Fajčenie do 10. týždňa tehotenstva

radusssa
7. máj 2016

Dobrý deň,
Baby, dievčatá, žienky..mam otázku, ak máte niektorá s týmto skúsenosť. Včera sme zistili, že som tehotná, som už v 10. týždni tehotnosti ale kedže som mala normálne menštruáciu , tak ma to ani len nenapadlo. Som fajčiarka a az do včera som fajčila krabičku denne (slimiek) , nepila som vôbec žiadny alkohol ale fajčila, pochppitelne od včera nefajčim a babatko si chcem urcite nechat, len mam strasne velky strach , kedze som do vcera fajcila :( aby neboli nejake vyvinove vady a podobne..ake su sance, ze bude babatko uplne v poriadku?? Nemate s tym niektora skusenost prosim Vas? Dakujem Vam

michala.s
7. máj 2016

@radusssa u zenskeho na kontrole bola baba ktora v 32 tt dala viac ako krabixku denne a n bola jedina. Rakusanky fajcia ako kominy ci tehu ci netehu a nemaju vacsi pocet vyvinovych vad ako nefajciarky, percentualne to je na urovni statistickej chyby

pribinak
7. máj 2016

@michala.s ano, ale pediatricka ti pot radi, ze deti fajčiarok su častejšie alergické, častejšie maju nábeh na astmu ci choroby dýchacích ciest a to uz nie je ziadna sranda

emilia25
7. máj 2016

Takéto vyvynove vady su genetického rázu nie ci zena fajčí ci nie.ved povedzme to na rovinu kolke mamičky nefsjcili nepili len zeleninu a ovocie proste všetko zdrave a,aj tak prišlo diets postihnuté.a tie co fsjcili pili všetko jedli dieťatko zdrave jak reps.všetko je o genetike.inac to by sme ani dýchať nemohli ved koľko bordelu je uz v ovzduší hlavne v meste.

sarase
7. máj 2016

@emilia25 myslim si to iste a hlavne oproti tym vsetkym ziareniam a frekvenciam z mobilov,zeleniny a ovocia plne pesticidov su tie dve tri cigy nic.. A o tom vzduchu ani nehovoorim..

michala.s
7. máj 2016

@pribinak mazel nikdy v zivote nebol v spolocnosti fajciarov a je alergik, svagor to iste, tazka alergia aj astma. Si zober ja som v zivote ani ciagertu v ruke nedrzala, nieto fajcila a maly mal nonstop dychacie tazkosti

pribinak
7. máj 2016

@michala.s tak vies ako, medicína nie je exaktná veda, ale to percento deti, ktore maju problemi je u fajčiarok vyššie
Moj otec mal kolegu, ktiry zomrel na rakovinu pečene a bol to totálny abstinent, ani pivo nepil

michala.s
7. máj 2016

@pribinak presne ako svokor, ten vsak po mononukleoze bral nejake tazke lieky N rokov az mu to uplne znicilo pecen. A to si ani na svadbe syna sampanskym nepripil, totalny abstinent

zlatarybka29
7. máj 2016

Baby ja som mala babu v praci netusila som ze je tehotna len si prisla pytat vacsiu uniformu a zacala skm ju sledovat... Bola tehotna uz takmer 7 mesiacov a to denne upratovala 18 izieb plus menila postele upratovala kupelky vsetko ako v hoteloch ma byt...denne vyfajcila skatulku minimalne pouzivala chemikalie a to dost silne...skiro ma kleplo ked zatajila ze je tehu predomnou...a teraz ma zdrave mimino :D

marcelatje
7. máj 2016

Som velmi prekvapena ako velmj sa fajcenie v tehotenstve bagatelizuje. Nikto tu netvrdi ze kazdej fajciacej matke sa narodi chore dieta. Faktom vsak zostava ze fajcenie toto riziko vyrazne zvysuje. Myslim ze o skodlivosti fajcenia tu nepochybuje nikto. Ak je v mojej moci niektore rizikove faktory ovplyvnit urobim to. Je totiz este mnoho dalsich ktore ovplyvnit neviem. A dufat ze mne sa to nemoze stat no to sa tiez da.
Inak casto sa stretavam s postojom ze v pripade problemu si rovnako zmyslajuce matky tlapkaju po pleci a uistuju sa ze z "toho" to urcite nie je. Je tazke priznat si ze svojim pocinanim si poskodzujem dieta.
Inak som zastancom toho aby kazdy robil tak ako uzna za vhodne len prosim nikoho nepresviedcajte ze fajcenie v tehotenstve je ok. Mozno to obmedzenie mnozstva je mensie zlo ale uplne v poriadku to nie je.

buckeye
7. máj 2016

Presne ako pise
@marcelatje fajcenie je problem pre dospeleho cloveka, nie to este pre to malicke, ano su pripady, ked malym nic nie je(i ked to ukaze cas), ale statisticky je to riziko poruch u fajciarok vyssie, rovnako u alkoholu

emilia25
7. máj 2016

@sarase no ved to ze kedy si aj menej áut behalo a ten vzduch bol čistejšie aj zvieratá co sa pásli na tráve mali zdravšie meso mlieko.dnes ani nevieme co jeme ani bio nieje bio.

radusssa
autor
7. máj 2016

Ďakujem všetkym za vase skusenosti a rady, hned som trosku kludnejsia 🙂

buckeye
7. máj 2016

@michala.s to teda nie je na urovni statistickrj chyby, ved uz len blby kofein, ked sa prijma v tehotenstve viac ako 400mg denne zvysuje riziko leukemie u dietata o 60%, co potom nikotin+ decht+kopec inych veci dokopy, tie vady sa nemusia ukazat hned pri narodeni, to moze byt po 2-3 rokoch, ano prostredie je znecistene, ale zvysovat prijem toxickych s mutagennych latok este aj touto cestou, len preto, ze matka si musi ulahodit svojej zavislosti je vysoko nezodpovedne

yollanda
7. máj 2016

@radusssa no, co bolo bolo.. ries, co bude a zdravo zi

chiara189
7. máj 2016

@sarase
Sem nemozes napisat ze si urobila nieco nezdrave pocas tehu lebo supermatky ta hned odsudia..

santeema
7. máj 2016

@radusssa neboj, ja som fajcila pri prvom sem tam aj do 7 mesiaca snad a krpec je zdravy a ok🙂... a ked som dokojila, tak som sa celkom tesila na prvu cigu po takom dlhsom case🙂 a to vobec nie som silny fajciar, ani vela nefajcim, tak dve - tri denne, taky relax je to pre mna...a teraz ma tu ukamenuju, ze som napisala realitu🙂

kokorunecka
7. máj 2016

@radusssa Ahoj. Ja som fajčila cca do 15tt, potom ma už len smrad napínal na zvracanie a viac som si počas tehotenstva nezapálila.. Jednoducho mi to vtedy prestalo chutiť..
Keď sa malá už nechcela dojčiť tak chuť znovu prišla..
Nedá sa povedať, že by mala nejaké výrazné zdravotné problémy a ani nezaostáva v kolektíve rovesníkov.. ( Má 4 roky.)

emilia25
8. máj 2016

Jaj o káve bolo uz toľko popísané ze az raz je zdrsvs potom zas nie.clovek by nemal veriť všetkému co popisu ci povedia.ked má zena chut na kávu aj v tehu nech si ju dá a nie sa držať to co popisu ci povedia.

amouramour
8. máj 2016

@sarase poznam jednu co fajcila a babo po porode islo hned na operaciu srdiecka. Ja to nechapem ako toto moze niekto robit vlastnemu dietatu, povysit vlastne potreby nad zdravie dietata:(

mircalla
8. máj 2016

@santeema no som v tvojom pripade trochu sokovana
@sarase toto je najpouzivanejsia a najotrapanejsia vyhovorka fajciarok - ze nie je dobre prestat hned. elbo soku atd. naozpak kopec bab s tym seklo zo mna na den. druha najotrpanejsia je presne, co si dala - zle zivotne prostredie. akurat ten rozdiel, ze to neovyplvnis, ale fajcenie ano

mircalla
8. máj 2016

otrepanejsia

sue
8. máj 2016

Baby, ja som síce ani v jednom tehu nefajcila, ale pytala som sa na tuto "poveru" troch lekarov a vsetci traja mi povedali, ze pokial je zena silna fajciarka (20 a viac/den) bude pre dieta lepsie ak neprestane zo dna na den, ale POSTUPNE. T.j. Kazde dva dni znizovat o dve cigy tak, aby do desiatich dni prestala uplne...najneskor do mesiaca....

gumimaci
8. máj 2016

Neda sa, abstak... bla bla bla 😀 Pre mna ako byvalu silnu fajciarku su to vyhovorky, a pochopenie nemam 😝 Fajcenie je predovsetkym oralna zavislost a zavislost na ritualoch. Tie fyzicke prejavy odozneju po par dnoch.
Nie nie som super matka, ale nedokazala by som sa uz v zivote na seba pozriet do zrkadla, ak by moje dieta malo co len najmensie komplikacie 😖

@radusssa je super, ze si s tym sekla aj zo dna na den. Drzim palce 🙂

bublinka11
8. máj 2016

Poznam len 2 zeny, co fajcili pocas tehotenstva. Oboch deti su dnes astmatici...mozno nahoda, ktovie.
Ak si po 10tt prestala, je to super. Vsetko sa k babu dostava cez placentu. Alkohol, nikotin i lieky. Nemyslim si, ze by si mu do 10tt sposobila nejake problemy, hlavne, ze si znizila riziko vplyvu nikotinu nanho tym, ze si prestala.

Sama som ex fajciarka. Prestala som nahodne pol roka pred tehu. Chut mam stale, sama som prekvapena z toho. No kojim a neviem si predstavit, ze by som malemu dala cucnun nikotinove mlieko.

zlatarybka29
8. máj 2016

Baby ja som pred tehu isla redbull ciga kazde rano miesto ranajok a denne som dala aj 17 cig a aj 3plechovky redbullu, no proste v praci stress nestihala som jest tak som vybehla vzdy na prestavku zapalit :D vecer doma som si ubalila aj brcko na relax vypnut hlavu...ano ukamenujete ma tu za to ale oka...od kedy som tehu cigy mi nechutili vobec Ani teraz nefajcim ale ked mi ide na chut cez prestavku v praci alebo ked ideme niekam a okolo mna fajcia ani ma nenapadne zapalit si cigu...tabak vobec teda brcko by som si ubalila ale tak nejdem riskovat v tehu hulenie 🙂 myslim ze vsetko v tvojej hlave, ak chces tak prestanes aj zo dna na den

danik1505
8. máj 2016

@sarase bola somv porodnici so zenou, ktora fajcila pred a aj po porode.. neprestala, lebo by mala abstak... vies si predstavit, aky abstak mal jej syncek, ked opustil jej telo? neviem, ci by si to chcela vidiet, ako plakal, aky bol nervozny a nikto mu nemohol pomoct, lebo sa nedalo... ale asi to, bohuzial, zazijes aj ty so svojim babatkom... drzim palce, aby to zvladlo v pohode....

happyzuuz
8. máj 2016

tiez som fajcila prestala som v 4tt teda hned ako mi test ukazal ze som tehotna prestala som zo dna na den.Treba prestat a nie sa vyhovarat ze sa neda ze dieta dostane sok blbosti
A hlavne neboj sa ze sa dietatku nieco stane ked si to zistila neskor🙂
http://najmama.aktuality.sk/clanok/235837/ste-t...

sarase
8. máj 2016

Ano moje dieta bude mat abstak po porode dobre vam drbe..ja si dam 1-2-3cigy denne ako kedy. Tym ze som fajcila aj pred tehotenstvom a aj muz je fajciar nase dieta bohuzial uz ma ten nikotin v sebe aj keby som si nezapalila ani jednu cigaretu..Ked mam chut zapalit si tak si zapalim a nic neprehanam a obmedzujem sa dost..z krabicky denne prejst na dve cigy denne je pre mna uspech🙂

zlatarybka29
8. máj 2016

@sarase neboj nic sa nestane vsetko bude ok :D poniektore zeny vsetko prehanaju 🙂 ty si matka je to tvoje telo a vies ci ti nieco skodi ci nie 🙂

mircalla
8. máj 2016

@sarase jasne, tym co upozornuju na rizika drbe. najlepsie sa citaju prispevky, ze moja suseda fajcila 40 cigariet a dieta je zdrave, to tak potesi a ukludni....akurat, ze ak niekoho dieta je zdrave, ine byt nemusi.
okrem toho tu nik nepovedal, ze tvoje dieta bude mat abstak - uviedla priklad osoby, ktorej dieta ten abstak malo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre