Tretí trimester. Čo sa v ňom deje?

sandrika
23. jan 2008

Ahojky tehuľky,keďže dnes podľa daktorýchkních už minulý týždeň, ale mne sa viac pozdáva ten dnešok začínam tretí trimester tak otváram novú tému, kde sa budeme deliť o zážitky s krásneho, ale najnamáhavejšieho trimistra našich tehotenstiev a pevne verím, že na konci budeme všetky v rukách držať naše zdravučké detičky.takže vám prajem krásny, bezproblémový posledný trimester arýchli, bezbolestný pôrod.
Mohlo bysa tu preberať keďže je to posledný trimester hlavne nákup vecičiek pre miminka, predpôrodné kurzy, ako aj samotné pôrody no samozrejme ajpocity mamičiek sblížiacim sa dnom ich vytúženého pôrodu. Veľa šťastia. 🙂 🙂 🙂 😉

daniela84
11. mar 2008

No nezavidim ti sandri, nechcela by som. Dufam, ze ja zvracat nezacnem. Lebo to by bola asi pohroma, stacilo mi ked som mala salmonelu, myslela som si ze umieram

miriamka
11. mar 2008

No ja som minuly tyzden tiez 2 krat zvracala,proste ked zjem niecoho viacej hned to ide von,zaludok vela uz neznesie.

jankapo
11. mar 2008

Ja zatial nezvraciam...ale maly obcas nieco posle spat hore na pretravenie.... 😝 nepriiijemneeee, ale co uz...snazim sa mu dohovorit, nech zbytky posiela opacnou cestou... 😉

miriamka
11. mar 2008

Ja uz teraz budem jest len male porcie a castejsie,lebo asi ako mi maly kope do zaludka vela v nom neznesiem 😉

sandrika
autor
11. mar 2008

možno....ale keďže je to len po večery tak to zvládam , ale ja sa potom vždy do 2 hodín najem ale na vyzvracaný žalúdok zaručene len 1-2 krajce chleba s marhuľovým lekvárom 🙂

daniela84
11. mar 2008

Marhulovy lekvar som este nejedla xi xi, musim vyskusat, ja som vcera dostala vecer chut na klobasku.Tak som si dala kusok, a malinka potom bola taka besna ze az. Xi xi, ale bla som sa ci mi nebude zle, akurat ma stipala cela papulka

dididi30
11. mar 2008

ja jedavam casto a male porcie...babovy je potom lepsie 😀

daniela84
11. mar 2008

no aj ja furt nieco chrumkam a to najma ovocie, teraz som na jablcka a hrusky zatazena, jedna znama mi hoorila ze by som sa mal vyhybat citrusom a tak som sa vzdala mandariniek

dididi30
11. mar 2008

sak aj ja, hlavne ticinky mi chutia, mnam to musim mat vzdy a cornflexi, to mi tak fajne chrumka, mnam 😀 jablcka nemusim to pri malej som mohla do nemoty, teraz hrusky a pomarance, tym sa nevyhybam lebo mi veeeeeelmi chutia 😀 nevzdavam sa nicoho, od jedla skor neporodis ani nepotratis, hluposti 😠

maca28
11. mar 2008

ahojte,vas zas po dlhej dobe idem pozret..ozaj aj vy mate taku strasnu chut na tonic? 😒

daniela84
11. mar 2008

maca nie na tonic, ja ijem colu a nemozem sa jej vzdat
didi ani neviem vlasne preco mi vravela ze by som ich nemala, ale to som uz pocula aj od sesterky ona ma malickeho teraz filipka.
Ale neboj sem tam si dam, predtym som ich ale zjedla na kila

dididi30
11. mar 2008

dani......tak trosku z kazdeho neuskodi a ked ty si nedas tak babo zabanuje, tak sa tomu hovori a bude ti zle aj babu....ja colu nemusim , vobec bublinkove , kvoli tlaku....
maca....ja tiez tonc nepijem, ani som si nevsimla ,ze by o nom niekto pisal 😨 😀

mirka8429
11. mar 2008

didi ja teraz som si naliala colu aby mi tak zle nebolo...a bublinkove co robi s tlakom?

mirka8429
11. mar 2008

didi idem si ja asi lahnut lebo je to take....zatial ahooj mozno este dnes pridem..uvidim podla situacie...

dididi30
11. mar 2008

no mne by zvisil urcite a je to cofein, coz preto citis babo ako sa tak strasne vrti, vraj v tehu zene vydrzi kofein az 100 hodin!!!

dididi30
11. mar 2008

ok maj sa..

maca28
11. mar 2008

no ved to ze pit tonic sa v tehul nesmie,ten je dobry po porode..ale ja proste neviem najst chut ktora by mi fakt chutila na pitie,vsetko je sladke alebo bez chuti,alebo s umelym sladidlom..

dididi30
11. mar 2008

maca.....cista voda to isti, ja pijem len ju 😉

maca28
11. mar 2008

ked mne cista stale nechuti 😒

jastericka
11. mar 2008

ahojte, pridávam sa ku mamičkám, ktorým je zle...prvé štyri mesiaci non-stop, už som myslela, že sme za vodou a teraz zasa. Napína ma skoro stále, žeby malá tlačila na žalúdok? Ale aj tak mám pocit, že mi za chvíľu vytlačí všetky orgány...A do tých rebier je to bolestivé, v noci si o ne opiera nôžky či čo, dosť nepríjemné.

mirka8429
11. mar 2008

jastericka ja mam presne to isteeeeeee 😀

dididi30
11. mar 2008

ahojte babule, mozete mi vysvetlit co je to pre-eclampsia? nieco to suvisi s vysokym tlakom a biekovinami v moci, ako to posobi na tehu zenu a na babo?? 😨

mywiel
11. mar 2008

Posobi to tak, ze moze porodit predcasne, cize dieta moze byt nedonosene...

mywiel
11. mar 2008

Preeklampsia

Pod preeklampsiou rozumieme neskorú gestózu s hypertóniou, proteinúriou a edémami, ktorá je okrem toho poznačená subjektívnymi ťažkosťami ako nevoľnosť, poruchy videnia a malátnosť a predchádza eklampsii. Tehotné ženy s preeklampsiou sa musia ihneď prijať do nemocnice. V ľahších prípadoch stačí pokoj na lôžku ako aj starostlivé sledovanie krvného tlaku, hmotnosti a výskytu bielkovín v moči. Podľa miery výskytu bielkovín sa musia dostatočne dodávať bielkoviny. Medikamentózne zníženie krvného tlaku zahŕňa podávanie alfa-metyldopov, beta-receptorových blokátorov až ku hydralazínom. V ťažkých prípadoch sa musí počítať s výskytom kŕčovitých záchvatov. Tieto pacientky treba chrániť pred vonkajšími podnetmi, napr. v zatemnenej izbe. Aby sa predišlo záchvatu kŕčov, odporúča sa podávanie ukľudňujúcich prostriedkov, napr. vália. Zníženie krvného tlaku musí byť pomalé a kvôli lepšiemu riadeniu by sa malo robiť intravenózne. Pacientky by mali dostať permanentný katéter na kontinuitné sledovanie vylučovania moču. Obzvlášť dôležitá je pravidelná kontrola srdcových akcii dieťaťa kardio-toko-gramom (CTG). V extrémnom prípade aj tu pomôže len ukončenie tehotenstva.

Eklampsia

Eklampsia predstavuje najťažšiu formu neskorej gestózy. Označuje kŕčovitý záchvat a/alebo stratu vedomia (kómu) počas tehotenstva resp. pri pôrode. Objavuje sa prevažne u prvorodičiek s preeklampsiou a pri viacplodových tehotenstvách je 6-krát tak častá ako pri jednoplodových tehotenstvách. Kŕčový záchvat je sám o sebe následkom nedokrvenosti mozgu. Eklampsii väčšinou predchádzajú alarmujúce príznaky:

silné bolesti hlavy, nepokoj a zakalené vedomie
zahmlené alebo dvojité videnie
nevoľnosť, nutkanie na vracanie, bolesti v hornej časti brucha

Kŕčový záchvat sa prejavuje v tonicko-klonických kŕčoch, podobných epileptickému záchvatu. V obzvlášť ťažkých prípadoch môže dôjsť k zastaveniu dýchania ako aj k oslepnutiu. Pacientky s eklampsiou by sa mali čo najrýchlejšie prijať na jednotku intenzívnej starostlivosti. Terapia zahŕňa prerušenie kŕčového záchvatu, najlepšie v krátkodobej narkóze sedatívom, ako aj podaním magnézia a kyslíka. Okrem toho sa musí znížiť krvný tlak a skontrolovať hospodárenie s tekutinami (pozri ťažkú preeklampsiu). Akonáhle sa stav tehotných žien stabilizuje, musí sa tehotenstvo ukončiť. To sa môže urobiť buď vaginálnou cestou alebo aj cisárskym rezom. Pri eklampsii je zvýšená miera úmrtnosti matiek od 2-5% ako aj zvýšená úmrtnosť novorodencov až do 20 %.

tribitka
11. mar 2008

mywiel, ja som mala preeklampsiu spolu s help syndromom.... neviem, či je správne tu písať také informácie, ktoré pôsobia strašidelne.... kebyže to čítam skôr tak od stresu ihned porodím.....

mywiel
11. mar 2008

Sorry az teraz si citam, co som sem nasla z netu radsej to ani necitaj ak ti to hrozi... ☹ 😒

mywiel
11. mar 2008

Hadam take zle na tom nie si ako to tu pisu, to je fakt hrozny text, radsej sa porad so svojim doktorom on ti najlepsie povie co ti hrozi, prepac.

lucia31
11. mar 2008

jastericka, to poznam 🙂 male ma stucha nozickami pod rebra alebo potom niekde do boku, a tiez mi uz maternica tlaci na zaludok, najma, ked ho mam dobre napratany vselicim moznym 🙂 aj teraz ho citim a to som okrem fazulkoveho privarku, volskeho oka, tvarohoveho kolaca, dvoh hrusiek a jedneho jogurtu skoro nic na veceru nezjedla 😀

mywiel
11. mar 2008

Tento text som prilepila sem zo str. http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2610 co je str. pre tehotne, len sa mi to nechcelo citat, no to je fakt vysvetlene velmi necitlivo a skor tak pre doktorov, mozte to vymazat ak viete ako.

loss
12. mar 2008

jastericka zacinas posledny mesiac super uz aby som ta dobehla
mna pali zaha ale strasne niekedy sa musim posadit lebo sa mi neda ani nadychnut inak mala kopka ale zatial to zvladame ked si odmyslim vsetky tie pobyty v nemocnici je mi fajn 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre