Tubárny abort

Tubárny abort patrí medzi najčastejšie komplikácie mimomaternicového tehotenstva4.

Mimomaternicové tehotenstvo je definované ako implantácia blastocysty mimo dutinu maternice. To znamená, že sa oplodnené vajíčko, ktoré sa už začalo rozvíjať, umiestni niekam inam než do maternice. V 95% sa usídli vo vajcovodoch, vo zvyšných prípadoch potom do vaječníkov alebo brušnej dutiny. Môže sa to stať približne jednej žene z päťdesiatich.

Tubárny abort

Prečo k tomu vlastne dochádza? Veľmi častou príčinou je chronická salpingita. Jedná sa o zápal vajíčkovodov, ktorý trvá viac ako 14 dní. Jeho výsledkom je tvorba granulačného tkaniva, čo je veľké množstvo buniek, ktoré odstraňujú zápalom zmenené miesta a snažia sa ich "zahojiť". Granulačné tkanivo následne zväzivovatie, teda prerastie väzivom, čo je tuhé tkanivo, niečo ako jazva. A ak si túto situáciu predstavíme vo vajcovodoch, dôjde nám, že tieto vnútroorgánové jazvy vlastne znemožňujú priechod vajíčka do maternice. Tento stav môže byť buď príčinou neplodnosti alebo práve mimomaternicového tehotenstva s lokalizáciou vo vajíčkovode.

Ďalší dôvod môže byť nejaký zákrok alebo operácia buď priamo vo vajcovodoch, alebo v priľahlých častiach tela. Výsledkom opäť bude tvorba granulačného tkaniva a väziva, teda nemožnosť priechodu vajíčka. Mimomaternicové tehotenstvo tiež môže spôsobovať endometrióza4, hormonálna nerovnováha alebo napríklad nezdravý životný štýl, málo pohybu a fajčenie.

Lenže mimo maternice nie je zárodok schopný prežiť. Maternica mu dáva výživu, ktorú potrebuje, je schopná sa zväčšovať a rásť, aby malo bábätko dostatok priestoru. Neskôr sa v nej vytvára placenta, ktorá obstaráva výživu z materskej krvi, prestup plynov (ako je napríklad kyslík) a odvod odpadových látok z bábätka. Iné orgány toho schopné nie sú. Takže sú dve možnosti, čo sa stane. Buď vajcovody prasknú a dôjde tak ruptúre alebo zárodok odlúčia a nastane tubárny potrat3.

Ruptúra vajcovodu Ruptúra je život ohrozujúci stav, náhla brušná príhoda. Pacientka plného zdravia náhle kolabuje a pociťuje silné bolesti. Táto situácia môže vygradovať a dosiahnuť tak až šokového stavu. Šokový stav je definovaný ako nedostatočné prekrvenie tkanív, ktoré práve potrebujú, aby mohli správne fungovať a boli dostatočne vyživené krvou. Najnáročnejším orgánom na výživu je mozog. Tento stav môže viesť až k smrti.

Tubárny abort (lat. Abortus tubarius) je tiež veľmi vážna komplikácia. Ide o stav, kedy zárodok odumrie. Následne sa vajíčkovod sťahuje a snaží sa zo seba vypudiť zbytky z oplodneného vajíčka spolu s jeho plodovými obalmi. Môžu vznikať intenzívne, kŕčovité a periodické bolesti, väčšinou len na jednej strane podbruška. Často sú popisované ako bodanie nožom pri prehmate brucha, ktoré sú ale o niečo slabšie a menej výraznejšie, než pri ruptúre. Zaujímavé je, že bolesť pri tubárnom aborte sa môže prejaviť aj stálou bolesťou alebo vystreľovaním do pravého ramena. Sú známe aj prípady, kedy pacientky nemali žiadne príznaky a žiadnu bolesť nepociťovali, všetko teda prebehlo asymptomaticky.

Žena tiež približne 6-8 týždňov od poslednej menštruácie začne krvácať tmavo hnedou krvou, pretože ustane tvorba progesterónu (hormón, ktorý podporuje tehotenstvo) a začne sa odlučovať sliznica maternice, ktorá už bola pripravená na zahniezdenie oplodneného vajíčka. Veľmi často tento stav môže byť zamenený s chronickým zápalom vajíčkovodov, kedy tiež môže dochádzať ku krvácaniu, sprevádzanému anémiou3. Anémia sa vyznačuje zníženým množstvom hemoglobínu, teda krvného farbiva a erytrocytov, červených krviniek. Veľmi často vzniká pri dlhotrvajúcom krvácaní, ktoré môže byť aj len mikroskopické.

Aj v tomto prípade nakoniec môže dôjsť k prasknutiu steny vajcovodu a následnému krvácaniu do dutiny brušnej, čo môže byť pre pacientku život ohrozujúci stav.

Video (ENG): Mimomaternicové tehotenstvo

Viac o tubárnom aborte na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mimodelozni-tehotenstvi.cz/
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Mimoděložní_těhotenství
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/tubarni-vejcovodove-tehotenstvi

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tubal_rupture.svg
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ectopic_pregnancy_2.jpg

Hodnotenia a skúsenosti s tubárnym abortom

Máš skúsenosť s tubárnym abortom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke