Gynekologické operácie v detskom veku

Gynekologické operácie v detskom veku sú operácie vykonávané na detských pohlavných orgánoch. Treba však mať na pamäti, že dieťa nie je zmenšeným dospelým. Anatómia rodidiel je v útlom veku odlišná a počas detstva a dospievania sa dynamicky mení.
Gynekologické operácie v detskom veku

Zmeny pohlavných orgánov sú podmienené absenciou estrogénov v tzv. pokojovom období a neskôr narastaním ich hladín v puberte.

Tieto gynekologické operácie by mal vykonávať je operatér - gynekológ, skúsený a erudovaný v oblasti detskej gynekológie. Krehkosť tkaniva rodidiel v detskom veku vyžaduje jemné a šetrné zaobchádzanie. Pri každej operácii je nutné mať na pamäti estetické hľadisko a hľadisko ďalšej funkcie rodidiel (menštruácia, sexualita, pôrod32).

Pooperačné obdobie

Pooperačné obdobie znášajú dievčatká veľmi dobre. Od bolesti sa podávajú analgetika a infúzie. Rany sa hoja rýchlo. Odstraňovanie stehov na vonkajších rodidlách znášajú dievčatá veľmi zle. Preto sa šije vstrebateľným materiálom, alebo sa stehy odstraňujú v celkovej anestéze.

Načasovanie gynekologických operácii

Plastické operácie malformovaných vonkajších rodidiel a operácie, ktoré odstraňujú intersexuálne prejavy, sa vykonávajú zvyčajne medzi 3. - 5.rokom života, skôr ako dieťa začne chodiť do školy.

Operácie týkajúce sa gynatrézie, čiže uzavretia pohlavných orgánov (pošvy a krčka maternice) sa robia v období pohlavného dospievania, najlepšie pri prvých známkach úniku menštruačnej krvi. Tieto zákroky sa často posúvajú až do doby dospelosti a plnej psychosexuálnej zrelosti. Po výkone sa odporúča zahájenie pravidelného pohlavného života, pretože efekt operácie by nebol trvalý.

Pri nádoroch, zápaloch, krvácaní a úrazoch sa operuje hneď, bez ohľadu na vek.

Operácie na vonkajších rodidlách

Chirurgické ošetrenie pri úrazoch
Každé poranenie rodidiel sa musí čo najskôr ošetriť. Pri uzatváraní rany je nutné dbať na anatomické, kozmetické a budúce funkčné pomery. Súčasťou chirurgického ošetrenia je vaginoskopické vyšetrenie vagíny. Šitie sa robí v celkovej anestézii a rana sa šije vstrebateľným materiálom. Ak rana zasahuje do blízkosti močovej rúry, treba zaviesť do močového mechúra cievku.

Operačná úprava maskulinizovaných vonkajších rodidiel
Maskulinizácia predstavuje prejavy mužských pohlavných znakov u žien. Tieto výkony sú náročné a sústreďujú sa do špecializovaných pracovísk.

Operácia pri atrézii hymenu
Atrézia hymenu znamená, že je úplne uzavretý pošvový vchod a menštruačná krv nemá kam vytekať a hromadí sa v pošve, v maternici a až vajcovodoch. Tento typ operácie sa robí v období puberty až pri prvých známkach retencie menštruačnej krvi. Skalpelom sa rozreže panenská blana (discízia hymenu) a následne sa roztiahne.

Neoplastika vagíny

Neoplastika vagíny sa robí najčastejšie pri vrodených vadách, kedy je pošva nepriechodná, alebo nie je dostatočne vyvinutá.Je veľa operačných postupov. Všetky tieto korekčné postupy sa zhodujú v tom, že novovytvorená pošva sa musí čo najskôr dilatovať (roztiahnuť). To znamená skoré zahájenie pohlavného života po operácii. Efekt operácie sa tak udržuje fyziologickou dilatáciou, pravidelným pohlavným stykom. Ak sa táto podmienka nesplní , novovytvorená pošva sa zvrašťuje, zmenšuje až zaniká.
Gynekologické operácie v detskom veku

Vnútromaternicová aspirácia a kyretáž

Kyretáž1 je operácia, ktorá sa u dievčat, ktoré nemali pohlavný styk, robí len z dôvodu záchrany života, ak zlyhali všetky konzervatívne pokusy na zvládnutie krvácania.

Vnútromaternicová aspirácia je výkon, ktorý nahrádza kyretáž u virginálnych adolescentných pacientok. Je to vyšetrenie tzv. vaginoskopom. Je to tenká trubička, ktorou sa možno aj cez panenskú blanu pozrieť do pošvy. Nahrádza „dospelácke“ gynekologické zrkadlá.

Súvisiace články

Viac o gynekologických operáciach v detskom veku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.
  2. http://lekarske.slovniky.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s gynekologickými operáciami v detskom veku

Máš skúsenosť s gynekologickými operáciami v detskom veku?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť