Ako sa dohodnúť na cene domu s otcom, keď súrodenec nebude s cenou súhlasiť?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

máme rodičovský dom, v ktorom bývam s manželom, deťmi a otcom. Mama zomrela, tak som zdedila šestinu, súrodenec šestinu a otec má dve tretiny domu. Chceli by sme poriešiť situáciu a ako sa hovorí mať strechu nad hlavou. Chcela by som vyplatiť súrodenca a otca a byť vlastníčkou s otcovým doživotným právom.

Ako inak by sa to ešte dalo poriešiť?

Ako sa dohodnúť na cene domu s otcom, keď súrodenec nebude s cenou súhlasiť?

Ako poriešiť v tomto prípade cenu a ako financie na dom?

Na hypotéku nebudeme mať našetrené (čítala som 20% z ceny).

Ďakujem

Dobrý deň,

otec Vám celý svoj podiel môže darovať (to je pre Vás najlacnejšia verzia). Ak by ste podiel od otca nadobúdali kúpnou zmluvou, môžete cenu za podiel stanoviť v princípe podľa vlastného uváženia.

Ak by ste otcovi chceli v dome zriadiť právo dožitia (vecné bremeno), museli by s tým súhlasiť všetci spoluvlastníci domu (vrátane Vášho brata).

Na vyporiadaní s bratom sa buď môžete dohodnúť. Je pravdepodovné, že on bude za svoj podiel pýtať viac, než by bola trhová cena podielu/cena podľa znaleckého posudku. Ak by ste sa s bratom nedohodli, mohli by ste žiadať o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou. V tom prípade by cena za podiel stanovená súdom mala zodpovedať trhovej cene/cene podľa znaleckého posudku. Tu si však treba uvedomiť, že súd stanoví finálnu cenu na základe toho, čo bude v konaní považovať za preukázané.

Rozhodne Vám neodporúčam investovať väčšie sumy peňazí do domu, kým nebude vyriešené vyporiadanie podielu od brata. Akákoľvek investícia (napr. nová kúpeľňa) zvýši aj hodnotu bratovho podielu a vy budete len ťažko preukazovať, že na tomto zvýšení hodnoty nemá žiadne zásluhy. A ak nepreukážete, že o zvýšenie hodnoty ste sa pričinili len vy, mohol by v dôsledku Vašej investície od Vás za svoj podiel žiadať vyššiu odplatu.

Ohľadne prípadného financovanie kúpy časti nehnuteľnosti cez hypotekárny úver by som Vám odporúčala obrátiť sa na hypotekárneho špecialistu / sprostredkovateľa týchto služieb.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk