Amniocentéza len kvôli veku

niki0121
7. jún 2012

Ahojte! Aké máte skúsenosti s amniocentézou kvôli veku. V marci som mala 35 rokov. Je potrebná ,alebo nie. Výsledky krvi prvé v 13 týždni aj druhé v 16 týždni boli dobre. treba aj tak amniocentézu???

evina34
11. júl 2012

...tak aj ja trosku prihodim do mlyna. Ja som na amnio kvoli zlym AFP vysledkom bola {dnes by som to uz riesila inac} Bolo nas tam asi 1o. S nejakymi maminkami som sa aj dala do reci. Najviac ma zaujal pripad zienky , ktora cakala uz svoje tretie dieta. Bola tam vlastne pre pokoj v dusi. {druhe dieta sa jej totiz ako blesk z jasneho neba narodilo v 7 mesiaci s Downovym syndromom a vaznou srdcovou poruchou {zomrelo} {na amnio pri tomto dietati nebola, kedze nebol dovod {nemala ani 3O}, ultrazvuk aj AFP vysledky na ziadne postihnutie neukazovali}. Neviem ako dopadli, mne sa narodila zdrava dcera {riziko som mala 1:204).

niki0121
autor
12. júl 2012

Tak aj som už bola na tom morfologickom ultrazvuku, kde bolo všetko o.k. Doktor sa ma pýtal na vek. A nato mi povedal, že nieje dôvod na amniocentéza. Podľa ultrazvuku je to 99% o.k. a ale ak chcem to mať na 100% tak môžem isť. Ale on ma mi to neodporúča, že nieje dôvod. Tak si držím palce aby bolo všetko dobre. Zatiaľ sa cítim o.k.., bábätko kopká a je nám fajn.

stanislavao
12. júl 2012

toto je velmi tazka otazka a nikto vam neda jednoznacnu odpoved. ja som mala horsie krvne testy a odporucili mi ist na amnio, bolo to asi v 16 tyzdni, druhe tehotenstvo, zacala som uz citit pohyby a nesla som tam. lebo si neviem prestavit, ze by som mala ist na prerusenie, ked uz citim, ze je to dieta, ze sa hybe. doktor sa sice "hneval", ale chapal to, podla sona bolo vsetko ok a simonko sa narodil v termine, sekciou, lebo bol zle otoceny, ale zdravy. nic mu nieje, je sikovny. aj amnio ma svoje rizika, je tak riziko nasledneho potratu. vy sama sa musite rozhodnut.

zzzzuuzzuu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rienok
17. júl 2012

@niki0121 ja som bola na prvotrimestrálnom skríningu a tam mi vyšli veľmi dobré výsledky, tak som sa rozhodla neísť na amnio a takisto si nedám robiť AFP, lebo ako mi lekár oznámil že vzhľadom na môj vek mi vyjdu aj tak zle.... tak načo sa stresovať. V 21 tt pôjdem na morfologický a basta. Babenko je zdravé tak to aj ostane 😉

niki0121
autor
18. júl 2012

@rienok Ahoj! držím palce obom a po hodové tehotenstvo.

erickka11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
albireo
20. júl 2012

sorry za trochu mimo otazku: dievcata,co vam bola doporucena amniocenteza: bolo to LEN na zaklade veku alebo na zaklade vysledku kombinovaneho testu( biochemia a USG v 1.trimestri)?
Ak to bolo len za zaklade vekoveho faktoru, odosielacemu gynekologovi by som odporucala zacat citat aj odbornu literaturu...

bonaqua111
20. júl 2012

@niki0121 dolezite je vediet, ze amniocenteza je dobrovolna a nie povinna. Takze pytas sa ci musis - nie nemusis.
Mne tiez bola doporucena, ked som otehotnela mala som 36 a nesla som. Dve deti mam uz zdrave, neboli ine dovody len vek.
Je to na rozhodnuti matky ona povie ci ano alebo nie.

mnamko
20. júl 2012

ja som na amnio nemusela lebo výsledky som mala dobré ale chcela som ísť kôli veku,ale vdeň nástupu ma genetička odhovorila,že nech neriskujem,že všetky výsledky aj zo sona aj z krvi sú dobré, a dcérka je úplne zdravá tak som rada že som ju posluchla

niki0121
autor
21. júl 2012

@albireo mohla by si to trošku rozviesť?

albireo
21. júl 2012

@niki0121 myslim,ze na predchadzajucich 2 stranach ti vela dievcat povedalo dovod. Amniocenteza ako taka je spojena s (malym) rizikom infekcie a potratu. Nikto ti ale nezaruci, ze prave ty nebudes patrit medzi to male percento. Neda sa to. Preto, ak tento vykon lekar doporucuje,malo by to byt jednak za zaklade dovodneho podozrenia na nejaku vaznu geneticku poruchu na zaklade predchadzajucich vysetreni a jednak za predpokladu,ze by tehotna v pripade pozitivneho vysledku amniocentezy zvazovala ukoncenie tehotenstva. Ak buduca matka vie,ze by si dieta nechala za akychkolvek okolnosti, je amniocenteza uplne zbytocna.

niki0121
autor
21. júl 2012

@albireo Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.

niki0121
autor
21. júl 2012

ĎAKUJEM všetkým prispievateľkám ! Ja som bola na tom morfologickom ultrazvuku, kde mi lekár potvrdil, že bábo je v poriadku a on osobne nevidí dôvod na amniocentézu. Necháva to na mojom rozhodnutí. A ja som sa rozhodla, že tam nepôjdem. Tak len verím, že bude náš Tobias v poriadku a zdraví spolu somnou a už čoskoro sa budeme tešiť s jeho prítomnosti v našej veľkej rodine.

paka
25. júl 2012

Ak sa mozem pridat do vasej diskusie. Ja som amnocentezu podstupila a nikdy by som na nu uz nesla, pretoze som 3 dni po nej svoje zdrave babatko potratila z dovodu rozsiahlej infekcie. Casom som sa vsak dozvedela, ze som v tom case nebola jedina, boli sme min. tri, ktore sme v rovnakom case v tej istej nemocnici po amnio potratili. Lekari sa vsak tvarili, ze je to ojedinely pripad, a ze sa to nestava bezne. Takze percento 1:100 to urcite nie je.

jirenka6
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janocka555
3. aug 2012

s

tamix
7. aug 2012

@paka to je smutné, že sa to takto skončilo a mňa na celom hnevá to, že nás na to amnio posielajú ako pre cukor, že je to neškodná vec. Aj som som bola na amnio počas prvého tehotenstva, test som mala pozitívny 1:24. Dopadlo to našťastie lepšie, ako to vaše, ale aj my sme si svoje odtrpeli. V siedmom mesiaci mi v noci zrazu odtiekla plodová voda. Keď som prišla na kontrolu, tak mi lekár povedal, že sa vôbec neotváram a stav je ako pred troma týždňami. Hneď v noci som išla do NR, lebo tam je jisk pre predčasne narodené deti. Ani po dvoch dňoch sa stav nezmenil. S jedným lekárom sme skonštatovali, že s najväčšou pravdepodobnosťou mi nevydržalo miesto vpichu po amnio a tam došlo k prasknutiu. Malá sa narodila s 1250g, ako dvojtýždňová bola operovaná na srdiečko. Po dlhočizných 50 dňoch v nemocnici sme sa dostali domov, ale našťastie je všetko v poriadku a máme zdravú dcérku. Ale nebolo nám všetko jedno.
Teraz čakáme druhé bábo a vraj by bolo dobré ísť na amnio skrz veku, napriek tomu, že triple test bol dobrý. Snažila som sa Dr. odhovoriť od testu, že načo to vlastne robíme, keď výsledku aj tak nebudem veriť idem na ďalšie vyšetrenia. On to vraj ale musí urobiť. Kamoška mala dobrý triple test a predsa sa im narodilo dievčatko s Downom. A práve tu je ten obrovský problém, ktorý mňa osobne strašne štve!!!! Načo nám vôbec robia tie testy, keď už všetci dobre vedia a priznajú aj gynekológovia, že sú nanič a totálne nespoľahlivé, a potom nás nabaláchajú na amniocentézu. To ale už asi len na Slovensku je tá amnio taká zázračná vec, lebo som videla dokument (samozrejme nie zoSR), kde výslovne povedali, že amnio nikomu neodporúčajú. Je to len posledný krok, keď sú všetky ostatné vyšetrenia pozitívne.
Môj gynekológ sa priznal, že ak sa matka vráti z amniocentra k svojmu gynekológovi a príde o bábo, nikdy a nikde sa to nehlási. Takže amniocentrá ani nevedia, koľko bábätiek vlastne usmrtili. Pravdaže im potom vychádza len 1% potratov.
Viem o prípade, keď mamičke vyšli negatívne výsledky z krvi pri triple teste. Tak sa tešili, ale len do podrobného sona. Tam im vyšlo, že bábätko má vrodené vývojové chyby nezlučiteľné so životom. Tak sa pýtam, načo sa ešte stále robí ten triple test a zbytočne stresuje, či uspokojí mamičky? To len aby sa mohlo niečo zapísať do karty a všetci môžeme byť spokojní?

pointka
8. aug 2012

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa plati za amnio, ak idete z dovodu veku?

tamix
8. aug 2012

@pointka Ja som si to platila celé. Poisťovňa nedala ani halier.
Dnes som sa rozprávala s jednou babou. Oni tiež prišli o bábätko hneď po amnio ☹

pointka
8. aug 2012

tak to nechcem... ani kvoli peniazom ani riziku potratu.
Kolko to vlastne stalo? a bolo to u teba z dovodu veku indikovane?

tamix
8. aug 2012

@pointka Ja som platila okolo 8 500Sk. Bolo to aj pre vek, aj pre zlý triple test. Nám vyšiel Down v pomere 1:24. Teraz som už vek vôbec neriešila. Nemá to nič spoločné. A vývojové vady sme eliminovali s podrobným sono.

pointka
8. aug 2012

@tamix to nemyslíš vazne, že vypytaju toľko peňazí za test, ktorý by mal sprosto povedané eliminovať genetické problémy v spolocnosti a tým pádom aj stat aj poisťovňa ušetrí kopu peňazí, že sa nemusí finančné zaťažiť so starostlivosťou o postihnutého človeka. To tak sprosto je povedané. Nechápem, že to nepreplaca poisťovňa. Nie je to od istého veku povinné? Hm.. nedám sa na to zlanarit isto.

tamix
8. aug 2012

@pointka Máš úplnú pravdu. Je to drahé, keď si zoberieš do úvahy, že aj nebezpečné. V nejakej inej nemocnici by som bola platila len 5 400SK. Od veku 35r. je to odporúčané, ale nemôžu Ti to prikázať. Povinné to nie je, len lekári to radi odporúčajú. Vlastne ako ktorý lekár. A často ide aj tlak zo strany rodinných prílušníkov. Viem, že jedna mamička išla na amnio aj druhý krát, lebo jej doktorka nevedela odobrať dosť plodovej vody. Vyhovárala sa na to, že vraj nemá dostatočné množstvo plodovej vody a má nejaké cysty. Keď prišla na podrobné sono, tak jej Dr. povedal, že je všetko o.k., ale svokra ju prehovorila aj na druhé amnio 😠 ☹

niki0121
autor
8. aug 2012

@paka To mi je veľmi ľúto! Všetko dobre do ďalšieho života prajem.

niki0121
autor
8. aug 2012

@pointka no mne lekárka povedala, že na jej doporučenia v nemocnici je to zadarmo.

rainbow1
8. aug 2012

ahojte kočky, aj ja som mala doporučenie lekára na amnio kvôli veku, neplatila by som. Platí sa v prípade, že chcete urýchlené výsledky, tuším do pár dní, inak to trvá pár týždňov, vtedy to vychádza asi 300€. Nakoniec som nešla. Keď mi v centre v Bratislave povedali, že je to invazívny zákrok a stať sa môže hocičo, napr. splasnutie maternice po vpichu....nebolo mi treba ďalej váhať. Mala som však testy OK, len indikácia veku. Možno by som sa inak rozhodla, ab by výsledky testov a podrobné sono ukazovalo na nejakú vadu. Držím všetkým palce a hlavne svoje rozhodnutie riadne uvážte. Pekný deň všetkým 🙂

tamix
9. aug 2012

tak mňa potom pekne obrali o peniaze, lebo by som to v žiadnom prípade nebola mala zadarmo. Ešte pani Dr. genetička si vytiahla papier a vysvetľovala mi, že keby som bola v bývalej vzájomnej poisťovni (tam kde boli vojaci), tak by som neplatila. Ináč si to musím zaplatiť. 😒 A potom už bolo v podstate jedno, či zaplatím 9000 (a nemusím čakať) alebo 5400 . Iné by bolo mať to zadarmo alebo zaplatiť cca 8500 (na úplne presnú sumu sa už nepamätám)

Hlavný rozdiel voči súčasnosti je, že vtedy ešte neboli podrobné soná a tak človek v podstate nemal na výber

niki0121
autor
9. aug 2012

Smutná realita nášho zdravotníctva!!!!!!!!!!!!

vidrickaa
11. aug 2012

Tak to si im dala dobre zarobit tamix. Ja som bola na geneticky ultrazvuk na www.usg.sk. Okamzite objednanie a zmena rizika z Triple tesu a veku k amniocenteze mi jasne davaju najavo na com je zalozene vekove riziko. A to aby si niekto mastil vrecka na straseni nas tehotnych!!! Zeny nebudte blbe a chodte k odbornikom ja uz som takeho nasla na horeuvedenej stranke.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre