tehotenstvom a to si držím dodnes :) Deti mali po narodení 3000g a 2540g.
2 poďakovania
dolijalu  12. jún 2014

Naše kilá:-)

Pribrala som dokopy 22 kg:-) Chlapci 2750g a 2620g, v 35+5tt. Naraz išlo naozaj 10 kg dole:-)
2 poďakovania
griska11  12. jún 2014

Priberanie pri dvojičkách

Pribrala som 23 kg. Deti dokopy mali 5500g. Optimum pri dvojičkách je ževraj 18-19 kg. Po odchode z nemocnice som mala dole 15 kg. Ostatné kg išli dole kojením. Momentálne po 1,5 som na predpôrodnej váhe.
1 poďakovanie
majka884  11. jún 2014

Priberanie s dvojičkami

Nechcem pôsobiť nejako odstrašujúco, ale ja v mojom tehu s dvojkami som pribrala 7 kg a to bolo moje posledné váženie pred pôrodom. Potom ma už sestrička odmietla vážiť :-| ..

Ale chcem povedať, že som v tehotenstve jedla normálne. Snažila som sa jesť pestrú stravu, nakoľko v prvom tehu som mala problém s tehotenskou cukrovkou. Takže moje deťúrence mali dostatok všetkého a narodili sa v 38. týždni tehotenstva s váhami 2 680g a 2 740 prirodzene :-) Pôrod bol bez komplikácii a hlavne rýchly :-)

Pravidlom jesť za dvoch,by som sa neriadila. Netreba sa prejedať, ale na druhej strane si dopriať všetko, čo si telo pýta, ale radšej častejšie a po menších dávkach...mne sa všetci smiali, že jem celý deň :-D
4 poďakovania
betina1984  11. jún 2014

Priberanie v tehu pri dvojčatách....

Ahojky,
takže aj ja som mamina dvojičiek, už 2,5-ročných. Keď som otehotnela, mala som cca 89 kg. Rodila som v 39tt. s váhou 96,5 kg. Takže som pri nich pribrala cca 7,5 kg. Boli donosení, mali 2850 g a 2550 g. Z pôrodnice som odchádzala s váhou 81,5 kg.

Takže ja som nejako rapídne nepribrala. Vôbec mi nechutilo jesť, ale keďže som mala nadváhu, bábätká si mali z čoho brať a nič im nechýbalo, aj keď ja som takmer nejedávala....
5 poďakovaní