Nízko položená placenta

ajus969
11. júl 2013

Ahojte,

momentálne som v 31. týždni tehotenstva. Od 20. tyzdna mam nizko polozenu placentu ale doteraz sa neupravila. Gynekolog mi nenariadil ziadne obmedzenia v 20. tyzdni a ani dokonca teraz v 31. tyzdni. Poradne a prehliadky mam kazde 4 tyzdne, čize tam ani nechodim pravidelnejsie, dokonca aj teraz som objednana na poradnu az o 4 tyzdne. Neviem teda, co si mam mysliet, kedze na nete som sa docitala, ze by tehulka mala byt bud na rizikovom alebo im vzdy ich gynekolog nariadil nejake obmedzenia a cinnosti, ktore nemaju vykonavat. Je postup mojho gynekologa vobec spravny? Co si o tom vsetkom myslite?

Dakujem

radkanika
11. júl 2013

@ajus969 nooo ja mám tiež zistenu od 20.tt placenta praevia partialis,čiastočne prekryvajuca a neskôr sa upravila na marginalis.Nizko položená, to by som brala všetkými desiatimi. Teraz som v 34.tt, mám 6 r.dcerku,ktorú som nosila každý deň do škôlky,upratala,oddychovala,a od poobedia ako prišiel manžel z práce a dcérka zo škôlky, kolobeh nakupov, ihrisiek,vždy program do večera plny chodenia atd. A to som mala nariadeny kľud, lebo mám ešte aj makky krcok. Neverila som,ze to dotiahnem do 34.tt, dcérka ma už aj prázdniny a to treba byt s ňou,variť atd. Beriem magnezium a snažím sa ležať,keď som aspoň kúsok sama a kedykoľvek sa dá,hoci len na pól hodinku. A moja lekárka ma kontrolovala každé 2 týždne a nález sa nikdy nezmenil a dokonca ma vždy pochvalila,ze je vidieť,ze poctivo ležim..ešte si pamätám,ze mi vravela,ze ani po schodoch..no keby tak vedela,koľko schodov v našom dome mame 🙂 a zrazu ma objednala teraz až o mesiac,teda už na budúci týždeň idem. Mozno by niekto povedal,ze som nezodpovedna,ale nie som...len citim,kolko zvladnem a ked cosi,hned spomalim. Ja myslím,ze ak by videl lekár nejaké riziko,supol by ťa do nemocnice 🙂 buď pokojná a užívajú si čas,ktorý ešte pre seba máš.

libertine
11. júl 2013

mne pri 20tt ultrazvuku tiez povedali, ze mam placentu marginalis, ale doktorka mi tiez nepovedala, ze by som sa mala nejak specialne spravat. povedala len, ze uvidime, ci sa to este vytiahne. na morfologickom mi potom este doktor povedal, ze nic sa zatial nedeje, ze tak do 32tt je este cas a potom sa uvidi, ze teda nemam pretazovat brucho a krcok, ale ze by som sa mala nejak specialne obmedzovat, to nie. ja si teda obcas davam magnezium a ked mozem, tak lezim s vylozenymi nohami, to je vacsinou iba vecer.
ak nemas tu placentu uplne vcestnu a nemala si nejake problemy, krvacanie atd, tak je to podla mna ok, iba potom pred porodom by som uz urcite dala pozor kvoli porodu, nech to dobre pozru na ultrazvuku, ci mozes rodit normalne alebo radsej cisarskym.

blevka
12. júl 2013

Tiez som v 2O. týždni a dnes mi lekar zistil placentu praevia, ale našťastie nezasahuje k branke... povedal, že pravdepodobnosť, že sa to ešte upravi je malá ale vraj mám šancu dieťa donosiť. Ked som počula formuláciu tej vety skoro som odpadla, ešte že sa ultrazvuk robi poležiačky 🙂 Mna vypisal na PN a každe dva týždne budem chodiť do rizikovej poradne do nemocnice...tak teraz len ležať a dúfať, že sa to bude OK... pýtala som sa ho či si nemám dávať magnézium, ale iba sa zasmial a že keď mi to placebo pre tehotné pomáha tak prečo nie 😝

rosegirl2013
16. júl 2013

@blevka ahoj 🙂 mne zas moj povedal nech si davam maximalne davky magnezia,teda to su rozdiely...aby sa clovek potom vyznal 😠

primi76
16. júl 2013

ahoj, ja som tiez v 20 tt mala stanovenu placentu praevia centralis. Doktor ma sice nevypisal, ale nariadil kludovy rezim. V 25. tt som sla do nemocnice kvoli slabemu krvacaniu, ktore sa sice ukludnilo, ale neskor sa opakovalo. Ostala som tam 2 mesiace az do predcasneho porodu v 32 tt, kedy mi placenta praskla a museli surne robit sekciu. Tiez som citala kade tade ze sa to moze zlepsit a ze v pohode....moja nebola v pohode, napriek tomu, ze som lezala v nemocnici, praskla. Nastastie vsetko dobre dopadlo. Maly je sice v inkubatore, ale pekne pribera a drzi sa 🙂

libertine
16. júl 2013

ja som dnes bola na kontrole a dr. povedala, ze sa to vraj lepsi, no este uvidime.

sakura
16. júl 2013

Aj ja mám zistenú placentu nízko..dokonca zasahuje bránku :-/ Dr mi nakázal maximálny klud a oddychovať :-/
@rosegirl2013
mne tiež dr vravela že je to placebo 🙂)

sakura
16. júl 2013

@ajus969
a chodím každé 2 týždne na sono...

blevka
17. júl 2013

@rosegirl2013 no veď to...ale zajtra idem k inemu lekarovi (ja chcem vzdy vediet aspon dva nezavisle nazory, aby som vedela porovnat) tak potom napisem co povedal on, resp. aky postup zvolil... Ale mam pocit, ze ked som doma jeaspon to kusok lepsie....u mna ma na to velky vplyv zrejme stres. Dnes bola cely den pohoda, kym mi pred chvilou nevolali z prace, ze nevedia ako maju s niektrymi vecami pohnut. Som sa mierne vystresovala a uz ma tvrdnutie chytilo znova....a este tajne dufam, ze sa mi uz placenta kusok pohla...ale za ten tyzden je to krajne nepravdepodobne...

blevka
17. júl 2013

@sakura ahoj, aj ja budem teraz chodit kazde dva tyzdne, dufam, ze to nebude babo prilis vyrusovat...a tebe to zistili az teraz?

sakura
17. júl 2013

@blevka
neboj nebude 🙂)
No až teraz.. lebo je to tajnostkár 🙂) Má pupočník medzi nožičkami 🙂) A nechce sa ukázať 🙂 tak ale v pondelok sa dúúfam že na 4D ukáže 🙂)) I ked si myslím že bude ďalšia baba 🙂)

blevka
17. júl 2013

@sakura ani nas krpec sa nechce ukazat 🙂 raz si prekrizi nohy, potom sa zase otoci zadkom....ale pravdupovediac, odkedy mi zacali vsetky tieto problemy, ma pohlavie akosi prestalo zaujimat a uz sa zameriavam len na to, aby vsetko dopadlo ok 🙂 ale tak, zajtra uz mozno budem vediet 🙂

rosegirl2013
17. júl 2013

@blevka ok napis potom som zvedava

blevka
19. júl 2013

Čaute baby, včera som bola na vyšetrení u iného lekára.... nehovorila som mu nič, lebo som chcela absolútne nezávislý názor. Na moje veľké prekvapenie mi povedal, že všetko je v najlepšom poriadku. Tak som sa ho ešte pre istotu spýtala, či je ok aj placenta a či je dobre uložené a povedal, že som zdravá. Tak a teraz si vyberte, je normálne aby ma jeden lekar vystrašíl a anakázal kľudový režim a druhý o sedem dní neskôr nič abnormálne nevidí? Ako im má potom človek veriť.... V každom prípade užívam ďalej magnézium a polihujem pre istotu 🙂

beyonce11
19. júl 2013

Aj ja som mala placentu nizko nasadajucu,mierne mi zasahavala do spodnej casti od 20tt a vytiahla🙂sa mi az v 33tt,chodila som kazde 4tyzdne na kontrolu,bola som na pnke,kludovy rezim nedvihat tazke.magnezium som brala tiez ale uz neviem presne dokedy.
Porodila som 4 dni pred terminom,placenta sa mi zacala odlucovat.

spika
19. júl 2013

@blevka
🙂 skús ešte tretieho lekára a potom si urob priemer! 🙂 ja viem, že teraz sa mi už dobre smeje, ale keď som bola v Tvojej situácii, tiež mi nebolo všetko jedno....v tehotenstve sa môže kadečo zvrtnúť každú chvíľu - k lepšiemu aj horšiemu.....a každý lekár má na to svoj názor, možno vzhľadom na svoju povahu 😉 alebo skúsennosti.....

blevka
20. júl 2013

@spika máš pravdu, nejak tak to bude...lekár na pohotovosti, kde mu každá druhá pacientka príde v hodine dvanástej to bude vidieť určite černejšie ako bežný gynekológ, u ktorého má väčšina mamičiek bezproblémové tehotenstvo... nevadí, budúci týždeň mám kontrolu tak uvidíme, či sa môj stav alebo diagnóza posunú vpred... 🙂

rosegirl2013
28. júl 2013

@blevka no ale podľa mňa super správa, lepšie ako keby to videl horšie, ja by som sa tomu každopádne tešila, niekedy mám pocit, že samotný strach narobí viac komplikácií ako reálny problém 😒

lydja
10. dec 2013

Dnes som bola u svojho gyn.v nemocnici lebo mal sluzbu. V 22 tt mi zistil nizko polozenu placentu. Dnes som v 31 tt a neupravila sa, nebariadil mi ziadne obmedzenia napriek tomu,ze som sa ho na to pytala. Zda sa mi,ze sa mu nepaci ked poviem "citala som na internete" 🙂 dnes v nemocnici dokonca sa na mna pozerali dvaja, presedively kolega, zrejme skusenejsi povedal,ze pokial je placenta nad 1cm je vsetko ok a netreba specialne opatrenia a ak sa neupravi odporuca sa sekcia. Takze asi to aj odtoho zavisi co nam povedia. Dokonca sa ma opytal ci na sviatky pojdeme za rodinou 400 km!!!! Neviem, mozno som sa skutocne viac bala nez treba. Snad by 2 skuseni porodnici uz nieco mohli vediet 🙂

juliett27
3. sep 2014

Ahojte žienky!Aj napriek dobrým výsledkom mi moj gynekolog oznamil, že mam nízko polozenu placentu, dokonca, ze je to praevia. Ked mi povedal mozne rizika tejto diagnozy, velmi ma tym vystrasil. ☹ Pricom mi to zistil v 31 tyzdni! Do vtedy bolo vsetko ok. ihned po vysetreni ma poslal do nemocnice, kde ma nasledne okamzite hospitalizovali. Zobrali man a porodnu salu a bola som tam az do vecera. Z toho vsetkeho zhonu som bola uplne pomatena a v urcitych chvilach som si myslela ze uz idem rodit. Citim sa dobre, aj babatko taktiez, tak ze nas po 4 dnoch pustili domov, ale mam drzat uplne kludny rezim. Nechodit, nedvihat tazke veci, velmi necestovat a mat hore nohy. Vsetko sa snazim dodrziavat, ani von nechodim, len na prehliadky a ku lekarovi!!! Dufam, ze vsetko bude dobre a babatko pocka aspon do toho deviateho mesiaca. Co sa tyka porodu, neviem ako budem rodit. Moj gynekolog povedal ze vacsina zien rodi cisarskym, kto ma nizko polozenu placentu, ale poniektori mozu rodit aj prirodzene. Uvidime, co na to povie nas porodnik.
Drzim vsetkym tehulkam palce a prajem vela zdravicka, aby nase babatka boli zdrave 🙂

juliett27
8. sep 2014

Ahojte!
Ja mam takisto nizko polozenu placentu. Teraz som bola u svojho porodnika a povedal mi, ze sa mi skracuje krcok maternice ( 1,5cm). teraz sme v 33 tyzdni tehotenstva. lezala som na rizikovom 4 dni na pozorovani a kvoli tomu skracovaniu krcka moj porodnik povedal, ze teraz, ked pojdem k nemu na kontrolu, tak mam si so sebou zobrat aj veci. Asi ma zase polozia 😒 Zaujimalo by ma, ci zeny s touto diagnozou rodia prirodzenou cestou, alebo je urceny cisarsky rez? Alebo vlastne ako sa to urcuje? Bola by som velmi rada, keby mi s tym niekto poradil. Moj gynekolog povedal, ze asi budem rodit cisarskym, ale urci to koniec koncov moj porodnik. Dufam, ze malinka sa este mesiac zdrzi v brusku 🙂 Inac davam si max. pozor. Ani do obchodov nechodim, rsp. absolutne nevyjchadzam z bytu. Len v pripade kontroly u porodnika a gynekologa. Dakujem do predu za rady a nazory 🙂

nevestienka
12. sep 2014

Ahoj juliett27!!! držím ti palce, aby si to vydržala, čo najdlhšie a aby sa bábätko narodilo v poriadku 🙂 Ja mám tiež nízko položenú placentu teraz som v 24tt, Na poslednej kontrole mi lekár vravel, že mám placentu 1cm od krčku maternice. Takisto mi vravel, že je teraz skoro predpokladať ako budem rodiť, keďže sa placenta môže vysunúť vyššie. Ale vravel, že je tu riziko cisárskeho rezu. Nariadil mi len kľudový režim, nedvíhať ťažké veci a pod. Mám 20 mesačnú dcérku, takže je to ťažké byť v kľude. Ale snažím sa ako to ide. Pokiaľ necítim tlaky alebo bolesť alebo nebodaj nejaké špinenie, tak si myslím, že je to v poriadku. Čo sa týka cisárskeho rezu alebo prirodzeného pôrodu si myslím, že to závisí od konkrétneho stavu pacientky a dieťaťa a pôrodníka. Sú ženy, ktoré mali nižšie placentu a vytiahla sa hore do konca tehotenstva a porodili bez problémov prirodzene. Ja mám ísť na budúcu stredu na kontrolu a ultrazvuk, tak som zvedavá, ako je na tom placenta a dieťa. Tak sa drž !! nech to dobra dopadne

nevestienka
12. sep 2014

@juliett27 Ahoj juliett27!!! držím ti palce, aby si to vydržala, čo najdlhšie a aby sa bábätko narodilo v poriadku emoticon Ja mám tiež nízko položenú placentu teraz som v 24tt, Na poslednej kontrole mi lekár vravel, že mám placentu 1cm od krčku maternice. Takisto mi vravel, že je teraz skoro predpokladať ako budem rodiť, keďže sa placenta môže vysunúť vyššie. Ale vravel, že je tu riziko cisárskeho rezu. Nariadil mi len kľudový režim, nedvíhať ťažké veci a pod. Mám 20 mesačnú dcérku, takže je to ťažké byť v kľude. Ale snažím sa ako to ide. Pokiaľ necítim tlaky alebo bolesť alebo nebodaj nejaké špinenie, tak si myslím, že je to v poriadku. Čo sa týka cisárskeho rezu alebo prirodzeného pôrodu si myslím, že to závisí od konkrétneho stavu pacientky a dieťaťa a pôrodníka. Sú ženy, ktoré mali nižšie placentu a vytiahla sa hore do konca tehotenstva a porodili bez problémov prirodzene. Ja mám ísť na budúcu stredu na kontrolu a ultrazvuk, tak som zvedavá, ako je na tom placenta a dieťa. Tak sa drž !! nech to dobra dopadne

jana1975
12. sep 2014

@juliett27 Ahoj,tiež som mala diagnózu placenta praevia centralis,zistili mi to až v 35tt,keď som začala trochu krvácať,nikto nevedel pochopiť,ako to môj gynekológ mohol prehliadnuť.Hneď v ten deň som bola hospitalizovaná,dokonca ma dali najskôr na pôr.sál,dosť ma to vystrašilo,lebo som si myslela,že už budem rodiť...Krvácanie sa mi zastavilo,ale špinenie som mala potom stále.Už na priíme mi doktor povedal,že budem rodiť cisárskym rezom,že nijaký doktor si prirodzený pôrod nevezme na svedomie.Tak som čakala na oddelení,hlavne som mala ležať aby som nezačala krvácať,takto som tam ležala dva týždne a potom som z ničoho nič začala v noci dosť krvácať,zase ma dali na sál,dali nejakú infúzku,krvácať som prestala,ale ráno primár rozhodol,že mi urobia sekciu,vzhľadom k tomu,že krvácanie sa bude určite opakovať,išiel víkend,tak nechceli riskovať,lebo niekedy sa vraj môže placenta odlúčiť a do pár minút hrozí vykrvácanie.Doktorom som plne dôverovala,ani ma nenapadlo protestovať a tak sa mi 6.2.2014 narodila dcérka,bolo to presne 36+2 tt,vážila 3480gr a merala 51 cm,sekcia bola robená v spinále,tak som malinkú videla hneď po narodení,ale aj tak mi je doteraz ľúto,že sa nemohla narodiť prirodzene....

juliett27
16. sep 2014

@jana1975 Ahoj jana1975. Podla mna nemas co lutovat, pretoze nevies, ako to mohlo dopadnut, keby si rodila prirodzenou cestou, ale nakolko ti doktor navrhol dane riesenie, tak urcite bolo spravne pre Vas obydve!!! 🙂 Tak ze bolo to tak, ako to malo byt, hlavne, pre tvoju dcerku. Inac moj gynekolog povedal, ze cisarsky rez je lepsie pre dietatko, ako prirodzeny porod, pretoze nedochadza ku traume, ktoru prezivas nielen ty, ale aj tvoje dietatko , hlavne, ked prechadza uzkymi porodnymi cestami a trosku sa deformuje hlavicka. Hlavne, ze je zdrava a pri porode mala aj peknu vahu, co je velmi dolezite. V 36 tyzdni maloktore babatka maju taku peknu vahu! Nech Vam rastie na radost a nech je hlavne zdravucka! 🙂
Mne teraz moj porodnik povedal, ze asi budem rodit prirodzene, moj stav je stabilizovany, vsetko je rovnako, tak ze zase sa psychicky pripravujem, ze pojdem rodit prirodzene. pretoze cloveku trosku odlahne, ked budes mat cisarak, pretoze neprezijes tu ukrutnu bolest pri kontrakciach a + porod, ale nevadi. Podstatne je to, aby dietatko bolo zdrave. Netreba sa sustredovat a bat sa porodnej bolesti, ale mysliet na to, ze o chvilocku budes mat svoje dietatko uz na svete a budes ju drzat v naruci 🙂

smile31
16. sep 2014

Ahojte baby.. dnes som bola na ultrazvuku som v 22tt a doktor mi povedal ze mam posunutu placentu tato veta ma hned vystrasila a nejako som nevedela dalej uz pocuvat...povedal mi ze sa to obcas stava a je mozne, ze sa to este upravi... ale ze to vyzera na cisarsky rez (co mi je jedno ako to bude len nech je male zdrave...)... dosť sa bojim,,,dalej mi povedal ked som sa pytala ze to nedokazem ani ja ani on nijako ovplyvnit ked som sa spytala ci to je riziko potratu tak mi povedal ze nech sa nelakam...ale aj tak som dost vystrasena... :( viete mi poradiť ?

piacere
16. sep 2014

@smile31 Ja som mala nízko nasádzajúcu placentu, zistili mi to v 20tt a od toho 20tt som si tehotenstvo odležala až do 37tt, keď som rodila akútnou sekciou. Záleží od toho, ako ju máš nízko, niekomu problémy nerobí, niekomu veľké. Áno, placenta praevia, či marginalis sú nebezpečné, ale neznamená to, že musíš mať problémy.
Lekár ti nepovedal nič viac? Kľudový režim alebo niečo podobné?
Ja som mala povolený pohyb len na WC a ku chladničke a v nemocnici som si poležala 22 dní, ale ja som krvácala....

piacere
16. sep 2014

@jana1975 neblázni. Ja som síce namala centralis, "len" marginalis, bola 2cm od vnútornej bránky, tak ma nechali rodiť prirodzene, nakoľko sa pôrod začal sám rozbiehať. No nakoniec som aj tak skončila na akútnej sekcii, keď počas prvej doby pôrodnej sa mi odlúčila placenta....

darinecka1
28. sep 2014

Ahojky,chcela by som sa podelit so svojou skusenostou.od 20 tt som bola na PN pre tvrdnutie bruska,nasadene magnezko,Ktore podla mna velmi nezaberalo.v 30 tt zacali bolesti v krizoch,na pohotovosti zistili ze som otvorena na 1 cm,dostala som infuzku s magneziom .o 2 hodky som uz bola na 6 cm,pre odlucujucu placentu nariadili akutnu sekciu. Malinkeho vsak vybrali neskoro.po dlhom ozivovani naskocil.bojoval 3 dni a tak odisiel do nebicka. Rez na maternici mam cervicocorporalis.ma Niekto skusenost s takymto rezom pri dalsom tehu? Ako dlho ste cakalo. Vdaka za info.

darinecka1
28. sep 2014

Este by som chcela dodat ze po sekcii som si precitala v prepustacej sprave ze som mala placentu praevia marginalis na co ma nikto pri predchadzajucich vysetreniach neupozornil :( , smutne na tom vsetkom je, ze nikto vam nepovie co to mohlo sposobit .ostavaju uz len spomienky na nasho anjelika a prazdne miesto v srdieckach Ktore sa na nho tesili :(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre