Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Trojčatá

Niekedy sa stane, že je príroda k rodičom štedrá a narodia sa im trojčatá. Ide o troch jedincov, ktorý sa vyvíjajú v maternici ženy počas jej jedného tehotenstva.

Výskyt trojčiat

Prirodzene počaté dvojčatá sú vzácne. Narodenie trojčiat pripadalo v priemere na každý 8000. pôrod32. S rozšírením používania metód IVF6 sa počet trojčiat výrazne zvýšil.

Typy trojčiat

Vznik tehotenstva s trojčatami je rovnaký ako u dvojčiat.

  • Trojčatá jednovaječné - k oplodneniu vajíčka dôjde jedinou spermiou. Krátko po oplodnení sa vajíčko ryhuje a rozdelí tak, že namiesto jedného plodu vzniknú plody tri. Jednovaječné trojčatá sú vždy rovnakého pohlavia, majú zhodnú genetickú výbavu a sú si veľmi podobné.
  • Trojčatá dvojvaječné - vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvoma spermiami, pričom jedno z vajíčok sa následne rozdvojí a tak vzniknú jednovaječné dvojčatá, ktorá zdieľajú maternicu s ďalším plodom. Genetická výbava je potom u jednovaječných dvojčiat rovnaká, tretí plod má genetickú výbavu odlišnú. Rovnakým princípom vznikajú ďalšie viacpočetné tehotenstvo (štvorčatá, pätorčatá).
  • Trojčatá trojvaječné - vznikajú oplodnením troch vajíčok troma spermiami. Tu má každé bábätko vlastnú genetickú výbavu a pohlavia sú rôzne.

Video (CZ): Identické trojčatá

Tehotenstvo s trojčatami

Organizmus ženy je nastavený na jednopočetné tehotenstvo. Každé viacpočetné tehotenstvo, či už s dvojčatami1 alebo trojčatami je považované za nefyziologické. Vyšší počet plodov v maternici zvyšuje aj riziko vzniku možných komplikácií1. Tehotenstvo s trojčatami je vždy považované za rizikové3. Priemerná dĺžka tehotenstva s trojčatami je 34 týždňov.

Viacpočetné tehotenstvo predstavuje riziko ako pre nastávajúcu mamičku, tak aj pre bábätka. Tehotná žena očakávajúca trojčatá častejšie trpí dýchacími ťažkosťami, chudokrvnosťou, vysokým krvným tlakom a opuchmi. Tehotenstvo s trojčatami je tiež viac náchylné k potratovosti3 a v mnohých prípadoch končí predčasným pôrodom6. Všeobecne platí, že každý plod znamená skrátenie dĺžky tehotenstva.

Video: Rast tehotenského bruška s trojčatami

Kedy možno trojčatá určiť

Viacpočetné tehotenstvo potvrdí už prvý ultrazvuk. Je však možné, že najskôr bude všetko nasvedčovať tehotenstvu s dvojčatami a až pri ďalších vyšetreniach vo vyššom štádiu tehotenstva sa ešte len odhalí ešte tretie bábätko. Stáva sa to z dôvodu zatienenia plodu, tretie bábätko takto býva ľudovo povedané schované.
Trojčatá

Ak sú diagnostikované trojčatá, lekár môže nastávajúcej mamičke ponúknuť fetoredukciu - redukciu plodov, z troch na dva. Rodičia sú oboznámení s možnými komplikáciami budúcej mamičky i bábätiek. Záleží však len na rodičoch, ako sa rozhodnú. Fetoredukcia však nie je možná u jednovaječných plodov.

Pôrod trojčat

Pôrod trojčat býva vedený cisárskym rezom57 a to najneskôr do 36. týždňa tehotenstva. Rozhodujúcim faktorom je váhový odhad bábätiek, obzvlášť rozhodujúca je hmotnosť najmenšieho plodu. Pôrod sa odohráva v perinatologickom centre intenzívnej alebo intermediárne starostlivosti. Mnoho viacpočetných tehotenstiev končieva predčasným pôrodom. Bábätká sú ohrozené celým radom možných komplikácií, ako je nízka pôrodná hmotnosť, nevyzrelosť, problémy s výživou.

Nezrelosť trojčat sa prejavuje predovšetkým horšou popôrodnou adaptáciou. Môžu nastať problémy s dýchaním v dôsledku nevyzretého pľúcneho tkaniva a hrozí aj vyššie riziko infekcie kvôli nezrelej imunitnej sústave. Komplikácie a ťažkostí môžu byť aj závažnejšieho rázu.

Starostlivosť o trojčatá

Starostlivosť o trojčatá je náročná. Štúdia Austrálskej asociácie viacpočetných pôrodov vyčíslila, že starotstlivosť o trojčatá a domácnosť zaberie 197 hodín týždenne. Problém je, že to vychádza na 28 hodín a 12 minút denne.

Dojčenie trojčat

Materské mlieko je najvhodnejšia prirodzená strava pre bábätká. Dojčenie11 trojčat je celkom dobre možné, hoci to nemusí ísť hneď po pôrode. V prípade akýchkoľvek problémov (tvrdnutie pŕs, zápaly, nedostatok mlieka, bábätko nechce piť) je vhodné kontaktovať laktačnú poradkyňu1. Kluby dvojčiat a viacerčiat má laktačná poradkyňa špecializovaná pre dojčenie dvojčiat.

Opatrovateľská služba

Opatrovateľská služba sa poskytuje bez úhrady (s výnimkou nákladov za stravu) rodinám, v ktorých sa narodili súčasne tri a viac bábätiek. Táto služba je poskytovaná do 4 rokov veku detí. Opatrovateľskú službu je vhodné zabezpečiť už počas tehotenstva.

Súvisiace články

Viac o trojčatách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/identicka-trojcata-sance-je-200-milionu-ku-jedne...
  2. http://dvojcata.webzdarma.cz/prispevky/a20050216.htm
  3. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/trojcata-ctyrcata-a-dalsi-vicercata
  4. http://www.trojcata.estranky.cz/clanky/informace/pecovatelka-pro-trojcata.html
  5. http://www.twins.org.au/
  6. http://www.twinsuk.co.uk/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s trojčatami

Máš skúsenosť s trojčatami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť