Čaká ma pôrod a mám obavy

9. feb 2023

Žienky, mám jedno dieťatko 5 ročne a terz som 39tt a každú chvíľu čakám další pôrod. No problém je že mám z neho koli prvému zážitku veľkú obavu. Môj gynekológ má aj pri prvom synčekovi rodil. V nemocnici som nestrávila ored pôrodom veľa času, prišla som ako sa hovorí v hodine dvanástej bez plodovej vody a hneď som klistire som išla na kozu. No tam to začalo. Maly nešiel “vytlačiť”. Pán dr. začal byt nervózny. Ja som aj kričala už v tom tranze od všetkého. Reakcia doktora bola nech nehučím že ženy na oddelení spia. Bol pri mne aj priateľ. (Ten mimochodom pri další pôrod si už ani netrúfa). Ja si pamätám všetko tak letmo, len viem ako kričal že ak nezačnem spolupracovať (čo ja si niesom vedomá, tlačila som ,snažila sa, ale keď to nešlo… ) tak priateľa odtiaľ vyhna a potom uvidím čo dorobi a podobne vyhrážky 😒 v tom momente som sii to celé ani neuvedomovala len som to chcela už mat zasebou. Myslela som že to je môj koniec až nakoniec s tlačením na brucho a vsetkym možným maly vyšiel. Bol už modrý a hlavičku mal šišatu. Len mi ho ukázali a brali ho povazit a do toho inkubátora vyhriat.
Neviem ako tento zážitok spracovať a nemať tie iste obavy z druhého pôrodu. Idem do tej istej nemocnice a môj gynekológ (zároveň aj pôrodník) je tam primár. On mi hovorí že si má dobre pamätá a že má zachránil pri tom , tak teraz neviem či to boli “normálne” reakcie , aj keď to vo mne zanechalo taký strach alebo nie. Mimochodom pán primár je vyslovene za prirodzene pôrody , vraj horko ťažko robí sekcie ženám, tak neviem. 😞 máte niekto podobne skúsenosti ?

julliska
9. feb 2023

ja len na pohlad z druhej strany.. nie kazdy porod je "jednoduchy" a nie kazda zena ho zvladne tak aby neprepadla hysterii. treba si ale uvedomit, ze prichadza na svet clovek, co je velka vec a aj v zaujme lekara a celeho personalu tam okolo je aby sa dieta narodilo zive a zdrave a niekedy naozaj zena prepadne do takej hysterie, ze nevedia co s nou robit aby vsetko dopadlo v poriadku.. netreba odsudzovat ani jednu ani druhu stranu...

julliska
9. feb 2023

autorka - vsetko je v tvojej hlave, mysli pozitivne, tes sa na dieta, na to ako pride na svet a ako bude vsetko v poriadku.. drzim prsty, aby si mala lepsi zazitok

dankagirl
9. feb 2023

Rieš si papier od psychiatrický ,že máš panicky strach z pôrodu a tým pádom to je indikácia na cisársky

adkadz81
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adkadz81
9. feb 2023

Trvajte na epiduralke.Dala by som nobelovu cenu tomu, kto ju vymyslel.Neskutocna ulava po tych sialenych oxytocinovych kontrakciach ..a modlite sa, myslite len na dobry priebeh a stastny koniec.Prajem prijemny personal,lahky porod zdravie Vam aj babatku...

sonus_ka
9. feb 2023

Idem ta povzbudit ;)
Moj prvy porod bol nocna mora, dodnes nan nerada spominam. Zaprisahala som sa, ze uz nikdy nikdy v zivote nechcem znova rodit. Samozrejme po 3 rokoch som otehotnela opat - po pozitivnom teste som sa rozplakala a 9 mesiacov myslela na ti, co ma opat caka…9 mesiacov som bola v strese, premyslala som, ako si vybavit cisarsky, len aby som nezazila znova hrozny porod ( ale strach z cisarskeho bol este vacsi). Jedine, co som urobila inak bolo, ze som mesiac pred porodom pila caje a nesla v ziadnom pripade do tej istej nemocnice. Tam by ma uz nik nedostal.. radsej som si zaplatila sukromnu… a vies co ti poviem? Nemyslela som si, ze porod moze byt aj krasny - presne taky bol moj druhy zazitok. Napravil trosku reputaciu toho prveho porodu, aj ked na ten otrasny zazitok nezabudnem nikdy

alex5896
9. feb 2023

Je mi velmi luto aku si mala skusenost verim ze to bude dobre uz si na konci cesty a na zaciatku niecoho krasneho ☺️ ja sa tiez bojim a to este niesom ani tehotna ....mala som najhorsieho najarogantnejsieho lekara no zaroven zial alebo na stastie bol najlepsi ....zachranil dcerku nakolko on rozhodol po troch hodinach trapenia ze bolo dost a ideme dat cisarky ...a vsetci su za prirodzene porody to je pravda 🙄drzim palceky

gabanna1991
9. feb 2023

Presne tak treba myslieť pozitívne. Prvý pôrod som tiež nemala ľahký chvalabohu som ale mala pri sebe veľmi milého a milú lekárku. Tiež sa mi nedarilo pri tlačení takže museli tlačiť aj na bruško a pomáhať mi. Druhý pôrod bol zas veľmi rýchli.

bluka2
9. feb 2023

Tie peniaze zaplatene na pekný pôrod je podľa mňa z najlepších investícii v živote. Takže by som fakt skúsila ubrať z niečoho iného, ale z tohto nie. V prítomnosti duly, ktorá už pri pôrodoch pozná možné nástrahy v nemocnici, si viac v bezpečí - a pocítis to na psychike … pre mňa to bola jedna z prvých veci, čo som hľadala v tehotenstve a oplatilo sa, obidva pôrody krásny zážitok

mimi3008
9. feb 2023

Ja som mala tiez riadnu psychicku aj fyzicku traumu z 1.porodu. Prenasala som 8 dni, v noci odtiekla voda, prisli sme nad ranom s manzelom do porodnice, bola som otvorena na spicku prsta, takze vlastne nebola, v priebehu doobedia minimalne kontrakcie, takmer ziadne, kolo obeda oxytocin, epidural (chcela som, teraz lutujem), syn sa narodil 17.45, ale tiez sa zasekol v porodnych cestach, tlacenie na brucho nepomahalo, vacum extractor sa zosmykoval, skoncilo to kliestami. Pani gynekologovia boli velmi mili, empaticki, robili, co sa dalo. Samozrejme, prvorada bola zachrana synceka, vytiahli ho, bol modry, neplakal, potom ho predychali, konecne zaplakal, tiez ho hned brali na vyhrevne lozko, 2 hodiny sme o nom poriadne nic nevedeli, kedze sluzbukonajuca pediatricka bola v sluzbe sama a na urgent jej doviezli detskeho pacienta v diabetickej kome, tocila sa samozrejme okolo neho. Vdaka Bohu je syncek zdravy, uz ma takmer 3,5 roka. Ja som skoncila dotrhana na totalku, dnu, von, vpredu, vzadu, cely ten zazitok, ta bolest a zotavovanie bolo priserne. 2.raz som rodila po 25 mesiacoch, ale uz planovanou sekciou. A ozaj, ze to nelutujem, dojcenie pri prvom slo, ale spociatku s mensimi problemami, neskor obcas s potrebou dokrmenia UM, prve mesiace dojcenie s klobucikmi, pri mladsom od prvej chvile a cely cas bez problemov, bonding nebol ani pri jednom a ten mladsi je este viac zamamkovany, nez bol starsi😅takze na nejako puto medzi nami to tiez negat.vplyv nemalo. A to zotavovanie bolo nebo a zem. 2 tyzdne od sekcie som bola uz v top forme. Co po prvom porode som nebola ani po 2 mesiacoch.

alex5896
9. feb 2023

@mimi3008 ako a kde sa da spravit planovana sekcia? U nas to nefunguje iba to musi odporucit lekar a musis mat dobry zdravotny dovod 🙄

mimi3008
9. feb 2023

@alex5896 Jasne, ved to bola zdravotna indikacia. A do porodnice som sla s doporucenim sekcie od svojho gynekologa.

vecicky1805
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dupinka
9. feb 2023

Nezávidím taký pôrod a spomienky naň. Ale pozri sa na to z druhej strany - ak doktor vedel, že je treba postupovať rýchlejšie a ty si nespolupracovala ako trebalo, čo mal robiť?

V prvom rade sa musíš nastaviť na pôrod ty v hlave - áno, bolí to, nie je to len "včelička", ale musí to byť, aby sa to dieťatko dostalo von. Musíš byť disciplinovaná, spolupracovať podľa pokynov. Aj keď to bolí, vydržať a sústrediť sa na to, že toto je cesta na konci ktorej ťa čaká ten uzlik šťastia.

Ja som si tiež pri druhom myslela že som frajerka, veď viem ako na to, a hneď po chvíli som myslela že to neudycham. Našťastie som poslúchala doktorku.

sa3ka
9. feb 2023

Taketo zazitky sa nespracivaju lahko,Ale zacat si Mala skor Ako tyzden pred Terminom.. ja som prve dieta tiez nevedela vytlacit,stratila som kontrakcie a Maly Bol uz takmer vonku,ked Mi zahlasili,ze musia na neho zobrat vakuovu pumpu, aby Ho vytiahli von. Vtedy som zatlacila,ze som takmer odpadla a Maly vysiel. Bol uz kadejakej farby ale zvladli sme to. Druhy porod Bol ovela rchlejsi aj jednoduchsi. Co porod to iny priebeh. Druhy porod moze byt aj pre teba tiez krajsi a jednoduchsi 🙂 budem drzat palce.

slavka1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magduska81
9. feb 2023

Nie nie je tom poriadku takyto prístup, je to neprofesionálne, tiež som mala ťažký porod 15 hodín maly nezostupoval, bol veľký ale nikto na mna nekrical, povzbudzovali ma, ukludnovali, Ano tiež mi tlačili na brucho čo sa moc nemá ale pomohlo to a vyhli sme sa akútnemu cisaráku, každý kto tvrdí že je takyto prístup ok by si mal naštudovať práva pacienta existuje aj manuál sprievodca právami pacienta kde jednou zo základných práv je slušnosť a dôstojnosť, držím palce nech všetko dobre dopadne

marieta777
9. feb 2023

@cyberk najlepšie je to že je to chlap a určite nikdy neporodil dieťa , ale robia sa akoby ich rodili oni ! Ja mám ženu gynekológa a som spokojná

ouwecka
9. feb 2023

Fuha..urcite ny som sla do dobrej porodnice s dulou,ale ircite vam pomoze aspon nejaky rozhovor s dulou.mjeho správanie bolo hrozne,necitam nikde ze vam pomahali milymi slovami,masazou,polohami atd.. drzim palce..

lunademonica
9. feb 2023

Chod do Ceska rodit,

lianne7
9. feb 2023

určite si vyber iného pôrodníka a neboj sa,vieš niektorí lekári si myslia že si môžu dovoliť všetko ..
Jednoducho vymeniť !

norcsi
10. feb 2023

Nerodila si náhodou Galante?

daren1
10. feb 2023

Ja som si mohla vybrať, mame v meste 2 pôrodnice starú a novú, vybrala som si starú wecka spoločne a chodbe, sprchy tiež, aaaale personál úžasný, sestričky lekári, bolo nas na izbe 5 po pôrode doteraz sme v kontakte pomáhali sme si radili, pre mňa boli dôležitý ľudia ktorí sa postarajú o mňa aj dieťatko,....

katka533
10. feb 2023

Ja som mala tiez taky prvy porod a strasne som sa bala druheho.Masaz si robte, mne to strasne pomohlo, vobec som sa nenetrhla a nemyslite vôbec na strach, iba si stale hovorte ,ze to vydrzite a zvladnete aj pocas porodu si to stale vravte . Ja som to tak robila a druhy porod bol mega lahky, kludne by som to dala kazdy tyzden

1maminkaaa
10. feb 2023

Ja som mala po prvom pôrode takú traumu že som sa druhému tehotenstvu vyhýbala zubami nechtami. Manžel sa však modlil asi naozaj dôkladne a po 9. rokoch som opäť otehotnela. Prvé pocity bola panika z pôrodu. Vymenila som hneď v tom momente gynekológa a pôrodnicu som vybrala tiež inú. Plus som si vybavila cisársky. Všetci ma odhovárali, ale môžem povedať že lepšie som nemohla urobiť. Druhý pôrod bol ako za odmenu 🍀✨

1maminkaaa
10. feb 2023

@norcsi takže nie som jediná ktorá má odtiaľ traumu 🙈 pri druhom som sa jej oblúkom vyhla 🙏

rebeca40
10. feb 2023

Pri prvom si este nemala ako sa vravi rozbehane porodne cesty druhy môže byť ľahší.
Ale ak mas pochybnosti radsej skus inu nemocnicu pripadne zohnat a zaplatit ineho porodnika.

dkethe
10. feb 2023

Spracovavat zazitok si mala zacat pred 4 mesiacmi. Riesis to pozde.
Konzultacie s dulou, hypnoporod priprava (pomoze aj pri obycajnom!), Cvicenie s anibalom nanaucenie sa tlacenia...
Dako prezijes. Drz sa!

sono2
10. feb 2023

Hlavne že je za prirodzeny pôrod a hučal do teba.
Ja som bola v nemocnici v strašnych kontrakciach 8 hodín.
Všetko šlo milimeter po milimetri keď mi pa praskla vodu to už boli také bolesti že ja to ani nedokážem opísať. Bez oddychu Bez ničoho. Kontrakcie boli tak príšerne dlhé skoro minútu trvala jedna príšerna druhá nasledovala okamžite ešte katastrálnejšia. Tlačila som presne 2 hodiny.
Nikto nebol nervózny proste prvý pôrod je dlhý. Bodka!
Druhy trval presne 45 minút začal rovnako ako prvý ráno s tým že ako krámy potom to ustalo.
Zrazu krč, praskla voda a už sme leteli.
Prišla som a hneď šla tlačiť, kontrakcie príjemné, pauzy na oddych na par zatlačeny bola dcéra vonku. Este by som mala silu tlačiť ďalšie tri. Čiže neboj sa. Je predpoklad, že druhé pôjde extrémne rýchlo

kristinuhro
10. feb 2023

Ja by som na tvojom mieste išla na sekciu. Nestojí to za to. Ja si nedokážem predstaviť, že by hentak somnou niekto jednal v takej chvíli ako je pôrod. Ale kto nezažil nevie ako sa vtedy žena cíti (myslím toho chlapa doktora), aká je vtedy zranitelná a často vystresovaná. Sa ti čudujem, že si u toho doktora zostala a tvoj priateľ by tiež mohol byť čo k čomu. Že on si netrúfa? A ty hej? 🤦‍♀️ Držím ti palce. Chápem, že peňazí nazvyš nie je, ale skús zvážiť buď zazmluvnenie pôrodníka kolko by to stálo alebo rovno si dohodnúť sekciu. Je to síce náročnejšie sa dávať dohromady, ale hentaký pôrod by som fakt nechcela zažiť. Treba si zvážiť či by tie peniaze za to nestáli.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre