Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vyšetrenia

Dnešná medicína prináša rad vymožeností a umožňuje lekárom, aby mali vás i vaše bábätko pod dokonalým dohľadom. Ak ešte nie ste rozhodnutá, do ktorej gynekologickej ordinácie alebo centra budete dochádzať, prípadne neviete, aké máte vo vašom meste možnosti, pozrite na náš zoznam. Vybrať si takého lekára, ktorý vám bude príjemný a budete k nemu cítiť dôveru je veľmi dôležité, budete ho nasledujúcich 9 mesiacov vídať dosť často.

Okrem bežných kontrol v poradni pre tehotné, kam budete zo začiatku chodiť každé 4 týždne, kedy vám gynekológ bude merať tlak, vážiť vás, kontrolovať moč a monitorovať bábätko pomocou ultrazvuku, vás čaká i rada iných vyšetrení. Interval sa bude s rastúcim bruškom skracovať.

Niektoré mamičky hovoria, že počas tehotenstva si pripadali skôr ako choré a boli z toho "maratónu" vyšetrení unavené, ale istota, že sa bábätko vyvíja, tak ako má, za to určite stojí. Aby ste sa v tom lepšie orientovali, odporúčame prečítať náš tehotenský kalendár. Samozrejme, tiež dostanete od lekára tehotenskú knižku2, kam vám bude všetky vyšetrenia zapisovať.

Pripravte sa na to, že vám budú brať veľa krvi a vykonávať rôzne krvné testy , aby zistili vašu krvnú skupinu vrátane Rh faktora a uistili sa, že netrpíte nejakou chorobou, ktorá by mohla ohroziť tehotenstvo. Ak budete mať záujem alebo patríte do rizikovej skupiny, môžete na konci prvého trimestra podstúpiť tzv. kombinovaný test (odber krvi a detailný ultrazvuk), prípadne tripple test3, ktorý má odhaliť prípadné genetické chyby plodu ako je Downov syndróm. Ak by tieto testy vyšli pozitívne, odporučí vám lekár vyšetrenie plodovej vody17. Bohužiaľ triple test vychádza často falošne pozitívne a tým zbytočne stresuje mamičky.

V druhom trimestri vás čaká príjemnejší vyšetrenie, tzv. veľký ultrazvuk, keď lekár podrobne preskúma, či sa vaše bábätko vyvíja, tak ako má a neobjavili sa u neho známky žiadne choroby. Toto vyšetrenie môže byť vykonané 3D / 4D ultrazvukom6, takže pri troche šťastia (ak bude bábätko v dobrej nálade a nebude sa schovávať) uvidíte i jeho tváričku a s úplnou presnosťou zistíte pohlavie.

Na konci druhého trimestra vás ešte čaká test na tehotenskú cukrovku, tzv. OGTT2, čo je jedno z posledných nepríjemných vyšetrení. V treťom trimestri podstúpite už "len" štandardné vyšetrenia, ultrazvuk a stery na vylúčenie streptokokovej infekcie4.

<<Späť do kategórie Som tehotná3

Pomohol ti tento článok?
 / Nie