Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Prístup kolegyne a pásový opar

elisadavinci
23. jún 2012

Ahojte baby, chcela by som si prečítať vaše názory, lebo neviem či mi len tehotenske hormony zastierajú oči alebo čo. začnem po poriadku, momentálne som PN, som v 24. tt. včera bolo u nas v praci koncoročné posedenie (uzatvorenie školskeho roka). mala som ísť aj ja, ale zomlelo sa toto: v utorok jednemu našmu žiakovi diagnostikovali pásový opar a mne to nikto nepovedal. ja som len tak nahodou volala jednej kolegyi, ktora ma to upozornila, ale tá kolegyna, ktorá ho má v triede a teda bola v priamom kontakte s nim a s nou som mala isť mi nepovedala nič i keď sme si v piatok volali 3x. ani raz ma neupozornila, že sa toto vyskytlo v škole a keď som jej potom volala, že nejdem nikde, lebo nechcem riskovať, ešte bola urazena a pred všetkými povedala na tu kolegynu, ktorá mi to oznamila, že mi to schvalne povedala aby som nedošla. dnes som tej mojej "zodpovednej" kolegyni volala a poďakovala som sa jej, že bola taka nezodpovedna a lahostajna a neoznamila mi to, čim ma chcela vlastne vystaviť riziku nákazy. ona sa urazila a hneva sa na mna, lebo vraj robim z komára somára a nemám ju obviňovať z blbostí. som paranoidna? alebo som urobila dobre že som nešla? na nete som toho vela nenašla o pasovom opare a nájdené infošky sú dosť protichodné.

zuzana76
23. jún 2012

@elisadavinci ja by som sa tiez bala , ty sa nemusis citit vinna, normalny clovek pochopi, je to ten virus ako ovcie kiahne, myslim,ze zbytocne riskovat kvoli jednej oslave

latvia
23. jún 2012

@elisadavinci pozri si co pisu na nete o varicelle, to je ten isty virus co sposobuje pasovy opar, takze tvoja reakcia je na mieste

adulik23
23. jún 2012

@elisadavinci na posedenie by som nesla, ale ani by som kolegyni nevolala a "nedakovala".
ved uz vcera ste o tom diskutovali.
je dost mozne, ze si len neuvedomila riziko nakazy. nebrala by som to osobne, ze ma naschval chcela nakazit. 😉

janinah
23. jún 2012

zaujíma ma možný prenos,ked si daného žiaka ani nestretla nieto sa ho dotýkala a našla som na nete odpoved lekára,pýtala sa svokra,či nenakazila teh.nevestu,ktorá bola na navšteve a tej svokre na druhžý deŇ diagnostikovali pás.opar....odpoved lekára
RE: Přenos pásového oparu na těhotnou
Dobrý den,
nakažlivost pásového oparu je mnohem menší než u planých neštovic. Virus obsahuje tekutina uvnitř puchýřků. K vylučování viru ze slizinice nosohltanu a šíření kapénkovou infekcí, jako je tomu u planých neštovic, zde nedochází.
Dá se tedy odvodit, že v riziku infekce jsou osoby, které přijdou přímo do styku s obsahem puchýřků u nemocného jedince (např. při ošetřování). Riziko jiného přenosu je extrémě malé.
Samozřejmě zde platí, že přenos je možný jen na vnímavé, tj. neimunní osoby. Tedy ty, které dosud plané neštovice neprodělaly a nebyly očkovány.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

albireo
24. jún 2012

@elisadavinci
podla mna netreba byt prehnane hysterickou.
Ak si mala niekedy v zivote ovcie kiahne( tak sa virus prejavuje pri prvej infekcii) tak mas virus v nervovych zakonceniach .Moze sa aktivovat vo forme pasoveho oparu v pripade,ze by si mala poruchu imunity/dostala napr. chemoterapiu alebo v starobe.
Ak kolegyna ziakovi neliezla prstami do pluzgierikov a potom sa nechytala teba, neviem si celkom predstavit,ako by si sa mala nakazit. Predpokladam,ze kolegyna nie je prasa a ruky si viac krat denne umyva ruky s mydlom.

elisadavinci
autor
24. jún 2012

vyspala som sa na to a uznavam, že som reagovala prehnane. ona s nim bola v priamom kontakte, dokonca sa spolu kupali v bazene. a nemôžem povedať, že by hygienu až tak dodržiavala 😖 a ďalšia vec, ked je to 10 ročný chlapec, zdravý, ničim takým neznižena imunita (teda ani stary a ani chemo) kde sa to vzalo na ňom?

lenka26386
11. júl 2012

ja by som zareagovala ako ty nikdy nevieš, nemôže nikto vedieť či dieťa sa v tom nerýpalo a potom sa nejako nedotklo tvojej kolegyne možno je to prehnané podla niekoho ale neni to sranda hlavne v tehotenstve 😖 a to by ste sa čudovali koľko žien si neumýva ruky po použití toalety napríklad ked som niekde v nákupnom centre len zíram ....

renab
11. júl 2012

@elisadavinci už od veci, ale.... dieťa s pásovým oparom v bazéne???????? 😒

aduskatt
11. júl 2012

@elisadavinci moj manzel je tiez zdravy a mlady a cisty a mal pred dvoma rokmi pasovy opar.....takze by som to nepovazovala za chorobu ludi, ktori nemaju hyg navyky

petusko
11. júl 2012

pristup kolegyne nekomentujem, ale ja som mala herpes zoster-pasovy opar v 20tt tehu, kiahne som prekonala na zakladnej skole.
nebola som v kontakte s nikym, kto by ho mal, alebo kiahne, aspon som o tom nevedela. NASTASTIE to nemalo ziadny vplyv na babo, moj syn je zdravy.

bianca
11. júl 2012

@elisadavinci vobec nie si paranoidna.Nema to nic spolocne s hygienov.Je to vysoko nebezpecne v tekotenstve tak si davaj pozor

xenicka13
11. júl 2012

je to normalny strach o svoje dieta, ten citi asi kazda normalna buduca mamicka

Tu začni písať odpoveď...

Odošli