Prvá tehotenská prehliadka u gynekológa

25. júl 2021

Ahojte. Kedy ste mali najneskor 1.prehliadku? Mne sestricka povedala, ked som jej volala v 6tt, ze budem zbytocne chodit zas coskoro, rovno mi to da na datum, ked urobime aj odbery (10tt). Je to v poriadku? V 1.tehotenstve som isla na potvrdenie hned po vynechani menstruacie, aj tak nastalo zanedbanie mojho stavu a po porode som skoncila velmi zle, chcem si teraz davat pozor. Dakujem

vilma7
25. júl 2021

Žijem v zahraničí a tam ti skôr ako v 8tt termín nedajú, lebo to nemá veľký zmysel a význam. Tuším v UK dokonca až v 12tt je prvá kontrola. Tak by som sa určite nebála. V takomto rannom štádiu sa nemá čo zanedbať.

autor
25. júl 2021

@vilma7
Dakujem, ratala som s tym, ze ma objedna, ked bude uz teoreticky mozne zaznamenat aj akciu srdiecka, nejaky 7-8tt, ale necakala som, ze to bude az na prve odbery

deti95060810
25. júl 2021

načo by si tam chodila tak skoro... v prvom trimestri býva veľa potratov ....

autor
25. júl 2021

@deti95060810
Hm, vdaka za povzbudenie. Ja vlastne uz necele 4 tyzdne viem, ze som mala pozitivny test, ale netusim, ci tam vobec nieco je a ci je to v poriadku a este si na vysetrenie pockam

pribinak
25. júl 2021

Môj doktor objednáva až po 8tt, dovtedy je to zbytočne, potom tu píšu tehotné že nebola akcia srdca, sú v strese, majú nervy a to je uolne zbytočne nervacenie a škodí to tebe a aj babu
Po 8tt je už všetko pekne vidieť, babo, akcia srdiečka. Treba len pekne vydržať a byt pozitívne naladená

tinaml
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kkovacovak
25. júl 2021

Niekde ťa objednajú až okolo 12tt. Pokiaľ nemáš žiadne problémy alebo si nemala v minulosti tak je zbytočné tam chodiť tak skoro. Aj tak by tam nič nemuselo byť vidieť a len by ťa to stresovalo. Ber to tak že si tehotná a hotovo. Max môžeš ísť na krv nech ti potvrdia hcg keď ti ide len o tú vedomosť. V prvom trimestri je veľa potratov takže je z lekárskeho hľadiska ešte zbytočné niečo riešiť. Ak začneš mať problémy tak potom sa objednaj skôr.

annamaria_65
26. júl 2021

Ja som volala koncom februára s tým, že mám mať ročnú prehliadku a vyšli mi tri tehotenské testy pozitívne. Ona ,že má objedná na ročnú prehliadku a uvidíme. Prišla som tam a doktor sa pýtal, že kedy bola posledná menštruácia hovorím,že na konci januára. Tak spravil mi všetky vyšetrenia ako na ročnej prehliadke a potom na sone mi tak hnusne povedal že: Ste gravídna! 😀 Cítila som sa ako krava 😀
Všetky emócie vo mne začali hrať. Slzy sa mi do očí tlačili a on že vidíte tam tu zygotu a morulu a všelijaké takéto odborné názvy tam dával 😀 sa dívam, že vidím svoje bábätko 😂 a on aj teraz všelijaké také odborné názvy dáva. Nepovie, že srdiečko bije ale Akcia je. 😂 Ešte dobre vie zahladiť, že plod je plne funkčný 😂

margitaf
26. júl 2021

To ako keď nepôjdeš v 6tt,tak je to zanedbanie zdr stavu a známka toho, že budeš mať ťažký pôrod? Ja som bola 1x asi v 8, možno 9, nepamätám, vtedy je už vidno tlkot srdca
A hlavne 1trimestri cca 30%plodov zanikne, a vobec to nie je známky zanedbania niečoho

len_nig
26. júl 2021

Ja som nejako nepochopila čo ste také hnusne všetky na ňu. A tie poznámky že v prvom trimestri je veľa potratov??? No okej je, ale to asi baba nechce čítať keď sa boji či je všetko v poriadku a doktorovi ide až neskôr 🙄 trocha empatie preboha...
Autorka tebe želám veľa trpezlivosti, aj mňa by trafil šľak tak dlho čakať, ja som síce išla doktorovi hneď na krv po pozitívnom teste (lebo som potratila pred rokom) a potrebovali mi nasadiť progesterón a poslali ma na ďalšie vyšetrenia na endokrynologiu atď ale naozaj verím že bude u teba všetko v poriadku 🍀🙏 keby náhodou spinis alebo čokoľvek sa ti nezdá, behni doktorovi odmietnuť ťa nemôže.

queen_el
26. júl 2021

Ta prva prehliadka v 7-8 tt nie je len tak zo srandy, treba vylucit mimomaternicove, pozriet ci je vobec plod, ci zije...zial dnes sa dost casto stane ze nie je vsetko v poriadku a dozvediet sa to koncom 1. trimestra...

maleficent22
26. júl 2021

Asi to záleží od gynekológa... Keď som mala pozitívny test, kontaktovala som gynekológa, mysliac si, že ma objedná niekedy od 8. tt naďalej. Takto som to všade čítala, že väčšinou až vtedy sa chodí. No ten môj mi dal termín hneď v ten týždeň (5.), čisto len kvôli potvrdeniu tehotenstva. Bolo to ultra rýchle, len sa pozrel a potvrdil to, vylúčil mimomaternicové tehotenstvo a tak... videla som len malilinkú bodku. Ale aj to ma nesmierne potešilo. On je ale súkromný, neviem, či aj to je dôvod alebo nie... Každopádne ťa chápem, tiež som chcela čo najskôr ísť a potvrdiť si to. Ak by si však nezachytila nijaké problémy či zmeny, malo by to byť ok a nič nezmeškáš tým, že tam pôjdeš až v 10. tt. Držím palce každopádne 🙏 🙂

surama
26. júl 2021

Kazdy lekar je v tomto inak nastaveny. Ja som sa objednala uz v nejakom 6.-7. tt, lebo som si chcela byt ista, ze je vsetko ok. Este som aj vravela lekarovi, ze ci tu nie som skoro a on, ze akurat som prisla. Potvrdil mi tehotenstvo, zobral stery, potvrdil, ze je tam, kde ma byt a uz bilo aj srdiecko 🙂

s_a
26. júl 2021

Mňa tiež objednali až na 8tt a prišla som kvôli nachladnutiu až v 11tt a o nič som neprišla. Prvú fotku bábätká mám, ako mi "kýva" 😊

lienka.7
26. júl 2021

Ja som bola v 7tt, este nic nevidel. Iba vylucil mimomaternicive tehu. O 2 tt uz bilo srdiecko.
Ale tie 2 tt boli pre mna nekonecne na cakanie ti poviem 😔😔😔

zuzanockamt
26. júl 2021

Prvú prehliadku som mala 5tt+6, potvrdená akcia srdca, odchádzala som s tehotenskou knižkou.

aknamorka22
26. júl 2021

Ahoj, ja som pri druhom tehu išla na prvú prehliadku az v 10tt. Za mna to bolo super. Pri prvom som isla zbytocne skoro a mesiac som bola v strese, lebo nebola akcia srdca a nesedelo to a uz mala byt akcia srdca a bla bla. Iba ma zbytocne strasili. Takže to, ze ta objednali na neskôr je za mna super 🙂 vsak ak by sa niečo dialo, môžeš tam hocikedy nabehnúť a musia ta vyšetriť 🙂

zooeynka
26. júl 2021

Aj ja som isla az v 10 tyzdni, aspon bolo vsetko pekne vidiet, dr.uz odhadla aj pohlavie

luci_ba
26. júl 2021

@zooeynka wau, v 10tt videla pohlavie? 😮

hviera81
26. júl 2021

ja som bola v 6-7tt, po pozitivnom teste som hned volala a objednal ma tak nejak na ten 6-7 tt, s tym ze aj krv - na hcg, a aj ultrazvuk kvoli mimomaternicovemu....
drzim palce, mysli pozitivne, aj ked viem ake to je tazke....

aknamorka22
26. júl 2021

@zooeynka to ma pobavilo :D ze v 10tt videla pohlavie :D v 10tt sa ešte len vytvárajú základy vonkajšieho genitálu dieťaťa, takže nie je možné určiť pohlavie. Skôr si doktorka dobre tipla 😉

zooeynka
26. júl 2021

@luci_ba
@aknamorka22 ved pisem ze odhadla. Zatial sa zda ze odhadla dobre. Dieta je vacsie, cize mozno som realne bola v 11-12 tt, ale podla menstruacie len v 10tt.

aknamorka22
26. júl 2021

@zooeynka vidíš tak to ja mám zase smolu :D na každom sone mi povedia inak. Aj pri prvom najskôr dievča a potom zrazu chlapec :D

zuzanka.zuzu
26. júl 2021

v 12tt aby mi rovno mohla povedat pohlavie lebo skor sa nesmie

margitaf
26. júl 2021

@zuzanka.zuzu prečo by sa skôr nemohlo? A prečo si myslíte, že v 12tt sa môže? Resp je to možné? Pohlavie je vidno tak v 20 tt, skôr kľudne aj v 5tt z krvy matky

pupava_lucna
26. júl 2021

Ja som bola na prvej v 7tt a tiež mi prišlo zvláštne, že až tak neskoro. Totiž po dva mesiace predtým som tiež mala pozitívne testy a nakoniec aj tak prišla menstruacia. Tak mi to pripadalo take, že možno keby ma na kontrolu objednali skôr, tak sa mohlo tehotenstvo zachrániť. Ďalšia vec, že čo keby to bolo mimomaternicove tehotenstvo?

zuzanockamt
26. júl 2021

@margitaf na sone vidno pohlavie už v 12.-13.tt

zuzanka.zuzu
26. júl 2021

@margitaf nesmie kvoli potratom, nikto vam to skor nepovie (teda nemal by), okrem vynimiek (napr. predispozicia na geneticku poruchu len jedneho pohlavia a i.)

1mata
26. júl 2021

Ja 6tt
Prve dve tehotenstva rizikove, tak asi preto ma chcela vidiet hned 🙃

margitaf
26. júl 2021

@zuzanka.zuzu cca 80e stojí zistenie pohlavia z krvy, to nemá vplyv na potrat, ja len chcem povedať, že pohlavie sa dá zistiť o dosť skôr, pre mňa osobne je to zbytočné, skôr či neskôr sa každá žena dozvie co čaká, akurát ten prvý trimester je taky rizikový a netreba sa moc dopredu vytesovat, u nás do vystavenia tehot knižky okrem muža nevedel nik, že som tehotna

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre