Čomu sa vyhýbať v začiatkoch tehotenstva? A čo vám pomáha v strese?

maybe_baby
26. júl 2019

Ahojte baby chcela by som sa vás opýtať,som tehotná no prvú návštevu gynekológa mám až o týždeň. Posledné dni mám stres a väčšinou vždy keď som mala stres mi pomáhali bylinkové čaje, je nejaký čaj ktorý v tehotenstve nemôžem piť? Nejaké rady ako sa upokojiť? A ešte sa chcem opýtať večer nemôžem spávať na boku mám bolesť v brušku,tlak a dosť má tlačia rebrá preto musím spať len na chrbte čo nieje veľmi pohodlne. Ďakujem za odpovede☺️

evittam
26. júl 2019

@sapetka Neprisla som sa sem hádat. Ani sa opakovať. Zvysok som napísala. Nie som sama co som nic podobne nebrala a plody su v uplnom poriadku. Ty ver comu chces. Pekny vecer.

elementissa
26. júl 2019

@evittam ja som tiež nebrala žiadne tabletky, ani kyselinu listovú, ani magnézium neberiem, ani železo... V strave je všetko. Netreba sa napchavat chémiou

evittam
26. júl 2019

@elementissa Tak niekomu ťažko vysvetlis. 😉 Ja som musela chvíľu zelezo ale radšej som doplnala stravou ale az na konci 2.trimestru. Ale ja mávam celkovo hranicne hodnoty zeleza.

evittam
26. júl 2019

Zároveň treba vziať do úvahy, že premena kyseliny listovej na aktívnu formu istý čas trvá. Aj pri menších denných dávkach v rozsahu 200 až 400 mikrogramov sa môže stať, že telo nestihne kyselinu premeniť do ďalšej dávky. Kyselina putuje do obličiek a telo ju vylúči močom.Roky sa predpokladalo, že sa syntetická kyselina listová v tele vstrebáva účinnejšie, než prírodný folát.
Pre budúcu matku je omnoho prínosnejšie poskladať si svoju dennú dávku pomocou stravy bohatej aj na ďalšie dôležité živiny.

Foláty netreba hľadať iba podľa zelenej farby potraviny. V rozličnom množstve sa nachádza aj v ovocí, zelenine, strukovinách, vaječnom žĺtku, pečeni, mlieku, či dokonca v droždí.

elementissa
26. júl 2019

@maybe_baby praslicka by sa nemala, lebo vyvoláva stahy maternice (sestra je farmaceutka, upozorňovala ma na to, keď som chcela niečo na odvidnenie). Žihľava sa môže aj keď si opuchnuta na odvodnenie. Mäta je super 👌 👌 👌 pre mňa bola záchrana čierny čaj odkedy som bola v nemocnici v 10.tt
Jedz, co máš rada, zachviľu mozu prísť také stavy, že nebudeš schopná zjesť nič alebo budeš stále vracať a potom budeš fakt rada za hocičo, čo do seba dostaneš

elementissa
26. júl 2019

@evittam aj ja som mávala kedysi, ale potom som prešla na výlučne rastlinnú stravu a odvtedy mam železo úplne v norme 🙂 špenát a strukoviny robia svoje 🙂

sapetka
26. júl 2019

@evittam ja sa nehadam.. diskutujem. Preco tazko vysvetlit.. ty mas svok nazor a ja svoj ked chces aby som ja akceptovala tvoj nauc sa aj ty akceptovat ze iny maju iny nazor na vec ako ty. A nikde nie je napisane ze ten tvoj je spravny ze? Nie vsetko co pocujeme je fakt a nie vsetko co vidime je pravda✌️

evittam
26. júl 2019

@sapetka Ale ja tvoj názor akceptujem. Len reagujem. A nie je dobre takto tu "strasit" cerstve "prvotehulky". To je vsetko. A naozaj si stačí o tom viac naštudovať. Kyselinu listovu aj ostatné vitamíny a minerály v pohode dostaneš zo stravy. Niektoré tazsie ako napr.aj vit.D ale aj ten sa da v prírodnej forme nie ako zbytocne tablety. A to nie som žiadny "biosialenec" len naozaj nevidim dovod pchať sa umelinami zbytočne ak ich vycuram.
A presne ako píšes aj v tvojom prípade-nie vsetko co si pocula a citala ci odporučili odbornici tebe je fakt.😉

sapetka
26. júl 2019

@evittam ano ja som si o kyseline listovej citala a zo stravy ju nevies prijat v potrebnom mnozstve. A zvlast ked tehula grca a neda sa jej nic jest tak to uz vobec.. a ja tu nikoho nestrasim . Ja jej pisem co som ja nejedla ked som bola tehotna a odporucam kys listovu pre tehotne. Ty zase tvrdis uplny opak. Ak tak ona je tehotna ona si musi na zaklade vlastneho uvazenia vybrat a sa rozhodnut. My uz mame odrodene😅

elementissa
26. júl 2019

@sapetka blbosť 🤣🤣🤣 ja mam kyseliny listovej na rozdávanie (som veganka) a hoci som pregrcala 24 týždňov tehotenstva a nemohla nič poriadne zjesť, mala som takú zásobu, že som žiadne tabletky nepotrevovala. Zasa je veľmi dôležité, čo považuješ za "zeleninu", niektorí sa ohanaju tým, že jedia zeleninu, ale ďalej ako k paradajke a paprike sa ešte nedostali. Pestrá rastlinná strava je to najlepšie, čo môže človek prijímať. Ja som mávala rôzne problémy (aj vitamínové aj hormonálne), kým som neprešla na čisto rastlinnú vyváženú stravu. A odvtedy mam taky krvný obraz, že by som si výsledky aj zaramovat mohla. A to mňa pred par rokmi zrušili, keď som chcela darovať krv, že čo ja tam saskujem, že ja nemám dobrú krv ani sama pre seba,nieto, aby som ju dakomu inému dávala. Potom som zmenila stravovacie návyky, vysadila mlieko, 90% pečiva, kysnuté veci, už nejem toľko sladkého a voila, zrazu krv taka krásna, že by som vsetkym mohla rozdávať. Netreba veriť každej blbosti, ktorú vypustia média platené farmaceutickymi spoločnosťami, ktoré vyvíjajú "výživové doplnky" plne zbytočnej chémie namiesto toho, aby ľudí naučili sa stravovať

sapetka
26. júl 2019

@elementissa mozem tiez tvoj nazor povazovag za blbost😃

elementissa
26. júl 2019

@sapetka ako ti písala aj @evittam, môžeš veriť čomu chceš 😙😉 tvoje zdravie. Keď ťa viac láka tlačiť sa umelinami ako sa naučiť jest, tak nech sa páči 🙂 však farmaceutický priemysel musí na niekom zarábať 😅

leeo
26. júl 2019

Sestra prve 4 mesiace mala take nevolnosti, ze ani vodu nemohla prijat, lebo sla hned z nej von. Potom to bolo o trochu lepsie. Ale lekar jej nedal ziadnu kyselinu listovu a ma chvala Bohu zdrave dieta. Nie je ani vegetarianka ani podobne exotiny. Ja som zas musela brat, lebo som bola rizikova a tiez mam chvala Bohu zdrave dieta. Tiez som proti umelinam a nedavam ich ani dietatu (rozne chemicke koktejly z obchodu) ale niekedy to lekari musia "istit"

alexandra2468
26. júl 2019

@maybe_baby
jedine, coho som sa ja vedome zriekla pocas tehotenstva je teda alkohol a ta prilezitostna cigaretka vecer pri vinku s kamoskami 😃
Je pravda, ze doteraz som vacsinu casu pregrcala, takze prijem potravin takmer ziadny, ale od kedy som schopna jest, tak jem hocico si moje telo/hlava vypyta :D a to teda aj dobre plesnivu gorgonzolu, ci domacu stiplavu klobasku a urcite si dam kludne aj kavicku :D
A tiez som si nekupovala ziadne super fancy tehotenske vitaminy a to som teda na odberoch bola aj kazde dva tyzdne kvoli tolkemu zvracaniu, ale uzivala som len to, co realne lekar vyhodnotil z rozborov, ze mi chyba.
A este by som dodala, ze ani beznym aktivitam sa netreba vyhybat. Samozrejme nebudem dvihat sto kilove predmety, ale telo ti proste povie kedy nie a kedy dost.
Tehotenstvo proste nie je choroba.
(Nech ma nikto neukamenuje, tak pisem o bezproblemovom nerizikovom tehotenstve)

sapetka
26. júl 2019

@elementissa hmm ja sa netlacim umelinami to zas neviem z kade mas🤣ked potrebujem vezmem liek alebo atb ked som bola chora. Tak isto ak moje dieta uz malo atb. A co teraz?🤷‍♀️

alexandra2468
26. júl 2019

@sapetka bohuzial tu sa musim pridat.
Ja som pregrcala od 6tt do 18tt kazdy jeden den. Nie len tak ze rano a vecer grc grc, ale cely den. V nemocniciach som stravila az az casu, nebola som schopna udrzat ani antiemetika, tak som ich dostavala priamo do zily, ziadnu vodu, jedlo akurat tak suche rozky a postupne jablko.
A teda do zily okrem fyziologickych roztokov a liekov som dostavala len vitamin B1 a B6.
Niektore zeny bohuzial prikladaju az prilis velku dolezitost kyseline listovej bez toho aby mali lepsie poznatky a hlavne casto bez toho, aby to realne potrebovali.

sapetka
26. júl 2019

Ja sa uz nedivim preco sa zeny nepytaju doktorov co maju robit alebo co im je a pisu tu na mk. Ved tu je tolko samozvanycb lekarov👏👏mudrych zien.

ildiko36
27. júl 2019

@maybe_baby vyhibaj sa pomaranca velke mnozstvo moze sposobyt srdcovu vadu u babetka..anans, marhule v rannom stadiu teh.moze vyvolat potrat..dopraj si ovocie ako maliny a cucoriedky mas v tom velke mnozstvo kyseliny listovej ..hruska tiez dobre keby mala napuchnute nohy odvodnuje..neopaluj si brucho a nesprchuj sa s teplou vodou..tiez sposobuje kontrakcie a mozes potratit.. bylinky ktore pouzivas pri vareny pozri na nete ci to mozes pocas tehotenstva..nemalo by sa pit nic take kde su bublinky..lepsie je pit mineralnu vodu bez bublinky..len stym tiez daj pozor ake su v tom minerali..ja ked som pila lucku min vodu neskutocne mi napuchli nohy..tyzden trvalo kym sme nato prisli..zadrziaval vomne vodu😏ked som vymenila na inu dojenecku vodu po tyzdni mi odpuchli nohy..cajiky som pila len co su pre tehotne daju kupit vsade ..

ildiko36
27. júl 2019

@ildiko36 marhule mozez to som preklepla

maybe_baby
autor
27. júl 2019

@ildiko36 veľmi pekne ďakujem za všetky rady 🙂

stanka611
4. aug 2019

Ahojte dievčatá neviem ci to sem patrí ale neviem takú diskusiu nájsť. Som v 4tt co som sa dozvedela. V 3tt keď som ešte naisto nevedela ze som tehotná som sa kupala v horúcej vode ako to mam rada. Ale ze v horúcej. Mohlo to nejako ublížiť plodu? Dočítala som sa ze práve v týchto prvých týždňoch je to pre dieťa nebezpečné nakoľko sa tvorí mozog a nervy. A ze prehriatie môže byť nebezpečné. Ďakujem za radi

evkao
10. aug 2019

@stanka611 a si urcite tehotna? pytam sa len preto, lebo z krvi sa tehotenstvo zistuje vacsinou az v case, ked meska menzes, co je v 5tt, naisto sa tehotenstvo potvrdzuje akciou srdiecka v 6tt...
v 3tt sa este len oplodnene vajicko v stadiu blastocysty uhniezduje v maternici, urcite mu neublizis, v 3tt bezne zeny este piju, jedia co ich napadne, davaju sauny, kedze este ani netusia, ze mozu byt tehotne ;)

ildiko36
10. aug 2019

@stanka611 ja som sa bola tiez kupat v madarsku.som nevedela ze som tehotna..kus som sa tiez bala ale na nic sa nestalo😊..ked chces mat zdrave babetko jedz vela maliny a cucoriedky.prave v tom mas najviac kyseliny listovej.ja som to denne jedla az do porodu.ziadne umele vitamini som nebrala a maly mal 4.5kg

jana_eyre_2
10. aug 2019

matovy, zihlavovy, medovkovy, kamilkovy caj mozes vklude - samozrejme nepit na litre, ale v rozumnom mnozstve vobec neublizi a je zdravy..

celkovo plati, mozes vsetko s mierou, pestru a zdravu stravu, nieco nezdrave obcas potesi 😅.. samozrejme okrem alkoholu, cigariet, drog a niektorych liekov 😅

na stres je dobre hlboke dychanie, zaujatie niecim inym, spanok.. ja som pri druhej dcere aj na bruchu spavala, neplanovane, proste som sa tak vzdy zobudila..tak aj spi tak ako ti je pohodlne.. skus aj ten uckovy vankus ci ti nepomoze, neskor vyuzijes pri kojeni a este neskor ako zabranu do velkej postele 😂 moji tak maju vsetci traja aby si neudreli hlavu o stenu..