Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Hemolytická choroba novorodencov

Hemolytická choroba novorodencov je krvné ochorenie plodu alebo novorodenca1. Hemolytická choroba novorodencov vznikne, keď matka a jej nenarodené dieťa majú rôzne krvné skupiny. V niektorých prípadoch ide o život ohrozujúce ochorenie. Hemolýza je odborný názov pre rozpad červených krviniek.

Krvný systém má mnoho delení. Najdôležitejšími klasifikáciami pre popísanie krvných skupín sú AB0 systém a Rh faktor.
Hemolytická choroba novorodencov vzniká najčastejšie v týchto systémoch- AB0 inkompatibilia (nezhoda), Rh inkompatibilita.
AB0 inkompatibilita zvyčajne nie je veľmi závažná, vyskytuje sa najčastejšie. Rh inkompatibilite sa dá v dnešnej dobe účinné predísť, vyskytuje sa pomerne málo.

Príčiny ochorenia

Príčinou ochorenia je prítomnosť určitého znaku na červených krvinkách plodu. Tento znak je zodpovedný za jednotlivé krvné skupiny. Matke tento znak chýba. Plod zdedí daný znak po otcovi. To znamená, že organizmus matky pri zmiešaní vníma krv plodu ako niečo cudzie. Matka produkuje preto protilátky, ktoré napádajú červené krvinky dieťaťa. Krv matky a plodu sa za bežných okolností nemieša, placenta tvorí bariéru medzi nimi.

K zmiešaniu krvi najčastejšie dôjde pri pôrode32, vtedy sa vytvoria protilátky. Vzniknuté protilátky ostávajú v krvnom obehu matky aj po pôrode. Pri ďalšom tehotenstve tieto protilátky majú schopnosť prejsť placentou do krvného obehu plodu a spôsobiť rozpad červených krviniek. Preto je ohrozený plod v druhom tehotenstve.

Prejavy

Pri rozpade červených krviniek plod trpí nedostatkom kyslíka. Závažnosť ochorenia závisí od množstva protilátok, ktoré prejde cez placentu.

  • Žltačka po narodení - trvá dlhšie ako novorodenecká žltačka.
  • Novorodenecká málokrvnosť (anémia).
  • Ťažká novorodenecká žltačka, ktorá sa vyvíja už počas vnútromaternicového vývinu plodu. V tele plodu je nadbytok žlčového farbiva, ktoré pochádza z rozpadnutých červených krviniek. Farbivo sa môže uložiť do mozgu. Vtedy sa narodí dieťa s psychickými a mozgovými poruchami.
  • Opuch celého plodu - dieťa sa narodí bledé, opuchnuté, zvyčajne odumiera už v maternici.

Liečba

Liečba patrí do rúk neonatológov a pediatrov.

  • Fototerapia - žlčové farbivá sa odbúrajú pomocou UV svetla, a následne sa vylúčia obličkami.
  • Transfúzia červených krviniek - indikuje sa v ťažších prípadoch. Výmenná transfúzia sa robí cez pupočníkovú žilu, kedy sa odstráni chorá krv a podá sa transfúzia.

Súvisiace články

Viac o hemolytickej chorobe novorodencov na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001298.htm
  2. http://www.vszp.sk/files/knizka-krvi-darcov_na-web.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s hemolytickou chorobou novorodencov

Máš skúsenosť s hemolytickou chorobou novorodencov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť