Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vlasy v tehotenstve

Vlasy v tehotenstve prechádzajú vďaka zvýšenej hladine hormónov estrogénu pozitívnou zmenou. Vlasy rastú viac, sú hustejšie a nevypadávajú v takom množstve ako pred otehotnením. Vlasy sú tiež silnejšie a pevnejšie. Ženy s kučeravou šticou sa môžu v tehotenstve stretnúť s tým, že ich vlasy sa budú viac alebo naopak menej kučeravieť ako obvyklé.

Starostlivosť o vlasy v tehotenstve

V prvých troch mesiacoch1 nie je žene doporučované rôzne farbenie alebo zosvetľovanie vlasov. V týchto mesiacoch sa vyvíja plod a môže dôjsť k jeho poškodeniu. Viac o farbení vlasov sa dočítate v článku, ktorý sa tejto téme venuje: Farbenie vlasov v tehotenstve.
Vlasy v tehotenstve

Ak sa ženy chcú v tehotenstve vyhnúť chemickým prípravkom pri starostlivosti o svoje vlasy, môžu zvoliť prípravky na prírodnej báze. Ženám môžu v tehotenstve vadiť tiež rôzne vône prípravkov v starostlivosti o vlasy. Pri nákupe stačí vybrať šampón alebo tužidlo bez akejkoľvek vône.

Nie je nutné vyhýbať sa používaniu bežných prípravkov v starostlivosti o vlasy ako sú šampóny, kondicionéry, masky, spreje či pena, tužidlo alebo gél na vlasy. Pozornosť by mala mať žena iba v prípade, že ju trápia lupiny a kupuje si špeciálne prípravky. Tie môžu byť v tehotenstve používané iba v obmedzenej miere. Je nutné prečítať si príbalový leták, alebo sa poradiť so svojím gynekológom.

Ako na zdravé vlasy v tehotenstve?

  • vyhýbať sa sťahovaniu vlasov do rôznych vrkočov a vrkôčikov,
  • jesť dostatok ovocia a zeleniny,
  • používať šampóny a kondicionéry s obsahom biotínu a kremeňa,
  • nečesať krehké mokré vlasy,
  • pri fénovaní vlasov radšej voliť chladnejší vzduch,
  • do jedálnička zahrnúť potraviny s vitamínom B, vitamínom C, vitamínom D, biotínom a zinkom.

Vypadávanie vlasov v tehotenstve

Vlasy rastú a vypadávajú v 3 fázach. Najprv 90% vlasov rastie, potom zvyšných 10% vstupuje do pokojovej fázy. Počas 2 až 3 mesiacov odpočinuté vlasy vypadávajú a umožňujú tak novým vlasom vyrásť na tom istom mieste. V tehotenstve vďaka zvýšenej hladine hormónov sa žena nemusí obávať zvýšeného vypadávania vlasov, pretože ju táto fáza rastu vlasov preskočí. Po pôrode32 vypadnú vlasy, ktoré počas pôrodu gravidity nevypadali. Potom sa cyklus, kedy vlasy postupne rastú, potom odpočívajú a nakoniec vypadávajú navracia do svojho normálu.

Vlasy začnú vypadávať okolo tretieho mesiaca po pôrode a tento stav sa ustáli okolo 1. roku3 veku dieťaťa. Viac o vypadávaní vlasov po pôrode sa dočítate v samostatnom článku: Vypadávanie vlasov po pôrode .

Viac o vlasoch v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Pregnancy and Hair Loss
  2. http://www.webmd.com/baby/features/pregnancy-hair-care (ENG)
  3. Foto: ©Depositphotos.com/[bertys30]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s vlasmi v tehotenstve

Máš skúsenosť s vlasmi v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť