Švagrina má 4 roky problém s otehotnením. Ako jej oznámiť moje tehotenstvo?

15. aug 2022

Ahojte🙂 budem velmi rada ak mi napíšete vaše názory a čo by ste robili vy keby ste boli v takej situácii.
Som tehotna, som vo stvrtom mesiaci a už mi začína byt vidieť bruško. Mám svagrinu, ktorá už 4 roky sa snaží s bratom o dieťatko ale nedarí sa im. Doteraz som bola ticho. O mojom tehotenstve vie môj manžel a moji rodičia. V blízkych dňoch to oznámime svokrovcom a vlastne celej rodine. Ja nijako nechcem ublížiť švagrinke ale zas ani nechcem už byť ticho. Túžim po tom aby sa konečne so mnou tešili najbližší, vnímam, že dieťa je obrovský dar. Ako im to mám opatrne oznámiť? Čo mám robiť? Mám ju velmi rada, vychádzame spolu ako sestry a nechcem jej ublížiť. Nikdy by som nikomu nechcela ublížiť. Dakujem za každú radu, za váš názor🙂

drakaria
15. aug 2022

Odporúčam jej to povedať ale ideálne medzi vami ..nie keď vás bude veľa ..možno jej vybehnú slzy , bude to chcieť spracovať ale koniec koncov určite bude rada ,,vlastná skúsenosť...len proste osamote a normálne jej to povec

drakaria
15. aug 2022

@melany4 tak tak tiež sme neplodný pár a sestru som poprosila aby mi proste napísala keď sa to stane ja si porevem a bude dobre ...

melany4
15. aug 2022

@drakaria ach pekne si to napísala 🥲 ja som si tiež poplakala,predychala a potom som sa s kamoškami tešila na ich bábätka.

7lenka11
15. aug 2022

absolútne normálne jej to povedz.. ja som čakala na tehotenstvo 3 roky, medzitým sa narodili v rodine 3 deti a tesne pred mojím umelým oplodnením ďalší bratranec oznámil, že sú v očakávaní.. a čo som mala robiť? proste som im pogratulovala a prijala to ako fakt..

lamonita
15. aug 2022

No a keby si to oznámila bratovi? Ze bude stryko. On to potom povie jej. Budu mat čas to spracovať. A pripraviť sa na stretnutie s tebou

evivb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marlen16
15. aug 2022

My sme sa tiež snažili 4 roky a nakoniec sa podarilo až 3.IVF. Všetci blízki okolo nás tehotni, neviem to spočítať, koľkým oznameniami tehotenstiev sme si museli prejsť….drvivá väčšina nám to oznámila osobne, par oznámení sme dostali dokonca na niekoho svadbe ked sme sedeli pri večeri, no bolo to veľmi neprijemne…..určite by som to na tvojom mieste oznámila cez smsku, nie osobne. Ver mi, že keď jej to oznamis osobne, veľmi ju to vezme. Prvotná reakcia je stres a panika, silne búšenie srdca a pocit že chceš zmiznúť, vypariť sa, vyplakať sa. Pri neplodnosti sú to úplne prirodzene emócie, ten čo si tým neprešiel, to nepochopi. Pri sms správe tie pocity budú rovnaké, bude to boliet veľmi, ale bude mat čas sa s tým vysporiadať po svojom a spracovať to vo svojom vnútri. A nebude mat taký pocit “zahanbenia” pred tebou. A uvidis, v konečnom dôsledku sa bude tesit ❤️ Oznam jej to citlivo, a tak ako kocky hovorili, určite jej nepíš niečo v tom zmysle, “nech sa nebojí že aj im sa čoskoro podarí”. Ja by som jej napísala niečo ako “už dlhšie sme vám chceli niečo oznámiť, ale nevedeli sme ako, no nevieme to viac tajiť. Vo februári nás bude o jedného viac. Rozumiem, že je to pre teba veľmi bolestivá téma, nakoľko sa tiež snažíte o bábätko. Neviem si prestaviť, čo prezivas, musí to byt veľmi ťažké a máš môj obdiv, si veľmi silná zena. Preto som ti to chcela oznámiť takymto spôsobom a nespôsoboval ti viac bolesti tým, že ti to poviem z oci do oci a zastihnem ta na to nepripravenú. Rozumiem, ze pre niekoho je takto správa veľmi zraňujúca a ze budeš potrebovať možno viac casu ju spracovať. Veľmi dúfam, že po case, keď to bude menej boliet, sa budeš z nasej novinky tesit. Mám ta veľmi rada.”….niečo v tomto zmysle.

svetlonos
15. aug 2022

Pokial je svagrina nevizreta a mala by byt z tejto spravy nestastna, zavistliva ci nahnevana alebo neprajna, tak s tym aj tak nespravis nic. A je uplne jedno ako to oznamis. Prestan brat ohlad na druhych na ukor seba a pokojne but zdravo „egoisticka“ . Dieta je dar, je to nadherne vo vasom pripade a je hlavne, ze sa nan tesite vy ako otec a mama. Necakaj, ze sa z toho ostatni polozia. Svokrovci mozno nebudu vediet tiez ako „spravne“ zareagovat aby sa nedotkli dcery ani vas.
Nemyslim, ze im to budete oznamovat v style - tak u nas to klaplo super rychlo, dieta na ceste a ty svagrinla kedy konecne ?
Hociako milo to poviete, bude to faj 🙂
Prajem vam vsetko dobre, pekne tehotenstvo, porod i materstvo.

iwesska
15. aug 2022

Nijako,normalne jej povedz ze cakas babo. Ty za jej situaciu predsa nemozes a ani sa citit previnilo preto nemusis. Ked je normalna a rozumiete si,bude sa tesit s tebou. Ked nie je,ako ta moja,tak zanevrie na teba,aj na dieta a bude sa tvarit,ze neexistuje🤷‍♀️S tym nic neurobis.

basska_b
15. aug 2022

Nech sa to dozvie od svokry... ja neviem... alebo naozaj len medzi 4 ocami, nie pred jej muzom... ja by som sa toho hrozne obavala. Lebo bude ju to mrziet, najma ak sa vam babo podarilo rychlo. Lenze z vlastnej skusenosti viem, ze zena otehotnie vtedy, ked to ostatnym okolo seba zacne uprimne priat

marlen16
15. aug 2022

@svetlonos takze podľa Teba všetky ženy, ktoré oznámenie tehotenstva vezme a sú z toho nešťastné, závistlivé, nahnevané atd…sú nevyzreté? Prepáč, ale v tomto nemáš absolútne pravdu. Takéto informácie sú pre človeka, ktorý po ničom inom netúži, ako po tom byt rodičom, spúšťačom…sú to negatívne emócie, to áno, ale mnoho ľudí, ktorí si tým neprešli, celkom nechápu ich podstatu. Keď mi blízka kamarátka/ rodina oznámila, že čakajú dieťa, tak u mna prvá emócia bola závisť a smutok. Ale vôbec to nebolo mierené voči tejto konkrétnejšie osobe..je mi jedno či by mi to povedala sestra alebo by som si to prečítala v plus 7 dni o Plackovej alebo inej osobe. Tieto emócie sú reakcia skôr na to, že niekto “žije Tvoj najväčší sen”, pre splnenie ktorého robíš všetko, čo je v Tvojich silách ale stále sa nedarí…je to vidina života, ktorý si si predstavovala že budeš žiť a žije ho niekto iný. Takze voči tomu sú smerované negatívne pocity ako závisť smutok a podobne. Nie je to ukazovateľ toho, či je niekto vyzretý alebo nie. Nevyzreta by som bola keby som ich nevedela v sebe spracovať, prijat a náležite sa s nimi vysporiadať…a to je zásadný rozdiel..

sincerity
15. aug 2022

Moja sestra s ktorou mám úžasný vzťah otehotnela tesne po mojom potrate (po ivf). Napriek tomu som sa s ňou veľmi tešila lebo aj oni sa snažili už tri roky. Čo sa týka vzdialenejšej rodiny - sesternice - tak tu som sa to dozvedela vždy nejak od iného člena rodiny..... vtedy ma to vždy zamrzelo, ale tragédiu som z toho nerobila.
Takže ja radím, ak máte veľmi dobrý vzťah, povedať osobne čím skôr. Ak nie tak radšej nech sa to dozvie od niekoho iného a spracuje to nie pred tebou....

janetinka27
15. aug 2022

ahoj, u nas je to podobne, my cakame uz dlho. raz k nam prisli svokrovci na navstevu a po nejakom case z nicoho nic povedali, ze xxx je tehotna. tak sme sa potesili, pozdravili ju a pri najblizsej navsteve som sa jej opytala, ako to preziva, ako sa citi.

rebellefleur
15. aug 2022

Normálne povedať.. môj najlepší kamarát sa približne rovnaký čas pokúšali s manzelkou o dieťa, veľa x boli aj na umelom a stále sa nedarilo. Keď som ostala s druhým tehotná na prvý sup,nevedela som sa z toho tak radovať, lebo prvé, čo mi prešlo hlavou bolo ako im to oznámim.. treba si však uvedomiť, že ty nemôžeš za to, že im sa nedarí a tebe sa podarilo. Ak máte normálny, úprimný vzťah, druhá strana sa bude tešiť s Vami časom, keď im prejde fáza možnej ľútosti, ktorá je samozrejme pochopiteľná.

janetinka27
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ankare
15. aug 2022

Ak je normálna a má Ťa ozaj rada, bude sa tešiť s Tebou. Možno ju to trošku vnútorne zabolí, ale bude Ti to priat a bude radosť zdieľať s Tebou. Držím palce!

nique
15. aug 2022

Ja môžem povedať za seba, kým sme sa 6r snažili: mne nikdy nebolo ťažko z tehotenstva kamarátiek a príbuzných. Jasne, okukovala som ich, ako im rastu bruska, ale žiadna závisť tam nebola. To skôr som mala pocit, že okolie ma veľmi ľutuje. Že aké to mam ťažké. Snívala som o bábätku. Ale život mi neprišiel tragicky. Aj keby to nikdy nevyšlo.
Drž sa a užívaj tehotenstvo

alison11
15. aug 2022

@1angelika Ďakujem krásne a presne toto si ja tiež vždy vravím,nebudem ja nikoho tlačiť aby mal deti najmä vtejto dobe keď sú deti vzácne a tak ťažko prichádzajú tam kde si ich želajú :/.
@fatima30 Áno veľmi dobre viem čím si si prešla nikomu neprajem mať takúto svokru a ešte aj švagrinú akú mám ja ona to berie ako samozrejmosť že má deti a vôbec nie je citlivá voči mne ktorej to tak ťažko prišlo a vtom ťažkom čase keď mi odišlo sa tu vystatovala akého má zlatého synčeka a čo všetko dokáže atď... a proste prišlli so svokrou na návštevu a ja som na ne mohla len zízať čo sa roztápaly nad malým v mojom dome,kde som sa ani skryť so svojím smútkom v duši nemohla ☹, Priala som jej tú radosť jasné,len mňa akosi nik nechápal,že chcem mať kľud a byť sama a dupľom pri bábätku vtedy keď to bolo čerstvé mi bábätká pripomínali moju stratu moju prázdnotu,akési zlyhanie môjho tela,proste vnútorne som plakala.Vždy si odvtedy vravím,ten kto nezažil,nevie aké to je stratiť ešte nenarodené bábo po ktorom človek túži..A pritom svokra aj so švagrinou vedeli o našich stratách aj o tom že nám takmer 4roky trvalo z liečením aby nám prvý syn ostal a druhý tiež a vôbec im to ani do dnes si neuvedomujú,že mňa to trápi,ke´d sa tu vytešujú z drobcov,zlaté sú tie detičky,ale škrema to že jej sa všetky podarili hneď na 1x a ešte aj v 38rokoch zatiaľ kým mne ani v 20tke sa nedarilo a teraz už mám 35.Prvého som v 24roch rodila a druhého v 27rokoch.medzi nimi 3potraty v 5-6tt a po druhom v 31rokoch kyret v 10tt a vlani potrat v 6tt v 34rokoch.

zuzuliatko18
16. aug 2022

Napisem odpoved z hladiska zeny, cakajucej na vytuzene dve ciarky na teste viac ako 5 rokov, pricom zatial vsetci nasi surodenci mali po dve deti. Oznamit normalne, pekne na nejakom osobnom stretnuti, nerobit z toho zbytocne vedu a nejake extra zalezitosti tymi.modernymi.teatralnymi oznameniami.
Sice nas bolelo, ze nemame vlastne dieta, no zo vsetkych synovcov a neteriek sme sa velmi tesili a surodencom to priali. A mna sa osobne viac dotklo, ked vsetci v rodine vedeli a my nie, resp. My posledni. Tiez sme chceli mat podiel na radosti, ze do rodiny pribudne maly cloviecik.

ver567
16. aug 2022

Ja som to mala podobne, ale s naj kamoskou, oni sa snažili o druhe (nie tak dlho) a zostala som tehotná ja….tiez som sa dlho obávala jej to povedat..keď som sa odhodlala tak mi ona povedala ze ma termín len o 2 týždne po mne..a teraz už kocikujeme spolu. Všetko je ako má byť.

ruzovakrava
16. aug 2022

Kedysi som bola presne v takejto pozícii. A tiež som sa bála ako to vezme. Vzala to úplne super, mala som pocit že takto úprimne sa nikto netešil ako ona 🙂 ak máš aj tak z toho blbý pocit tak im to oznám všetkým naraz, sa to rozptýli medzi viac ludí. Druhé sme si už oznámili navzájom s rovnakým termínom 🙂

elanor
16. aug 2022

hlavne na slusnej navsteve, bud u vas doma, alebo u nich doma.
Uz ako to zoberie, to jej hold na nej. Chapem tvoj postoj, ale zase neda sa okolo nich chodit vecne iba po spickach, a to ze im sa nedari, neznamena, ze v ostatnych rodinach sa zivot kvoli tomu zastavi.
V kazdom pripade, ak to bude vramci slusnej navstevi, ako som uz spominala, bude to uplne v poriadku z tvojej strany.

Len to nerob na prostriedku obchodu s nabytkom, v style, jeeeej, no sice sme za pol hodinu, k vam nahlaseny na navstevu, ale sak ked sme sa streli, tak vam to povieme rovno, a miesto dalsich slov, im nestrc do ruky fotku z ultrazvuku... To, prosim naozaj nie...

hanaxxx
16. aug 2022

Ja som to mala tak isto. Svagrina nevedela otehotniet a nam s muzom sa podarilo takmer hned (a to sme o peknych par rockov obaja starsi a ratali sme s tym,ze sa nam mozno vobec nepodari). Tiez som nevedla ako jej to oznamit (a to ani nemame nejaky blizku vztah), hovorila som bratovi nech jej to povie on, ked budu len sami dvaja, mala som obavy, ze sa nedajboze rozplace alebo co. Ale brat jej nepovedal a tak, ked prisli na navstevu, tak to nakoniec povedal moj muz, lebo ja som nevedela ako zacat. A ona uplne v pohode (aspon navonok), vyzerala ze nam to praje, spytovala sa na vsetko mozne. No a nepresiel ani rok a tehotna bola aj ona.

lunademonica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
deniskap
16. aug 2022

@januska12323 presne by som to takto riesila aj ja.

cervenaruza123
16. aug 2022

Ahoj. Zalezi aj od toho, ako to berie svagrina, neviem ci ste o tej teme rozpravali ci nie. Nam ked sa nedarilo a niekto bol tehotny, lahsie sa mi to prijimalo cez sms. Urcite prijemnejsie bolo, ked minimalne to nebolo povedane v kolektive velkom. Este ked som aj tusila, uz ked nam to povedali a tie rozziarene usmevy, ja som sa aj tesila, ale zaroven to bola vzdy dyka do srdca, ze zase dakto dieta bude mat a my stale nic. Vacsinou mi par minut trvalo prijat tu spravu, predychat sklamanie, ze preco sa vsetkym dari len nam nie a az potom som sa vedela naplno tesit. V tom case pre mna najlepsie bolo oznamovat take veci cez sms ci fb. Lenze napriklad casom uz som sa s tym nejak zmierila a uz mi to aj bolo jedno ci osobne ci neosobne, neprezivala som to uz tak. Lenze niektore zeny to casom prezivaju horsie, hlavne ked su liecene ci podstupuju umele oplodnenie, tam su rozhadzane hormony a zena mava vselijake nalady a horsie znasa take spravy.
A ked ste k sebe ako sestry, priprav sa aj na to, ze sa mozno urazi, ze ste im to nepovedali skor. Ked uz som bola tehotna a prve tyzne som bola aj rizikova, tak sme este neoznamovali nikomu, komu to nebolo nutne. A aj tak sa niektore kamosky urazili potom, ze jak to ze sme im to nedali vediet skor.

veja6391
16. aug 2022

Ja som bola pred pár rokmi v situácii tvojej švagrinej. Švagrovci (vtedy sme nemali najlepší vzťah) nám špechli do tváre,že čakajú bábo. Ja som sa napriek našim problémom s nimi úprimne tešila,aj keď mi neverili a ešte aj vykričali,že im nedoprajem 😂😂
Tým som chcela,že aj keby nemáte najlepšie vzťahy, určite sa bude s tebou tešiť (vlastná skúsenosť)

20mm
16. aug 2022

Ja by som jej to na tvojom mieste určite povedala...možno najprv nebude nadšená, ale ak ťa má rada, tak po spracovaní sa bude tešiť s tebou...to, že im sa nedarí nie je predsa tvoja vina...

daarling
16. aug 2022

Keď máte takýto super vzťah, tak by si jej to mohla oznámiť medzi 4 očami. Podľa mňa by to lepšie spracovala. Nieje to o tom že by ti závidela, aj tešiť sa bude s tebou určite, len ju zamrzí že jej sa nedarí. Ja som tiež 4,5 roka musela čakať. Veľmi ťažko sa mi pozeralo na tehotné ženy, ale dočkala som sa aj ja. A aj tvoja švagrinka sa určite čoskoro dočká

iriska3
16. aug 2022

Ak ste si tak blízke, ako sestry, tak by si to podľa mňa mala oznámiť jej ako prvej čo sa týka ostatnej rodiny. Úplne najbližšej osobe by som to osobne, len vy dve, zavolaj ju na kávu, alebo nejak veľmi citlivo cez telefón. Aby to stihla spracovať. Až potom ostatnej rodine. Určite to bude pre ňu bolestivé, keďže by sa najradšej tešila spolu s tebou ako, ale ten žiaľ z toho, že im sa nedarí je zložitá vec na psychiku.
Apropo, si skvelá, že nad tým takto premýšľaš 😊
A gratulujem 🤰😊♥️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre